respublika.lt

Olimpinei softbolo svajonei reikia laiko

(0)
Publikuota: 2020 birželio 27 14:34:07, Marius Grinbergas („Olimpinė Panorama“)
×
nuotr. 1 nuotr.
Softbolas. Asociatyvi Pexels nuotr.

„Turime daug nuveikti, kad 2028 metais galėtume sušukti Los Andželui: štai ir mes!“ – sako Lietuvos softbolo federacijos prezidentė Diana Pupininkienė.

 

Softbolas, žaidžiamas pagal panašias į beisbolo taisykles, neretai pavadinamas moterų beisbolu, nors tik olimpinių žaidynių softbolo varžybose rungtyniauja vien moterys, o beisbolą žaidžia tik vyrai. Pasaulio ir Europos softbolo čempionatai rengiami tiek vyrams, tiek moterims.

„Galbūt gali susidaryti įspūdis, kad tai švelnus (angl. „soft“) žaidimas, tačiau taip nėra. Teigiama, kad profesionalus softbolas yra net sunkesnis nei beisbolas ir labiau patinka žiūrovams“, – paaiškina Lietuvos softbolo federacijos (LSF) prezidentė.

Olimpinis softbolo debiutas įvyko 1996 m. Atlantoje. Čia triumfavo varžybų šeimininkė JAV rinktinė. Ji auksinę seriją pratęsė ir 2000 m. Sidnėjuje bei 2004 m. Atėnuose. Ir tik 2008 m. Pekine pergalingą amerikiečių žygį nutraukė japonės, nugalėjusios finale.

Būtent Japonijos rinktinė 2021 m. Tokijuje gins olimpinių čempionių titulą, nes po Pekino softbolas buvo išbrauktas iš olimpinės programos kartu su savo vyresniuoju broliu beisbolu, pirmą kartą olimpinėse žaidynėse pasirodžiusiu dar 1904 m. ir vėliau vis sugrįždavusiu į jas po įvairios trukmės pertraukų.

2016 m. nuspręsta, kad beisbolas ir softbolas nuo Tokijo žaidynių grąžinami į olimpinę programą.

Lietuvos softbolininkės kol kas tik svajoja apie galimybę patekti tarp šešių stipriausių planetos ekipų, kovosiančių olimpiniame turnyre. Bet žinia apie sugrįžimą į olimpinę šeimą išjudino mūsų šalies beisbolo ir softbolo bendruomenę.

„Mūsų bendruomenė akylai sekė įvykius, dalijosi informacija, dalyvavo balsavimuose, džiaugėsi pergale 2016 metais. Sakyčiau, tai labiau suvienijo bendruomenę ir daug plačiau pasklido žinia, kad Lietuvoje žaidžiamas ir beisbolas, ir softbolas. Galima pasidžiaugti, kad į klubus grįžo dalis buvusių žaidėjų, atsirado naujų. Tačiau tam įtakos turėjo ne tik žinia, kad grįžtame į olimpinę šeimą, bet ir aikščių atsiradimas, pergalės Europos čempionatuose ir kiti veiksniai. Juk visi supranta, kad be tinkamų treniruočių sąlygų negalime pasiekti aukšto meistriškumo ir svajoti apie olimpines žaidynes“, – sako D.Pupininkienė.

Sudominti jaunimą softbolu padeda ir skleidžiama žinia apie šią sporto šaką – mokyklose, socialiniuose tinkluose, sporto mugėse ir festivaliuose. Dalis vaikų ir jaunimo į treniruotes ateina išgirdę apie softbolą iš draugų ar giminaičių.

Turi kuo pasigirti

Nors Lietuvoje beisbolo ir softbolo bendruomenė yra praktiškai ta pati, o nemažai sportininkų kultivuoja abi šias sporto šakas, tarptautinėje arenoje mūsų šaliai atstovauja skirtingos organizacijos. Beisbolininkams – Lietuvos beisbolo asociacija, softbolininkams – prieš kiek daugiau nei penkerius metus įkurta Lietuvos softbolo federacija.

Ilgai taip buvo ir tarptautiniu lygmeniu. Tik 2014 m. Tunise įvyko pirmasis bendros Pasaulio beisbolo ir softbolo konfederacijos (WBSC) kongresas, o šiemet vasarį Vilniuje vykusiame WBSC kongrese nutarta 2021 m. galutinai sujungti Europos beisbolo ir softbolo federacijas.

„Lietuvoje softbolas žengia koja kojon su beisbolu, deriname planus, diskutuojame. Iš pradžių buvo mintis, kad softbolas prisijungtų prie beisbolo ir būtų viena federacija. Bet po kelių Lietuvos beisbolo asociacijos posėdžių supratome, kad beisbolo ir softbolo poreikiai labai skiriasi. Todėl nutarėme steigti atskirą federaciją. Nors tikiu, kad vieną dieną softbolas ir beisbolas susijungs ir Lietuvoje“, – sako LSF vadovė.

Nuo beisbolo savo kelią pradėjo ir dauguma dabartinių softbolo žaidėjų. Mūsų šalies beisbolininkai tarptautinėje arenoje yra pasiekę svaresnių pergalių, bet turi kuo pasigirti ir softbolo atstovai.

„Esame softbolo naujokės. 2012-aisiais debiutuodamos Europos jaunių iki 18 metų čempionate likome paskutinės, o jau 2014 metais – tais pačiais, kai buvo įkurta LSF, – užėmėme aštuntą vietą tarp 15 komandų. Aštuntos tos pačios amžiaus grupės turnyre buvome ir 2016-aisiais.

Dalyvaujame ir „Pony League“ bei „Little League“ Europos varžybose. Jų nugalėtojai gauna kelialapius į pasaulio serijos turnyrus JAV ir ten atstovauja mūsų žemynui. 2015 m. „Pony League“ tik finale po atkaklios kovos pralaimėjome italėms“, – vardija D.Pupininkienė, populiariausios pasaulyje beisbolo ir softbolo lygos „Little League“ ilgametė regiono administratorė Lietuvoje.

Šiose lygose rungtyniauja klubų ekipos iš viso pasaulio, įvairaus amžiaus grupių turnyruose žaidžia milijonai jaunųjų sportininkų ir tūkstančiai komandų.

„Mūsų regione dauguma „Little League“ varžybų rengiamos už maždaug 500 km esančiame Kutne, Lenkijoje. Ir vienu metu tai buvo mums artimiausia tikra beisbolo ir softbolo aikštė“, – priduria LSF prezidentė.

Jos teigimu, nors padėtis pagerėjo, aikščių trūkumas lieka didžiausias Lietuvos softbolininkų galvos skausmas: „Tai, ką turime, vis dar negalime pavadinti normaliomis treniruočių sąlygomis, ypač galvojant apie aukštą meistriškumą.“

Olimpinės viltys – dar toli


Lietuvoje softbolas žaidžiamas penkiuose miestuose – Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Radviliškyje ir Utenoje. „Bet kol kas tai tik pirmieji žingsniai, norėtųsi po kelerių metų pasidžiaugti platesne geografija ir didesniu klubų skaičiumi“, – viliasi D.Pupininkienė.

Šį softbolininkų sezoną, kaip ir kitų sporto šakų, sujaukė pasaulį sukausčiusi koronaviruso pandemija. Kol kas negali vykti nacionalinės varžybos, komandos tik gegužę pradėjo treniruotis.

Jau aišku, kad be svarbiausių varžybų šiemet liko Lietuvos vyrų ir moterų rinktinės. Šiemet turėję vykti Europos čempionatai jau nukelti į kitus metus.

Tiesa, D.Pupininkienė atvira – kol kas Lietuvos moterų rinktinė, tik 2017 m. debiutavusi Europos suaugusiųjų čempionate, tikrai nėra pajėgi pretenduoti į olimpines žaidynes.

„Mūsų moterų rinktinė – jauniausia Europoje. Dauguma mūsų žaidėjų – moksleivės, todėl joms dar sunku konkuruoti su didžiulę patirtį turinčiomis varžovėmis. Nors turime tikrai labai talentingų žaidėjų, iki stiprios ir profesionalios moterų rinktinės mums dar reikia laiko užaugti“, – sako LSF vadovė.

Viena talentingiausių Lietuvos softbolininkių – Gintarė Paskočimaitė. 19-metė radviliškietė kovą prieš pat prasidedant „Covid-19“ pandemijai sulaukė Nacionalinės jaunesniųjų koledžų sporto asociacijos (NJCAA) įvertinimo. Ajovos valstijos Ellsworth Community koledžui atstovaujanti lietuvė buvo pripažinta geriausia NJCAA softbolo DII lygos savaitės žaidėja.

Rinktinėje yra ir Nomeda Neverauskaitė – geriausio visų laikų Lietuvos beisbolininko Dovydo Neverausko sesuo. Jųdviejų tėvas – Lietuvos beisbolo asociacijos prezidentas ir Softbolo federacijos generalinis sekretorius Virmidas Neverauskas, kuris treniruoja ir beisbolininkus, ir softbolininkus, net yra įtrauktas į šalies softbolo vyrų rinktinės žaidėjų sąrašą.

Istorinė sėkmė

Beisbolininkai ir softbolininkai dar kartą susivienijo prieš istoriniu Lietuvai tapusį naujosios beisbolo atmainos – penketų beisbolo – pirmąjį Europos čempionatą, kuris vyko vasario 28 – kovo 1 d. Vilniuje.

Čia Lietuvos rinktinė tapo žemyno vicečempione, į priekį praleidusi tik varžybų favoritę Prancūziją, o už nugaros palikusi 14 komandų. Lietuviai kartu su sidabru iškovojo kelialapį į gruodį Meksikoje vyksiantį pasaulio čempionatą.

Penketų beisbolo, arba beisbolo-5, varžybose, kuriose rungtyniauja mišrios komandos, Lietuvai atstovavo ir beisbolininkai, ir softbolininkai. Tarp jų buvo ir N.Neverauskaitė, ir nuo mažens beisbolą žaidęs, bet ir softbolo rinktinei priklausantis D.Pupininkienės sūnus 22 metų Lukas Pupininkas.

„Po šio čempionato mūsų žaidėjų ambicijos ir entuziazmas labai šoktelėjo“, – džiaugiasi LSF prezidentė.

Į sportą – įkandin sūnaus

Būtent sūnaus susidomėjimas beisbolu į šią sporto šaką, o vėliau ir į softbolą atvedė diplomuotą ekonomistę D.Pupininkienę.

„Lukas žaidė beisbolą nuo kokių dešimties metų. Tik tada ir aš pirmą kartą išgirdau apie šią sporto šaką. 2009 m. jau buvau viena Lietuvos vaikų rinktinės vadovių Europos dvylikamečių čempionate. Vėliau buvau įvairių komandų vadovė Pasaulio taurės varžybose ir pasaulio beisbolo čempionatuose“, – prisimena D.Pupininkienė.

Tapusi Lietuvos beisbolo asociacijos (LBA) prezidiumo nare, D.Pupininkienė nuo 2012 m. atstovavo LBA, o vėliau LSF Europos ir pasaulinių organizacijų kongresuose.

Čia užmezgusi galybę pažinčių su įvairių šalių atstovais, lietuvė buvo išrinkta 2014 m. įsteigtos Frankofonijos beisbolo ir softbolo asociacijos (AFBS) viceprezidente. 2019 m. D.Pupininkienė į AFBS viceprezidento postą buvo perrinkta antrai kadencijai.

Beisbolą ir softbolą žaidė ne tik jos sūnus Lukas, bet ir dukra Agnė. Tačiau šiai žaidžiant futbolą trūko kelio raiščiai ir mergina su sportu atsisveikino. Vienu metu Pupininkų namuose buvo net keturi beisbolo žaidėjai, nes šia sporto šaka užsiėmė ir Dianos bei jos vyro globotiniai broliai dvyniai Robertas ir Kęstas Vilimai.

„Mėgėjų lygoje softbolą teko žaisti ir man“, – prisipažįsta olimpinės sporto šakos federacijai vadovaujanti D.Pupininkienė.

Skirtumai ir panašumai

Softbolas žaidžiamas kiek mažesnėje nei beisbolo aikštėje. Beisbolo kamuoliukas mažesnis ir skrieja greičiau. Tačiau softbolininkui iki vadinamosios bazės reikia bėgti trumpai, todėl spėti sugauti didesnį ir lengvesnį kamuoliuką taip pat sudėtinga. Softbolo pirštinė kiek ilgesnė, mažiau įdubusi nei beisbolo. Skiriasi ir atmušimo lazdos, kamuoliuko metimo technika. Bet dauguma beisbolo ir softbolo taisyklių panašios.

Yra kelios softbolo atmainos. Olimpinėse žaidynėse rungtyniaujama pagal „Fast pitch“ taisykles.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s