respublika.lt

Norvegiškas egzaminas biatlono mekoje

(12)
Publikuota: 2023 vasario 06 13:04:14, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Vytautas Strolia Oberhofe bandys perrašyti Lietuvos biatlono istoriją. EPA-Eltos nuotr.

Aukšto lygio biatlono varžybos nepasižymi didele geografine įvairove, jos nuolat vyksta vis tose pačiose, sportininkams jau gerai pažįstamose trasose. Kai kurias iš jų galima vadinti legendinėmis, toks apibūdinimas tikrai tinka Oberhofo trasai Vokietijoje, kurioje vasario 8 d. prasidės pasaulio čempionatas. Lietuvos komandos lyderis Vytautas Strolia vis drąsiau veržiasi į biatlono elitą, todėl lūkesčiai šiemet yra nemaži. Kita vertus, Lietuvos biatlono federacijos (LBF) prezidentas Arūnas Daugirdas akcentavo, kad konkurencinė aplinka vyrų varžybose bus sudėtinga. Priežastis - visus triuškinantys Norvegijos sportininkai. Kitų valstybių atstovams užlipti ant pakylos darosi vis sunkiau.

 

Skirtingos kvotos

Lietuvos biatlonininkų pozicijos pasaulinėje arenoje jau keletą sezonų yra daug tvirtesnės nei biatlonininkių. Dėl to Oberhofe vyrų ir moterų varžybose šaliai atstovaus skirtingas dalyvių skaičius. Moterų varžybose Lietuvai skirta tik dviejų sportininkų kvota, kuria pasinaudos nuolat pasaulio taurės etapuose startuojančios biatlolininkės - Natalija Kočergina bei Gabrielė Leščinskaitė.

„Jei būtume turėję estafetę, būtume galėję registruoti ir keturias sportininkes. Tačiau Lidija Žurauskaitė prieš pat pirmąsias sezono varžybas susilaužė koją ir visas sezonas jai „nuplaukė". Ji gydosi, reabilituojasi ir ruošiasi kitam sezonui. Judita Traubaitė labai šauniai įsiliejo į biatloną iš orietacinio sporto ir jau pirmą sezoną įvykdė pasaulio čempionato normatyvą. Jai nedaug trūksta ir iki pasaulio taurės normatyvo, kuris yra aukštesnis nei pasaulio čempionato. Teoriškai J.Traubaitė galėtų startuoti pasaulio čempionate, bet žinome, kad jos lygis dar nėra toks, kaip Natalijos ar Gabrielės. Kadangi estafetės neturime, dalyvaus tik dvi sportininkės", - pasakojo A.Daugirdas.

Lietuvos vyrams skirta keturių sportininkų kvota. Beje, tokia pati ji yra ir pasaulio taurės etapuose. Oberhofe komandos branduolį sudarys jos senbuviai - V.Strolia, Karolis Dombrovskis ir Tomas Kaukėnas. Prie jų prisijungs Maksimas Fominas. Į čempionatą važiuos dar vienas, atsarginis sportininkas, kuris pokalbio su A.Daugirdu metu dar nebuvo pasirinktas. Atsarginis biatlonininkas galėtų pakeisti vieną iš pagrindinių ne tik dėl ligos ar traumos, bet ir tuo atveju, jei sportininkas, pavyzdžiui, pavargtų nuo įtempto varžybų grafiko.

Praėjusį sezoną ketvirtuoju komandos nariu dažniausiai būdavo Linas Banys, bet jį stumia jaunesni konkurentai, visų pirma - nuolat pasaulio taurėje startuojantis M.Fominas. „Šį sezoną jis įrodė, kad yra vertas ketvertuko arba, sakykime, penketuko. Neblogai pasirodė ir Nikita Romanovas, bet kol kas M.Fomino rezultatai ir reitingo taškai yra geresni", - teigė A.Daugirdas.

Ypatinga vieta

Prieš pasaulio čempionatą Lietuvos rinktinė surengė treniruočių stovyklą kitoje Vokietijos vietovėje - Rūpoldinge. Aukštis virš jūros lygio ten panašus kaip Oberhofe, o ir važiuoti į čempionatą reikės sąlyginai netoli - maždaug 400 km.

Tiuringijoje esantis Oberhofas ir Bavarijoje įsikūręs Rūpoldingas biatlone dažnai minimi vienas po kito. Po Naujųjų pirmasis pasaulio taurės etapas tradiciškai vyksta Oberhofe, antrasis - Rūpoldinge. Šiemet tokio eiliškumo neliko, nes Oberhofe vyks planetos čempionatas.

Pasak A.Daugirdo, tarp dviejų Vokietijos biatlono forpostų yra nemažai skirtumų: „Biatlono kultūra ir sirgaliai ten labai skiriasi. Esu buvęs ir ten, ir ten, jaučiau tą atmosferą. Ir apie Rūpoldingą sakoma, kad jis - biatlono meka, tačiau Oberhofas - dar didesnė meka. Žmonės ten išprotėję dėl biatlono, jie nuo šešių ryto užiminėja vietas prie trasų, kepa barbekiu, šildosi vyną, kad nesušaltų."

Sausio pradžioje, kai ten tradiciškai renkasi biatlono elitas, Oberhofas pasižymi neprognozuojamais orais. „Arba rūkas, arba lietus, arba sniegas. Nuolat maišydavosi dangus su žeme, pačios blogiausios sąlygos būdavo Oberhofe. Pasaulio čempionatas ten vyks vasarį, tad tikimės, jog sąlygos bus geresnės nei būdavo sausio pirmąją savaitę", - vylėsi A.Daugirdas.

Oberhofo trasa yra maždaug 700 metrų virš jūros lygio. „Reljefas - pakankamai sudėtingas, trasa - darbinė, sunki. Nors mums ji tradiciškai būdavo palanki, ten užfiksuota nemažai aukštų rezultatų", - svarstė LBF prezidentas. Lietuva neturi kalnų, todėl mūsiškiams palankiau startuoti trasose, esančiose ne aukščiau nei 800-900 metrų virš jūros lygio. Oberhofas šiuo atžvilgiu tinka.

10-ukas būtų puiku

Iki šiol nė vienas nepriklausomos Lietuvos biatlonininkas pasaulio čempionatuose nėra patekęs tarp dešimties pajėgiausių sportininkų. Ilgai rinktinės lydere buvusios Dianos Rasimovičiūtės aukščiausia pozicija - 11-oji. Yra vilčių, kad Oberhofe istorija bus perrašyta, nes V.Strolia pasaulio taurės varžybose jau yra gan dažnas svečias geriausiųjų 10-uke. O konkurencija pasaulio taurėje - ne mažesnė nei planetos čempionate.

Praėjusį sezoną Rūpoldingo etape Vytautas užėmė ketvirtąją ir penktąją vietas, Otepės (Estija) - šeštąją, Holmenkoleno (Norvegija) - dešimtąją. Šį sezoną V.Strolia Kontiolahtyje (Suomija) buvo aštuntas, Rūpoldinge - šeštas. Beje, Rūpoldinge šeštoji vieta užimta prestižinėse bendro starto lenktynėse, kuriose dalyvauja tik 30 sportininkų. Bendrojoje pasaulio taurės įskaitoje V.Strolia su 243 taškais yra 22-as.

„Jis jau yra įžengęs į elitą, - teigė A.Daugirdas. - Patekimas į 20-uką, 10-uką, gėlių ceremoniją - visa tai jau esame patyrę. Kitas žingsnis būtų medaliai. Aišku, visi apie juos svajoja, bet drąsiai teigti negalima. To turbūt nedrįstų pasakyti net mūsų krepšininkai, važiuodami į Europos ar pasaulio čempionatą. Mes - juo labiau." Gėlių ceremonijoje dalyvauja šeši geriausiai rungtyje pasirodę biatlonininkai.

Patekti ant pakylos vyrų varžybose šį sezoną nelengva net elitinių komandų atstovams. To kaltininkai - norvegai. Jie ir anksčiau buvo biatlono lyderiai, bet šį sezoną visiškai sužvėrėjo. Pasaulio taurės įskaitoje norvegai yra okupavę tris pirmąsias vietas. Nenuostabu, kad pirmauja didžiausia šios sporto šakos žvaigždė Johanesas Tingnesas Bio (Johannes Thingnes Boe, 1139 tšk.). Antras žengia Sturla Holmas Lagreidas (Sturla Holm Laegreid, 920 tšk.), trečias - Vetlė Šastadas Kristiansenas (Vetle Sjaastad Christiansen, 588 tšk.).

„Šiemet konkurencinė aplinka labai stipri. Nežinome, kokių jie vitaminų priėdę ir kokią metodiką taikė pasirengimo metu, bet net keista matyti tokius rezultatus. Pavyzdžiui, kai Rūdoldinge vyko bendro starto lenktynės, priekyje buvo tik norvegai. Dar Vytautas su prancūzu Emiljenu Žaklenu (Emilien Jacquelin) ten įsimaišė. Visas biatlono pasaulis žiūri ir nesupranta, kas atsitiko. Dar būtų vienas sportininkas, būtų suprantama, bet kai dešimtuke nuolat šeši norvegai - stebina", - neslėpė A.Daugirdas.

Jo nuomone, lietuvį Oberhofe turėtume išvysti bent jau geriausiųjų 20-uke: „Gal pavyks patekti ir į 10-uką. Gėlių ceremonija, be abejo, taptų didele švente, tačiau ir 10-ukas ja taptų, nevarykime Dievo į medį. Pasaulyje patekti į 10-uką tikrai sunku."

Reikės merginų pagalbos

Bene svarbiausias čempionato startas lietuviams - vyrų estafetė. „Biatlone, jei valstybė gali deleguoti estafetės komandą, tai yra lygis. Džiugu, kad mūsų vyrai yra visaverčiai dalyviai, jau nesame tie autsaideriai, kurie anksčiau vis galvodavo, kaip nebūti aplenktiems ratu. Dabar vyrai gali kovoti dėl aukštų pozicijų, šį sezoną jie užėmė ir rekordinę aštuntąją vietą. Manau, patekimas į „Top 16" vyrams turėtų būti įkandama užduotis", - teigė A.Daugirdas. Jei estafetės komandą lyderiai aplenkia ratu, ji turi pasitraukti iš trasos. Tačiau jos užimta vieta vis tiek užfiksuojama.

A.Daugirdas tikisi, kad lietuviai pateks į 16-uką ir mišrioje estafetėje, kurioje dalyvauja dvi moterys bei du vyrai. „Aišku, reikės ir merginų indėlio. Jos mus šį sezoną nelabai džiugina, bet po truputį įsivažiuoja. Europos čempionate mišrioje estafetėje užimta dešimtoji vieta, nors vyrų etapuose startavo jaunimas ir buvo katastrofiškai blogas šaudymas. Merginos šioje rungtyje pasirodė tikrai neblogai, nepaisant Gabrielės baudos rato", - sakė federacijos prezidentas. Pasaulio čempionatas Oberhofe vasario 8 d. prasidės būtent mišrios estafetės varžybomis.

Pasaulio čempionato tvarkaraštis

Vasario 8 d.

15.45 val. Mišri estafetė

Vasario 10 d.

15.30 val. Moterų 7,5 km sprintas

Vasario 11 d.

15.30 val. Vyrų 10 km sprintas

Vasario 12 d.

14.25 val. Moterų 10 km persekiojimas

16.30 val. Vyrų 12,5 km persekiojimas 

Vasario 14 d.

15.30 val. Vyrų 20 km asmeninės lenktynės

Vasario 15 d.

15.30 val. Moterų 15 km asmeninės lenktynės

Vasario 16 d.

16.10 val. Mišri vienetų estafetė

Vasario 18 d.

12.45 val. Vyrų estafetė

16 val. Moterų estafetė

Vasario 19 d.

13.30 val. Vyrų 15 km bendro starto lenktynės

16.15 val. Moterų 12,5 km bendro starto lenktynės

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
3
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (12)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +22 C

+17 +24 C

+15 +20 C

+25 +30 C

+20 +26 C

+21 +25 C

0-3 m/s

0-5 m/s

0-3 m/s