respublika.lt

Nesustojantis žaidynių kolekcionierius (0)

2021 kovo 27 18:20:37
Aistė LABINAITĖ

Sportininkams dalyvavimas Europos ir pasaulio čempionatuose yra gana įprastas dalykas, tačiau olimpinę svajonę išpildo anaiptol ne kiekvienas. Kai kurie visą karjerą treniruojasi, stengiasi, bet laimingojo kelialapio į olimpines žaidynes taip ir neiškovoja. Visiškai priešingoje barikadų pusėje yra Marius Žiūkas. 35-erių ėjikui Tokijo olimpinės žaidynės bus jau ketvirtos per karjerą. O, pavyzdžiui, Senojo žemyno pirmenybėse jis savo jėgas yra išbandęs tik kartą. „Galbūt tiesiog su olimpinėmis žaidynėmis man labiau sekėsi", - „Vakaro žinioms" šypsodamasis sakė M.Žiūkas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Varžybose Slovakijoje ėjikas Marius Žiūkas įvykdė olimpinį normatyvą į Tokiją. Alfredo Pliadžio nuotr.

 

Atidarė sezoną

Dudincuose (Slovakija) vykusiose „Dudinska patdesiatka" sportinio ėjimo varžybose 20 km distancijoje, kaip jau rašėme, M.Žiūkas finišavo penktas ir buvo aukščiausią vietą užėmęs europietis. Lietuvos lengvaatletis užfiksavo antrą geriausią karjeros rezultatą, distanciją nužingsniavęs per 1 val. 20 min. 58 sek. Tokijo olimpinių žaidynių normatyvas yra vos 2 sek. prastesnis.

„Po pastarųjų varžybų jau praėjo kelios dienos, reikia galvoti į priekį. Nors, žinoma, dar, kai ką nors sutinki, prisimenamos varžybos Slovakijoje ir olimpinio normatyvo įvykdymas. Nuotaikos, aišku, geros. Juk tai buvo pirmos sezono varžybos 20 km distancijoje ir pavyko įvykdyti normatyvą, kuris pagal mano pajėgumą tikrai yra aukštas. Tikrai džiaugiuosi. Sakykime, jog nebuvo tokių didelių ženklų, kad normatyvas man taip lengvai pasiduos pirmame starte", - pasakojo M.Žiūkas.

Ėjiko teigimu, kadangi treniruotėms atiduota jau daug metų, rezultatą prieš varžybas maždaug gali atspėti. Tačiau, žinoma, daug ką lemia ir, pavyzdžiui, savijauta tą dieną. „Taigi prieš varžybas Slovakijoje galvoje buvo mintis, jog jei viskas vyks gana neblogai, tai mano rezultatas galėtų būti
1 val. 22 min. Jei viskas bus idealu, tai kovosiu dėl normatyvo. Jei truputį prasčiau, tai gali būti ir 1 val. 23 min. Tad idealiu atveju tikėjausi, kad galiu įvykdyti olimpinį normatyvą, nes žinojau, kad ir oro sąlygos bus palankios ir daug dalyvių bus, bus didelė konkurencija. O tai tikrai padeda trasoje. Galiausiai idealus atvejis ir išsipildė", - teigė M.Žiūkas.

Pasak Gražinos Goštautaitės auklėtinio, šiame starte sunkiausi buvo du aspektai, kurie nepadėjo iki finišo būti ramesniam. „Pirmiausia - trasa. Tiesa, žinojome, kokia ji bus. Trasa buvo su aštriais posūkiais, o kai daug dalyvių, tikrai buvo nelengva juos visus įveikti ir neprarasti tinkamo tempo. Ratas yra 1 km ilgio su dviem posūkiais. Vadinasi, išeina 40 posūkių. Juose tikrai gali prarasti kelias brangias sekundes, nes sulėtėji, tuomet vėl reikia pagauti ritmą. Taip pat nepalankus buvo ir pirmasis kilometras, nes ir vyrai, ir moterys startavo kartu, buvo didelė grupė, o trasa nėra plati. Tad, po pirmojo kilometro tempas buvo labai lėtas. Iškart prarandi apie 15 sek. nuo to tempo, kuriuo reikėtų eiti, norint įvykdyti olimpinį normatyvą. Nors jausmo ir nebuvo, jog labai lėtai einu. Tačiau vėlesniuose kilometruose pavyko tai kompensuoti. Žinoma, pabaiga irgi buvo sunki. Nebūna tokių varžybų, kad paskutiniai kilometrai būtų lengvi. Reikėjo labai susikoncentruoti į tempą ir neprarasti sekundžių, kurių kiekviena šį kartą man buvo labai brangi", - kalbėjo ėjikas.

Primename, jog Dudincuose olimpinį normatyvą 50 km sportinio ėjimo rungtyje įvykdė ir šalies rekordą pagerino Arturas Mastianica. M.Žiūko manymu, sėkmė čia, ir ne tik mūsiškiams, šypsojosi todėl, kad ilgą laiką teko praleisti be varžybų, didelis dėmesys ir koncentracija buvo skirta treniruotėms. „Matyti, jog ir kitų šalių sportininkai buvo gerai pasirengę. Pirmos sezono varžybos dažnai daug kam būna sėkmingos. Labai padeda tai, jog tavęs neišbalansuoja nuolatinis dalyvavimas varžybose ir tikrai gali susikoncentruoti į stovyklas. Ir aš, ir Arturas turėjome po dvi stovyklas. Nuoseklus darbas stovyklose ir priėjimas prie konkrečių varžybų padeda būti gana geros formos pirmose varžybose. Paskui, įsibėgėjus sezonui, atsiranda daugiau startų ir ne taip lengva kiekviename jų rodyti aukštus rezultatus. Juk kažkur turi prarasti formą, kad vėl galėtum stipriai startuoti svarbiausiose sezono varžybose", - sakė ėjikas.

Tarpiniai startai

Kalbėdami apie pastaruosius metus ir karantiną, sportininkai dažniausiai pasiskirsto į dvi kategorijas. Vieniems šis laikotarpis išėjo į naudą, pavyzdžiui, buvo galima išsigydyti senas traumas ir vėl su nauja jėga kibti į darbus bei pasiekti išsvajotus tikslus, kitiems - sustojęs varžybų „maratonas" ir ištuštėjęs kalendorius „kirto" per motyvaciją bei kišo koją pasirengimui būsimiems startams. Kuriai kategorijai priklauso M.Žiūkas?

„Nemanau, kad karantinas man atnešė kažkokios naudos. Jei nebūtų šios pandeminės situacijos, manau, pernai irgi galėjau bandyti įvykdyti olimpinį normatyvą. Tiesiog karantino metu darbas buvo nuoseklus, pernai žiemą buvo „pakloti neblogi pamatai". Tiesiog viskas taip susidėliojo, pasiruošimas šį kartą pavyko neblogai", - sakė ėjikas.

Tokijo olimpinės žaidynės vyks liepos 23-rugpjūčio 8 d. M.Žiūkas tikisi, jog pandemija vėl nesujauks iki pagrindinio starto numatytų varžybų kalendoriaus. „Gegužės viduryje laukia stiprios varžybos - Europos komandinis sportinio ėjimo čempionatas, kur dalyvauja visi pajėgiausi Senojo žemyno ėjikai. Ir čia norisi gerai pasirodyti. Prieš šį startą ketiname turėti treniruočių stovyklą. Birželio viduryje numatytas Lietuvos čempionatas. O tuomet lauks baigiamieji štrichai treniruočių stovykloje prieš olimpines žaidynes", - pridūrė ėjikas.

Tiesa, startai iki žaidynių bus daugiau jėgų pasitikrinimas, nei tikslų siekimas. Pasak M.Žiūko, tiesiog nesinorėtų vėl pusę metų niekur nedalyvauti ir užsidarius treniruotis: „Tiesiog norisi šias varžybas įterpti į pasirengimo planą, bet nebandyti būti superaukštos formos. Juk olimpinio normatyvo šturmuoti nebereikia. Tad aukštų tikslų galbūt ten ir nebus, nors jei pasiruošimas vyks sklandžiai, manau, ir tose varžybose bus galima gana sėkmingai pakovoti."

Solidus skaičius

Per karjerą M.Žiūkas jau dalyvavo trejose olimpinėse žaidynėse. Lengvaatletis 2008 m. Pekino olimpinėse žaidynėse užėmė 35-ąją vietą, 2012 m. Londono - 39-ąją, o 2016 m. Rio de Žaneire - 26-ąją. Tiesa, jo rezultatai vis dar kyla, 2019 m. pasaulio čempionate Katare ėjikas pasirodė geriausiai iš visos Lietuvos komandos, užėmęs 11-ąją poziciją.

„Ketverios olimpinės žaidynės yra tikrai solidus skaičius. Džiugu, jog visais olimpiniais ciklais pavykdavo sėkmingai dalyvauti varžybose ir iškovoti olimpinius kelialapius. Tai tarsi rodo, jog per karjerą buvo tam tikras stabilumas. Galbūt šiek tiek ir sėkmė lydėjo, olimpiniais sezonais pavyko išvengti traumų. Kelias buvo sėkmingas. Įdomus sutapimas, tačiau Europos čempionate esu dalyvavęs tik viename (juokiasi). O planetos pirmenybėse išbandžiau jėgas triskart. Nors pastarieji čempionatai ir vyksta kas dvejus metus, ne kaip žaidynės - kas ketverius", - pasakojo
M.Žiūkas.

Ėjikas pripažino, jog sportininkui svarbu yra įvykdyti normatyvą, o ne, pavyzdžiui, pagal reitingą važiuoti į žaidynes. Tai suteikia papildomo pasitikėjimo savimi. „Normatyvas nėra kažkokia nepasiekiama viršūnė. Žaidynėse dalyvauji ne dėl to, kad palankiai susiklostė aplinkybės, o todėl, kad tavo toks pajėgumas. Visada smagiau, kai normatyvai paklūsta iš anksto, tai prideda ramybės ir stabilumo. Nors, žinoma, yra įvairių būdų patekti ir, kai patenki, niekam neberūpi, kaip tai padarei. Svarbi tampa galutinė užimta vieta žaidynėse", - pridūrė ėjikas.

Be M.Žiūko ir A.Mastianicos olimpinius kelialapius turi ir ėjikės Brigita Virbalytė bei Živilė Vaiciukevičiūtė, kuri pernai vasarą baigė karjerą. Pasak M.Žiūko, nereikia stebėtis, jog tiek ėjikų įvykdė normatyvus. „Peržvelgus lengvaatlečius, kurie dalyvaudavo pastarosiose olimpinėse žaidynėse, tikrai nemažą dalį sudaro ištvermės rungčių atstovai, ne tik ėjikai, bet ir maratonininkai. Galbūt lietuviams tinka ištvermės rungtys. Mes nuo senų laikų pripratę kentėti (juokiasi), nesame išlepę. Jokios sąlygos mūsų negąsdina. Mes galime ir žiemą, ir vasarą treniruotis. Manau, kiekviena šalis turi savo stipriąsias ir tradicines rungtis. Džiugu, kad Lietuvoje ištvermei pagrindiniuose startuose kol kas neblogai atstovaujama", - atviravo M.Žiūkas.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
  • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
  • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
  • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
  • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
  • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar išdrįstate išreikšti savo nuomonę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 +7 C

+7 +12 C

 

+9 +15 C

+10 +14 C

+19 +22 C

 

+19 +21 C

0-6 m/s

0-8 m/s

 

0-8 m/s

       

Nuorodos