respublika.lt

Nemažos ambicijos mažajame beisbole

Publikuota: 2023 lapkričio 19 14:40:56, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuvos beisbolo-5 rinktinė savo kraityje jau turi ir Europos čempionato sidabrą, ir auksą. Lietuvos beisbolo asociacijos nuotr.

Anaiptol ne kiekvienų olimpinių žaidynių programoje atsiranda vietos beisbolui ir softbolui (moterų beisbolui), tačiau 2028 m. Los Andžele šias sporto šakas bus galima išvysti.

 

Lietuvai tai nelabai aktualu, nes mūsų rinktinėms kol kas nerealu pasivaržyti dėl kelialapių su didžiųjų beisbolo valstybių komandomis. Kitokios galimybės būtų beisbolo-5 žaidime, kuriame nereikia didelių arenų, būrio aukščiausio lygio žaidėjų. Lietuvos beisbolo asociacijos prezidentas Virmidas Neverauskas tikisi, kad ši žaidimo atmaina olimpinėje programoje atsidurs jau 2032 m.

Beisbolas-5 - vienas iš nedaugelio žaidimų, kuriame lietuviai gali save priskirti Europos elitui ir tai pagrįsti faktais. 2020 m. mūsų rinktinė pasiekė Europos čempionato finalą ir jame nusileido prancūzams. Praėjusį savaitgalį Druskininkuose šios komandos dar kartą susitiko žemyno pirmenybių finale, šįkart stipresni buvo ir auksu pasipuošė lietuviai. Abiems finale žaidusioms rinktinėms atiteko kelialapiai į 2024 m. pasaulio čempionatą.

Pirmasis Europos čempionatas taip pat vyko Lietuvoje - Vilniuje. Kol kas turnyras surengtas tik du kartus, nes ši beisbolo atšaka gyvuoja neseniai. „Mačiau pačią pradžią tarptautinės federacijos kongrese Botsvanoje. Kai kurie federacijos atstovai patys žaidė lauke, o aš galvojau: kas čia tokio? Aišku, tokie ten ir žaidėjai, bet jie bandė patys pajusti žaidimą, kad aprašytų taisykles ir panašiai. Tai buvo 2017 ar 2018 m. O Europoje jį pirmą kartą pamatėme kongrese Paryžiuje. Atvažiavo kubiečiai ir pademonstravo europiečiams šį žaidimą. Pradžioje daug kas žiūrėjo skeptiškai, nes žaidžiama be lazdos, pirštinių. Daug kas buvo neaišku", - pasakojo V.Neverauskas.

Beje, asociacijos prezidento dukra Nomeda Neverauskaitė buvo išrinkta naudingiausia Europos čempionato žaidėja. Primename, kad jo sūnus Dovydas yra geriausias šalies beisbolininkas, vienintelis lietuvis, žaidęs elitinėje MLB lygoje JAV.

Proga populiarinti beisbolą-5 Lietuvoje atsirado 2019 m., kai Vilniuje vyko Europos beisbolo konfederacijos posėdis. „Mūsų užklausė: gal jums įdomu rengti pirmąjį Europos čempionatą? Parodėme kai kurias Vilniaus arenas, atsirado tinkamų, o tada staigiai priėmėme sprendimą organizuoti čempionatą. Spėjome iki pandemijos, čempionatas įvyko 2020 m. vasarį. Mūsų nuostabai patekome į finalą, nesitikėjome tokio rezultato. Toliau nenorėjome daryti tokios klaidos kaip krepšinio federacija, kuri iš pradžių į krepšinį 3x3 žiūrėjo nevisai rimtai. Mes žiūrime rimtai, nes matau perspektyvą, kad jau 2032 m. beisbolas-5 gali būti olimpinėse žaidynėse", - teigė Lietuvos beisbolo asociacijos prezidentas.

- Kai kurios daug gerų krepšininkų neturinčios valstybės, pavyzdžiui, Japonija, kryptingai plėtoja krepšinį 3x3, kuriam reikia mažiau žaidėjų. Turbūt galima sakyti, kad beisbole panašioje padėtyje yra Lietuva?, - paklausėme Virmido NEVERAUSKO.

- Šiuo metu stipriosios beisbolo šalys beisbolui-5 dar skiria mažokai dėmesio. Pirmiausiai pažvelkime į Europą, čia man situacija aiškesnė. Italija viską atidavė provincijai, beisbolas-5 žaidžiamas aplink Turiną, iš kitur yra tik keli žaidėjai. Federacija į beisbolą-5 žiūri atsargiai, atseit, kas čia per žaidimas. Nyderlandai irgi viską atidavė provincijai. Iš Ispanijos į Europos čempionatą atvažiavo tik vieno regiono žaidėjai. JAV yra daugybė stiprių beisbolo organizacijų ir nė viena nevysto beisbolo-5. Jie į beisbolą turbūt žiūri tik per verslo prizmę ir olimpinės žaidynės jiems kol kas nerūpi.

- Gera niša Lietuvai?

- Bandome, nes mums tai yra šansas ir kol kas mes juo pasinaudojame.

- Beisbole-5 turbūt ne tik reikia mažiau žaidėjų, bet ir sąlygas treniruotėms surasti lengviau?

- Yra labai geras beisbolo-5 šūkis: žaisk visur. Jį iš tiesų galima žaisti visur. Kad ir apleistoje krepšinio aikštelėje su nulaužytais lankais. Linijas gali nusibraižyti kreida, pasiimi vieną kamuoliuką ir žaidi. Aišku, čempionatai vyksta tikroje aikštelėje, o šiaip galima žaisti bet kur. Visas inventorius - vienas kamuoliukas. Pilnas aikštelės dydis - 21x21 metro.

- Ir kas su tuo kamuoliuku daroma, jei nėra nei lazdų, nei pirštinių?

- Kamuoliukas yra maždaug teniso kamuoliuko dydžio, tik neturi paminkštinimo. Jį ranka muši ir plikomis rankomis gaudai. Visa kita - bėgimai, bazės yra panašiai kaip didžiajame beisbole. Tik čia nėra „houmranų" (home run). Jei permuši per tvorą ar pataikai į tvorą, tai yra užribis. Beisbolas-5 yra greitas žaidimas ir, kas įdomu, patinka vaikams. Jei stovykloje paklausiame, ką žaisime, vaikai nori beisbolo-5. Sakome, kad jau vakar žaidėme, bet jie vis tiek nori.

- Vyrai ir moterys žaidžia kartu, tačiau fizinės galimybės juk skiriasi. Ar beisbole-5 fizinės galimybės apskritai neturi didelės reikšmės?

- Šiame žaidime nėra kontakto. Toliau jau viskas priklauso nuo žaidėjo lygio. Viena sunkiausių pozicijų šiame žaidime yra trečia bazė, kur reikia toliausiai mesti, stipriausiai atmušti. Mūsų rinktinėje šioje pozicijoje žaidžia mergina ir ji buvo pripažinta naudingiausia Europos čempionato žaidėja. Ir kitur yra stiprių merginų. Neseniai vyko pasaulio jaunių čempionatas, ten Taivano rinktinėje trečioje pozicijoje irgi žaidė mergina. Žaidė nuostabiai, geriau už vaikinus, beliko grožėtis jos veiksmais. Europos čempionate Prancūzijos rinktinėje mergina nuostabiai žaidė antroje bazėje.

- Ar Lietuvos beisbolo-5 rinktinės nariai žaidžia ir didžiojo beisbolo bei softbolo rinktinėse?

- Visos merginos yra žaidusios ir softbolą. Mano dukra praėjusį sezoną žaidė Italijoje, anksčiau - Ispanijoje. Vaikinai irgi yra rinktinių nariai. Geriausiu Europos čempionato gynėju pripažintas Kristijonas Vičas žaidė beisbolo jaunių rinktinėje, Dovydas Zakaras ir Napalis Grigas - vyrų rinktinėje.

- Čia vėlgi panašu į krepšinį 3x3. Bent jau Lietuvoje žaidėjai irgi jį derina su didžiuoju krepšiniu.

- Mūsų asociacija nori, kad beisbolą-5 žaistų geriausieji. Ne taip, kaip krepšinyje 3x3, kuriame federacija kažkada visą atstovavimą atidavė Šakių „Gulbelės" komandai. Kai vyko krepšinio 3x3 turnyras, kuriame žaidė Utenos „Juventus" komanda, kitoje ekipoje buvo Jonas Mačiulis, tą „Gulbelę" iškart pradėjo aplošinėti. Iki tol LKL žaidėjai tiesiog nebuvo tinkamai pasitreniravę, nes žaidimas vis tiek skiriasi. Tačiau LKL žaidėjai savo klubuose gauna atlyginimą, matyt todėl ir nesirenka krepšinio 3x3.

- Jūsų sporte gal šiek tiek lengviau suderinti dvi žaidimo atšakas?

- Gal šiek tiek lengviau, nes profesionalumo pas mus mažiau. Tačiau ir mūsų požiūris yra kitoks.

- Jūsų dukra pati susidomėjo beisbolu-5 ar kažkiek paraginote, pastūmėjote?

- Kai pradėjome, asociacija išties ragino žaidėjus. Kitą savaitgalį prasidės jau ketvirtasis Lietuvos žiemos beisbolo-5 čempionatas. Žaidėjai dalyvauja žiemos čempionate, ten dar labiau viską tobuliname, išgryniname. Didelis impulsas žaidėjams buvo patekimas į pasaulio čempionatą, kuris turėjo vykti 2020 m., bet dėl pandemijos nusikėlė į 2022 m.

- Pasaulio čempionate Lietuvos rinktinė užėmė 11-ąją vietą. Kaip dabar atrodome pasauliniame kontekste, ar 2024 m. tikitės aukštesnės vietos?

- Ta 11-oji vieta galėjo pavirsti ir vieta šešetuke. Jei būtume laimėję rungtynes su Pietų Afrika, būtume šešetuke. Gal kovoti dėl medalių būtų sunku, bet penkti ar šešti galėjome būti. Trūko kai kurių žaidėjų disciplinos, galbūt ir trenerių pagalbos. Mes, asociacija, iš kelialapį iškovojusio trenerio neišreikalavome, kad būtų padaryti tam tikri dalykai. Pietų Afrikai pralaimėjome 1:2. Gera komanda, bet tikrai įveikiama. Laimėtume, būtume šešetuke. Ateinančiais metais tikimės būti aukščiau. Atidarysime duris visiems žaidėjams, jie turi konkuruoti. Nedarysime kaip prieš praėjusį čempionatą, tada kai kuriems vietos komandoje buvo lyg ir pažadėtos, nes jie iškovojo kelialapį. Tačiau gyvenimas eina, jeigu tu nedirbi, tai nedirbi. Negali būti kažkokių pažadėtų vietų. Į čempionatą turi važiuoti žaidėjai, kurie tuo metu yra geriausi.

- Esate sakęs, kad daug kas priklausys nuo to, kaip beisbolas-5 debiutuos 2026 m. jaunimo olimpinėse žaidynėse. Jei viskas bus gerai, žaidimas esą gali būti įtrauktas ir į olimpinių žaidynių programą. Tai yra jūsų spėjimas ar girdisi ir signalai iš tarptautinių organizacijų?

- Teisiog dažnai taip būna. Krepšinis 3x3 irgi ėjo tokiu keliu - per jaunimo olimpines žaidynes. Jei Tarptautinis olimpinis komitetas pamato, kad viskas gerai, yra daug šansų. Ir regbis-7 yra olimpinėje programoje, o regbis-15 vargu ar patektų, nes jame labai didelės komandos. Beisbolo vyrų komanda taip pat yra labai didelė - mažiausiai 24 žaidėjai, dar 6-8 treneriai ir personalo nariai. Softbole komandos truputį mažesnės, bet irgi didelės. O čia yra 8 žmonės - 4 merginos ir 4 vaikinai. Ir jie atstovauja abiems lytims.

Be to, čia žaidimas daug intensyvesnis. Mums, beisbolo bendruomenei, tradiciniame beisbole viskas suprantama ir įdomu, bet mažiau susipažinusiam žiūrovui rungtynės gali pasirodyti ištemptos - maždaug trys valandos. Beisbole-5 vienas setas trunka 15-20 min., per valandą galima sužaisti visas rungtynes. Tai yra didelis pliusas, kaip ir mišri komanda. Net nežinau, ar kokiame kitame žaidime tai įmanoma. Gal kerlinge ar tenise, jei mišrias poras galima pavadinti komandomis.

- Pokalbio pradžioje paminėjote, kad beisbolas-5 į olimpinę programą gali patekti jau 2032 m., tačiau pasirenkant naujas sporto šakas svarbi ir šeimininkų pozicija. Žaidynės vyks Brisbene. Ar Australija beisbolo-5 atveju yra tinkama šalis?

- Manau, kad taip. Ten beisbolas yra gan stiprus. Kitas dalykas, sanaudos beisbole-5 yra daug mažesnės nei tradiciniame beisbole, nereikia didelių stadionų. Nesunku įrengti laikiną aikštelę. Pasaulio čempionate Meksikoje aikštelės buvo laikinos. Ir mes Europos čempionatui Druskininkų sporto centre įrengėme dvi laikinas aikšteles, tribūnas. Paskui viską galima greitai išardyti. Viskas labai paprasta.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Dienos klausimas

Ar žiūrite žinias per televiziją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-10 -5 C

-5 -2 C

-9 -4 C

-8 -3 C

-7 -2 C

-10 -5 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s