respublika.lt

Neįprasčiausios ir keisčiausios pasaulyje sporto šakos

Publikuota: 2023 birželio 03 15:58:04, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
www.bossaballsports.com nuotr.

Vargu ar atsirastų žmonių, negirdėjusių apie futbolą, krepšinį ar beisbolą. Šios sporto šakos yra paplitusios visame pasaulyje. Tačiau lokalūs sporto renginiai yra verti ne mažesnio dėmesio - žmonių kūrybiškas požiūris į sportą nė vieno nepalieka abejingo.

 

Kupershilo sūrio lenktynės (Cooper's Hill Cheese-Rolling and Wake)


Kasmet paskutinį gegužės pirmadienį vaizdingose Kotsvoldo kalvose (Anglija) vyksta varžybos: minia drąsuolių bėga žemyn kalvos šlaitu, vydamiesi riedančią Glosterio sūrio galvą. Pirmasis, pasiekęs finišą ir sugriebęs sūrį, jį ir gauna kaip prizą. Kadangi kalva yra stati, jos paviršius nelygus, dalyviai kasmet patiria daugybę traumų. Prie Kuperio kalvos suvažiuoja žmonės iš visos Anglijos ir kitų šalių stebėti ir net dalyvauti šiose pavojingose, bet labai linksmose varžybose.

Karališkasis Užgavėnių futbolas (Royal Shrovetide Football)

Ar galite įsivaizduoti futbolo rungtynes, kuriose dalyvauja visas kelių tūkstančių gyventojų miestas? Ir net moterys su vaikais siekia kamuolio, pamiršusios viską pasaulyje? Būtent taip galima apibūdinti karališkąjį Užgavėnių futbolą, kuris žaidžiamas nedideliame Ešborno miestelyje.

Herlingas (angl. Hurling)


Ar galite įsivaizduoti futbolo, beisbolo ir ledo ritulio derinį? O Airijoje žaidžiamas žaidimas, kurį būtent taip ir galima apibūdinti - herlingas. Žaidėjo ekipuotę sudaro futbolininko uniforma, apsauginis šalmas ir medinė lazda. Šio žaidimo tikslas - surinkti kuo daugiau taškų, įmušant kamuoliukus į varžovo vartus.

Lovų lenktynės

Tolimais 1965 metais lovų lenktynes organizuodavo tik amerikiečiai kariškiai, bet laikui bėgant šis smagus žaidimas paplito. Norint laimėti, reikia pirmam kirsti finišo liniją. Bet yra taisyklių, kurių būtina laikytis. Pirma, lovą, kurioje yra tik vienas žmogus, turi stumti šeši varžybų dalyviai. O antra, lova turi neskęsti vandenyje, nes paskutinis lenktynių etapas - persikėlimas per upę. Tiesa, gana dažnai šio paskutinio etapo atsisakoma.

Bėgimas su žmonomis


Suomijoje vyksta labai linksmos varžybos, kuriose vyrai turi įveikti kliūčių ruožą su žmonomis, įsitaisiusiomis jiems ant pečių keista poza - žemyn galva, aukštyn kojomis. O kad užduotis būtų dar sudėtingesnė, 250 m ilgio distancijoje yra du barjerai ir vandens duobė. Pagrindinis prizas - alaus kiekis, prilygstantis nugalėtojo žmonos svoriui.

Itono sienos žaidimas (Eton wall game)


Tradicinis Itono koledžo studentų žaidimas su kamuoliu, iš dalies primenantis regbį ir futbolą, tačiau čia žaidimo aikštę atstoja siena. Žaidėjai juda palei sieną ir griuvinėja vienas ant kito, stumdosi, kovodami dėl kamuolio. Priartėjęs prie sienos krašto, žaidėjas turi teisę mušti kamuolį į tikslą, kuriuo tampa medis arba durys. Bet šis žaidimas nėra toks primityvus kaip atrodo - paskutinį kartą įvartis buvo įmuštas... 1909 metais.

Pūkuotuko lazdelės (angl. Poohsticks)

Kas būtų pagalvojęs, kad Mikė Pūkuotukas galėtų žmones įkvėpti sugalvoti naują sporto šaką? Kad ir kaip būtų keista, Pūkuotuko lazdelių žaidimas kai kur tiek išpopuliarėjo, kad net buvo pradėti rengti čempionatai. Varžybų dalyviai nuo tilto meta lazdeles į tekančią upę ir laukia, kieno lazdelė pirmoji kirs finišo liniją. Varžybos nuo1983 metų kasmet vyksta Oksfordšyre prie Temzės.

Kabadis (Kabaddi)


Tai komandinis sportas, kilęs iš Azijos. Prasideda jis nuo to, kad viena komanda siunčia vieną žaidėją „užgrobti" priešininko teritorijos. Jeigu „okupantas" prisiliečia prie kurio nors priešininkų komandos nario ir pabėga į savo teritoriją, uždirba tašką. Bet jeigu buvo paliestas pats arba buvo sučiuptas, nespėjęs pabėgti, taškas užskaitomas varžovams. Žaidėjas, prie kurio buvo prisiliesta, iškrenta iš žaidimo. Žaidžiama, kol viena iš komandų praranda visus savo žaidėjus.

„Tikra alaus audra"

Jeigu manote, kad kasmetinio alaus festivalio Centriniame Velse metu vyksta paprasčiausios dviračių lenktynės, labai klystate. Viskas yra gerai, kol dalyviai važiuoja tiesiai ir tvirtai laiko vairą. Kontrolės punktuose kiekvienas dalyvis turi išgerti tam tikrą kiekį alkoholinio gėrimo. Lenktynininkų uždavinys - sugebėti išsilaikyti ant dviračio ir pasiekti finišą. Akivaizdu, kad atsparių alkoholiui žmonių šansai nugalėti yra didesni.

Šachmatų boksas (Chess Boxing)


Įsivaizduokite: šachmatininkai su bokso pirštinėmis stumdo figūras. O boksininkai sėdi ant kėdės ir mąsto, kaip aplošti varžovą šachmatais. Keista, ar ne? Tačiau tokia sporto šaka egzistuoja. Iš pradžių žaidėjai žaidžia vieną šachmatų raundą, paskui boksuojasi, ir taip iki 11 raundų.

Hornusenas


Tai nacionalinis šveicariškas sportas, kuriame dera ledo ritulio ir beisbolo elementai. Viena komanda sviedžia į aikštę guminį kamuoliuką, kuris vadinasi „Hornuss" (pavadinimas kilo iš žodžio „hornet" ( širšė), ir tai yra susiję su būdingu zvimbiančiu garsu, kurį skleidžia kamuoliukas, skriedamas oru). Kad pelnytų tašką, varžovai turi jį atmušti ypatinga rakete, panašia į didžiulį plakatą. Priešingu atveju taškas atitenka priešininkų komandai.

Šeškas kelnėse


Šių varžybų esmė - įsikišti šešką į savo kelnes, kad jis galėtų judėti, ir išlaikyti jį kuo ilgiau. Reikia nepamiršti, kad šeškai - plėšrūnai, turintys labai aštrius dantis ir tvirtą žandikaulį. Rekordinis šeško buvimo kelnėse laikas - 5 valandos.

Ekstremalus lyginimas

Šio „sporto" esmė labai paprasta: reikia paimti lygintuvą, lyginimo lentą ir ką nors išlyginti netikėčiausioje vietoje. O čia jau - laisvė vaizduotei. Galite lygintuvu braukyti per lentą šokdami su parašiutu arba ramiai lyginti skalbinius Everesto viršūnėje. Gaila, bet kol kas nevyksta jokių ypatingų ekstremalaus lyginimo renginių, tačiau lygintojai pademontruoja pasauliui vis naujus beprotiškus lyginimo būdus.

Bosabolas (Bossaball)


Tiems, kas žaidžia paplūdimio tinklinį, norisi pašokus aukštai virš tinklo atlikti galingą puolamąjį smūgį. Ir nors atrodo, kad toks žaidimo elementas pagal jėgas tik profesionalams, bet kuris žaidėjas, net mėgėjas, galės tai padaryti žaisdamas brazilišką paplūdimio tinklinio variantą - bosabolą. Dvi komandos žaidžia ant pripučiamos tinklinio aikštelės, kurioje iš abiejų tinklo pusių įtaisyti batutai.

Slidrogių sportas

Visą žiemą snieglentės ir kalnų slidės žiūrovams dovanoja daugybę malonumo ir aštrių pojūčių, bet naujokams čiuožimas tokiu beprotišku greičiu gali baigtis labai nemaloniai arba net liūdnai. Tačiau žiemos ekstremalių sporto šakų gerbėjų slidrogės nepaliks abejingų. Skirtumas nuo kitų žiemos sporto šakų tik tas, kad vietoj slidžių ar snieglentės naudojamos slidės su dviračio tipo rėmu ir vairu.

Lenktynės Todo upe


Ar kada nors matėte lenktynes „drakono valtimis" (dragonboat), kurios judėtų ne vandeniu, o sausuma? Šios linksmos varžybos vadinasi „Lenktynės Todo upe" ir vyksta Australijoje, Elis Springso miestuke. Per 20 komandų kaunasi dėl pergalės, tarp jų šmėkščioja garsių korporacijų pavadinimai. Visose valtyse nėra dugno, todėl dalyviai turi pasiekti finišą bėgte, nė karto nepargriuvę.

Kupranugarių kovos


Tikriausiai teko girdėti apie gaidžių peštynes, šunų ir net jaučių kovas. Visos šios kovos yra labai žiaurios ir paprastai baigiasi vieno iš gyvūnų mirtimi. Bet kupranugarių kovos, kurios vyksta Turkijoje, laimė, apsieina be kraujo ir aukų. Dvikova baigiasi, kai vienas iš kupranugarių arba pabėga, arba nugriūna ant žemės.

Rankšluosčio mėtymas

Šiame žaidime dalyviai suskirstomi į dvi komandas: „mėtantys" ir „apsupantys". „Mėtančių" komanda išrenka vieną žaidėją, aplink kurį ratu sustoja varžovai. Metantysis turi pataikyti alumi sudrėkintu rankšluosčiu į ką nors iš ratelio. Jeigu jis pataiko, taškas užskaitomas jo komandai, bet jeigu meta pro šalį - išgeria nustatytą kiekį alaus. Žaidimas baigiasi, sužaidus 4 raundus arba kai jau niekas nebepajėgia išsilaikyti ant kojų. Žaidimas oficialiai įregistruotas Anglijoje.

Konkeriai (Conkers)


Pasaulinės konkerių varžybos vyksta kiekvieną spalį nedideliame Eštono miestelyje Northemptonšyro grafystėje, kur iš viso pasaulio suvažiuoja žaidėjai, o jų skaičius perkopia per 300. Žaidimo tikslas - sudaužyti varžovo konkerį. O kas tai per konkeriai, paklausite jūs? Tai kaštono vaisiai, pakabinti ant virvučių. O žaidėjas turi būti greitas ir vikrus, kitaip jo konkeris bus sudaužytas.

Džibingas

Šis neįprastas sportas patiks ekstremalaus sporto mėgėjams, kurie nepasiekė didelių aukštumų važinėdami riedučiais arba riedlente. Džibingui prireiks tik sportbačių su specialia įduba, kad gerai slystų įvairiais paviršiais - turėklais, nuvirtusiais medžiais, specialiai įrengtomis konstrukcijomis.

Džai-alai (jai-alai)

Šis sportas - savotiškas badmintono ir rankinio derinys. Paprastai jis žaidžiamas po vieną arba poromis. Žaidimo tikslas - rakete, panašia į kaušą, sviesti kamuolį į sieną, esančią varžovo zonoje, o pastarasis turi pagauti kamuolį tiesiog ore arba pirmą kartą atšokusį nuo sienos, priešingu atveju žaidėjas arba komanda praranda taškų.

Sliekų rinkimas


Dž.Britanijoje sliekų rinkimas yra oficiali sporto šaka, ir dar tokia populiari, kad kasmet Češyro grafystėje vyksta „sliekų viliojimo" pasaulio čempionatas. Taisyklės gana paprastos: gaunate 3x3 m žemės plotelį sklypelį ir per 30 minučių turite iš po žemės išvilioti ir surinkti kuo daugiau sliekų. Ką ir sakysi, šis sportas - idealus tiems, kam reikia pigaus masalo žuvims.

Buzkašis

Tai senovinė Afganistano sporto šaka - žaidimas, kuriame vietoj kamuolio naudojama negyva ožka: raiti žaidėjai turi nugriebti ožką ir išlaikyti ją iki tol, kol pasiekia vartų liniją. Buzkašis primena polą be lazdos ir kamuolio, o šiurkštumu prilygsta amerikietiškajam futbolui, nes žaidžiama be taisyklių, todėl neapsieinama be smūgių, pliekimo botagu ir net šaudymo.

Važiavimas pelke kalnų dviračiu

Nuostabą kelia tai, kad tokia sporto rūšis kaip važiavimas kalnų dviračiu iki juosmens panirus į purviną ir bjauriai dvokiantį vandenį labai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Varžybose dalyvauja ne tik vietos gyventojai, bet ir konkurentai iš įvairių šalių. Vyksta net pasaulio čempionatas! Norint laimėti, reikia per kuo trumpesnį laiką purvo pilnu grioviu nuvažiuoti iki vieno jo galo ir atgal.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
7
F

Dienos klausimas

Ar vairuojant visada laikotės kelių eismo taisyklių?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +14 C

+12 +17 C

 

+12 +19 C

+15 +19 C

+18 +22 C

 

+13 +15 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-12 m/s