Visai neseniai Lietuvos motociklų sporto federacijos prezidente tapo Giedrė Janušauskė. Ji yra tik penkta moteris pasaulyje, kuri vadovauja savo šalies motociklų sporto federacijai. Paradoksas, tačiau pati naujoji LMSF vadovė motociklu nevažinėja. „Važiuoti motociklu moku, tačiau neturiu noro. Galbūt ant motociklo nesijaučiu labai saugi. Todėl geriau ir liksiu toje srityje, kurią išmanau geriau", - šypsodamasi „Vakaro žinioms" sakė G.Janušauskė.
Nauja pradžia
Gegužės 6 d. LMSF paskelbė, jog turi naują vadovą. Praėjusią kadenciją LMSF vadovavusį Robertą Benediktavičių pakeitė G.Janušauskė, iki šiol ėjusi generalinės sekretorės pareigas. Balsavimo metu 20 iš 36 klubų atstovų savo balsus atidavė G.Janušauskei, o 16 buvo už R.Benediktavičių.
„Kol kas niekas drastiškai nepasikeitė. Tiesiog vykdau tuos savo darbus, kuriuos dariau ir iki šiol. Žinoma, dabar atsirado daugiau įvairių susitikimų, pavyzdžiui, su rėmėjais. Tai, jog žmonės geranoriškai patys skambina, kviečia į susitikimus, nori pasikalbėti, labai džiugina. Techninių sporto šakų federacijos taip pat iškart geranoriškai prisijungė, - apie darbo pradžią naujose pareigose pasakojo G.Janušauskė.
LMSF vadovė taip pat pasidžiaugė, jog iškart buvo įtraukta į Tarptautinės motociklų sporto federacijos (FIM) organizaciją „Moterys motociklizme": „Įdomu tai, jog esu tik penkta moteris pasaulyje, kuri vadovauja savo šalies motociklų sporto federacijai. Iškart atsirado įvairių projektinių veiklų, skatinančių mūsų moteris rinktis motociklų sportą."
G.Janušauskė pripažino, jog žmogus visada nori pasiekti kažko daugiau. Tad anksčiau slapta ir ji vylėsi, kad kada taps LMSF prezidente. „Ryžtis šiam žingsniui kažkiek stumtelėjo klubų atstovai, atsirado daugiau pasitikėjimo savo jėgomis. Taigi pabandžiau ir dabar tuo džiaugiuosi. Žinoma, kitą dieną po rinkimų, gulėdama lovoje, pagalvojau, kas čia atsitiko, ką aš padariau. Tačiau galiausiai viskas susidėliojo į savo vietas ir kol kas viskas vyksta sklandžiai", - pridūrė motociklininkų vadovė.
Dažnai federacijose prezidentai atlieka tik reprezentacines funkcijas, o visi darbai atitenka generaliniams sekretoriams. Pasak G.Janušauskės, LMSF kol kas tokios situacijos nėra. Tačiau darbai dėliojami taip, kad generalinis sekretorius atliktų visą darbą, administracija - visą „popierizmą", o prezidentas būtų tas, kuris reprezentuotų federaciją susitinkant su rėmėjais, valdžios atstovais.
Greitai užsidega
Naujoji prezidentė federacijoje dirba jau 12 metų, o motociklų sporto srityje - 18. Prieš beveik du dešimtmečius ji atėjo dirbti į Baltijos motoklubą. O LMSF atsidūrė pakviesta buvusio vadovo Virginijaus Visockio. Nuo darbų motosporte G.Janušauskė buvo „pabėgusi" tik trumpam, kai susilaukė vaikelio ir išėjo motinystės atostogų.
„Prieš 18 metų draugas įkūrė klubą ir pasiūlė prisijungti, padėti. Tuo metu buvau baigusi buhalteriją, dirbau buhaltere. Taigi draugas paprašė padirbėti su dokumentais. Tačiau galiausiai gyvenimas taip susiklostė, kad draugas išvažiavo į užsienį ir klubą paliko man. Taip atsidūriau motosporte, - pasakojo LMSF vadovė.
Tuomet, G.Janušauskės teigimu, ji suprato, jog trūksta žinių. Moteris pradėjo gilintis ne tik į motosportą, tačiau ir į jo vadybą. Dėl to ji įstojo į Lietuvos sporto universitetą, kur baigė sporto vadybos studijas. „Taip pamažu ir kopiau į viršų. Viskas buvo labai įdomu. Važinėjau į stažuotes Lietuvoje ir užsienyje. Ir viskas puikiai pavyko", - sakė motociklininkų atstovė.
LMSF vadovė tiksliai negalėjo atsakyti, kuo ši sporto šaka ją patraukė. „Galbūt dėl to, kad pati esu kaip ugnis, greitai užsidegu. Man reikia ekstremalių pojūčių, kovų, dinamikos, nemėgstu lėtumo. Turbūt motociklų sportas atitinka mano charakterio savybes", - svarstė G.Janušauskė.
Laužo stereotipus
LMSF prezidentė neslepia, jog motociklų sporte dar pasitaiko atvejų, kai gali išgirsti pasisakymų, kad moterims čia ne vieta, jog tai yra ne moteriškas sportas.
„Visi mane myli ir žino, jog jeigu reikia pagalbos, gali kreiptis į Giedrę. Tačiau netgi rinkimės kampanijos metu, kai iškėliau savo kandidatūrą, buvo ir tokių, kurie sakė, jog Giedrė yra labai gera, tačiau ji juk yra moteris, tad ją gali paveikti, kad galbūt ji bus per silpna", - pasakojo G.Janušauskė.
Kalbėdama apie pačias sportininkes, LMSF vadovė paminėjo dvi motokroso atstoves, kurios laužo pastaruosius stereotipus, kad moteris yra silpna, jai važiuoti motociklu yra sunku ir apskritai čia ne vieta.
„Austėja Tamoliūnaitė anksčiau važinėdavo keturračiais. Tačiau vėliau perėjo prie motociklų ir tapo Lietuvos čempione, kovodama su vyrais. Ji tiesiog visiems nušluostė nosis. Dabar ji pati jau treniruoja vaikus. Taip pat turime ir Adriją Skudutytę. Ji kviečiama į varžybas užsienyje. Nors Adrija dar ir nepasiekė to lygio, kuriame yra mūsų čempionai, tačiau vyrus jau lenkia. Tad pamažu laužome stereotipus", - pridūrė G.Janušauskė.
Susidomėjimas išaugo
LMSF prezidentė džiaugėsi, jog susidomėjimas motociklų sportu Lietuvoje auga. Prie to ypač prisideda mūsų šalies šios sporto šakos lyderiai, pavyzdžiui, Dakaro ralio „vienišių" klasės nugalėtojas Arūnas Gelažninkas, taip pat ir pasaulio motokroso čempionato dalyvis Arminas Jasikonis.
„Tai dvi mūsų žvaigždės, į kurias visi lygiuojasi, žavisi jų pasiekimais bei siekia būti panašiais į juos. Po tokių startų, kaip, pavyzdžiui, Dakaro ralis, akivaizdžiai matosi, jog susidomėjimas šia sporto šaka mūsų šalyje kyla", - sakė G.Janušauskė.
Tiesa, LMSF vadovės teigimu, prie motosporto populiarumo prisidėjo ir karantinas. Jo metu sportininkų padaugėjo dvigubai.
„Juk karantino metu turbūt dauguma sėdi savo namuose, tad, natūralu, jog norisi kažkur išjudėti. O su motociklais važinėti yra leidžiama, juk viskas vyksta lauke, gryname ore. Galima sakyti, jog karantinas šiuo atveju mums net pagelbėjo, o ne pakenkė", - pridūrė G.Janušauskė.
Panašu, jog viskas eina tik gera linkme, tačiau kokie LMSF prezidentės tikslai naujosiose pareigose, ką norėtųsi pasiekti, nuveikti, vadovaujant federacijai?
„Norėčiau auginti vaikus. Tai turbūt yra vienas iš prioritetų. Reikia skirti dėmesio vaikų sportui, auginti naują kartą. Juk vaikai yra mūsų pamaina ir sporto augimas. Taip pat reikia truputį daugiau orientuotis į aukštą meistriškumą, rinktinių formavimą bei jų išleidimą. Nes dabar mes išleidžiame tik vieną ar daugiausiai dvi rinktines. Tačiau tikrai galėtų būti ir daugiau, nes turime tikrai stiprių, pavyzdžiui, Enduro, Cross Country, sportininkų. Tiesiog pas mus trūko šių rinktinių stumtelėjimo į tarptautines arenas. Taip pat, žinoma, norisi kuo daugiau viešinti, populiarinti mūsų sportą", - teigė G.Janušauskė.