respublika.lt

Medalio vertė viruso akivaizdoje ištirpstanuotraukos (0)

2020 kovo mėn. 28 d. 07:00:00
Aistė LABINAITĖ

Prieš priimant sprendimą, jog Tokijo olimpinės žaidynės iš šių metų liepos 24-rugpjūčio 9 d. perkeliamos į 2021 m., sporto pasaulis buvo pasidalijęs į dvi puses. Vieni griežtai pasisakė apie būtiną žaidynių atidėjimą, kiti nekantriai laukė prisilietimo prie olimpinės svajonės dar šiemet. Pirmuosius palaikė ir Vaclovas Kidykas. Pasak disko metimo trenerio, negalima kovoti dėl medalių viską pamynus. Sveikata žmogui yra pirmoje vietoje. Tiesa, jo auklėtinis Andrius Gudžius, išgirdęs verdiktą dėl olimpinių žaidynių, labai nusiminė.

×
nuotr. 6 nuotr.
Andrius Gudžius apgailestavo, jog šiemet Tokijuje negalės pademonstruoti savo olimpinių disko metimų. Alfredo Pliadžio nuotr.

 

- Kaip vertinate nutarimą olimpiečius į Tokiją „pakviesti“ ne 2020, bet 2021 metais?, - „Vakaro žinios“ paklausė Vaclovo Kidyko.

- Labai teigiamai. Juk vienas sportininkas joms ruošėsi rūsyje, kitas - mažame bute, į parką negali išeiti pabėgioti. Taigi, manau, priimtas sprendimas yra labai teisingas. Visą mėnesį organizatoriai būtų tampę sportininkams nervus ir vis tiek, nežinia, galiausiai bus ar nebus žaidynės (kovo 22 d. Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) pranešė, jog žaidynių likimas bus nuspręstas per keturias savaites, bet galiausiai jau kovo 24 d. oficialus sprendimas buvo priimtas - aut. past.). O dabar viskas aišku, iš IOC pozicijos pasielgta labai teisingai. Sportininkams dabar bus tik lengviau.

- Manote, sprendimas negalėjo būti priimtas anksčiau?


- Galbūt anksčiau pasaulyje dar nebuvo tiek daug „karštų taškų“, koronavirusas dar buvo tik įsibėgėjęs. Manau, dabar buvo pats laikas priimti galutinį sprendimą dėl olimpinių žaidynių likimo. Iškart po šios naujienos paskelbimo kalbėjau su A.Gudžiumi, jis labai nusiminęs. Tikėjosi, jog Tokijo žaidynės bus nukeltos į šių metų rugsėjo ar spalio mėnesį, tačiau ne į kitus metus. Dabar viltis belieka rugpjūtį planuojamas Europos čempionatas, kuriame A.Gudžius turėtų ginti titulą. Nežinia, ar pastarajam startui ruoštis, ar ne. Taigi nežinomybės dar nemažai liko. Manau, ne vienas A.Gudžius pasaulyje yra nusiminęs, visi sportininkai nuogąstauja, bet tokia dabar situacija. Tačiau, be abejonės, liūdesį turėtų pakeisti mintys apie sveikatą ir saugumą.

- Olimpinis startas nukeltas, laiko pasirengimui daugiau, tad dabar galėsite bent kažkiek ramiau jam ruoštis?

- Galbūt kažkiek ir ramiau. Galbūt treniruosimės nebe taip intensyviai, nebe po du kartus per dieną. Tikimės, jog artimiausiu metu turėsime ir normalesnes sąlygas treniruotėms. Manau, po kokio mėnesio karantinas pasibaigs ir bus galima laisvai sportuoti, tos problemos atpuls. Ir žmonių nuotaikos bus visai kitokios. To norėčiau ir visiems palinkėčiau. Taip pat, žinoma, žaidynių nukėlimas reiškia, jog sportininkai, dar neužsitikrinę ten vietos, turės progą vėl vykdyti normatyvus. Juk situacija prieš tuos, kam buvo uždaryta galimybė įšokti į „normatyvų traukinuką“, buvo nesąžininga ir neteisinga.

- Grįžkime į pradžią. Prieš virusui „užpuolant“ pasaulį, planavote treniruočių stovyklą Ispanijoje. Papasakokite, kaip COVID-19 pakoregavo jūsų pasirengimo, tuomet dar šią vasarą numatytoms žaidynėms, planus.

- Į Tenerifę turėjome išvykti kovo 14 d. Kovo 11 d. mūsų šalyje vyko valstybinė šventė, nors prieš ją pasaulyje jau buvo nemažas šurmulys dėl viruso. Tačiau iš tribūnos pompastiškos kalbos vis tiek buvo sakomos, Tauta nesisaugojo, dalyvavo masiniuose renginiuose. O juk visai netolimoje Italijoje jau vyko baisūs dalykai, virusas nusinešė daug gyvybių. Paskui Lietuvoje buvo paskelbtas karantinas. Taigi Lietuvos lengvosios atletikos federacijos generalinei sekretorei Nijolei Medvedevai pasakėme, kad atsisakome važiuoti į stovyklą. Tiesiog visi ženklai rodė, kad greit ir sienos bus uždarytos, ir viskas ramia situacija nesibaigs. Taip ir likome namie. Tiesa, kai mes atsisakėme vykti į stovyklą, N.Medvedeva nebuvo labai patenkinta. Tuomet sakiau, kad kuo greičiau stabdytų sportininkų siuntimą į stovyklas. Buvau nesuprastas ir apkaltintas, kad kišuosi ne į savo daržą, bet galiausiai visi žmonės iš visų pasaulio kampelių grįžo. Jų dabar laukia karantinai, saviizoliacijos. Tiesiog matėme, kas darosi aplink, jog tvenkiasi gana tamsūs debesys, miršta žmonės, užsikrėtimų vis daugėja, taigi ir priėmėme tokį sprendimą niekur nevykti.

- Karantino metu uždaryti visi sporto klubai, salės. Kur A.Gudžius ruošėsi olimpiniams metimams?

- Kadangi Lietuvos tautinis olimpinis komitetas yra nupirkęs ne vieną komplektą puikiausių štangų, tai vieną tokį komplektą nuboginome į jo garažą. Nors to garažo net nepavadinsi garažu. Ten A.Gudžius laiko savo puikiausius trofėjus, medalius. Taigi darėme treniruotes šalia šių apdovanojimų, tai papildomai motyvavo. Metimus jis atliko Kauno Ąžuolyno stadione. Tačiau sąlygos čia tik vaizdžiai nupieštos. Sakiau Andriui, jog turime maksimaliai saugoti save, savo šeimas. Juk niekur nėra saugu. Net nuėjus į parduotuvę gali „laukti“ virusas. Taigi širdyje didžiuojuosi, jog LLAF išdrįso pirmoji pasakyti, kad reikia nukelti olimpines žaidynes. Juk jos negali būti vykdomos, kai aplink tiek daug mirčių. Sportas yra sveikata, grožis. Negalima paminti to, kas dabar vyksta pasaulyje. Kai kurie sakė, jog ruošis žaidynėms bet kokiu atveju, net pasislėpus. Tačiau juk vienas žmogus gali ruoštis normaliai, o kitas - absoliučiai negali. Ir jie abu susitinka olimpinėse žaidynėse, kovoja kaip lygus su lygiu. Būtų buvusi didžiulė klaida, jei IOC apie nukėlimą būtų nepaskelbusi visą mėnesį. Aišku, jiems buvo nelengva apsispręsti. Tačiau šiuo atveju reikėjo ne proto, reikėjo išminties. Negalima paniekinti žmogaus mirties ir palyginti su renginio finansais. Tai yra žmogus, visatos, kūrinijos dalelė. Turime ją saugoti. O liga Europoje dar tik lipa į viršų. Taigi negalėjome būti kaip stručiai, įkišę galvas į smėlį, ir nematyti, kas darosi. Apskritai, jei žaidynes būtų nuspręsta vykdyti, ar tokiomis sąlygomis jų norėtųsi? Tai juk baisiau nei karinė padėtis. Karo metu tu žinai, iš kur ateina priešas, kas yra priešas, o dabar mes to nežinome. Žinoma, būtų nuostabu, jog pasaulis kuo greičiau, per 2-3 mėnesius, susitvarkytų su COVID-19, tada sportininkai galėtų pradėti normaliai ruoštis.

- Ar kalbėdavote su kolegomis iš užsienio, kur jie treniruojasi, kokias sąlygas turi?

- Amerikiečio disko metiko Meisono Finlio (Mason Finley) treneris yra geras mano draugas. Jis sakė, jog jie neturi išvis jokių sąlygų. Visi sporto kompleksai uždaryti, įėjimas neįmanomas, sportavimas tik namie. Nuo savo sportavimo laikų turiu tokį pavadinimą „nėščiųjų pratimai“ - pritūpimai viena koja, nestiprūs atsispaudimai dviem rankomis. Daugiau nieko ir negali padaryti. Tokioms sąlygoms pasaulis ruošėsi šiemet planuotoms olimpinėms žaidynėms. Tai būtų pajuoka prieš visą sporto principą. Tokios situacijos pasaulyje neįmanoma su niekuo palyginti. Tačiau, bet kuriuo atveju, manau, jog Lietuvos Vyriausybės sprendimas uždaryti visus sporto kompleksus yra protingas. Tik saugodamiesi galime tai „perlipti“.

- Kad ir kada - šiemet ar kitąmet - bebūtų žaidynės, „lengviau“ joms ruoštis, kai kišenėje olimpinis kelialapis (A.Gudžius olimpinį normatyvą (66 m) 2019 m. birželį įvykdė savo pirmame starte po atliktos pėdos operacijos, LLAF taurės varžybose Utenoje diską jis numetė 66,03 m - aut. past.)?

- Jei žaidynės būtų buvusios šiemet, maratono bėgikai jau nebeturėtų galimybės įvykdyti normatyvų. Kiti galbūt pakliūtų pagal reitingą. A.Gudžius yra aukščiau olimpinio normatyvo. Žinoma, tai labai aukštas rezultatas, bet ne jam. Aišku, smagu, kai kelialapis kišenėje. Maždaug prieš savaitę jis darė treniruotę lauke ir numetė 68,50 m. Taigi 66 m jam nėra rodiklis. Tačiau ne visi gali būti kaip A.Gudžius. Netgi dabar, numetus 68,50 m, Andriui sakiau, gal truputį atleiskime vadeles. Juk tuomet dar buvo tik kovo antra pusė, o kas bus vasarą?

- Jei žaidynės vyktų šią vasarą, būtų baisu į jas važiuoti?

- Be abejonės. Juk nėra taip, kad Japonijoje visiškai nėra sergančių. Tiesiog ten suvaldytas viruso plitimas. Taigi tai būtų nesaugu. Negalima kovoti dėl medalių viską pamynus. Sveikata žmogui yra pirmoje vietoje.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NEPASIEKĖ: Trišalė taryba trečiadienį nepasiekė bendro sutarimo dėl kitų metų minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA) dydžio ir fiksavo skirtingas nuomones.
  • RUSIJOJE: pastarąją parą užfiksuotas 8 481 užsikrėtimo koronavirusu atvejis, bendras infekuotųjų skaičius šalyje pasiekė 1 176 286.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar miestai, kurie tapo koronaviruso židiniais, turėtų būti karantinuoti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar mokate nekilnojamojo turto mokestį?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +9 C

+8 +9 C

 

+10 +12 C

 +17 +18 C

+18 +19 C

 

+17 +18 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

1-6 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1702 PLN - 4.5435
RUB - 92.1625 CHF - 1.0795
GBP - 0.9096 NOK - 11.0543

Nuorodos