respublika.lt

Maži regbio žingsneliai šviesios ateities link

(0)
2022 rugpjūčio 02 04:00:13
Aistė LABINAITĖ

Dažnai kitų - ne krepšinio ir futbolo - sporto šakų atstovai tvirtina, jog pastarasis duetas užgrobęs geriausias vietas po saule, o likusius palieka tiesiog šešėlyje. Tačiau, nors ir pamažu, pasak Lietuvos regbio federacijos (LRF) generalinės sekretorės Austėjos Minkevičiūtės, viskas keičiasi. Regbiui dėmesys skiriamas vis didesnis, o ir susidomėjimas šia sporto šaka auga. Tačiau labiausiai LRF atstovę džiugina tai, kad populiarėja moterų regbis. „Tam tikri Lietuvos moterų regbio gerėjimo žingsniai tikrai yra, progresas matosi", - „Respublikai" sakė A.Minkevičiūtė.

×
nuotr. 2 nuotr.
Pernai susibūrusi Lietuvos merginų jaunimo regbio rinktinė (juoda apranga) šiemet Europos čempionato „Trophy“ divizione užėmė šeštąją vietą. Wojciech Szymanski, Ingos Kuzminskienės nuotr.

 

2021 m. sugrįžimas

Svarbus lūžis šalies moterų regbyje įvyko praėjusiais metais. 2021 m. po trejų metų pertraukos vėl buvo atnaujintas Lietuvos moterų regbio-7 čempionatas. Tuomet savo jėgas išbandė keturi klubai. Dėl geriausiųjų vardo varžėsi Kauno „Ąžuolo", Vilniaus „Geležinio vilko" bei Šiaulių „Vairo" ir „Baltrex" komandos. Tiesa, sugrįžimas buvo gana trumpas, kovos tęsėsi vos tris savaites, tris turus ir galiausiai Lietuvos čempionėmis tapo „Ąžuolo" regbininkės.

„Praėjusiais metais susikūrė dvi naujos ekipos - Šiaulių „Baltrex" ir „Vairas". Taip pat Marijampolės regbininkės susijungė su Kauno žaidėjomis ir taip atsirado viena bendra komanda. „Geležinis vilkas" visiškai „atsišviežino". Taigi šios keturios ekipos ir žaidė šalies pirmenybėse. Tikrai po tiek laiko buvo smagu matyti tokias entuziastingas ir žaisti norinčias regbininkes", - kalbėjo A.Minkevičiūtė.

Šiais metais Lietuvos moterų regbio čempionatą jau pavyko išplėsti. Planuojama organizuoti šešių turų varžybas. Pirmieji trys turai jau įvyko pavasarį/vasarą, likusieji trys laukia rudenį. Po trijų turų pirmauja „Ąžuolas". Toliau išsirikiavusios „Vairo", „Geležinio vilko" ir „Baltrex" komandos.

„Tose keturiose komandose yra ir nepilnamečių. Daugiausiai jų yra abiejose Šiaulių ekipose. Tos mergaitės išsiskiria tuo, jog jos užaugo regbį žaisdamos su berniukais. Taigi jos turi didelį pranašumą prieš bendraamžes, netgi prieš kai kurias moteris, su kuriomis tenka kovoti šalies pirmenybėse, - pridūrė A.Minkevičiūtė. - Realiai viskas prasidėjo nuo to, jog pamatėme, kad klubai turi pakankamai merginų, tad ir pasiūlėme rengti Lietuvos čempionatą. Taip pat pasiūlėme dalyvauti ir tarptautinėse varžybose, nes amžius jau leido. Taigi į vieną vietą susidėjo įvairūs elementai ir taip pajudėjome. Kitaip tariant, buvo pasiūla ir buvo paklausa."

Jaunimo pastangos

2021 m. buvo išskirtiniai ir tuo, jog pernai pirmą kartą buvo suburta Lietuvos jaunimo (iki 18 metų) merginų regbio-7 rinktinė. Tiesa, debiutas tarptautinėje arenoje nebuvo labai saldus. Tuomet pirmajame savo Europos čempionato „Trophy" diviziono turnyre mūsiškės pralaimėjo visus susitikimus ir liko paskutinės. Praėjo vos metai ir Lietuvos jaunimo merginų rinktinė jau džiaugėsi net trimis pergalėmis ir šeštąja vieta antrajame pagal pajėgumą „Trophy" divizione. Vytaro Bloškio treniruojama Lietuvos merginų rinktinė turnyrą Lenkijoje pradėjo A grupėje. Pirmosiose rungtynėse lietuvės 0:41 pralaimėjo turnyre dominavusiai ir vėliau antrąją kartą iš eilės „Trophy" divizione triumfavusiai Lenkijos rinktinei. Antrosiose rungtynėse lietuvės net 34:0 sutriuškino Latvijos komandą ir taip iškovojo pirmąją pergalę Lietuvos jaunimo merginų regbio-7 ekipos istorijoje. Dar pernai analogiškame turnyre lietuvės latvėms pralaimėjo 17:26.

Antrajame etape Lietuvos regbininkės 10:5 nugalėjo Andoros ekipą. Vėliau dėl patekimo tarp trijų stipriausių turnyro komandų lietuvės susitiko su Vokietijos ekipa. Nors mūsiškės iškart atsiliko 0:12, antrajame kėlinyje jos metė varžovėms rimtą iššūkį ir buvo visai netoli pergalės. Visgi pabaigoje vokietės išsigelbėjo ir išsaugojo sau palankų rezultatą.

Mūšyje dėl 4-6 vietų lietuvės pasiekė dar vieną pergalę. Emilijos Banytės, Danielės Misiulytės ir Santos Ivanauskaitės žeminimai lėmė laimėjimą 24:17 prieš Turkijos komandą. Paskutinėse rungtynėse Lietuvos merginų rinktinė 0:24 nusileido Rumunijos ekipai. Nepalankiai susiklostęs mačas tarp rumunių ir turkių lėmė tai, kad Lietuvos rinktinė užėmė šeštąją vietą.

„Nors debiutiniame Europos čempionate pergalių pasiekti ir nepavyko, tačiau mums dalyvavimas ten jau buvo pasiekimas. Tuomet Lietuvos vardas jau atsirado tarp Senojo žemyno U18 komandų. Šis startas mums suteikė pozityvumo, parodė, kad galime. Taigi 2022 m. sezonui tikslai jau buvo visiškai kitokie. Motyvacija vėl vykdyti Lietuvos čempionatą tapo didesnė, taip pat nusprendėme jį plėsti. Norime duoti merginoms kuo daugiau galimybių žaisti. Taip pat ruošimės kitų metų Europos moterų čempionatui bei Senojo žemyno jaunimo pirmenybėms", - teigė A.Minkevičiūtė.

Įdomu tai, kad beveik visos Lietuvos rinktinės narės yra jaunesnės nei leidžiamas amžiaus cenzas. Kitais metais analogiškose pirmenybėse negalės žaisti tik trys šių metų komandos narės. Dauguma kitų žaidėjų šiemet buvo dvejais metais jaunesnės nei varžovės.

„Merginų užimta šeštoji vieta yra tiesiog sensacija. Realiai nuo pirmojo trejetuko mus skyrė tik vienos rungtynės. Tačiau man net ne užimta vieta yra didžiausias pasiekimas. Mūsų rinktinėje labai jautėsi komandinė dvasia, draugystė, pagarba. Žinoma, kur tobulėti dar tikrai yra. Tačiau labai svarbu yra tai, kad merginos šiemet pamatė, jog gali kovoti su bet kuo. Manau, tai jas dar labiau motyvavo ir kiti metai bus dar didesnių iššūkių metai", - įsitikinusi A.Minkevičiūtė.

Klubų iniciatyva

Progą pasirodyti šiemet turėjo ir Lietuvos moterų regbio-7 rinktinė. Nacionalinė komanda Europos „Conference" diviziono turnyre Serbijoje užėmė aštuntąją vietą tarp 13 komandų. Palyginimui, praėjusiais metais mūsiškės vėlgi buvo aštuntos, tačiau tuomet iš viso kovojo tik devynios rinktinės. Aštunta vieta prie Lietuvos rinktinės pasiekimų Senajame žemyne įrašyta ir 2019 m., o 2018 m. ir 2017 m. lietuvės buvo vienuoliktos. Dar prieš tai buvo ir 14 vieta.

LRF generalinė sekretorė džiaugėsi, jog pasiruošimas Europos moterų regbio čempionatui šiemet vyko sklandžiau. Pasak jos, tai vėlgi lėmė šalies pirmenybių rengimas, patirtis ir didesnis merginų įsitraukimas į treniruočių stovyklas.

„Buvo lengva rinktis. Kandidačių buvo nemažai, konkurencija buvo didesnė. Anksčiau praktiškai neturėdavome iš ko rinktis nacionalinės komandos žaidėjas. Kandidačių būdavo labai mažai", - pridūrė A.Minkevičiūtė.

Kas lėmė, jog būtent nuo praėjusiųjų metų Lietuvos moterų regbyje pastebimas ryškesnis pakilimas? LRF atstovė pirmiausia pabrėžė, jog tai tikrai nesusiję su finansavimu: „Valstybė už mūsų pasiekimus tikrai dar nemoka. Tad, finansavimas nėra pasikeitęs. Nuopelnus priskirčiau klubams. Viskas vyksta tik jų iniciatyva. Juk visi supranta, kad moterų komandos turėjimas klubui reiškia papildomas išlaidas. Taip pat reikia ir trenerių laiką paskirstyti, ir tvarkaraščius sudaryti, ir aprangas gaminti."

Pasak A.Minkevičiūtės, lyginant praėjusius ir šiuos metus, galima matyti didelius žingsnius į priekį. Pirmiausia ji paminėjo Lietuvos moterų rinktinės dvi pergales iš trijų galimų Europos čempionato pirmąją dieną. Tuomet lietuvės 12:17 nusileido Liuksemburgo ekipai, 29:0 sutriuškino estes ir 45:7 nepasigailėjo juodkalniečių.

„Iki septintosios vietos šiek tiek pritrūko. Nors tikrai matosi, kad galime pasiekti ir ją, ir daugiau. Galbūt mūsų moterims tiesiog kažkiek pritrūksta sėkmės, praktikos. Pasiruošimo metu jos turnyrų turi tikrai mažai. Galbūt tik kartą nuvyksta į varžybas Latvijoje, tad žaidybinės patirties tikrai nėra daug. Taigi kartais, norint užimti aukštesnę vietą, pritrūksta ir fiziškumo. Kovoje dėl septintosios vietos Lietuvos rinktinė 7:26 pralaimėjo Slovakijos ekipai. O iš viso turnyre dalyvavo 13 rinktinių, taigi ir aštuntoji pozicija yra pasiekimas", - sakė LRF generalinė sekretorė.

Dėmesys ir norai

Į klausimą, ar jaučiasi visuomenės susidomėjimas moterų regbiu Lietuvoje, A.Minkevičiūtė atsakė teigiamai. Anot jos, buvo smagu, bet kažkiek net ir keista, pavyzdžiui, pranešimus apie U18 rinktinės rezultatus matyti šalies televizijų žiniose.

„Juk tuo pačiu metu vyko ir aštuoniolikmečių vaikinų Europos čempionatas, o mūsiškiai ten užėmė šeštąją vietą, tačiau vis tiek parodė merginas. Matau, jog moterų regbiu tikrai domimasi. Galbūt todėl, kad jos pradėjo žaisti ir šalies čempionate, žaidžia ir Senojo žemyno pirmenybėse. Nėra taip, kad pačios susirinko kažkur kieme ir pažaidė regbį", - pridūrė LRF generalinė sekretorė.

Jos įsitikinimu, didesnis visuomenės ir žiniasklaidos dėmesys papildomai motyvuoja ir pačias regbininkes. Ypač jaunąsias mūsų sportininkes: „Galbūt net ne tik jas, tačiau ir jų tėvelius."

A.Minkevičiūtė dar pridūrė, jog regbį žaidžia labai įdomios asmenybės. Pavyzdžiui, kalbant apie merginų rinktinę, viena mūsų regbininkė labai gražiai piešia, kita yra užkietėjusi žvejė, trečia yra muzikantė. Žvelgiant į nacionalinę moterų komandą, ten galima sutikti ir gydytoją, ir buvusią Seimo darbuotoją. „Esame labai įdomus „miksas" asmenybių", - sakė LRF atstovė.

Ko federacija tikisi iš to asmenybių „mikso"? „Mano didžiausias noras yra tai, kad mergaitės, kurios žaidžia regbį, nepabėgtų, jog jos užaugtų. Kad paskui jos ateitų į merginų, o galiausiai ir į moterų rinktinę. Kad turėtume pastiprinimą. Aišku, taip pat norisi, kad šiai dienai pasiekti rezultatai nekristų, o tik dar labiau augtų. Norėčiau, kad klubams būtų lengviau išlaikyti moterų regbį, nes šiuo metu tai yra visiškai tik klubų atsakomybė. Ir jiems gana sunku tai padaryti, jiems tai gana didelė našta. O juk ten ir vyksta auginimas, moterų regbio vystymas. Norėčiau, kad klubai nepamestų tos iniciatyvos. Žinoma, ir pačių merginų dar trūksta, nors jų į regbį tikrai daugiau ateina. Norisi ir daugiau komandų Lietuvos čempionate", - atviravo LRF generalinė sekretorė.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ATASKAITA: Vaiko globos ir įvaikinimo sistema nepakankamai užtikrina reikalingą pagalbą vaikui ir šeimai, trūksta globėjų vyresniems vaikams, neskiriama pakankamai dėmesio vaikų savarankiškumui, skelbiama Valstybės kontrolės atliktoje ataskaitoje.
  • PATYČIOS: Šešiose Vilniaus mokyklose pradedamas bandomasis projektas, kuriuo anonimiškai aiškinamasi, kiek vaikų susiduria su patyčiomis.
  • SIENA: Seimo opozicija antradienį pareikalavo ministrų paaiškinimų dėl sieną kirtusių Rusijos piliečių, paskelbus duomenis, kad per praėjusią savaitę jų atvyko beveik 10 tūkstančių, nepaisant draudimo atvykti į Lietuvą rusų turistams.
  • SUSITARIMAI: Pavasarį Seimui pripažinus Rusiją teroristine valstybe, Lietuvoje būtina skubiai apsvarstyti, kurias tarptautines sutartis ir dvišalius tarpžinybinius susitarimus su Rusija reikia peržiūrėti arba nutraukti, siūlo Seimo narys Raimundas Lopata.
  • BARJERAS: Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys tikina, kad Lietuva sieks nubausti fizinį barjerą gadinančius Baltarusijos pareigūnus, nes tai, anot jo, yra akivaizdi provokacija.
  • SKRYDŽIAI: Netoli Šefildo esantis Donkasterio oro uostas nuo spalio 31 d. nutraukia savo veiklą: šis sprendimas palies ir keliautojus iš Lietuvos – maršrutu Vilnius–Donkasteris du kartus per savaitę skraidina avialinijos „Wizzair“.
  • LENGVATOS: Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė akcentuoja dar vasaros pradžioje signalizavusi, kad reikės pratęsti pridėtinės vertės mokesčio lengvatas viešbučiams ir restoranams.
  • ALGA: Vyriausybei, darbdaviams ir darbuotojams atstovaujanti Trišalė taryba antradienį aptars Vyriausybės pateiktą siūlymą minimalią mėnesio algą nuo kitų metų didinti 15 proc. (110 eurų) iki 840 eurų.
  • SIMBOLIAI: Panevėžio miesto tarybos politikai priėmė svarbų sprendimą – iki lapkričio 1dienos demontuoti sovietinius paminklus ir simbolius, esančius miesto savivaldybės teritorijoje.
  • BANKROTAS: Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad pirmąjį šių metų pusmetį šalyje jau bankrutavo 81 maitinimo įmonė – daugiau nei per 2020-2021 metais.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia įsileisti nuo mobilizacijos bėgančius rusus į Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +11 C

+8 +12 C

 

+5 +12 C

+13 +17 C

+9 +14 C

 

+10 +13 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s