Lietuvos boksininkai savo kailiu pajuto, ką reiškia dalyvauti varžybose, kai pasaulyje siautėja pandemija. Jie kovojo olimpiniame atrankos turnyre Londone, iš kurio Turkijos ir Kroatijos delegacijos parsivežė koronavirusą. Panašu, kad lietuviai to išvengė, tačiau rinktinės treneris Vidas Bružas stebisi, kad turnyras apskritai vyko. Pasak jo, saugumu Londone beveik visiškai nesirūpinta. Dabar Lietuvos boksininkai laukia saviizoliacijos pabaigos ir galimybės bent jau pabėgioti lauke.
Stabdant sporto renginius, Europos bokso atrankos turnyras Didžiosios Britanijos sostinėje buvo vienos iš paskutinių varžybų, kurios visgi prasidėjo. Turnyras turėjo vykti nuo kovo 14 iki kovo 24 d., bet baigėsi kovo 16 d. Trijų dienų užteko, kad kai kurie dalyviai pajustų liūdnas pasekmes. Praėjusią savaitę virusas diagnozuotas trims Turkijos ir trims Kroatijos rinktinės nariams.
Lietuva į turnyrą delegavo penkis boksininkus ir dvi boksininkes. Jie sveikata kol kas nesiskundžia. „Viskas gerai, visi esame karantine. Kiek skambinau sportininkams, jokių požymių kol kas nėra, visi sveiki, ir vaikinai, ir merginos. Mums lyg ir pasisekė, „praslydome“, - teigė V.Bružas.
Turkijos bokso federacijos prezidentas Ejupas Giozgečas (Eyup Gozgec) apkaltino turnyro organizatorius atsakomybės stoka, akcentavo, kad nebuvo imtasi saugumo priemonių. V.Bružas jam pritaria: „Atrodė išties pavojinga. Apskritai keista, kad tas turnyras vyko, žinant situaciją pasaulyje. Mąstant logiškai, turnyras turėjo neprasidėti. Dėl apsaugos priemonių, tai buvo tik skystis rankoms dezinfekuoti, bet ir jo varžybų pabaigoje jau buvo labai mažai. Ruošimasis varžyboms, persirengimas vyko labai ankštoje patalpoje, su labai artimu kontaktu. Palaikau Turkijos federacijos prezidentą. Saugumui nebuvo skiriama pakankamai dėmesio“.
Be abejo, nesaugi padėtis veikė sportininkų savijautą, nors V.Bružas neakcentavo poveikio įtakos rezultatams. „Mes važiavome kovoti dėl olimpinių kelialapių, toks buvo tikslas. Buvome susikoncentravę į rezultatą. Nors meluočiau, jei sakyčiau, kad bendra situacija neveikė sportininkų“, - svarstė Lietuvos rinktinės treneris.
Londone pergalę pasiekė tik vienas Lietuvos boksininkas - Edgaras Skurdelis, bet ir jis neiškovojo kelialapio į Tokijo olimpines žaidynes. Gabrielė Stonkutė dėl nutraukto turnyro net nespėjo įkopti į ringą, o kiti mūsų komandos nariai pralaimėjo pirmąsias kovas. Paskutinis šansas gauti bilietą į Tokiją turėjo būti pasaulinis atrankos turnyras Paryžiuje, turėjęs vykti gegužę. Jis atidėtas.
Metams nukėlus pačias žaidynes, į 2021-uosius turbūt persikels ir boksininkų atranka. „Manau, taip ir bus, nes atranka negali labai nutolti nuo olimpinių žaidynių. Keičiasi čempionai, svorio kategorijos. Mūsų tarptautinė federacija dar neatsakė, kada bus atrankos pratęsimas. Bent iki balandžio vidurio reikės laukti, kas darysis toliau“, - sakė V.Bružas.
Gal atrankos perkėlimas lietuviams bus naudingas, gal po metų jie bus stipresni nei dabar? Pasak V.Bružo, perkėlimas nenaudingas niekam: „Dabar negalime normaliai ruoštis. Kitas dalykas, ruošėmės konkrečioms varžyboms, stengėmės pasiekti geriausią formą. Viskas buvo suplanuota, investuoti pinigai. Nuostoliai yra visapusiški. Besiruošdami varžyboms daug laiko leidžiame išvykose, įdedame daug triūso. Dabar vėl viską reikės pradėti iš naujo“.
Net jei kažkuris sportininkas per metus sustiprėtų ir pagerintų savo pozicijas reitinguose, tai vargu ar duotų apčiuopiamos naudos. V.Bružo nuomone, bokse atrankos sistema yra anaiptol ne tobula: „Bokse į olimpines žaidynes vis tiek neatsirenkama pagal reitingus. Atsirenkama per atrankos varžybas. Reitingas duoda nebent tai, kad varžybose gali patekti tarp skirstytų sportininkų. Atrankos turnyrai numatyti tik du.
Jeigu skaičiuotųsi reitingai, būtų truputį kitaip. Manau, atrankos sistema nėra pakankamai objektyvi. Gal tiktų žodis „neišsami“. Dabar labai daug lemia konkrečios datos, dvejos varžybos. Juk žmogus prieš jas gali susirgti, patirti traumą. Jeigu per metus galėtum kaupti reitingo taškus, dalyvaudamas įvairiuose turnyruose, manau, tai būtų objektyviau.“
Dabar Lietuvos boksininkams reikia sėdėti namie, saviizoliacija baigsis ketvirtadienį. „Iki tol mes visiškai negalime palaikyti formos. Kiekvienas kažką pasidaro nebent savo kambaryje. O nuo ketvirtadienio esu padaręs kiekvienam individualius planus. Pagal mūsų planą dabar vis tiek turi vykti bendras fizinis pasirengimas. Kiekvienas sportininkas turės pats rasti nuošalesnę vietą - ar parke, ar kokioje aikštelėje, kur būtų galima pabėgioti. Dirbsime nuotoliniu būdu, kol situacija nepasikeis“, - apie artimiausius planus pasakojo V.Bružas.