Dailiojo čiuožimo atstovams šiais metais ledas po kojomis toliau sparčiai tirpsta. Pradėjus 2020 m. nuo pasaulio čempionato atšaukimo, iš Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) varžybų kalendoriaus kasdien kaip lapai „iškrenta" vis nauji „nelaimėliai". Tarptautinių startų nebuvimas, žinoma, turi įtakos ir mūsų sportininkams. Lietuvos šokių ant ledo pora Elison Ryd (Allison Reed) ir Saulius Ambrulevičius pastarąjį kartą varžybose dalyvavo vasario mėnesį. „Tikimės, jog šį sezoną pavyks išvažiuoti bent į vieną ar du startus", - „Vakaro žinioms" sakė Lietuvos čiuožimo federacijos (LČF) prezidentė Lilija Vanagienė.
Netvirti planai
E.Ryd ir S.Ambrulevičius, kaip jau rašėme, prieš sustabdant sezoną, paskutinėse varžybose Oberstdorfe (Vokietija) vasarį iškovojo aukso medalius. Trečią sezoną kartu čiuožiančiai porai tai buvo pirmas aukščiausios prabos apdovanojimas. Pavydėtiną sportinę formą tuomet demonstravę čiuožėjai tokia gaida ketino startuoti ir planetos pirmenybėse, kurios kovo 16-22 d. buvo numatytos Monrealyje (Kanada). Tačiau dėl viruso jas atšaukė.
Tuomet visi „leido laiką" karantine, o, kai situacija kiek pagerėjo, ant ledo mūsų pora treniruotis sugrįžo gegužės pabaigoje. Natūralu, jog po intensyvių pratybų norisi ir mūšio. Tad E.Ryd su S.Ambrulevičiumi nekantriai laukė rudens. Mūsų šokių ant ledo pora lapkričio 13-15 d. turėjo varžytis pasaulio „Grand Prix" etape Grenoblyje (Prancūzija). Tačiau prieš kelias dienas ISU pranešė, jog ir pastarasis startas šiemet dienos šviesos neišvys.
„Mes labai sunkiai išgyvename šiuos metus. Pas mus taip pat, kaip ir daugelyje kitų sporto šakų, atšaukiamos varžybos. Džiaugiamės, kad 2020 m. bent Senojo žemyno pirmenybės įvyko, - kalbėjo L.Vanagienė. - Atrodo, jog viskas sustojo ir nebepajudės. Kažkodėl toks negeras jausmas (juokiasi). Nebeįvyks ir „Grand Prix" etapas Grenoblyje, kur mūsų pora turėjo dalyvauti. Tam startui labai ruošėmės, mūsų sportininkai buvo tikrai neblogos formos. Mūsiškiai kontrolinius čiuožimus atliko didžiulėje arenoje prie publikos Helsinkyje (Suomija). Labai gerai atrodė, tačiau staiga - tokia žinia. O jau buvome užtikrinti 100 proc., kad tos varžybos įvyks. Labai visi nuliūdome."
Tiesa, LČF vadovė turėjo ir kuo pasidžiaugti. Smagu, jog šiemet į ISU „Challenger" serijos dailiojo čiuožimo varžybas „Budapest Trophy 2020" Budapešte (Vengrija) spalio viduryje pavyko išvežti mūsų solistes. Primename, jog Marija Brejeva šiame starte iškovojo sidabro medalį, o Jogailė Aglinskytė užėmė ketvirtąją vietą.
„Dabar apskritai labai sudėtinga kažkur išvykti, yra daug įvairių procedūrų. Tačiau mes visas jas įveikėme, susitvarkėme ir merginos neblogai pasirodė. O dabar laukiame žinių, kas toliau bus. Labai bijome, kad nebūtų atšauktas Europos čempionatas, kuris Zagrebe (Kroatija) turėtų vykti 2021 m. sausio 25-31 d. Pavyzdžiui, Keturių kontinentų varžybos jau atšauktos. Tad laukiame ir žiūrime, ar pavyks mums išvykti į tarptautines varžybas, kurias suplanavome Elison ir Sauliui", - pridūrė L.Vanagienė.
Pagal planą, artimiausias poros startas turėtų būti lapkričio 26-29 d. Dortmunde (Vokietija), kur planuojamos ISU „Challenger" serijos varžybos.
„Tai geros ir stiprios varžybos. Jeigu jų neatšauks, ten planuojame dalyvauti. Ten vyks ne tik Elison su Sauliumi, bet ir mūsų solistės. Paskui numatytos ISU „Challenger" serijos varžybos Zagrebe. Toje pačioje arenoje kitąmet vyks ir Senojo žemyno pirmenybės. Visada stengiamės ir mėgstame išbandyti būsimo čempionato ledą. Tad kol kas mūsų planuose tokios dvejos varžybos, jeigu, žinoma, ir jų neatšauks. Tikimės, jog pavyks mums į jas išvažiuoti. Juk paskutinis Elison ir Sauliaus startas buvo vasarį. Tiek laiko be varžybų - tai yra katastrofa. Per savo ilgą karjerą su tokiais iššūkiais susiduriu tikrai pirmą kartą. Tačiau, kaip sakau, ne karo metas. Esame sveiki, gyvi, džiaukimės tuo. Būna ir blogiau", - atviravo L.Vanagienė.
Nori į Kanadą
LČF prezidentė įsitikinusi, jog toks nuolatinis varžybų atšaukinėjimas mažina sportininkų motyvaciją, jiems būna sunku psichologiškai. Tačiau, pasak L.Vanagienės, federacija su savo čiuožėjais nuolat bendrauja, palaiko juos ir laiko šeimos nariais. Šioje vietoje LČF vadovė kiek „įkando" buvusiam Lietuvos plaukimo federacijos prezidentui Emiliui Vaitkaičiui.
„Pavyzdžiui, anksčiau pas mus buvo čiuožėjas Deividas Stagniūnas, kuris treniravosi JAV. Pati važinėdavau, sėdėdavau nuo ryto iki vakaro treniruotėse, žinojau jo lygį, nuotaikas, pasiruošimą. Negalima sportininkų palikti vienų likimo valiai taip, kaip su plaukike Rūta Meilutyte padarė buvęs kandidatas į Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidento postą. Absoliučiai nebuvo jokio kontakto, bendravimo, kontrolės. Pykstu ant jo. Manau, kalbant apie Rūtos karjeros pabaigą, didžiausia kaltė buvo federacijos. Mes žinome kiekvieną savo sportininkų žingsnį. „Auksinę žuvelę" tik reikėjo pakontroliuoti. O paskui spaudai buvo meluojama, kad ji toliau treniruojasi, nors jau pusmetį „pėdos buvo ataušusios", - piktinosi L.Vanagienė.
Prieš maždaug porą metų E.Ryd ir S.Ambrulevičius iš JAV persikraustė treniruotis į Vokietiją. Tačiau atėjo laikas „lipti aukštyn" ir vėl keisti lokaciją. Mūsiškių radare - Kanada ir pasaulinio lygio treneriai Mari Frans Diubrioil (Marrie-France Dubreuil) ir Patris Lozon (Patrice Lauzon). Pas pastaruosius treniruojasi tokios dailiojo čiuožimo žvaigždės, kaip prancūziai, keturiskart pasaulio čempionai Gabriela Papadakis (Gabriella Papadakis) ir Gijomas Sizeronas (Guillaume Cizeron). Tačiau dėl pandemijos kanadiečiai į savo šalį užsieniečių neįsileidžia. Tad Lietuvos pora šiuo metu treniruojasi Suomijoje pas pasaulio čempioną italą Mauricijų Margalją (Maurizio Margaglio).
„Oberdorfe mūsų pora turėjo stiprų trenerį rusą Rostislavą Siniciną. Viskas buvo tvarkoje. Tačiau ten mūsiškiai jau buvo patys stipriausi. Kelis sezonus ten lygiavosi į mus, o mes nebeturėjome į ką lygiuotis. Taip treniruotis labai nenaudinga. Kitos poros treniruotėse turi būti lygiavertės, - pasakojo LČF prezidentė. - Ilgai galvojome, kur mums vykti. Vienbalsiai nusprendėme, jog mums reikia į Kanadą, bet ten patekti nėra lengva. Treneriai bet kokių porų nepriima. Tačiau mūsų porą jie jau seniai žinojo ir stebėjo. Elison ir Saulius jiems labai patinka. Mari ir Patris - nuostabi pora, kuri čiuožė dar Margaritos Drobiazko ir Povilo Vanago laikais. Tad jie mums atsiuntė oficialius kvietimus, bet iki šiol negalime išvykti į Kanadą, ji visiškai uždaryta."
L.Vanagienės teigimu, patekti į išsvajotąją šalį nepavyksta net su Lietuvos ambasadoriaus Kanadoje Dariaus Skusevičiaus pagalba.
„Tad jau trečias mėnuo, kai mūsiškiai treniruojasi Helsinkyje. Ten taip pat gera kompanija. Tačiau Elison ir Saulius labai laukia, kada galės išvykti į Kanadą. Ten treniruojasi ypač stiprios poros. O kai tu su tokiais sukiesi ant vieno ledo, savaime ir pats kyli aukštyn. Vokietijoje turbūt mums jau pritrūko varomosios jėgos. Elison ir Saulius nori kuo geriau pasirodyti būsimuose Europos ir pasaulio čempionatuose. Mūsiškiai taip pat galvoja ir apie 2022 m. Pekino žiemos olimpines žaidynes. Tiesa, 2021 m. planetos pirmenybėse jau bus dalijami olimpiniai kelialapiai, 1-19 vietas užėmusios poros pateks į žaidynes", - sakė LČF vadovė.
Tad kokie šį sezoną Lietuvos čiuožėjams keliami tikslai? L.Vanagienės teigimu, svarbiausia išvažiuoti nors į vieną ar du tarptautinius startus. Tačiau viskas yra nežinomybėje, vis dar planuojamas varžybas gali atšaukti net ir likus savaitei iki starto.
„Juk šalys gali neįsileisti, paskelbti karantiną. Nežinomybė labai slegia. Gaila ir skaudu dėl praėjusio pasaulio čempionato, nes mūsiškiai buvo tokios formos, kokios niekad neturėjo. Tačiau nieko nepadarysi, visiems sąlygos yra vienodos ir priklauso ne nuo mūsų", - pridūrė L.Vanagienė.