respublika.lt

Lietuviai tinka amerikietiškam žaidimuinuotraukos (0)

2020 spalio mėn. 04 d. 10:37:22
Arūnas ABROMAITIS

Kai kalbama apie garsiausius lietuvių kilmės JAV sportininkus, dažniausiai minimi krepšininkas Pranas Lubinas ar boksininkas Juozas Žukauskas. Nenuostabu, nes krepšinis Lietuvoje yra populiariausia sporto šaka, o boksas taip pat turi gilias tradicijas. Tačiau faktai rodo, kad anapus Atlanto lietuvių kilmės sportininkai bene daugiausiai pasiekė žaidime, kuris pas mus iki šiol mažai pažįstamas, - amerikietiškame futbole. Džonis Junitas (Johnny Unitas), kurį galima vadinti ir Jonu Jonaičiu, savo laikais buvo vienas geriausių NFL lygos žaidėjų. XX amžiuje žvaigžde tapo ir Dikas Butkus (Dick Butkus), o XXI amžiuje Džo Jurevičius (Joe Jurevicius) pasižymėjo „Super Bowl" rungtynėse.

×
nuotr. 2 nuotr.
Džonis Junitas triskart buvo pripažintas naudingiausiu NFL žaidėju. Thereadoptional.com nuotr.


Žmogus, pakeitęs žaidimą

Sportu besidomintys lietuviai nesunkiai atsakytų, kas yra Laris Biordas (Larry Bird) ar Medžikas Džonsonas (Magic Johnson). Jie yra krepšininkai, po tris kartus tapę naudingiausiais NBA žaidėjais. Jie neturi nieko bendro su Lietuva, tačiau mūsų šalyje yra gerai žinomi. Tikrai geriau nei Dž.Junitas, nors pastarasis taip pat tris kartus buvo rinktas naudingiausiu žaidėju, tik kitoje lygoje - NFL, ir kitoje sporto šakoje - amerikietiškame futbole.

Tai, kad Dž.Junito pavardė lietuviams žinoma mažiau nei L.Biordo ar M.Džonsono, yra normalu. Vienoje svarstyklių pusėje - tolima sporto šaka su savo keistomis ir sudėtingomis taisyklėmis, kitoje - mūsų taip mylimas krepšinis. Visgi faktas, kad lietuvių kilmės sportininkas buvo pirmo ryškumo žvaigždė, nusipelno dėmesio. Emigrantų iš Lietuvos vaikai ir anūkai apskritai daug pasiekė populiariausioje JAV sporto šakoje. Nežinia kodėl, bet lietuviški genai puikiai tinka amerikietiškam futbolui.

Dž.Junitas gimė 1933 m. Pitsburge. Kelią į profesionalų sportą jis skynėsi sunkiai, nes buvo laikomas pernelyg liesu amerikietiškam futbolui. Baigęs Luisvilio koledžą, Džonis (arba Jonas) buvo pakviestas 1955 m. NFL naujokų biržoje, bet tik 102-uoju šaukimu. Klubas „Pittsburgh Steelers" jį atleido dar prieš sezoną, todėl Dž.Junitas turėjo dirbti statybose. Savaitgaliais jis žaidė pusiau profesionalioje komandoje ir gaudavo 6 dolerius už rungtynes. Kai Dž.Junitas sulaukė kvietimo į „Baltimore Colts" peržiūrą, teko iš draugų skolintis pinigų degalams.

Baltimorėje pavyko ištraukti laimingą bilietą. Įsitvirtinęs NFL, Dž.Junitas šioje lygoje praleido 18 sezonų - nuo 1956 iki 1973 m. Jis užėmė įžaidėjo (quarterback) poziciją ir pakeitė jos reikšmę amerikietiškame futbole. Tinklalapis thereadoptional.com akcentuoja, kad iki Dž.Junito pasirodymo įžaidėjas nebuvo svarbiausia figūra aikštėje ir būtent lietuvis pasiekė persilaužimą.

Šlovės muziejuje

Jei šis vertinimas atrodo subjektyvus, tai su Dž.Junito pasiekimais nepasiginčysi, tai yra faktai. 1959, 1964 ir 1967 m. lietuvis buvo pripažintas naudingiausiu NFL futbolininku. Jis 10 kartų pateko į „Pro Bowl" vadinamąsias žvaigždžių rungtynes, 5 kartus buvo renkamas į simbolinę „All-Pro" pirmąją komandą (į ją patenka geriausi atskirų pozicijų žaidėjai).

Asmeniniai prizai yra paremti titulais. 1958, 1959 ir 1968 m. Dž.Junitas „Colts" gretose tapo NFL čempionu. Septintojo dešimtmečio pabaigoje NFL ir AFL lygos nutarė išaiškinti vienvaldį nugalėtoją ir taip atsirado populiariausias JAV sporto renginys - „Super Bowl". 1971 m. jame triumfavo „Colts" su Dž.Junitu sudėtyje. Kovoje dėl taurės Baltimorės ekipa 16:13 įveikė „Dallas Cowboys" futbolininkus.

Dž.Junitas Baltimorėje žaidė iki 1972-ųjų, o kitais metais persikėlė į „San Diego Chargers" ir po ten praleisto vieno sezono baigė karjerą. 1979 m. jis pateko į amerikietiško futbolo Šlovės muziejų. Kai buvo minimos 50-osios, 75-osios ir 100-osios NFL metinės bei sudaromi geriausių visų laikų žaidėjų sąrašai, Dž.Junitas visada būdavo į juos įtraukiamas. 100-osios metinės minėtos pernai.

Dž.Junitas mirė 2002 m., jį pakirto širdies smūgis. Po mirties beveik 57 tūkst. „Baltimore Ravens" sirgalių pasirašė peticiją, kad stadioną pavadintų jo vardu. Klubo savininkai to nepadarė, bet prieš pagrindinį įėjimą esanti erdvė pavadinta „Unitas Plaza", ten stovi Dž.Junito atminimui skirta statula.

Varžovų siaubas

191 cm ūgio ir 111 kg svorio D.Butkus, kitaip nei Dž.Junitas, žaidė gynyboje, tačiau jo pasiekimai yra ne ką mažesni. 1965-1973 m. NFL rungtyniavęs galiūnas visą karjerą praleido „Chicago Bears" klube. Devynių sezonų užteko, kad jis 8 kartus patektų į žvaigždžių rungtynes ir 6 kartus būtų įtrauktas į „All-Pro" rinktinę. 1969 ir 1970 m. D.Butkus pripažintas geriausiai besiginančiu NFL žaidėju.

Minint lygos 100-metį, jis, kaip ir Dž.Junitas, atsidūrė geriausių futbolininkų sąraše. Į Šlovės muziejų D.Butkus priimtas 1979-aisiais, tais pačiais metais kaip ir Dž.Junitas. Taigi dviejų lietuvių kilmės žaidėjų pasiekimai įvertinti panašiai, tačiau jų funkcijos aikštėje visiškai skyrėsi. D.Butkus buvo griovėjas. Baimę keliantis griovėjas.

„Dikas buvo žvėris. Vadinau jį „maniaku". Kiekvieną kartą, kai jis atsitrenkdavo į varžovą, jis norėjo jį nusiųsti į kapines, o ne į ligoninę", - sakė kitas garsus futbolininkas Dikonas Džonsas (Deacon Jones). D.Butkus neretai kaltintas nešvariu žaidimu, noru sužaloti varžovus. Jis pats to labai ir neneigė. „Niekada nebandžiau tyčia kažką sužeisti. Nebent dėl svarbios priežasties. Na, žinote, rungtynių ar kažko panašaus", - ironizavo baisusis gynėjas.

Pokario asai

Du lietuvių kilmės sportininkai amerikietiškame futbole išgarsėjo dar prieš Dž.Junitą. Gynėjas Lu Rimkus (Lou Rymkus) 1943 m. pažaidė „Washington Redskins" gretose, bet tada išėjo į kariuomenę ir tarnavo iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Petrauka futbolininko karjeros nenutraukė - 1946-1951 m. L.Rimkus ją sėkmingai tęsė „Cleveland Browns" komandoje.

Po karo trumpai egzistavo AAFC lyga, kurią „Browns" laimėjo 1946-1949 m. Įsiliejęs į NFL, Klivlendo klubas laimėjo ir šios lygos čempionatą, taigi L.Rimkus per neilgą karjerą iškovojo penkis titulus. Be to, jis 4 kartus pateko į „All-Pro" rinktinę.

Žaisdamas Klivlende, L.Rimkus nepraleido nė vieno mačo ir netgi nė vienos treniruotės, tačiau jo sveikata nebuvo geležinė. Futbolininko karjerą teko baigti dėl alkūnių ir kelių traumų. Tada prasidėjo sėkminga trenerio karjera. 1961 m. L.Rimkus tapo AFL lygos čempionu būdamas „Houston Oilers" vyriausiuoju treneriu. 1971 m., kai „Colts" su Dž.Junitu laimėjo „Super Bowl", L.Rimkus šioje komandoje ėjo gynybos linijos trenerio parigas. 1988 m. jis atsidūrė tarp 15 kandidatų į Šlovės muziejų, tačiau, galų gale, atrinktas nebuvo.

1942-1953 m. amerikietišką futbolą profesionaliai žaidė Vincentas Banonis. Jis triskart tapo NFL čempionu, 1947 m. - su „Chicago Cardinals", o 1952 m. ir 1953 m. - su „Detroit Lions". 1947 m. ir 1949 m. V.Banonis nusipelnė vietos „All-Pro" rinktinėje.

Su Vyčio atvaizdu

Pajėgių lietuvių kilmės žaidėjų NFL netrūko ir po D.Butkaus pasitraukimo iš sporto. Danas Audickas bei Dž.Jurevičius nedalyvavo žvaigždžių rungtynėse, nepateko į „All-Pro" sąrašus, tačiau jie pasiekė svarbiausią kiekvieno amerikietiško futbolo žaidėjo tikslą - laimėjo „Super Bowl". D.Audickas 1982 m. triumfavo su „San Francisco 49ers" ekipa. NFL jis žaidė 1977-1984 m. ir per šį laiką atstovavo trims komandoms.

Puolėjas Dž.Jurevičius nuo 1998 m. iki 2008 m. žaidė keturiose komandose, o „Super Bowl" laimėtoju tapo 2003 m., būdamas „Tampa Bay Buccaneers" nariu. Kovoje dėl taurės lietuvis buvo vienas svarbiausių žaidėjų, jo ekipa 48:21 nugalėjo „Oakland Raiders" futbolininkus. Dar du kartus Dž.Jurevičius liko per žingsnį nuo svarbiausio titulo. 2001 m. jis pateko į „Super Bowl" rungtynes su „New York Giants", o 2006 m. - su „Seattle Seahawks".

Dž.Jurevičiui teko anksti baigti karjerą, nes 2008 m., bandant gydyti kelio traumą, įsimetė infekcija ir prireikė net septynių operacijų. „Super Bowl" čempionas yra tikrai neabejingas savo šaknims. Futbolininko mama Laima JAV žiniasklaidai yra sakiusi, kad nuolat klausinėja apie Lietuvą ir šeimos istoriją. O geriausiai dėmesį šaknims įrodo ant dešinės rankos ištatuiruotas Vytis.

Labai talentingas žaidėjas buvo Robas Bironas, 2005-2013 m. rungtyniavęs „Tennessee Titans" klube. 2007 m. jis pateko į „All-Pro" rinktinę ir „Pro Bowl" žvaigždžių rungtynes. Deja, 2014 m., būdamas 36-erių, R.Bironas žuvo automobilio avarijoje.

Profesionaliuose amerikietiško futbolo klubuose žaidė ir daugiau JAV lietuvių: Elas Bložis (Al Blozis), Vitas Ananis (Vito Ananis), Rėjus Apolskis (Ray Apolskis), Karlas Butkus (Carl Butkus), Fricas (Fritz) ir Karlas (Carl) Barziliauskai, Džefas Bačkus (Jeff Backus), Džastinas Kurpeikis (Justin Kurpeikis). Paskutinis pavyzdys yra Džeimsas Laurinaitis (James Laurinaitis), NFL rungtyniavęs nuo 2009 m. iki 2016 m.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUSTATYTAS: dviem „Regitros“ darbuotojams nustatytas koronavirusas: vienas iš jų dirba Panevėžio filiale, o kitas – Vilniuje esančioje administracijoje.
  • GALI SUTRIKTI: naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį „Swedbank“ planuoja reguliariai atnaujinti IT sistemas, dėl ko gali trumpam sutrikti kai kurios banko teikiamos paslaugos.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar lankotės privačiose gydymo įstaigose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar iš tikrųjų reikalinga nedarbo diena lapkričio 2-ąją?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +10 C

+9 +10 C

 

+8 C

 +11 +13 C

+11 +12 C

 

 +9 +11 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1832 PLN - 4.5842
RUB - 90.5710 CHF - 1.0732
GBP - 0.9072 NOK - 10.8398

Nuorodos