respublika.lt

Lakroso startas ir olimpinė svajonė

(0)
2021 lapkričio 06 15:12:37
Aistė LABINAITĖ

Išgirdus žodį „lakrosas", tikrai ne visi galėtų pasakyti, kas tai yra. Žinoma, galbūt kai kurie ir įvardytų, jog tai - sporto šaka, tačiau konkretesnes detales papasakotų anaiptol ne visi. „Tai populiari ir smagi komandinė sporto šaka, turinti įdomią istoriją. Jos pradininkais buvo indėnai", - teigė viena iš lakroso populiarintojų Lietuvoje ir asociacijos „Lithuania lacrosse" jaunimo reikalų atstovė Ingrida Neliupšienė. Pasak jos, lakrosą gali žaisti visi. Svarbiausia, žinoma, yra noras.


Kaip rašoma Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros" progimnazijos internetiniame puslapyje, lakrosas yra komandinė sporto šaka, kurios metu žaidėjai naudoja raketlazdę su tinkleliu jos gale, skirtu sugauti, nešti ir mesti kamuoliuką į priešininkų komandos vartus. Kiekvieną komandą aikštėje sudaro po dešimt žaidėjų: 1 vartininkas, 3 gynėjai, 3 saugai ir 3 puolėjai. Žaidėjai turi lazdas, kurių ilgis priklauso nuo aikštės pozicijos. 1 m ilgio lazdą turi saugai ir puolėjai, ilgesnes 1,3-1,8 m ilgio lazdas dažniausiai naudoja vartininkas ir gynėjai. Laimi komanda, kuri įmeta kamuoliuką į priešininkų komandos vartus. Lakrosas atsirado Šiaurės Amerikoje. Etniniai žemyno gyventojai, indėnai, dar XII a. žaidė į lakrosą panašius žaidimus. Žaidimo metu nuo kelių šimtų iki tūkstančių indėnų gainiodavo iš įvairių medžiagų, dažniausiai medžio, pagamintą kamuoliuką.

×
nuotr. 2 nuotr.
Lakrosas yra komandinė sporto šaka, kurios metu žaidėjai naudoja raketlazdę su tinkleliu. Ingridos Neliupšienės asmeninio albumo nuotr.

- Kada ir kaip lakrosas atsirado Lietuvoje, kas buvo jo pradininkais? - „Vakaro žinios" paklausė Ingridos Neliupšienės.

- 2018 m. LSU Kėdainių „Aušros" progimnazijos pavaduotoja Aida Gaižauskienė pradėjo ieškoti sporto šakos, kuri būtų negirdėta mokiniams ir sudomintų komandiniu darbu. Ji pradėjo ieškoti interkroso žaidimo. Beieškant netikėtai keliai susidūrė su Rajanu Dutkumi (Ryan Dutkus). Jis papasakojo apie lakrosą, pasirūpino įranga ir galiausiai pats atvažiavo bei apmokė, kaip reikia žaisti. Taigi, viskas prasidėjo jau beveik prieš trejus metus, 2019 m. sausį. Tuo metu dirbau „Aušros" progimnazijos anglų kalbos mokytoja. Kai asociacijos „Lithuania lacrosse" įkūrėjas R.Dutkus 2019 m. sausio 14 d. apsilankė mūsų mokykloje, buvau žmogus, kuris padėjo susikalbėti, vertėjavau. Taip po truputį įsitraukiau į šią veiklą. O kai A.Gaižauskienė paliko mūsų mokyklą, ji viską perdavė man. Su Rajanu mums pavyko rasti bendrą kalbą. Kai jis apsilankė Lietuvoje antrą kartą su visa „Lithuania lacrosse" taryba, jie mane padarė tarybos nare, tapau atsakinga už lakroso plėtrą Lietuvoje. Esu jaunimo reikalų atstovė. Norisi kuo daugiau vaikų pritraukti į fizinio ugdymo pamokas. Žinoma, visada norisi išbandyti kažką naujo. O juk geriausiai bendruomenė formuojasi žaidžiant komandinius žaidimus. Pabandėme ir patiko.

- Kokia dabartinė lakroso situacija Lietuvoje? Pavyzdžiui, kiek turime žaidėjų, komandų, varžybų, o gal jau galime pasigirti ir kažkokiais pasiekimais?

- Žaidimas yra kūrimosi stadijoje. Viską labai pristabdė karantinas. Kadangi stiprių žaidėjų, kurie galėtų padėti mokantis šio žaidimo, Lietuvoje neturime, laukiame pagalbos iš užsienio. „Aušros" progimnazijoje mokiniai turi tris fizinio ugdymo pamokas. Trečiąją pamoką mokiniai gali rinktis iš aerobikos, plaukimo, komandinių žaidimų ir lakroso. Lakrosas taip pat integruotas į fizinio ugdymo pamokas. Yra du užklasinės veiklos užsiėmimai po pamokų. Šiemet spalį vyko stovykla „Lakroso komandos formavimas", kurios metu 24 penktų-šeštų klasių mokiniai tobulino lakroso žaidimo įgūdžius ir techniką. Suformuota komanda tęs savo veiklas ir, tikimės, susiformuos pirma stipri komanda Lietuvoje. Tiesa, žaidimo lazdas turi ir Kėdainių gimnazijos. Kitaip tariant, mokiniai, kurie susipažįsta su žaidimu progimnazijoje, įgūdžius toliau gali tobulinti gimnazijose. Beje, šiemet sausio 15 d. - vasario 23 d. kartu su „Aušros" progimnazijos fizinio ugdymo mokytoja Jolita Gvergždiene ir 38 dalyviais iš 18 šalių dalyvavome nuotoliniu būdu vykusioje trenerių ruošimo akademijoje, kurią organizavo „World Lacrosse". O spalio 11-14 d. viešėjo R.Dutkus, kuris pravedė du seminarus mokytojams, trijų dienų stovyklą mokiniams ir du užsiėmimus Kėdainių darželyje-lopšelyje „Vaikystė".

- Kuo, jūsų nuomone, lakrosas galėtų sudominti tuos, kurie negali apsispręsti, kokią sporto šaką pasirinkti?

- Lakrosas yra komandinė sporto šaka, tačiau kitokia nei mums įprasta. Ji yra labai judri. Žaidžiant lakrosą, galima įžvelgti futbolo, krepšinio, ledo ritulio ir daug kitų sporto šakų atspindžių. Jį gali žaisti visi. Tiek Kanadoje, tiek Amerikoje lakrosą žaidžia ir maži, ir dideli. Tai populiari ir smagi komandinė sporto šaka su įdomia istorija, kurios pradininkais buvo indėnai. Norint žaisti lakrosą, pirmiausia reikia noro. Reikia ir specialių lazdų, kamuoliuko (mokantis tinka lauko teniso kamuoliukai), vartų. Žaisti galima futbolo stadione, sporto salėje (yra lauko lakrosas ir salės lakrosas). Tiesa, labai skiriasi moterų ir vyrų lakrosas. Moterų lakrose apsaugų beveik nėra, nes švelnesnis žaidimas, o vyrų lakrose yra apsaugos, nes žaidimas grubesnis.

- Kada ir kodėl buvo įkurta Lietuvos lakroso asociacija? Kokie jos tikslai, jau nuveikti darbai ir artimiausi planai?

- Kanadietis R.Dutkus ir amerikiečiai Vilas Ouklis (Will Oakley) bei Entonis Jadas (Anthony Yudd), kurių protėviai yra lietuviai, sukūrė lietuvių kilmės lakroso žaidėjų rinktinę ir dalyvauja varžybose garsindami Lietuvą. Jie ieškojo galimybės lakrosą atvežti į Lietuvą ir, štai, „pasipainiojome" mes (šypsosi). Asociacijos nuostatus pradėjome ruošti praėjusiais metais, bet dėl pandemijos negalėjome susitikti su tarybos nariais, todėl juos pasirašėme tik šių metų spalio 12 d. Taigi, tai visai jauna asociacija, kuri pradeda kurti savo istoriją Lietuvoje. Kalbant apie artimiausius planus, norisi paruošti kuo daugiau mokytojų, kad jie galėtų vaikus mokyti žaisti šį žaidimą. Turime slaptą svajonę: yra svarstoma įtraukti lakrosą į 2028 m. olimpines žaidynes. Kas žino, galbūt mūsų Lietuvos komanda jau galėtų ten pasirodyti (šypsosi). Pagrindinis asociacijos tikslas - plėtoti ir populiarinti lauko bei vidaus lakrosą Lietuvoje. Mokant lakroso žaidimo įgūdžių, norisi tarptautiniu mastu skatinti sveiką gyvenseną. Žinoma, vadovaujant kvalifikuotiems treneriams, norisi organizuoti ir lakroso varžybas - tiek lauko, tiek vidaus. Dabar lakrosas yra įtrauktas į du projektus, kuriuos finansuoja Sporto rėmimo fondas. Abu projektai vykdomi Kėdainiuose: vienas progimnazijoje, kitas - darželyje-lopšelyje.

- Ar galite pasakyti, jog nuo to laiko, kai atėjote į lakrosą iki dabar, kad jo populiarumas, susidomėjimas Lietuvoje auga?

- Taip, populiarumas iš tiesų auga. Mūsų socialinio tinklo „Facebook" paskyroje dažnai sulaukiame kreipimųsi, kur didžiuosiuose miestuose galima žaisti lakrosą. Gaila, kol kas trūksta žmogiškųjų išteklių. Tačiau į klausimą, ar lakrosas anksčiau, ar vėliau bus dar populiaresnis mūsų šalyje, atsakyčiau teigiamai. Juk jei netikėtume tuo, nedarytume tiek žingsnių į priekį. Aišku, tam prireiks daug laiko ir toks populiarus kaip, pavyzdžiui, plaukimas, futbolas ar krepšinis, jis nebus. Tačiau tikimės, jog galbūt prilygs, pavyzdžiui, ledo ritulio populiarumui Lietuvoje.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUMAŽĖJIMAS: Išmaniųjų telefonų pardavimų pasaulyje augimas 2021-ųjų paskutinį ketvirtį per metus sumažėjo iki 1%, rodo rinkos tyrimų kompanijos „Canalys“ duomenys.
  • SKIRTUMAS: 2021-aisiais šalies verslui suteikta 82% daugiau paskolų nei 2020 m. ir 30% daugiau nei 2019 m.
  • PIKETAS: Koncerno „Achemos grupė“ valdomos didžiausios Klaipėdos uosto krovos kompanijos („Klasco“) profesinė sąjunga planuoja surengti valandos trukmės piketą dėl mažiau nei tikėtasi padidintų darbuotojų atlyginimų.
  • REKORDAI: Sparčiausiai Europos Sąjungoje augančios pieno supirkimo kainos Lietuvoje toliau gerina visų laikų rekordus – vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina stambiesiems ūkiams mūsų šalyje praėjusį gruodį gerokai viršijo Bendrijos vidurkį ir pasiekė 466,62 eurus už toną.
  • TRŪKUMAS: Keliems valdančiosios koalicijos atstovams nebalsavus „už“, Seime pristigo balsų priimti Vyriausybės siūlytą įstatymą dėl privalomo medikų ir socialinių darbuotojų skiepijimo, kuris turėjo įsigalioti nuo vasario vidurio.
  • ATNAUJINIMAS: Praėjusią savaitę planuotas E. sveikatos sistemos atnaujinimas, kuris leis užtikrinti automatizuotą ir kokybišką duomenų apsikeitimą tarp E. sveikatos sistemos ir kitų su sveikatos apsauga susijusių informacinių sistemų, bus atliekamas penktadienio, sausio 21-osios, vakare, praneša Registrų centras ir ragina gyventojus bei sveikatos priežiūros specialistus iš anksto susiplanuoti darbus.
  • REITINGAI: Naujausios tyrimų bendrovės „Gallup“ atliktos apklausos duomenys rodo, kad pritarimo J. Bideno darbui reitingas šiuo metu siekia tik 40 proc., palyginti su 57 proc. jo kadencijos pradžioje.
  • TAUPYMAS: Lietuvos vartotojų optimizmas mažėja: tarptautinės bendrovės „NielsenIQ“ tyrimo duomenimis, daugėja žmonių, ieškančių būdų taupyti kasdienėms reikmėms.
  • SVARSTYMAS: Seimas ketvirtadienį skubos tvarka ketina apsispręsti dėl Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisų, numatančių medikams ir socialiniams darbuotojams taikyti privalomą skiepijimą nuo COVID-19 ligos.
  • SPRENDIMAS: Šveicarija trečiadienį nusprendė atsisakyti atvykstančių į šalį paskiepytų ar pasveikusių žmonių testavimo dėl COVID-19 ir šį sprendimą palankiai vertina šalies turizmo pramonė.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar džiaugiatės, jog Seime nepriimtas privalomas skiepijimas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate Sausio 13-osios minėjimą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +3 C

-2 +2 C

 

-5 0 C

-2 0 C

-2 +1 C

 

-4 -2 C

0-12 m/s

0-13 m/s

 

0-6 m/s