respublika.lt

Laimingas šuolininkės loterijos bilietasnuotraukos (1)

2020 gegužės mėn. 23 d. 14:23:44
Aistė LABINAITĖ

Netikėtai atsiradusius papildomus metus iki Tokijo olimpinių žaidynių Airinė Palšytė vadina gyvybiškai svarbiais ir reikšmingais. Praėjusią vasarą šuolininkė į aukštį patyrė traumą, dėl kurios 2019 m. rezultatai buvo ne visiškai tokie, kokių norėtųsi. Tačiau dabar 27-erių lengvaatletė džiaugiasi, jog sportinė forma kasdien vis gerėja. „Praėjusieji metai man buvo dvejopi, tačiau ir iš jų išmokau tam tikras pamokas. Nemanau, kad per tuos metus tapau silpnesnė, turbūt priešingai - sustiprėjau“, - „Vakaro žinioms“ sakė A.Palšytė.

×
nuotr. 8 nuotr.
Šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė dar nėra apsisprendusi dėl dalyvavimo šio vasaros sezono varžybose. EPA-Eltos nuotr.
Brangus laikas


Tokiu metų laiku A.Palšytė įprastai būna treniruočių stovyklose užsienyje. Tačiau dabar, dėl pasaulį sustabdžiusio koronaviruso, mergina yra gimtinėje. Lengvaatletės teigimu, pastarasis scenarijus jos karjeroje kartojasi tik antrą kartą.

„2018 m. dėl traumos praleidau žiemos sezoną. Tuomet pavasarį dėl įvairių niuansų, pavyzdžiui, kad negalėjo trenerė ir kineziterapeutas, taip pat nevykome į stovyklą ir likau namie. Tas pavasaris buvo keistokas. Tik vėliau išskridome į treniruočių stovyklą Turkijoje. Iš tiesų tas sezonas susiklostė visai neblogai. Tačiau dabartinė situacija, kai dėl karantino laiko ir buvimo namie yra gerokai daugiau, turbūt pasitaikė pirmą kartą karjeroje. Nori ar nenori, esi įspraustas į rėmus“, - kalbėjo A.Palšytė.

Tačiau, pasak sportininkės, net ir tokioje situacijoje yra kuo pasidžiaugti - gali daugiau laiko pabūti namie su artimaisiais. Tam dažniausiai įtempto sezono metu retai atsiranda galimybių.

„Pernai gavau traumą, beveik visa vasara buvo skirta reabilitacijai. Paskui ruošiausi pasaulio čempionatui, vykusiam rudenį. Vėliau tęsiau pasiruošimą būsimiems to sezono startams. Kitaip tariant, per laikotarpį nuo 2019 m. birželio iki gruodžio namie buvau tik tris savaites. Tai labai jaučiasi, pasiilgsti savo aplinkos, kitokio režimo, artimųjų. Žvelgiant į dabartinę situaciją pasaulyje, neaišku, kaip viskas bus nuo rudens, kaip bus, kai prasidės olimpiniai metai, kai bus daugiau varžybų, pasiruošimo, stovyklų. Veikiausiai vėl bus likę mažiau laiko namams. Taigi suprantu, jog dabar turime galimybę pasidžiaugti buvimu su artimaisiais, savo aplinkoje“, - pasakojo A.Palšytė.

Tiesa, mergina pripažįsta, jog dabar pasitaiko įvairių dienų. Kartais netrūksta nerimo, bet trūksta motyvacijos. Tačiau tai juk normalu, ne vien saulė šiame gyvenime šviečia, būna ir debesuota.

„Tuomet susimąstai, jog veikiausiai ir šiuo atveju viskas yra laikina. Nors, aišku, niekas nežino, kada tai baigsis, niekas neturi atsakymų. Pastaruoju metu labai sunku kažką prognozuoti ir apsimesti, kad viskas gerai. Tačiau, bet kuriuo atveju, norisi, kad vyrautų teigiamos emocijos. Nors būna dienų, kai sunku save motyvuoti, nusiteikti, pradeda kilti klausimai, kam aš ruošiuosi, galbūt šią vasarą praleisti išvis be varžybų. Minčių būna visokių“, - atviravo šuolininkė į aukštį.

Tačiau lengvaatletė dar pridūrė, jog psichologiškai yra lengviau, kai stengiesi įžvelgti daugiau galimybių, o ne galvoji apie tai, ko negali pakeisti. Negatyvas tik išsunkia energiją.

„Jei esi pozityvus žmogus, net tokioje neaiškioje situacijoje stengiesi atrasti kažką gero, kažkokių galimybių, padėsiančių išsisukti. Manau, net tai duoda tam tikrų pamokų ateičiai. Pavyzdžiui, jei varžybose ištiktų kokia kuriozinė situacija, prisimintum karantino periodą ir bandytum adaptuotis prie situacijos, kaip darai pandemijos metu. Kai išmoksti adaptuotis prie esamų aplinkybių, augi kaip asmenybė. Juk nori ar nenori, vis tiek dabar visi esame toje pačioje valtyje ir nežinome, kada ir kaip viskas baigsis. Tačiau, manau, jei galvoji optimistiškai, stengiesi atrasti teigiamų aspektų, adaptuotis prie situacijos, tuomet iš situacijos išeisi kažką laimėjęs, o ne praradęs“, - svarstė A.Palšytė.

Kreivė kyla

Primename, jog Tokijo olimpinės žaidynės turėjo vykti šių metų liepos 24-rugpjūčio 9 d., tačiau buvo perkeltos į 2021 m. liepos 23-rugpjūčio 8 d. Iškovoti kelialapius į Japoniją lengvaatlečiai ir toliau galės dviem būdais - rinkdami reitingo taškus arba įvykdę normatyvus. Pastarųjų „medžioklė“ prasidės nuo gruodžio 1 d. A.Palšytė olimpinio kelialapio savo kišenėje dar neturi.

„Jaučiuosi tarsi laimėjusi loterijoje, nes papildomi metai pasiruošti olimpinėms žaidynėms, man tikrai yra gyvybiškai svarbūs ir reikšmingi. Dėl to labai džiaugiuosi. Lyginant su praėjusia vasara ar rudeniu, mano sportinė forma dabar tikrai nuolat tik gerėja. Tiesiog žiemą dar jautėsi padariniai dėl paskubėtos reabilitacijos. Tačiau nereikia galvoti apie tai, kas buvo, reikia užversti tą lapą ir džiaugtis, jog dabar viskas yra tik geriau“, - kalbėjo lengvaatletė.

Pasak A.Palšytės, šiuo metu kojos gydymui ir kitų probleminių vietų reabilitacijai skiriama dar daugiau dėmesio. Juk vis dėlto svarbiausia, kad ateinančiais sezonais sportininkė būtų kuo sveikesnė, skausmai kankintų kuo mažiau. Mergina darėsi įvairiausių testų ir pastarieji parodė, jog ji yra tinkamame kelyje, viskas eina gerąja linkme.

„Nors, žinoma, kalbant apie 2019 m., nereikėtų išskirti tik vasaros sezono. Mano žiema buvo gana gera, jau matėsi šviesa tunelio gale. Demonstravau užtikrintus ir stabilius rezultatus, šokau nuo 194 iki 198 cm. Tai juk elitiniai rezultatai. Tuomet džiaugiausi, kad sugrįžtu į formą, turėtą 2017 m. Daug kas pamiršta žiemą mano Europos uždarų patalpų čempionate iškovotą bronzą“, - pridūrė šuolininkė į aukštį.

A.Palšytė prisiminė, jog pradžioje ji negalvojo, kad trauma tokia rimta, todėl ir skubėjo sugrįžti į varžybas. Manė, kad iki spalį vykusio pasaulio čempionato dar tikrai puikiai pasiruoš. Kaip jau rašėme, 2019 m. planetos pirmenybėse Katare mūsų lengvaatletė užėmė 22-ąją vietą.

„Neįvertinau aplinkybių, paskubėjau. Paskui po pasaulio čempionato pirmas žiemos startas atrodė neblogas - 192 cm. Aišku, ne stebuklas, bet geras rezultatas. Tačiau vėliau kiekvienose varžybose forma krito, vis nesisekė „pramušti“ 190 cm. Manau, tai buvo nuovargio pasekmė, nebeliko ugnelės. Paskui, po Lietuvos čempionato, dvi savaites išvis nieko nedariau, tik gydžiausi. Pastarosios dvi poilsio savaitės minėtuose testuose ir atsispindėjo ryškiausiai. Už jų „užsikabinusi“ ir bandau eiti toliau, judėti dar geresnės formos link“, - atviravo sportininkė.

Papildomo poilsio merginai, žinoma, „suteikė“ ir karantinas.

„Poilsis dar niekam nepakenkė. Ypač tokiai rungčiai kaip mano, kur reikia šviežumo, aštrumo. Persidirbi čia tikrai lengva, o suderinti kokybišką darbą su poilsiu - sudėtinga. Taigi karantino metu stengiuosi ir kokybiškai pasportuoti, ir kokybiškai pailsėti. Manau, viskas išeis į gera. Tiesiog reikia pamiršti 2019 m. Jie man buvo dvejoti, tačiau iš jų irgi išmokau tam tikrų pamokų. Ir tikrai nemanau, kad tapau silpnesnė, priešingai sustiprėjau“, - teigė A.Palšytė.

Neaiškus startas


A.Palšytė kartu su kitų šalių sportininkais balandžio 24 d. buvo pakviesta vaizdo konferencijoje padiskutuoti apie esamą situaciją pasaulyje, pasiruošimo sąlygas, Europos čempionatą ir pan. Tačiau balandžio 23 d. Senojo žemyno pirmenybės dėl per didelės rizikos užsikrėsti buvo atšauktos, tad neįvyko ir atletų „susitikimas“ nuotoliniu būdu.

„Nuo kovo vidurio iki dabar tiek visko pasikeitė, jog sunku net prisiminti. Karantino pradžioje turėjome minimalias sąlygas treniruotis, paskui jos kiek „prasiplėtė“. Nors visi supranta, kad formos palaikymas ir pasiruošimas startams nėra labai kokybiškas. Tačiau juk olimpinės žaidynės yra nukeltos, Europos čempionatas - atšauktas, našta nuo pečių kiek nuimta, leidi sau per daug nesijaudinti. Tiesiog gerai tai, kad aukščiausio rango varžybų organizatoriai suvokia, jog rizika yra tikrai didelė ir negalima versti sportininkų treniruotis, kai tiek sankcijų, draudimų. Matysime, kokios bus pasekmės viso šio laikotarpio. Tačiau bent jau kol kas viskas pozityvu ir optimistiška“, - kalbėjo A.Palšytė.

Neseniai buvo paskelbta, jog prestižinės lengvosios atletikos komercinės varžybos - „Deimantinė lyga“ - šiais metais tikrai įvyks. Tiesa, vietoj 14 planuojama surengti 11 etapų. Startas turėtų būti duotas rugpjūčio 14 d. Monake, o finišas - spalio 17 d. Kinijoje.

„Nacionalinius čempionatus šalims rekomenduojama organizuoti pirmąjį rugpjūčio savaitgalį. Mūsų federacija taip ir ketina daryti. „Deimantinė lyga“ prasidės dar po savaitės. Nors dar nėra aišku, kokių rungčių varžybos ten bus. Ten nebus renkami nei kvalifikaciniai, nei reitingo taškai. Tikėtina, jog varžybos vyks be žiūrovų. Nežinia, kokia situacija tuo metu bus, ar Europoje bus galima skraidyti. Nors yra etapų ir JAV bei Kinijoje. Neaišku ir koks bus varžybų principas. Klaustukų dar yra daug, dar reikia palaukti“, - pasakojo šuolininkė į aukštį.

Taigi preliminarus startas varžybose - rugpjūčio pradžia. Nors A.Palšytė abejoja, ar šiemet darys tą pačią praėjusių metų klaidą ir „temps“ iki pabaigos - spalio.

„Reikia ir pailsėti, ir pasiruošti kitai žiemai bei kitai vasarai. Žiemą laukia du svarbūs tarptautiniai startai - pasaulio ir Europos čempionatai. Paskui 2021 m. vasarą lauks olimpinės žaidynės. Kol kas varžybų kalendoriaus gairės labai „grubios“. Iš tiesų dar nesu 100 proc. apsisprendusi dėl šios vasaros. Viskas priklausys nuo sportinės formos. Jei jausiuosi gerai, dalyvausiu, nes norisi vėl pajusti varžybų skonį ir užtikrintumą bei parodyti visiems, jog dar nereikia manęs nurašyti. Tačiau, jei matysiu, kad ne viskas puiku, tikrai nerizikuosiu. Tikrai nebus nei gailesčio, nei kartėlio, kad turiu praleisti šį vasaros sezoną. Man svarbiausia yra pajusti tinkamą formą, jaustis sveikai ir pajėgiai. Visas dėmesys dabar nukreiptas į sveikatą. Šiai vasarai aukštų tikslų nekeliu, svarbi yra kita žiema, o svarbiausia - kita vasara“, - sakė A.Palšytė.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar taupote pinigus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 +1 C

 0 +2 C

 

 0 +1 C

+3 +5 C

 +1 +3 C

 

 0 +1 C  

0-4 m/s

  0-2 m/s

 

0-2 m/s

       

Nuorodos