respublika.lt

„Gelbėkit vaikus“ vėliavą Pietų ašigalyje iškėlęs Darius Vaičiulis grįžo į Lietuvą

2022 sausio 13 19:23:56
Viktorija Žilinskaitė

Katabatiniai vėjai, stingdantis šaltis, aklina migla, smėlio kopas primenančios aštrios sniego keteros ir ekspedicijos draugo nušalę pirštai - visa tai jau keliautojo Dariaus Vaičiulio prisiminimuose. 52 dienas Antarktidoje praleidęs bei po ekstremalios ekspedicijos Pietų ašigalį pasiekęs D. Vaičiulis parvyko į Lietuvą. Iš Antarktidos sugrįžtančio jo laukė ir „Gelbėkit vaikus" kuruojamuose dienos centruose besilankantys vaikai. Jų ant vėliavos užrašytus tikslus D. Vaičiulis iškėlė Pietų ašigalyje.

×
nuotr. 1 nuotr.
Darius Vaičiulis. D. Vaičiulio asmeninio archyvo nuotraukos iš ekspedicijos Antarktidoje

 

„Antarktidoje nebuvo lengva. Ypač pačioje pradžioje, kai aplankė suvokimas, kad ateinančias savaites turėsiu tenkintis tokiomis kukliomis sąlygomis. Ekspedicija į Pietų ašigalį buvo tikras išbandymas psichologiškai, nes labai trūko jausmo, kad vyksta kažkoks progresas. Kai nėra nei jokių apčiuopiamų orientyrų, nei laiko tėkmės jausmo, labai sunku priversti kūną judėti dar ir dar vieną valandą. Bet žmogaus galimybės beribės, todėl judėjome į priekį ir galiausiai pasiekėme Pietų ašigalį, todėl dabar jaučiu didžiulį palengvėjimą. O dar ir 50-ties dienų terapija sukėlė daug puikių įspūdžių, todėl rekomenduoju ją išbandyti visiems", - į Lietuvą grįžęs sakė D. Vaičiulis.

Ekspedicijoje - iššūkiai ir skausmingi sprendimai

Ekspediciją sudarė du etapai. Pirmasis - kopimas į trijų kilometrų aukščio Akselio Haibergo ledyną slidėmis. Antrasis - keliavimas Poliarine plynaukšte aklinoje baltoje migloje. Poliarinė plynaukštė Darių ir kitus tris jo nuotykio komandos draugus pasitiko atšiauriomis oro sąlygomis, todėl ekspedicija nevyko pagal planą. Dėl itin žemos jutiminės temperatūros ir pavojingų gyvybei vėjų, keliautojai palapinėse praleido daugiau laiko nei planuota. Taip pat šio ekstremalaus nuotykio antroje dalyje buvo išgabentas vienas iš ekspedicijos dalyvių, kuris, keliaudamas Poliarine plynaukšte, staiga nušalo pirštus. Dėl per didelių vėlavimų priimtas sprendimas perkelti likusius ekspedicijos dalyvius lėktuvu kiek arčiau Pietų ašigalio, kad ekspedicija apskritai galėtų tęstis.

„Akimirka, kai lipome į lėktuvą, kuris mus perskraidino pirmyn, buvo pati sunkiausia. Buvo nelengva pripažinti, kad po 27 dienų gyvenimo tokiomis sąlygomis, mums nepavyks įgyvendinti pirminio plano. Antarktidoje priimtas sprendimas buvo skausmingas ir racionalus, tačiau dabar vis galvoju, ar negalėjome tęsti ir užbaigti to rizikingo plano, nors mums trūko vieno žmogaus ir morališkai, ir fiziškai", - sakė D. Vaičiulis.

Antarktidoje liko vaikų tikslai ir svajonės

Sudėtingos ekspedicijos pabaigą D. Vaičiulis pažymėjo Pietų ašigalyje iškeldamas nevyriausybinės organizacijos „Gelbėkit vaikus" vėliavą. Ant jos vaikai, besilankantys dienos centruose, užrašė savo tikslus ir svajones, prieš D. Vaičiuliui pakeliant sparnus į Antarktidą. Nešdamas šią vėliavą ir iškeldamas ją Pietų ašigalyje, D. Vaičiulis siekia atkreipti dėmesį į nepalankiomis sąlygomis gyvenančių vaikų problemas, taip pat suvienyti visuomenę ir verslo bendruomenę visiems kartu kurti vaikų gerovę. Todėl visos ekspedicijos metu buvo vykdoma iniciatyva „Už gyvenimo tikslą kiekvienam Lietuvos vaikui!" ir renkamos lėšos organizacijai „Gelbėkit vaikus" - viso surinkta daugiau nei 38 tūkst. eurų.

„Dabar, kai Darius saugiai grįžo į Lietuvą, galime iš visos širdies džiaugtis dovana, kurios sulaukėme organizacijos trisdešimtmečio proga. Niekada nebūtume net pagalvoję ar drįsę svajoti, kad mūsų organizacijos vėliava plevėsuos Pietų ašigalyje, o jį pasiekęs be galo drąsus, geros ir plačios širdies žmogus suburs didžiulį būrį gerbėjų, kurie aukos šviesesnei vaikų ateičiai. Tai unikalus paramos telkimo pavyzdys bei dovana ne tik Lietuvos, bet ir visos tarptautinės „Save the Children" organizacijos istorijoje", - sako „Gelbėkit vaikus" generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė.

Vis tik, pasak jos, dar svarbiau pavyzdys, kurį gavo vaikai: „Viskas yra įmanoma, kai pasitelki ištvermę, labai stengiesi, atkakliai sieki. Ačiū, Dariau, už šį tobulą, žygdarbišką pavyzdį ir galimybes, kurias dienos centrus lankantiems vaikams atveria žygio metu surinkta parama!".

Ekspedicija persikels į Lietuvą

Ties Pietų ašigaliu D. Vaičiulio nuotykiai nesibaigia. „Audimas", tapęs „Gelbėkit vaikus" socialiniu partneriu bei įkvėptas ekspedicijos į Pietų ašigalį, vaikams inicijuos žiemos žygį, kuriam vadovaus pats D. Vaičiulis.

„Džiaugiuosi, kad Lietuvos verslas propaguoja ir skatina aktyvų laisvalaikį lauke. Tikiu, kad šis nuotykis vaikams leis pasimėgauti žiemos malonumais ir ilgam įsirėš į atmintį. Pats savo ruožtu vaikų ekspedicijoje pritaikysiu tai, ką išmokau per savo ekstremalias patirtis, todėl tikiu, kad vaikams bus ne tik smagu, bet jie taip pat sužinos ir daug negirdėtų dalykų. Viliuosi, kad ši ekspedicija vaikuose pažadins norą bandyti įvairius naujus dalykus ir tyrinėti pasaulį", - priduria D. Vaičiulis.

Apie Darių Vaičiulį:

Iniciatyvos „Už gyvenimo tikslą kiekvienam Lietuvos vaikui!" ambasadorius Darius Vaičiulis yra verslininkas, daugkartinis Lietuvos ir tarptautinių orientavimosi varžybų čempionas. Ekstremalaus sporto entuziastas 5-erius metus praleido naviguodamas komandos draugą Antaną Juknevičių Dakaro ralio bekelėmis ir dykumomis. Kartu Dakaro Pankų duetas iškovojo 2 Dakaro ralio Baltijos šalių rekordus. Darius Vaičiulis yra vienas iš nedaugelio įveikęs „Seven summits" iššūkį - įkopęs į aukščiausią kiekvieno kontinento viršūnę.

Laikraščių prenumerata internetu

  • ATAKOS: Kibernetinės atakos prieš Lietuvos institucijas ir verslą nuslopo, bet ekspertai pasirengę jų atsinaujinimui, sako Nacionalinio kibernetinio saugumo centro laikinasis vadovas Jonas Skardinskas.
  • TARNYBA: Nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą baigė 800 karių, jie papildė kariuomenės aktyvųjį rezervą.
  • PALMĖS: Verslininkas Antanas Bosas ir jo sutuoktinė Daina Bosas laimėjo bylą teisme dėl iš kito verslininko įsigytų bei neprigijusių palmių.
  • KREPŠINIS: Panevėžio „Lietkabelio“ komanda pradėjo rikiuoti gretas artėjančiam sezonui: LKL vicečempionai pratęsė sutartį dar dvejiems metams su kapitonu Vyteniu Lipkevičiumi.
  • PASIENIS: Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas tvirtina, kad, atsižvelgiant į lengvėjančią situaciją Lietuvos–Baltarusijos pasienyje, kai sumažėjęs migrantų, norinčių patekti į Lietuvą, srautas, yra mažinamas ir sienos apsaugos pajėgų skaičius.
  • FINANSAVIMAS: Krašto apsaugos ministerija penktadienį pranešė patrigubinusi šaulių finansavimą, lėšų skirta ginklams, ekipuotei, įrangai įsigyti.
  • ARCHITEKTŪRA: Lietuvoje nuo kitų metų bus teikiami Nacionaliniai architektūros apdovanojimai, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kokybiškiausią Lietuvos architektūrą.
  • DEKLARAVIMAS: Žemės ūkio ministerija primena, kad liepos 8 dieną baigiasi žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo terminas.
  • TRANZITAS: Europarlamentaras Petras Auštrevičius tikina gavęs atsakymą iš Europos Komisijos dėl Kaliningrado tranzito - galutinis sprendimas dėl šio klausimo nėra priimtas.
  • VIZITAS: Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda liepos 2–4 dienomis su darbo vizitu lankysis Filadelfijoje, JAV.
Daugiau

Dienos klausimas

Jeigu valstybė mokėtų kas mėnesį 1000 Eur už nieką, papildomai dirbtumėte?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +20 C

+13 +22 C

 

+15 +20 C

+22 +25 C

+23 +27 C

 

+19 +23 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-6 m/s