Psichologas, rašytojas, buvęs Seimo narys Vytautas Čepas dabar užima pareigas, kurių turbūt niekas nepavydi. Jis pačiu nepalankiausiu metu, vienas po kito sproginėjant dopingo skandalams, tapo Lietuvos sunkiosios atletikos federacijos laikinuoju prezidentu. V.Čepas tikisi, kad sunkiosios atletikos bendruomenė nebus nuolat tarsi medis kapojama kirviu, nes toks medis galų gale nudžiūna. Dar vienu nusivylimu šiemet gali tapti prarasta galimybė iškovoti olimpinį kelialapį.
„Patiekalas išvirtas, reikia jį valgyti, nors jis aiškiai persūdytas“, - taip padėtį sunkiojoje atletikoje ir savo misiją apibūdino V.Čepas. Laikinuoju federacijos prezidentu jis tapo praėjusią savaitę, kai iš pareigų atsistatydino ligtolinis organizacijos vadovas Bronislavas Vyšniauskas. Pastarajam, kaip jau rašėme, Klaipėdos apylinkės teismas skyrė 5 tūkst. eurų baudą už anabolinių steroidų turėjimą ir laikymą.
Kitą dieną po teismo sprendimo Lietuvos antidopingo agentūra paskelbė, kad B.Vyšniauskas, kuris buvo ir Lietuvos rinktinės treneris, yra suspenduojamas. Kartu suspenduotas jo sūnus, treneris Ramūnas Vyšniauskas, bei du sportininkai - Žygimantas Stanulis ir Irmantas Kačinskas. Sportininkai suspenduoti už „draudžiamojo metodo naudojimą“.
Ž.Stanulis 2013, 2016 ir 2018 m. tapo Europos vicečempionu. Jis perėmė komandos lyderio vaidmenį iš 2016 m. olimpinių žaidynių bronzos medalio savininko Aurimo Didžbalio, kuris pernai už dopingo vartojimą diskvalifikuotas aštuoneriems metams. A.Didžbalis, kaip ir R.Vyšniauskas, diskvalifikuotas antrą kartą per savo karjerą.
Tokia yra trumpa Lietuvos sunkiosios atletikos ir dopingo santykių istorija. V.Čepas atsidūrė pareigose, kuriose teks bandyti išsrėbti daug privirtos košės. Tiesa, ilgai būti prezidentu jis neplanuoja. „Manau, teks pabūti keletą mėnesių, kol situacija „susikratys“, išsispręs emociniai, psichologiniai dalykai, dopingo problema. Aš jau dešimtmetį buvau federacijos viceprezidentas, man tos peripetijos daugiau mažiau žinomos. Man seniai siūlyta būti prezidentu, bet dėl užimtumo atsisakydavau. Mano gyvenimo tikslas nėra būti kažkokios federacijos prezidentu. Ir dabar sutikau tik todėl, kad, turbūt, nėra kitos išeities“, - sakė laikinasis prezidentas.Paklaustas apie svarbiausius darbus, V.Čepas teigė, kad pirmiausia reikia spręsti suspenduotų žmonių klausimą, ypač Ž.Stanulio. Suspendavimas dar nėra diskvalifikacija, galutinis nuosprendis nepaskelbtas. „Dalyvavimas varžybose laikinai sustabdytas dėl lašelinės. Jam lašino Ringerio skystį. Pasirodo, galima lašinti tik 100 gramų, o dėl daugiau reikia eiti į ligoninę. Toks buvo tas pažeidimas, iš esmės - formalus. Žmogus kenčia nuo skrandžio opos, o sportininkui, jei kiekvieną kartą eitų į ligoninę, sužlugtų visas procesas“, - aiškino V.Čepas.
Visgi, kad ir kokios būtų aplinkybės, dopingo bylose įrodyti teisumą labai sunku. V.Čepas tai puikiai supranta: „Federacijos rankos yra trumpos, neturime tiek pinigų, kad eitume į teismus. Kainuoja labai brangiai ir vargu ar ką įmanoma pasiekti.“
Laikinasis prezidentas norėtų, kad apkaltintiems žmonėms nebūtų iškart priklijuota kaltųjų etiketė: „Ir žiniasklaida galėtų elgtis atsakingiau. R.Vyšniauskas paduotas į teismą už tai, kad vartoja receptinius vaistus. Paskui paskelbta, kad jis niekuo dėtas. Reikia pasigilinti, o ne kirviu kapoti medį, nes tas medis galų gale nudžiūna. Ir sunkioji atletika nudžius, jei taip vieningai smerksime.“
Nors sunkiosios atletikos įvaizdis patiria vieną smūgį po kito, norinčių užsiimti šia sporto šaka atsiranda ir po dopingo skandalų. „Nė vienas dar neišėjo, procesas nenutrūko. Tai niekada nebuvo labai populiari sporto šaka, nes reikia tinkamos kūno konstitucijos. Čia neina dvimetriniai, ilgarankiai. Ateina kresni, tvirti vyrukai, kurie irgi turi save kažkur atrasti. Visi nori žaisti krepšinį, bet ne visi jį sugeba žaisti. Į sunkiąją atletiką ateina ir merginos. Lietuvoje tai niekada nebus populiariausia sporto šaka, bet tam tikras lygis išliko“, - svarstė V.Čepas.
Kita vertus, siekiant aukštų rezultatų, dopingo kirčiai gali būti lemtingi. Tiek balandį vyksiantis Europos čempionatas, tiek kitos varžybos lemia reitingą, pagal kurį bus skirstomi kelialapiai į 2020 m. Tokijo olimpines žaidynes. Jei Ž.Stanulis nebus išteisintas, komanda liks be lyderio. V.Čepas pripažino, kad tokiu atveju olimpinės žaidynės turbūt „nuplauktų“.
Skandalai kenkia ir planams pagerinti sporto šakos infrastruktūrą. „Klaipėdoje, dar man dirbant vicemeru, buvo verčiama Klaipėdos futbolo mokykla ir ten suprojektuota specializuota sunkiosios atletikos salė. Ji labai nedaug kainuotų. Dabar, pasikeitus miesto valdžiai ir kilus tokiam skandalui, stoja ir šis procesas. Nueini pas administratorių, jis mykia, kad nėra pinigų. Pinigų niekada niekam nėra, bet, jei labai nori, jų surandi. O dabar - tokia situacija. A.Didžbalis „atšoko“, dėl Ž.Stanulio neaišku, visi kiti irgi tarsi pakibę. Tai ir salės reikalas sustojo, nors yra sumokėti dideli pinigai už projektavimą, skirtas sklypas. Labai nesmagūs dalykai. Tai bus ir vienas iš mano uždavinių, gal visgi pavyks kažkaip susitarti su meru“, - sakė V.Čepas.