Koronavirusas pamažu „pakerta“ ne tik žmones, tačiau ir organizacijas. Kovą su COVID-19 „pralaimėjo“ JAV regbio federacija, pranešanti, jog dėl „neįveikiamų finansinių suvaržymų“ pradeda bankroto procedūrą. Tiesa, pasak Lietuvos regbio federacijos prezidento Ryčio Davidovičiaus, to nereikėtų suprasti kaip „durų užkalimo“ ir visiško veiklos sustabdymo. „Amerikoje bankroto specifika šiek tiek kitokia nei Lietuvoje“, - „Vakaro žinioms“ sakė LRF vadovas.
Koronavirusui sukausčius pasaulį, JAV regbio federacija kovo 13 d. paskelbė 30-čiai dienų stabdanti veiklą ir visas varžybas, o kovo 20 d. terminas buvo pratęstas iki „neriboto laiko“. Tačiau galiausiai prieš porą dienų federacija išplatino pranešimą, kuriame teigiama, jog tenka priimti sunkų sprendimą ir griebtis bankroto, tikintis, jog toks žingsnis bus „tiesiausias kelias į šviesesnį rytojų“ - pagrindas būsimo stabilumo sukūrimui.
„Lietuvoje po bankroto viską pradėti iš naujo ir atsitiesti yra daug sunkiau. Juk ir kreditoriai, ir bankai, ir verslo partneriai, jei kartą bankrutavai ar restruktūrizavaisi, į tave jau neigiamai žiūri. JAV padarė klaidą, jog 2019 m. išleido per daug lėšų ir tą šleifą atsinešė į 2020 m. O juk dabar dėl viruso visi rėmimo kontraktai, visos kitos planuotos pajamos „neįkrito“, todėl jie ir priėmė logišką sprendimą. Jie dabar yra bankroto stadijoje, taigi susidarys reorganizacijos planą ir išsidėlios laike finansinius įsipareigojimus. Tačiau veiklos jie visiškai nenutrauks“, - kalbėjo R.Davidovičius.Pasak LRF prezidento, bankroto reglamentas JAV apsaugo organizacijas nuo visiško išnykimo, tiesiog jiems padedama „iš naujo įkvėpti oro“.
„Taigi šis žingsnis JAV federacijai padės išvengti „užsmaugimo“, kreditorių „suvalgymo“, pareikalavimo skolas išmokėti tuoj pat ar turto išieškojimo. Taip jie apsisaugodami prasitęs visą savo įsipareigojimų išmokėjimų terminą. Tačiau tai nėra toks bankrotas, koks būtų Lietuvoje, kad, pavyzdžiui, visiškai nebevykdoma veikla. Veiklą jie vykdys, bet veikiausiai kurį laiką bus labiau prižiūrimi kreditorių. Tai nėra tas bankrotas, kaip pas mus, kad užkalamos durys ir veikla sustabdoma, suskaičiuojamas turtas, turtas išparduodamas, išdalinamas kreditoriams ir visi išsiskirsto. Čia yra apsauga, sakoma, kad mes skelbiamės bankrotą, norime restruktūrizuotis ne tik regbyje, bet ir apskritai visame sporte“, - pasakojo R.Davidovičius.
LRF vadovas įsitikinęs, jog tęsiantis pandemijai, pasaulyje panašių atvejų gali būti ir daugiau. Juk ir dabar dalis sporto organizacijų, klubų, mažinasi kaštus, pavyzdžiui, apkarpydami žaidėjų atlyginimus.
„Kuo toliau einame, tuo daugiau tokių organizacijų prašysis restruktūrizacijos, reorganizacijos. Grįžtant prie JAV regbio federacijos, turbūt tai atsilieps ir jos administracijai, turbūt bus ir darbuotojų atleidimų. Kai yra restruktūrizacija, lengviau atleisti darbuotojus, nereikia mokėti kelių mėnesių atlyginimo“, - pridūrė R.Davidovičius.
Regbis JAV yra viena iš sparčiausiai besivystančių sporto šakų. Tiek šalies vyrų, tiek moterų regbio-7 rinktinės užsitikrinusios vietas Tokijo olimpinėse žaidynėse. JAV regbio federacija skelbia, jog šiuo sunkiu metu pastarosioms komandoms, kad jos galėtų dalyvauti tarptautiniuose turnyruose, ketina padėti pasaulinė regbio asociacija: „Pasaulio regbio asociacija mato JAV kaip rimtą rinką ir jų vyrų komanda pastaruoju metu lošia rimtai, taigi bus bandoma juos „už ausų ištraukti“ šioje situacijoje.“
O kaip karantino metu gyvena LRF? Primename, jog mūsų šalies regbio federacija savo veiklą ir visas varžybas 30-čiai dienų sustabdė kovo 12 d.
„Net ir geresniais laikais, kai pajamos stipriau augo, niekada nesišvaistėme pinigais, visada gyvenome labai ekonomiškai. Taigi mums šis „sustojimas“ įtakos turi galbūt tik tiek, kad gausime mažiau pajamų, tačiau tai mums nėra išgyvenimo klausimas. Mes ir metų pabaigai pasiliekame tam tikrą rezervą, visada turime tam tikrą sumą pinigų rytojui, tam atvejui, jei kažkas būtų blogai“, - atviravo R.Davidovičius.
Pasak jo, žinoma, kol kas sunku pasakyti, ar LRF veiklą tęs tada, kada ir numatyta: „Nežinia, kada bus atšaukta pandemija. Iš tiesų manome, jog viskas čia prasitęs. Apie balandį ir gegužę jau net nekalbame, nieko neplanuojame, pagrindinis klausimas yra, kas bus vasarą? Tiesiog dabar žiūrime į vasarą ir rudenį.“
Nors visų galimybės treniruotis karantino metu ir apribotos, R.Davidovičiaus teigimu, rinktinės žaidėjai ir visi regbininkai vis tiek kažkiek bando pasportuoti.
„Regbis, ypač regbis-15, yra jėgos ir ištvermės sportas. Čia treniruotėms jau reikia ir staklių. Pasiruošimui, kad įsibėgėtum, galėtum rungtyniauti, traumų išvengti, reikia 6-8 savaičių. O, norint įeiti į piką, reikia ilgesnių ciklų. Tiesa, galvojame karantino metu socialiniuose tinkluose paleisti ciklą treniruočių, skirtų namų sąlygoms. Tiesiog treneriai ar vyresni regbininkai įrašytų savo treniruočių sesijas. Taigi kažkaip visi sukamės, neprapulsime, nepasiduosime“, - pridūrė R.Davidovičius.