Ne paslaptis, kad daugumos sportininkų didžiausia svajonė - olimpinis medalis. Tačiau vienas perspektyviausių Lietuvos plaukikų Europos jaunimo čempionas ir pasaulio jaunimo vicečempionas Danas Rapšys turi kitą norą. Jis svajoja apie pasaulio rekordą. Pasak 18-mečio panevėžiečio, juk tai reiškia, kad tam tikroje rungtyje būtum greičiausias žmogus planetoje.
Džiaugiasi pasirodymu
Primename, kad gruodžio 12-15 d. Herninge (Danija) vyko Europos plaukimo čempionatas 25 m baseine. Vyrų 200 m plaukimo nugara atrankoje D.Rapšys 2,2 sek. pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į finalą. 18-metis lietuvis distanciją įveikė per 1 min. 53,08 sek. Ankstesnis Lietuvos rekordas -
1 min. 55,28 sek. - nuo 2004 m. priklausė Vytautui Janušaičiui. Atrankos varžybose dalyvavo 34 plaukikai, o į finalą pateko 10. Finale lietuvis užėmė aukštą penktą vietą (1 min. 52,53 sek.). ir 0,55 sek. pagerino atrankoje pasiektą Lietuvos rekordą.
50 m plaukimo nugara atrankoje D.Rapšys distanciją įveikęs per 24,99 sek. ir 0,33 sek. pagerinęs asmeninį rekordą užėmė 30-ąją vietą. 100 m plaukimo nugara pusfinalyje jis užėmė 11-ąją vietą, distanciją įveikęs per 51,94 sek. ir pagerinęs asmeninį rekordą. 200 m plaukimo laisvuoju stiliumi atrankoje 18-metis lietuvis užėmė 18-ąją vietą. Distanciją jis įveikė per 1 min. 46,07 sek. ir beveik 3 sek. pagerino asmeninį rekordą (1 min. 49,03 sek.).
Plaukiko teigimu, savo pasirodymą Danijoje jis vertina tikrai labai gerai.
„Prieš važiuojant į šį čempionatą labai daug tikslų neturėjau. Svarbiausia, norėjau patekti į 200 m nugara rungties finalą, tai ir pavyko padaryti. Taip pat norėjosi pagerinti asmeninius rekordus kitose nuotoliuose, tai irgi pavyko padaryti. Prieš čempionatą tikrai negalvojau apie jokius medalius. O kai patekau į finalą, jau ir medalio norėjosi. Tačiau, kaip sakoma, nereikia varyti Dievo į medį“, - sakė D.Rapšys.
Jis kartu su Povilu Strazdu bei Deividu Margevičiumi pirmenybėms ruošėsi Ispanijos aukštikalnėse. Vadovaujami rinktinės bei paties D.Rapšio trenerės Inos Paipelienės jie 21 dieną gyveno ir treniravosi 2200 m virš jūros lygio. Šie plaukikai Europos čempionate startavo trečią savaitę po nusileidimo iš kalnų.
„Per pasirengimą į aukštikalnes važiuojame jau galbūt trečią kartą. Po tokio pasirengimo būna tikrai labai gera savijauta ir lengviau plaukti. Galbūt todėl ir rezultatai gerėja“, - samprotavo plaukikas.
Geri metai
Šiemet plaukikas savo apdovanojimų sąskaitą papildė ne vienu medaliu. Liepos viduryje Poznanėje (Lenkija) vykusiose pirmenybėse 200 m plaukimo nugara rungtyje sportininkas tapo Europos jaunimo čempionu (1 min. 59,31 sek.) bei pelnė sidabro medalį 100 m plaukimo nugara rungtyje (55,44 sek.).
Taip pat liepą 18-metis plaukikas dalyvavo ir pasaulio vandens sporto šakų suaugusiųjų čempionate Barselonoje (Ispanija). Čia jis 200 m nugara rungtyje distanciją įveikė per 1 min. ir 58,98 sek. ir pagerino savo asmeninį šios rungties rekordą. Pasaulio pirmenybėse plaukikas liko 14-as tarp 34 dalyvių.
O rugpjūtį Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai) pasaulio jaunimo plaukimo čempionate 100 m nugara rungtyje D.Rapšys dar kartą pagerino savo asmeninį rezultatą, distanciją įveikęs per 55,24 sek. ir iškovojo sidabro medalį. Dar vienu medaliu jis savo sąskaitą pasipildė ir mišrios 4 po 100 m kompleksinio plaukimo estafetės finale kartu su Rūta Meilutyte, Povilu Strazdu ir Eva Gliožeryte iškovojęs sidabrą (3 min. 52,52 sek.).
„Kalbant apie 2013 metus tai, žinoma, nudžiugino visi laimėjimai. Tik liūdna galbūt dėl to, kad ne visose rungtyse buvau pirmas. Norėjosi dar greičiau plaukti, bet juk viskas dar prieš akis. Tačiau galiu drąsiai sakyti, kad metus užbaigiau tikrai gerai. Žinoma, šiemet brangiausi laimėjimai buvo Lenkijoje iškovotas auksas ir galbūt dabar ši penktoji vieta Senojo žemyno suaugusiųjų pirmenybėse“, - teigė D.Rapšys.
Pasak sportininko, dabar svarbiausias startas laukia 2014-ųjų vasarą, rugpjūčio 13-24 d., Berlyne (Vokietija) vyksiantis Europos čempionatas 50 m baseine.
„Daugiausiai ir ruošimės šioms varžyboms, kelsime sau didžiausius tikslus. Žinoma, tikiuosi, kad 2014 m. bus dar geresni nei 2013 m. Tiesiog stengsiuosi, daugiau sportuosiu, treniruosiuosi ir, tikėkimės, bus daugiau tų pergalių, laimėjimų, rekordų“, - šypsodamasis sakė plaukikas.
Į užsienį neskuba
18-metis plaukikas iš Panevėžio dar mokosi mokykloje, dvyliktoje klasėje. Tačiau, prisipažįsta D.Rapšys, čia jis retas svečias. Nors, žinoma, stengiasi suderinti mokslą ir sportą.
„Tiesą sakant, man ir mokykla labai padeda, ir mokytojai labai geri, supranta. Jei ne jie, nežinau, kaip viskas būtų. Juk visos stovyklos, visos treniruotės atima labai daug pastangų. Tačiau, prisipažįstu, labiau renkuosi sportą, o ne mokslus“, - atviravo plaukikas.
Sportininko teigimu, apie studijas jis dar net negalvojo ir nežino kokios srities specialybę rinksis, nors jau ir paskutiniai metai mokykloje.
Plaukikas per dieną turi dvi treniruotes. Viena būna ryte nuo 6 val., taigi keltis iš lovos tenka jau apie 5 val. ryto. Tada po pirmosios treniruotės vaikinas iškart eini į mokyklą. Nors pirmos pamokos būna iš tikrųjų sunkios, plaukikas jaučiasi apsnūdęs. Tačiau taip būna tik iki tol, kol mokytojai griežtesniu balsu jį „pažadina“. Taigi po pamokų jaunuolis grįžta namo, pasiima reikiamus daiktus ir eina į vakarinę treniruotę. O jau grįžęs iš šios eina miegoti. Ir kitą dieną vėl viskas prasideda iš naujo: „Taigi kiekvieną dieną tokia rutina. Ir pamokoms ruošti laiko visiškai nelieka. O jeigu ir lieka, tai jėgų tam beveik nebebūna“.
Plaukikas prisipažįsta, kad pagalvoja ir apie mokslus, treniruotes užsienyje. O ir įvairiausių pasiūlymų sulaukia kasdien, pvz., išvažiuoti į Ameriką. Tačiau bent jau iki 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių dar žadėjo pasilikti čia ir dirbti su savo trenere. O tada jau žiūrės, kaip bus toliau.
„Iš tiesų Lietuvos sąlygos plaukikams gal ir yra geros, tačiau tikrai jau ne Panevėžyje. Pvz., Alytus, Kaunas, Vilnius jie turi ilgus baseinus, gali treniruotis ten. O mums tenka važinėti po kitus miestus, kad galėtume treniruotis. Juk Alytuje nėra gal labai daug gerų sportininkų plaukime, bet jie turi tiesiog nuostabų baseiną, kur visi vyksta treniruotis. O Panevėžyje baseinas tikrai labai prastas“, - sakė D.Rapšys.
Plaukikas įsitikinęs, kad ne vien tik sportininko atsidavimas čia svarbiausias, kai, pvz., nepalieka miesto, sporto šakos ir treniruojasi net prastomis sąlygomis, o viskas priklauso nuo trenerio, kaip jis tave nuteikia.
„Net ir esant blogiausioms sąlygoms galima pasiekti aukštų rezultatų, svarbiausia noras. Jeigu ir neturime, pvz., kokių treniruoklių ar ko nors, vis tiek treneris sugalvos taip, kad imituotų tą treniruoklį ir mes vis tiek padarysime taip, kaip reikia“, - teigė D.Rapšys.
Reikia talento
18-mečio panevėžiečio gyvenime baseinas buvo nuo darželio laikų. Žinoma, vadinamajame „varlinuke“ dar vyko tik žaidimai, vaikai pamažu tik susipažindavo su plaukimu. O vėliau D.Rapšio tėvai norėdami, kad sūnus išmoktų plaukti tiesiog nuvedė jį į baseiną. Taigi taip plaukiojant ir rodant gerus rezultatus jį ir pastebėjo. Sportininkas net nebeprisimena, prieš kiek metų tai buvo, galbūt 12 ar 13.
„Plaukimas toks dalykas, kad palankai kažkiek ir taip nusibosta, kad norisi bet kur išeiti, tik ne į plaukimą. Tačiau tai reikia įveikti. Kai įveiki tą momentą, tai jau į plaukimą eini kaip į darbą. Iš tikrųjų kitų sporto šakų nesu išbandęs, bet, galima sakyti, vos ne į absoliučiai visas šakas mane kvietė, kad išbandyčiau savo jėgas. Tačiau vis dėlto apsistojau ties plaukimu“, - sakė D.Rapšys.
Vaikino teigimu, pirmiausia geram plaukikui reikia turėti talentą. Tada jau eina darbas, ką atiduodi per treniruotes, taip pat svarbu, kaip tu žiūri į tą sporto šaką. Ir galiausiai reikia turėti valios ir nusiteikimo. Nes jei nebus nusiteikimo, tai nebus ir rezultato.
„Net nežinau, kodėl mano „arkliukas“ yra 200 m nugara rungtis. Kai pradėjau plaukti, tai plaukdavau trumpesnius nuotolius 50, 100 m ir net ne nugara. Tiesiog kažkada kažkur per kažkokias varžybas trenerė pasiūlė nuplaukti 200 m nugara ir pažiūrėti, kaip pavyks. Tai kai nuplaukiau, trenerė nustebo. Ir nuo to laiko pradėjau plaukti šioje distancijoje ir rezultatai tiesiog neįtikėtini. Nežinau, ar čia viskas priklauso nuo ištvermės, ar reikia jėgos tiek turėti, nežinau. Man tiesiog čia sekasi. Gal moku pasiskirstyti savo jėgą visiems 200 m?“ - kalbėjo D.Rapšys.
Nors dauguma sportininkų svajoja apie olimpinį medalį, plaukikas prisipažįsta, kad tai nėra jo didžiausias noras.
„Mano svajonė - pasiekti pasaulio rekordą. Ne tiek norėčiau olimpinio medalio, kiek planetos rekordo. Juk tada būčiau greičiausias tos rungties žmogus pasaulyje. O kalbant apie Rio de Žaneirą, tai ten tikiuosi dalyvauti ir kažko pasiekti. Juk jeigu ir toliau taip gerai seksis, gal galėsiu pretenduoti ir į medalį...“ - šypsodamasis sakė D.Rapšys.
Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“