Lietuvos plaukikai keliauja į Vengrijos sostinę Budapeštą, kuriame vyksta Europos vandens sporto šakų čempionatas. Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) prezidentas Tomas Kučinskas teigia, kad pasiruošimas varžyboms buvo geras, nors ir labai brangus. Kokio atlygio federacija tikisi už išleistas lėšas? Pasak T.Kučinsko, sportininkų tikslai bus skirtingi. Geriausi plaukikai, visų pirma - Danas Rapšys, sieks medalių, kiti bandys įvykdyti Tokijo olimpinių žaidynių normatyvus. Tikimasi, kad olimpiečių būrys nuo 5 išaugs iki 7-8, o pačiu geriausiu atveju - net iki 11.
Didžiosios plaukimo varžybos - pasaulio ir Europos čempionatai - nevyko nuo 2019 m. Pernai dėl pandemijos vyravo varžybų štilis, bet šiemet jų bus ypač daug. Budapešte jau vyksta vandens sporto šakų Europos pirmenybės, kurios bus tarsi generalinė repeticija prieš liepos 23 d. prasidėsiančias Tokijo olimpines žaidynes. Be to, lapkritį vyks Europos, o gruodį - pasaulio čempionatas trumpajame baseine.
Didžioji dalis Lietuvos plaukikų į Budapeštą išvyksta šiandien. Čempionatui jie rengėsi dvejose didelėse grupėse. D.Rapšys, Andrius Šidlauskas, Kotryna Teterevkova ir keli jauni plaukikai, į Budapeštą vykstantys, kaip sako T.Kučinskas, „truputį avansu", dirbo su treneriais Ina Paipaliene bei Žilvinu Ovsiuku. Jie treniravosi Klaipėdoje, bet dukart buvo išskridę į aukštikalnes Siera Nevadoje, Ispanijoje.
Trenerio Pauliaus Andrijausko grupėje čempionatui ruošėsi Giedrius Titenis, Deividas Margevičius, Simonas Bilis ir dalis jaunimo. Ši grupė į aukštikalnes nevyko, ji treniravosi Klaipėdos ir Alytaus baseinuose. Ugnė Mažutaitytė nepriklausė nė vienai grupei, ji dirbo su savo mama Rasa Mažutaitiene.
„Pasiruošimas buvo geras, manome, kad turėjome visas sąlygas. Aišku, pasiruošimas buvo labai brangus, nes baseinai uždaryti visuomenei, federacijai reikėjo prisiimti visas sanaudas, o tai yra brangus malonumas. Tai buvo turbūt vienas brangiausių pasiruošimų istorijoje", - „Vakaro žinioms" sakė T.Kučinskas.
Jei kaina buvo didelė, tai kokio atlygio už tai tikisi federacija? T.Kučinskas akcentavo, kad liko mažiau nei trys mėnesiai iki Tokijo žaidynių, o tai įtakoja ir tikslus. „Geriausi mūsų plaukikai kovos dėl medalių, ypač D.Rapšys. Tikimės gerų rezultatų, bet svarbu ir tai, kad Danas toliau gerintų asmeninius rezultatus. O jaunimas turi judėti prie olimpinių normatyvų. Galbūt bandysime atrinkti į olimpiadą dar vieną estafetę - 4x100 arba 4x200 metrų laisvuoju stiliumi. Tai būtų antra estafetė, vieną jau turime. Europos čempionate startuosime ir mišrioje estafetėje, kurioje dalyvaus du vyrai ir dvi moterys", - pasakojo LPF prezidentas.
Šiuo metu asmeninius olimpinių žaidynių normatyvus yra įvykdę D.Rapšys, A.Šidlauskas ir G.Titenis. Lietuviai tikrai startuos ir olimpinėse 4x100 metrų kombinuotoje estafetėje, kurioje šalia D.Rapšio ir A.Šidlausko turėtų plaukti S.Bilis bei D.Margevičius. Jei žaidynės vyktų dabar, jose dalyvautų 5 mūsų šalies plaukikai.
„Tikimės, kad asmeninius normatyvus įvykdys K.Teterevkova, U.Mažutaitytė, S.Bilis. Mus, federaciją, čempionate džiugintų ir medaliai, ir normatyvai. Kiekvienas sportininkas važiuoja su asmeniniais tikslais. Be abejo, mes norime turėti daugiau olimpiečių. Dabar jų yra penki, jau tiek yra daug, ypač kitų sporto šakų fone, bet manome, kad galime turėti dar 2-3", - svarstė T.Kučinskas.
Jo nuomone, į asmeninį normatyvą gali pretenduoti ir Arijus Pavlidis. Tailande gyvenantis pasaulio jaunimo čempionato prizininkas nedalyvaus Europos čempionate, nes yra abiturientas ir sportą turi derinti su mokymusi. Visgi tikimasi, kad A.Pavlidis startuos gegužės pabaigoje vyksiančiame Lietuvos čempionate.
Lietuvos pirmenybėse taip pat galima įvykdyti olimpinį normatyvą. „Estafečių atranka pasibaigs gegužės pabaigoje. Bent viena estafetė bandys laimę Lietuvos čempionate, kur reikės siekti kuo geresnio laiko, nes keturios komandos į žaidynes atsirinks pagal laiką. Asmeninė atranka „užsidaro" birželio pabaigoje. Birželį dar turėsime varžybas Romoje ir ten bus paskutinis šansas įvykdyti normatyvus. Kol kas sakome, kad turime 5 olimpiečius ir prie jų gali prisijungti dar 3. Jei pavyktų su estafetėmis, galėtume turėti ir daugiau nei 10 olimpiečių. Žinoma, tai yra pats optimistiškiausias scenarijus. Minimalus skaičius būtų 5, maksimalus - 11, o realu, kad bus maždaug per vidurį", - skaičiavo T.Kučinskas.
Budapešte plaukikai varžysis ateinančią savaitę, o ši savaitė skirta kitoms vandens sporto šakoms. Dailiojo (sinchroninio) plaukimo duetų varžybose debiutavo Lietuvos sportininkės Fausta Abramavičiūtė ir Goda Vaitekūnaitė, treniruojamos Jurgos Dimšienės. 17-metės lietuvės buvo vienos jauniausių dalyvių, laisvojoje programoje surinko 70.4667 balo ir užėmė paskutinę - 20-ąją vietą. Į finalą pateko 12 geriausių duetų.
Lietuvos plaukimo rinktinė: Ugnė Mažutaitytė, Kotryna Teterevkova, Danas Rapšys, Andrius Šidlauskas, Simonas Bilis, Deividas Margevičius, Giedrius Titenis, Tomas Navikonis, Daniilas Pancerevas, Aleksas Savickas, Erikas Grigaitis, Jokūbas Keblys.