Jau ne vienus metus Šiauliai vadinami Lietuvos regbio sostine, o Saulės miesto regbio klubai neužleidžia pozicijų vietinėje arenoje. Baltijos regbio „Top" lygoje taip pat ilgą laiką karaliavo „Baltrex-Šiauliai" bei Šiaulių „Vairas-Kalvis-Jupoja" komandos. Tačiau pastarieji dveji metai įnešė naujų vėjų į šią nusistovėjusią „tvarką". Naujaisiais „tvarkdariais" tapo Kauno „Ąžuolo" regbininkai su vyriausiuoju treneriu Linu Naujaliu priešakyje. Pastarojo prisijungimas prie „ąžuolų" sutapo su klubo rezultatų šuoliu. Įdomu tai, jog kauniečių treneris irgi šiaulietis.
Nepalanki sistema
Pirmosiose Baltijos regbio „Top" lygos pusfinalio rungtynėse, vadinamajame „Pietinia derbyje", „Baltrex-Šiauliai" 37:16 sutriuškino „Vairą-Kalvį-Jupoją". Atsakomojoje dvikovoje pastaroji ekipa pasiekė revanšą, laimėjo 27:23, tačiau 4 taškų skirtumo neužteko ir dėl geresnio taškų santykio į finalą žengė praėjusių metų čempionė „Baltrex" ekipa. Tituluočiausias šalies klubas, net 32 kartus Lietuvos čempiono vardą iškovojęs „Vairas" be finalo liko jau antrus metus iš eilės. Iki tol „Vairas" tarp dviejų stipriausių komandų nuolat patekdavo nuo 1981 m.
Tuo metu kitame pusfinalyje 2020 m. vicečempionė „Ąžuolo" komanda namie 36:26 nugalėjo Uogrės „Livonia" (Latvija) regbininkus. Antrajame mače Latvijoje stipresni buvo šeimininkai, triumfavę 27:26, tačiau ši pergalė jiems bilieto į finalą nesuteikė.
„Pusfinalio rungtynes vertinu gerai. Mūsų tikslas buvo sužaisti pusfinalį be legionierių, tad komanda patyrė gana didelį spaudimą. Tiesiog norėjome pažiūrėti, kaip patobulėjo mūsų vietiniai žaidėjai, - „Vakaro žinioms" pasakojo L.Naujalis. - Per abejas rungtynes turėjome stiprius pirmus pusvalandžius. Paskui truputį „įkritome" į duobę. Tačiau tai natūralu. Pamatėme, kur dar turime padirbėti, ką patobulinti. Turime sustiprėti ir surasti pastovumą. Pirmąjį kėlinį turime užbaigti stipriai. Iš tiesų ir pastarosiose dvejose rungtynėse turėjome galimybę „uždaryti" varžovus į duobę psichologiškai, iš kurios jie nebegalėtų išlipti. Tam mums tereikėjo dar vieno žeminimo ar kažkiek taškų."
Taigi dėl čempionų taurės, kaip ir praėjusiais metais, „Top" lygos finale kovos „Baltrex-Šiauliai" ir „Ąžuolas". Svarbiausias mūšis bei kova dėl bronzos tarp „Vairo" ir „Livonia" prasidės jau šiandien. Tiesa, čempionai ir prizininkai paaiškės po atsakomųjų rungtynių spalio 2 d.
„Prieš mūšį pirmiausia pasikalbėsime su fizinio rengimo treneriu. Tiesiog abu pastarieji mačai buvo fiziški. Iš tiesų lygos tvarkaraštis sudėliotas gana keistai. Juk prieš svarbiausias rungtynes turi būti pertrauka, bet dabar jos neturime. Tačiau, žinoma, abiem komandoms sąlygos yra vienodos. Prieš finalą bandysime analizuoti ir ieškoti varžovų silpnybių. Nors jų „Baltrex" daug neturi. Tai labai stipri komanda, tad lengva tikrai nebus. Tačiau mūsų laukia geras iššūkis. Dėl lygos struktūros pasikeitimų prieš tai su „Baltrex" nebuvome susitikę. Tai mums ir lygai tam tikras nuostolis, juk reguliariajame sezone tarpusavyje nekovojo dvi stipriausios komandos. Tad tik dabar pamatysime abiejų ekipų lygius", - kalbėjo Kauno klubo strategas. Pasak trenerio, kadangi kauniečiai nebuvo laikomi lyderiais, spaudimo jie nejaučia. Tad ramiai viso sezono metu galėjo darbuotis.
L.Naujalis dar pridūrė, jog „Baltrex" yra pilnavertė ir visapusiška komanda, kuri turi geriausią balansą lygoje: „Net neabejoju, kad varžovai, lyginant su praėjusiais metais, dar labiau sustiprėjo. O mes daug dirbome prie pagrindų - kamuolio pagavimo ir perdavimo - bei klaidų kiekio mažinimo. Panašu, jog pastarąjį susimažinome, tiesiog duodame sau galimybę daugiau laiko žaisti kokybiškesnį regbį. Čia ir bus pats įdomumas. Todėl negaliu sulaukti šeštadienio, noriu pažiūrėti, kur esame ir kaip permainos atsispindės žaidime."
Kalbėdamas apie būsimąjį finalą ir 2020 m. „Top" lygos finalo pakartojimą bei sakydamas, kad „nėra neįveikiamų varžovų", L.Naujalis šypsodamasis pridėjo ir žodžius „į tą pačią upę du kartus neįbrisi". „Bus naujos rungtynės ir bus jau kita „upė", - teigė „Ąžuolo" treneris. - „Baltrex" turi daugiau žaidėjų. O mes neturime, pavyzdžiui, dublerių. Yra nustatytos griežtos taisyklės, jog žaidėjai, rungtyniaujantys Baltijos lygoje, negali žaisti Lietuvos čempionate. Taigi mes turime tik mažą „Top" lygos rungtynių kiekį, kur mums dar reikia paaugti, patobulėti, įgauti patirties. Tad jei turime septynerias rungtynes, vadinasi, vidutiniškai kai kurie žaidėjai per sezoną gauna tik 10-15 min. Lieka tik treniruotės, vaizdo peržiūros."
Savanorių entuziazmas
L.Naujalis prie „Ąžuolo" prisijungė 2020 m. Taigi debiutinis jo sezonas „Top" lygoje buvo „nudažytas" sidabru. Galima sakyti, jog kauniečiai tikrai pakilo iš pelenų, mat 2019 m. Baltijos lygoje „Ąžuolas" finišavo paskutinėje, šeštojoje pozicijoje.
„Ąžuolas" yra socialinė bendruomenė. Čia visi - nuo žaidėjų iki trenerių - yra mėgėjai. Galbūt tokiam šuoliui įtakos turėjo vadyba. Norint būti šioje lygoje, turime turėti daug savanorių. Taip pat dalyvavimui reikia surasti ir daug pinigų. Juk yra atitinkamų standartų, pavyzdžiui, kiek vietų turi turėti stadionas. Labiausiai džiaugiuosi dėl to, jog augome kaip socialinė grupė. Tam investuojame daug laiko. Noriu padėkoti visiems vyrukams ir tiems, kurie žaidžia, ir nežaidžiantiems, ir jų artimiesiems. Kad visa tai taptų realybe, reikia apie 500 žmonių. Juk tas puikus visų bendradarbiavimas, vadyba galiausiai atsispindi ir rezultatuose. žvelgiant iš šono, tie žmonės atrodo kaip didvyriai, nes daug metų vis susirenka ir bando žaisti, laimėti, „užkurti" naują kartą", - kalbėjo treneris.
Ar nebaisu, jog savanorių entuziazmas vieną dieną baigsis? „Jei taip nutinka, vadinasi, reikia kažką keisti. Sportinėse organizacijose tokiu atveju dažniausiai nuo pečių lekia trenerio galva (šypsosi). Klasikinė formulė - kai komanda laimi, tai pergalė yra jos, o kai komanda pralaimi, tai yra trenerio kaltė. Tačiau, jei rimtai, manau, šiandien regbiui Lietuvoje nėra sudėtinga ūgtelėti. Kadangi esame mėgėjai, tai kuo daugiau profesionalumo įnešime į organizaciją, tuo aiškiau pamatysime, ko mums trūksta. O kai žinai, ko tau trūksta, labai lengva tai sutvarkyti. Galiausiai viskas atsispindi aikštėje. Šiuolaikinis sportas yra toks, jog nesvarbu, ar tu žaisi kaimo lygoje, ar aukščiausiame divizione, kažko pasiekti yra sudėtinga, nes tam, kaip minėjau, reikia daugelio žmonių darbo, jų aukojimosi", - atviravo L.Naujalis.
„Nukarūnuota" sostinė
Ne kartą Šiauliai buvo įvardijami geriausia šalies regbininkų kalve, o ir jų komandų dominavimas buvo akivaizdus. Ką,
L.Naujalio manymu, šiauliečiai turi, kad yra tokie geri regbininkai?
„Pirmiausia, tai Šiauliuose dirba apie 20 regbio trenerių. Jie turi ir aikštyną, ir daug vaikų programų. Net vaikų amžiaus grupėms regbis jau yra žinomas. Nors Kaunas ir buvo Lietuvos regbio sostinė (šypsosi). Kažkuriuo metu buvo keturios komandos, laimėjusios didžiausius Lietuvos titulus. Didesniame mieste, norint įsitvirtinti, reikia ir daugiau įdėti pastangų. Tačiau bandysime priminti, kas yra originalioji regbio sostinė", - atviravo „Ąžuolo" treneris.
L.Naujalis taip pat pasidžiaugė, jog Kaunas yra sporto miestas. Čia yra ir daug sportuojančių vaikų, ir aktyvių jų tėvų.
Reikia vizijos
Šiuo metu L.Naujalis gyvena tarp JAV ir Lietuvos. Tačiau dar ir prieš darbą Kauno klube jis niekada nepaleido gimtosios šalies regbio naujienų iš savo radaro. Primename, jog 2013 m. L.Naujalis net buvo stojęs prie Lietuvos regbio rinktinės vairo.
„Turbūt Lietuvos regbyje šiandien, žvelgiant į pasaulio kontekstą, dar neturime aiškios vizijos, kur norime judėti, kur norime būti. Kai neturi aiškios vizijos, neturi ir plano, o kai jo neturi, nėra ir įgyvendinimo. Čia norėtųsi matyti daugiau koncentruotos organizacijos ir vadybos. Jei pažiūrėsime į pajėgiausius pasaulio regbio klubus, didžiausias jų vidinis darbas yra vizijos iškomunikavimas visai bendruomenei, sirgaliams. Mes tarptautinėje arenoje veikiame banguotai - tai pakylame, tai krentame, - pasakojo Kauno ekipos strategas. - Taip pat, žinoma, reikėtų atsižvelgti ir į sporto mokslo pusę. Reikia įvertinti, kur „juda" geriausi mūsų žaidėjai. Pavyzdžiui, „Ąžuolo" žaidėjai, kurie atstovaus regbio-15 rinktinei, turės vidutiniškai tik 4-5 rungtynes klube ir jau eis kovoti už nacionalinę komandą. Jei norėsime augti, turėsime „nerti" daug giliau ir smulkiau viską išsianalizuoti. Yra aiškiai paskaičiuota, pavyzdžiui, kiek Naujosios Zelandijos žaidėjas turi minučių sužaisti klube ir kiek rinktinėje. Tad augimui vietos turime daug."
Paklaustas, koks jo pagrindinis tikslas ir siekis, L.Naujalis atsakė, jog visada svarbiausias buvo ir jį domino tik Lietuvos regbis. Pastarieji žodžiai, žinoma, apima ir „Ąžuolą". „Taip pat norėčiau, kad ir Plungė bei Panevėžys vėl turėtų savo klubus. Klaipėda jau irgi atsigauna. Tačiau dar nesame nustatę linijos, kas yra klubai, o kas - federacija, kokios yra pareigos. Jei federacija yra klubų sąjunga ir rišamasis audinys, vadinasi, iš ten ir turi ateiti strategija, kaip stiprinti klubus. Juk klubų stiprumas natūraliai stiprins visą Lietuvos regbį", - įsitikinęs L.Naujalis.