Ko reikia, kad Portugalijos rinktinė iš šiaip geros komandos virstų pabaisa, pasaulio čempionato aštuntfinalyje 6:1 sutraiškančia Šveicarijos futbolininkus? Reikia, kad burbantis veteranas Krištiano Ronaldo (Cristiano Ronaldo) liktų ant atsarginių suolelio. Portugalų treneris Fernando Santušas (Fernando Santos) priėmė tokį sprendimą ir nesigailėjo. Ketvirtfinalyje portugalai susitiks su Maroko rinktine, po 11 metrų baudinių serijos eliminavusia ispanus. Kitą ketvirtfinalio porą Katare sudarys Brazilijos ir Kroatijos komandos.
Kaip jau skelbėme, savaitgalį į ketvirtfinalį žengė Nyderlandai, Argentina, Anglija ir čempionės titulą ginanti Prancūzija. Šios komandos buvo favoritės ir su užduotimis susitvarkė be didesnių problemų. Kroatija yra pasaulio vicečempionė, bet jai aštuntfinalio mače su Japonija niekas lengvo gyvenimo nežadėjo. Lengva ir nebuvo - po lygiųjų 1:1 ir pratęsimo teko mušti baudinius.
Baudinių serijos didvyriu tapo kroatų vartininkas Dominikas Livakovičius, atrėmęs Takumi Minamino, Kaoru Mitomos ir Majos Jošidos smūgius. Kroatai suklydo tik kartą ir laimėjo seriją 3:1. „Tai - svarbiausias momentas mano karjeroje", - sakė D.Livakovičius. Jis tapo trečiuoju vartininku pasaulio čempionatų istorijoje, vienoje serijoje atrėmusiu tris smūgius. Kroatų pergalė priminė 2018-ųjų žygį, tada jie pakeliui į finalą dukart triumfavo baudinių serijose.
Gruodžio 9 d. kroatai ketvirtfinalyje kausis su brazilais, kurie 4:1 sutriuškino Pietų Korėjos futbolininkus. Persvara buvo tokia akivaizdi, kad po mačo labiau už puikų žaidimą buvo aptarinėjamas trenerio Titės (Tite) elgesys. Po trečiojo įvarčio, brazilams šokant džiaugsmo šokį, jis trumpam prisijungė prie auklėtinių. Atsirado tokio elgesio kritikų, tarp jų buvo praeityje garsus Airijos futbolininkas Rojus Kynas (Roy Keane), pareiškęs, kad brazilai ir jų treneris parodė nepagarbą varžovams.
„Visada atsiranda piktų žmonių, galinčių įžvelgti nepagarbą. Vienintelė galima interpretacija čia yra džiaugsmas dėl įvarčio ir žaidimo. Tikrai nenorėjau įžeisti varžovų ir jų trenerio Paulo Bento, kurį labai gerbiu", - patikino Titė. Beje, portugalas P.Bento po mačo pranešė, kad traukiasi iš Pietų Korėjos rinktinės trenerio pareigų.
Brazilai prieš rungtynes ir po jų išreiškė palaikymą futbolo legendai Pelė (Pele), kuris gydosi ligoninėje. „Jaučiu palengvėjimą ir džiaugsmą. Rinktinė šiandien padarė mane laimingu", - komandai atsakė Pelė.
Antradienį vykę aštuntfinalio mačai pakartojo pirmadienio scenarijų - viena baudinių serija ir vienas sutriuškinimas. Tik šįkart baudinių serija baigėsi netikėtu rezultatu - Ispanijos rinktinės iškritimu. Ispanai buvo ištikimi sau, ilgai kontroliavo kamuolį, atliko daugybę perdavimų, tačiau beveik nesukūrė pavojingų progų, tad pagrindinis laikas ir pratęsimas baigėsi 0:0.
Marokas, kaip ir Kroatija, turėjo savo didvyrį. Vartininkas Jasinas Bunu (Yassine Bounou) atrėmė Karloso Solero (Carlos Soler) ir Serchijaus Busketso (Sergio Busquets) smūgius, o Pablo Sarabija (Pablo Sarabia) pataikė į virpstą. Serija baigėsi „sausai" - 3:0, Maroko rinktinė pirmą kartą istorijoje pateko į pasaulio čempionato ketvirtfinalį. Aštuntfinalyje ji buvo žaidusi tik vieną kartą - 1986 m.
„Futbolas - puikus žaidimas, bet jis pasižymi tuo, kad laimėti gali ir neatakuojanti komanda. Mes dominavome, nors norėjome sukurti daugiau progų. Atlikome 11 smūgių, bet tik vienas buvo į vartų plotą. Baudinių serijoje mums nepasisekė, tačiau didžiuojuosi savo komanda", - teigė ispanų treneris Luisas Enrikė (Luis Enrique). Jis sakė dar nežinąs, ar liks poste.
Prieš Portugalijos ir Šveicarijos rungtynes futbolo specialistai spėliojo, ar starto sudėtyje žais K.Ronaldo. Abejonių kilo ne tik dėl neįspūdingo 37-erių veterano pasirodymo grupės varžybose. Per paskutines jų rungtynes K.Ronaldo garsiai skundėsi, kad buvo pakeistas pernelyg anksti. F.Santušas pripažino, jog jam tai labai nepatiko.
Sprendimą palikti žvaigždę ant suolelio treneris paaiškino taktiniais sumetimais. Kad ir koks būtų tikrasis motyvas, F.Santušas neprašovė. Vietoj K.Ronaldo aikštėje pasirodęs Gonsalo Ramošas (Goncalo Ramos) įmušė tris įvarčius. 21-erių puolėjas, iki čempionato rinktinėje nesužaidęs nė vieno mačo, tapo pirmuoju futbolininku nuo 1990 m., pasižymėjusiu „hat-triku" (hat-trick) pasaulio pirmenybių atkrintamosiose varžybose. Katare trijų įvarčių per vieną mačą dar nebuvo įmušęs nė vienas žaidėjas.
Į metraščius įsirašė ir antrąjį rungtynių įvartį įmušęs Pepė (Pepe). Gynėjui vasarį sukaks 40 metų, jis tapo vyriausiu įvarčio autoriumi pasaulio čempionatų atkrintamosiose varžybose. Grupių etape yra pasižymėjęs ir vyresnis futbolininkas. 1994 m. kamerūnietis Rožė Mila (Roger Milla) įmušė įvartį, būdamas 42-ejų.
K.Ronaldo aikštėje pasirodė 73 min. ir prie pergalės prisidėjo tik simboliškai. Dabar svarbu, kad jis nesielgtų kaip įžeista primadona ir negadintų rinktinės atmosferos. „K.Ronaldo puikiai žino, kad svarbiausia yra komanda. Tai buvo trenerio pasirinkimas ir jį reikia gerbti", - sakė Pepė.
Pats K.Ronaldo socialiniame tinkle išreiškė tik džiaugsmą: „Neįtikėtina diena Portugalijai, pasiekusiai istorinį rezultatą svarbiausiame turnyre. Nuostabus pasirodymas, kupinas talento ir jaunystės. Mūsų komandą galima pasveikinti. Pirmyn, Portugalija!". Visgi į rūbinę jis ėjo atskirai nuo komandos. Apmaudo neslėpė futbolininko sužadėtinė Džordžina Rodriges (Georgina Rodriguez). „Kokia gėda, kad negalėjau mėgautis geriausio pasaulio futbolininko pasirodymu visas 90 min.", - rašė ji.
Portugalijos ir Maroko rinktinės ketvirtfinalyje susitiks gruodžio 10 d.
Rezultatai
Kroatija - Japonija 1:1 (0:1), baudinių serija - 3:1. Įvarčiai: Ivanas Perišičius (55 min.); Daizenas Maeda (43).
Brazilija - Pietų Korėja 4:1 (4:0). Vinisijus Žunioras (7), Neimaras (13 - iš 11 metrų), Ričarlisonas (29), Lukas Paketa (36); Seung Ho Paikas (76).
Marokas - Ispanija 0:0, baudinių serija - 3:0.
Portugalija - Šveicarija 6:1 (2:0). Gonsalo Ramošas (17, 51 ir 67), Pepė (33), Rafaelis Gereiro (55), Rafaelis Leao (90+2); Manuelis Akandžis (58).
Ketvirtfinalio tvarkaraštis
Gruodžio 9 d.
17 val. Brazilija - Kroatija
21 val. Argentina - Nyderlandai
Gruodžio 10 d.
17 val. Marokas - Portugalija
21 val. Prancūzija - Anglija