respublika.lt

Didžiosios pasaulio čempionatų sensacijos

(8)
Publikuota: 2022 gruodžio 03 11:37:51, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Argentiniečius įveikę Saudo Arabijos futbolininkai (žalia apranga) sukūrė didelę sensaciją, tačiau nesutrukdė favoritams užimti pirmosios vietos grupėje. EPA-Eltos nuotr.

Kai pasaulio čempionate Katare Saudo Arabijos futbolininkai pirmajame ture 2:1 patiesė Argentinos futbolinkus, tiek specialistai, tiek paprasti sirgaliai išsižiojo iš nuostabos - kokia sensacija! Šis rezultatas paskelbtas vienu sensacingiausių planetos pirmenybių istorijoje.

 

Taip, Saudo Arabijos pergalė išties buvo skambi, bet ar tai tikrai pati didžiausia sensacija? Visiškai netikėtų rezultatų pasitaikė ir anksčiau - pusiau mėgėjiška komanda įveikė favoritus, čempionai krisdavo vos pradėję savo žygį ar net būdavo sumalami į miltus.

JAV - Anglija 1:0

1950 m.

Čia - tas atvejis, kai pusiau mėgėjai įveikė favoritus. Tiksliau, anglai buvo laikomi favoritais dėl futbolo pradininkų statuso, o jų galimybės pasaulinėje arenoje buvo sunkiai nuspėjamos. Mat Anglija ilgą laiką nepriklausė FIFA ir planetos čempionate debiutavo tik 1950 m. Brazilijoje.

Grupių etape viena iš futbolo pradininkų varžovių buvo JAV komanda, kurioje žaidė paštininkas, indų plovėjas ir net duobkasys. Ši ekipa patiesė anglus 1:0, vienintelį mačo įvartį 38 min. įmušė iš Haičio kilęs Džo Getdžensas (Joe Gaetjens). Pastarasis Haityje ir žuvo. Kai Dž.Getdžensui buvo 40 metų, jį suėmė slaptoji policija, liūdnai pagarsėję tonton makutai. Manoma, kad futbolininkas buvo nukankintas kalėjime.

Šiais laikais futbolas Jungtinėse Valstijose sparčiai populiarėja, bet 1950 m. įspūdinga pergalė buvo beveik nematoma. „Galėtum pamanyti, kad nugalėtojus mėgstantiems amerikiečiams turėtų patikti tokia istorija. Jei būtų egzistavęs internetas, gal taip ir būtų buvę. Gal futbolas būtų iškilęs iš etninių anklavų žaidimo į nacionalinį lygmenį. Tačiau laikraščiai apie tai nerašė, todėl pergalė neturėjo jokios įtakos žaidimo vystymui", - rašė sporto istorikas Stivas Holroidas (Steve Holroyd). Iš JAV į Braziliją stebėti čempionato buvo nuvykęs vos vienas žurnalistas.

Kaip sensaciją sukūrusiems amerikiečiams sekėsi toliau? Taip pat, kaip ir anglams - nė viena iš šių komandų neišėjo iš grupės į kitą etapą.

Šiaurės Korėja - Italija 1:0

1966 m.

Negana to, kad Šiaurės Korėja debiutavo pasaulio čempionate, iš uždaros komunistinės šalies atvykusi komanda buvo tikra egzotika. Debiutavo ji trenksmingai - Anglijoje nužygiavo iki ketvirtfinalio, kuriame pirmavo 3:0, bet galų gale 3:5 pralaimėjo Portugalijai. Pakeliui į atkrintamąsias varžybas, grupių etapo trečiosiose rungtynėse, korėjiečiai sensacingai 1:0 įveikė italus, kuriems nesėkmė užkirto kelią į kitą etapą. Vienintelį įvartį įmušė kariuomenės puskarininkis Pakas Du Ikas.

Vėliau Šiaurės Korėja į pasaulio čempionatą pateko tik vieną kartą - 2010 m. Tose pirmenybėse korėjiečiai pralaimėjo visas trejas rungtynes.

Rytų Vokietija - Vakarų Vokietija 1:0

1974 m.

Šios rungtynės turėjo ryškų politinį akcentą, nes susikibo dviejų - komunistinės ir demokratinės - Vokietijų rinktinės. Rytiečiai buvo debiutantai, vakariečiai žaidė namie ir buvo priskiriami prie favoritų. Visgi kovą 1:0 laimėjo rytiečiai, įvartį 77 min. įmušė visą karjerą kukliame „Magdeburg" klube praleidęs Jurgenas Šparvaseris (Jurgen Sparwasser).

Abi komandos pateko į antrąjį čempionato etapą, bet rytiečiai jame ir sustojo. O vakariečiams pralaimėjimas nepakenkė, jie iškovojo auksą, finale 2:1 įveikę olandus. Rytų Vokietija daugiau niekada nepateko į pasaulio čempionatą. 1994 m. pirmenybėse dalyvavo jau suvienytos Vokietijos komanda.

Alžyras - Vakarų Vokietija 2:1

1982 m.

Ispanijoje vykusiame čempionate vokiečiai dar kartą nukentėjo nuo debiutantų. Šįkart juos pirmosiose turnyro rungtynėse 2:1 įveikė Alžyro futbolininkai. Pastarieji visgi neišėjo iš grupės, o vokiečių sensacija vėl nesugniuždė - jie nukeliavo iki finalo ir pelnė sidabrą.

Verta paminėti vieną iš įvarčių į favoritų vartus įmušusį Rabahą Madžerą (Rabah Madjer). Puolėjas iš Alžyro 1987 m. su „Porto" laimėjo Europos čempionų taurės turnyrą (Čempionų lygos pirmtaką). Finale 2:1 įveiktas Miuncheno klubas „Bayern". Vieną iš įvarčių pelnė R.Madžeras, taip dar kartą nuskriaudęs Vokietijos futbolininkus.

Kamerūnas - Argentina 1:0

1990 m.

Argentinos komanda su Diego Maradona priešakyje į Italijoje vykusias pirmenybes atvyko ginti čempionės titulo. Gynyba prasidėjo tuo, kad argentiniečiai Milane 0:1 nusileido vos antrą kartą pasaulio čempionate dalyvavusiai Kamerūno rinktinei. 67 min. įvartį smūgiu galva įmušė Fransua Omamas-Bijikas (Francois Omam-Biyik).

Kamerūniečiai vėliau sensacingai pateko į ketvirtfinalį, kuriame 2:3 nusileido anglams. Komanda iš Afrikos šį etapą pasiekė pirmą kartą istorijoje. Argentina vos išsikapstė ir grupės, bet nesutriko ir nužygiavo iki finalo, kuriame 0:1 nusileido vokiečiams.

Senegalas - Prancūzija 1:0

2002 m.

Prancūzai į Pietų Korėjoje ir Japonijoje vykusį turnyrą atvyko ginti 1998 m. iškovojo titulo. Be to, 2000 m. jie tapo Europos čempionais. Nors prancūzams dėl traumos nepadėjo Zinedinas Zidanas (Zinedine Zidane), vargu ar kas tikėjosi, kad jie pirmame mače 0:1 pralaimės debiutantei Senegalo rinktinei. Įvarčiu 30 min. pasižymėjo Papa Buba Diopas (Papa Bouba Diop), kuris užpernai mirė, sulaukęs vos 42-ejų. Kitas sensaciją sukūrusios komandos narys buvo Aliju Sisė (Aliou Cisse), treniruojantis Senegalo rinktinę šiame pasaulio čempionate.

Senegaliečiai vėliau pasiekė ketvirtfinalį ir jame tik po pratęsimo 0:1 nusileido turkams. O prancūzai neatsigavo - jie sužaidė 0:0 su Urugvajumi, 0:2 pralaimėjo Danijai ir paliko turnyrą neįmušę nė vieno įvarčio ir užėmę grupėje paskutinę vietą. Taip atsirado vadinamasis čempionų prakeiksmas, pasaulio pirmenybėse ilgai lydėjęs „auksines" Europos komandas.

Slovakija - Italija 3:2

2010 m.

Savaime šis rezultatas nebuvo labai netikėtas, nes čempionų statusą turėję italai Pietų Afrikos Respublikoje vykusiame turnyre nedžiugino gerbėjų ir iki mačo su slovakais. Jie lygiosiomis 1:1 sužaidė tiek su Paragvajumi, tiek su Naująja Zelandija. Sensacinga buvo tai, kad čempionai vėl iškrito, taip prisidėdami prie prakeiksmo mito kūrimo. Tuo pasirūpino slovakai, vėliau pasiekę aštuntfinalį. Italai į pasaulio čempionato atkrintamąsias varžybas nepateko pirmą kartą nuo 1974 m.

Nyderlandai - Ispanija 5:1

2014 m.

Iš pirmo žvilgsnio olandų pergalę sunku vadinti sensacija, kad ir ką jie nugalėtų, bet reikia atsižvelgti į kontekstą. O kontekstas toks, kad olandai laimėjo 5:1, nors pirmieji praleido įvartį. Dar svarbiau, kad sutriuškino jie ne bet ką. Ispanai laimėjo 2010 m. pasaulio ir 2008 bei 2012 m. Europos čempionatus, ilgą laiką didžiuosiuose turnyruose jie atrodė praktiškai nenugalimi.

Patyrusi žiaurų olandų smūgį, „raudonoji furija" 0:2 pralaimėjo Čilei, o vėliau pergalė 3:0 prieš Australiją jai jau niekuo negalėjo padėti. Ispanai neišėjo iš grupės, čempionų prakeiksmas buvo pratęstas. Olandai tose pirmenybėse, vykusiose Brazilijoje, pelnė bronzą.

Pietų Korėja - Vokietija 2:0

2018 m.

Rusijoje buvo „nufilmuota" paskutinė, bent kol kas, čempionų prakeiksmo serialo dalis. Titulą gynusi Vokietija 0:1 nusileido Meksikai ir 2:1 įveikė Švediją, tad viskas sprendėsi paskutinėse grupės rungtynėse. Jose vokiečiams jau nebūtų užtekę lygiųjų, o galutinai viltis sužlugdė du per teisėjo pridėtą laiką korėjiečių įmušti įvarčiai.

„Pralaimėjome ne tik šias rungtynes. Praradome tai, ką kūrėme ne vienerius metus", - sakė Vokietijos rinktinės treneris Joachimas Liovas (Joachim Low). Beje, sensaciją sukūrę korėjiečiai tapo vokiečių nelaimės draugais ir taip pat neišėjo iš grupės. O čempionų prakeiksmą šiemet su trenksmu išsklaidė prancūzai, kelialapį į aštuntfinalį Katare užsitikrinę jau po antrojo turo.

Saudo Arabija - Argentina 2:1

2022 m.

Klausimas, ar tai, kas Katare įvyko lapkričio 22 d., galima vadinti pačia didžiausia sensacija? Visgi bent jau vietos didžiųjų sensacijų sąraše Saudo Arabijos ir Argentinos mačas nusipelnė. Šiaip ar taip, argentiniečiai iki šio niukso buvo nepralaimėję 36 rungtynių iš eilės. Jie buvo vadinami vienais didžiausių čempionato favoritų, o Saudo Arabija FIFA reitinge užima vos 51-ąją vietą.

Kaip jau ne kartą buvo anksčiau, sensacinga pergalė išsišokėlių į aukštumas neiškėlė, o favoritų nesužlugdė. Argentiniečiai vienodais rezultatais 2:0 nugalėjo Meksiką bei Lenkiją ir C grupėje užėmė pirmąją vietą. Saudo Arabija su ta sensacinga, bet vienintele pergale liko paskutinė ir iškeliavo namo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
7
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (8)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +24 C

+13 +19 C

+11 +17 C

+17 +35 C

+16 +24 C

+18 +22 C

0-9 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s