respublika.lt

Šiuo metu esame futbolo nykštukai (0)

2015 lapkričio mėn. 13 d. 13:02:54
Evaldas GELUMBAUSKAS, „Respublikos“ žurnalistas

Blankiame pastarųjų metų Lietuvos futbolo peizaže ryškesnėmis spalvomis spindi vienintelis Lukas Spalvis. „Aalborg“ ekipoje žaidžiantis 21 metų lietuvis yra rezultatyviausias Danijos čempionato žaidėjas, atrankos į 2016 m. Europos čempionatą ciklo pabaigoje jis tapo ir pagrindiniu Lietuvos nacionalinės rinktinės puolėju.

×
nuotr. 1 nuotr.
VILTIS. Danijos futbolo čempionate 11 įvarčių šį sezoną įmušęs Lukas Spalvis šiandien ves į kovą Lietuvos jaunimo (iki 21 metų) rinktinę. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Šiandien L.Spalvis apsivilks Lietuvos jaunimo (iki 21 metų) futbolo rinktinės aprangą. Atrankos į 2017 m. Europos jaunimo čempionatą varžybose lietuviai patyrė penkias nesėkmes ir kol kas nusileidžia net ir Andoros rinktinei. Bet artimiausios dvejos rungtynės turėtų parodyti tikrąjį mūsų šalies jaunimo rinktinės veidą. Į kovą su Airijos ir Italijos rinktinėmis stos geriausi jaunieji Lietuvos futbolininkai, jau turintys ir žaidimo nacionalinėje rinktinėje patirties. L.Spalvis, Vykintas Slivka, Deimantas Petravičius, Donatas Kazlauskas, Simonas Stankevičius, Edvinas Gertmonas - šie futbolininkai jau po kelerių metų turėtų sudaryti Lietuvos nacionalinės rinktinės branduolį. Tik nuo jų priklausys, ar Lietuvos futbolo rinktinė sugebės išsikapanoti iš milžiniškos nesėkmių duobės. O pergalės su jaunimo rinktine galėtų nutiesti tiltą į šviesesnę šalies futbolo ateitį.

Kita vertus, Lietuvos futbolo perspektyvas gali koreguoti ir jaunųjų futbolininkų klubinės karjeros vingiai. Nuo 2012 m. „Aalborg“ klube žaidžiantis L.Spalvis šiuo metu yra bene vienintelis vyrų futbole įsitvirtinęs jaunimo rinktinės narys. L.Spalvio karjeros kreivė sparčiai kyla, jaunąjį puolėją savo gretose norėtų matyti pajėgiausių Europos futbolo lygų klubai. Šį sezoną Danijos čempionate jis jau pelnė 11 įvarčių ir yra rezultatyviausias pirmenybių žaidėjas. Luko žaidimą įvertino ir Danijos futbolo specialistai, išrinkdami jį geriausiu spalio mėnesio Danijos futbolo čempionato futbolininku. „Tai antras toks įvertinimas, jis man bent tris kartus svarbesnis nei pirmasis, - prieš rungtynes su Airijos jaunimo rinktine „Sporto gyvenimui“ sakė L.Spalvis. - Pirmą kartą geriausiu mėnesio žaidėju buvau pripažintas 2014 m. balandį. Tada maniau, kad bus dar tų apdovanojimų. O po kelių mėnesių patyriau sunkią traumą, plyšo kryžminiai kelio raiščiai, dėl to praradau beveik visą sezoną. Po traumos daug ir sunkiai dirbau, norėjau įrodyti visiems, kurie paskubėjo mane nurašyti, kad galiu žaisti futbolą. Buvo labai sunku, bet aš atsilaikiau ir dabar demonstruoju tokią pat sportinę formą, kaip ir prieš traumą.“

- Esate rezultatyviausias Danijos čempionato žaidėjas. Ar turite tikslą užbaigti čempionatą snaiperių rikiuotės viršūnėje?

- Šiais metais čempionate man dar liko trejos rungtynės. Po to prasidės žiemos pertrauka, labai gali būti, kad jos metu teks atsisveikinti su „Aalborg“ klubu. Šiuo metu mano agentas veda intensyvias derybas su keliais klubais. Noriu, kad nauja mano karjeros stotelė būtų žingsnis į priekį. „Aalborg“ nėra finansiškai stipriausias Danijoje, jiems taip pat būtų naudinga, kad aš už atitinkamą išpirką pereičiau į kitą komandą. Iš tiesų šiuo metu esame pasiekę pačią karjeros viršūnę, laukti nėra prasmės, be to, man pačiam norisi išbandyti jėgas aukštesnio lygio čempionate.

- Į kokias lygas ar klubus dairotės?

- Negaliu to pasakyti, nes vyksta derybos su įvairiais klubais, žiūrime visus įmanomus variantus. Kai atsivers žaidėjų perėjimo langas, viską ir sužinosite. Pagaliau tuo užsiima mano agentas, jis turi rasti geriausią sprendimą. Aš juo visiškai pasitikiu. Esame sutarę, kad reikia ieškoti aukso vidurio. Noriu, kad naujoje komandoje turėčiau galimybę žaisti. Nenoriu kartoti kitų futbolininkų klaidų, kai pasirenkama gera sutartis, dideli pinigai, bet žaidėjas sėdi ant suolo. Aš tam dar per jaunas.

- Šiandien apsivilksite Lietuvos jaunimo rinktinės aprangą. Ne paslaptis, kad komanda išgyvena gilią krizę. Daug kas tikisi, jog su jūsų pagalba pavyks nutraukti užsitęsusią nesėkmių seriją. Ar nebaugina tokia atsakomybė?

- Lietuvos futbolas yra didelėje mėšlo krūvoje, tad galėjau numoti ranka ir savaitę atostogauti Maljorkoje. Bet man kiekviena galimybė žaisti Lietuvos rinktinėje yra labai svarbi. Jei kviečia, vadinasi, reikia važiuoti ir žaisti. Negaliu pažadėti, kad dabar mes visus nugalėsime. Bet galiu užtikrinti, kad aikštėje atiduosiu visas jėgas, kad komanda laimėtų.

Atvirai pasakysiu, man labai skaudu girdėti kaltinimus, kad atvykę į rinktinę mes nesistengiame, nežaidžiame taip, kaip klubuose. Aš su tuo nesutinku. Atiduodu visą save, gal tiesiog mūsų galimybės yra ribotos. Visų pirma rinktinė nėra klubas. Čia mes susirenkame likus kelioms dienoms iki rungtynių, šiek tiek pasitreniruojame ir einame į aikštę. Nėra laiko ne tik susižaisti, bet net ir dorai susipažinti. O juk puolėjas futbole yra labai priklausomas nuo komandos draugų. Nežinau, gal rinktinės gerbėjai įsivaizduoja, kad aš turiu pasiimti kamuolį, vienas apsivaryti penkis varžovus ir įmušti įvartį? Bet šiuolaikiniame futbole tai padaryti gali tik keli geriausi pasaulio futbolininkai. Tuo metu dauguma puolėjų savo įvarčius pelno po perdavimų į baudos aikštelę. Jei jų nėra, tai nėra ir įvarčių.

- Šiame atrankos cikle jaunimo rinktinė pralaimėjo ne tik serbams, slovėnams ar airiams, bet ir Andoros futbolininkams. Kaip manote, kas lėmė tokius rezultatus?

- Aš pats Andoroje nebuvau, tad negaliu pasakyti, kaip ir kodėl pralaimėjome. Be abejo, tai labai skaudus smūgis, nes visi tikėjosi, kad jau Andorą tai tikrai nugalėsime. Bet gal čia ir yra mūsų problema? Šiuo metu mes paprasčiausiai negalime sau leisti manyti, kad esame pranašesni už bet kokį varžovą. Net ir vadinamuosius futbolo nykštukus. Pagaliau tokių dabartiniame futbole jau nebėra. O jei ir yra, mes esame vieni iš jų, tokie pat futbolo nykštukai. Tad mums reikia gerbti kiekvieną varžovą, ar tai būtų San Marinas, ar Andora. Suprantu, kad praeityje mes buvome už šias rinktines geresni. Bet dabar nesame. Negaliu pasakyti, kas nutiko mūsų futbolui, bet tokia yra realybė. Regis, ne tuo keliu nuėjome, bet aš nesiimu spręsti, kas dėl to kaltas ar atsakingas.

- 2013 m. Lietuvoje vykusiame Europos jaunimo (iki 19 metų) čempionate mes jau matėme perspektyvios komandos viziją. Tada Lietuvos rinktinė, kurioje, be jūsų, žaidė Gratas Sirgėdas, V.Slivka, D.Petravičius ir kiti, suteikė viltį, kad šviesesnės ateities nereikės laukti kelis dešimtmečius. Bet po to prasidėjo juodžiausias periodas - ne tik nacionalinėje, bet ir jaunimo rinktinėje. Kas nutiko?

- Iš tiesų tas čempionatas man paliko pačius geriausius prisiminimus. Kaip lygūs su lygiais žaidėme su olandais, portugalais, kovėmės su ispanais. Mus palaikė pilnas stadionas, jautėme didelį susidomėjimą. Tai buvo nuostabu. Ir mes tikrai žaidėme, atakavome, įmušėme keturis įvarčius. Kai pasižiūri į dabartinės jaunimo rinktinės statistiką, tikrai sunku suprasti, kas mums nutiko. Kita vertus, gal susidėjo daug įvairių smulkmenų. Gal kai kurie tos 19-mečių rinktinės žaidėjai priėmė neteisingus tolesnės karjeros sprendimus, pateko į netinkamas komandas, negauna žaidimo praktikos ir pan. Tai labai sudėtingi sprendimai, daug kas priklauso ir nuo futbolininko agento. Man pasisekė, kad mano agentas nesivaiko pinigų, o nori, kad mano karjera vystytųsi tolygiai ir nuosekliai. Būdamos devyniolikos galėjau pasirašyti sutartį su Vokietijos aukščiausioje lygoje žaidžiančia Berlyno „Hertha“, panašiai kaip G.Sirgėdas su „Stuttgart“ komanda. Bet aš pasirinkau „Aalborg“ ekipą ir dėl to nesigailiu. Taip, tai yra tris kartus silpnesnis klubas, jame aš gaunu tris kartus mažesnį atlyginimą, bet užtat žaidžiu futbolą, mušu įvarčius ir esu atitinkamai įvertintas.

- Jūs jau įsitvirtinote Lietuvos nacionalinės futbolo rinktinės pagrindinėje sudėtyje. Tačiau, regis, kol kas rinktinėje nusivylimo ir frustracijos buvo daugiau nei džiaugsmo akimirkų.

- Iš tiesų buvo labai sunkių epizodų. Kad ir paskutinės rungtynės su Anglija. Bėgioji po aikštę, giniesi ir žinai, kad nieko nepadarysi. Visas jėgas ištaškėme gynybai, o kai gaudavome kamuolį, paprasčiausiai nebuvo jėgų su juo kur nors bėgti, ką nors daryti. Pagaliau ir varžovai buvo tokie, kad pro juos linkstančiomis kojomis neprasiverši. Mes bandėme, bet, manau, visi matė, kad neturime jokių šansų.

- Rungtynėse su San Marinu pelnėte pergalingą įvartį, bet jūsų emocijos sulaukė labai kritiško įvertinimo. Kas tada nulėmė tokį sprogimą?

- Mane labiausiai užgavo tai, jog beveik visą antrą kėlinį iš vienos tribūnos mano adresu skriejo tokie keiksmai, kad net nesinori jų prisiminti. Natūralu, kad susikaupė stiprios emocijos. Ir kai įmušiau įvartį, norėjau pasakyti tiems žmonėms, kad nereikia taip... Tai nebuvo skirta žiūrovams ar sirgaliams, o tik tiems keliems asmenims. Aš jų nepažįstu, bet jie žino, ką man sakė. Aš Danijoje žaisdamas išvykoje tokių dalykų neišgirstu, o čia savi, lietuviai. Tai buvo labai skaudu.

- Tikėkimės, kad šiandien rungtynėse su Airija panašių dalykų neteks išgirsti.

- Mums tikrai nebėra kur trauktis. Turime žaisti futbolą, atakuoti, o ne tik gintis. Lygiosios mūsų netenkina, privalome kautis tik dėl pergalės. Juo labiau kad šį kartą surinkome tikrai gerą komandą, jaučiu, jog kartu galime nutraukti tą nesėkmių seriją.


Lietuvos ir Airijos futbolo jaunimo (iki 21 metų) rinktinių rungtynės šiandien Vilniaus LFF stadione prasidės 18.30 val.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip pasikeitė Jūsų atlyginimas karantino metu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia naujojo koronaviruso kilmės istorija tikite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +8 C

+7 +9 C

 

+7 +9 C

 +16 +17 C

+20 +21 C

 

+18 +19 C

0-3 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.0904 PLN - 4.5209
RUB - 77.9139 CHF - 1.0591
GBP - 0.8956 NOK - 10.9078

Nuorodos