Lietuvos jaunimo (iki 21 metų) rinktinė atrankos į 2015 metų Europos jaunimo futbolo čempionatą varžybas baigs rungtynėmis su Anglijos ir Velso rinktinėmis. Jau senokai viltis pakovoti dėl patekimo į finalinį varžybų etapą palaidoję lietuviai tikisi nutraukti užsitęsusią nesėkmių seriją ir garbingai užbaigti atrankos ciklą.
Liūdna realybė
Praėjusių metų vasarą jaunųjų Lietuvos futbolininkų perspektyvoje švytėjo Europos čempionato kontūrai. Olimpinio čempiono Armino Narbekovo treniruojama mūsų šalies jaunimo rinktinė du kartus - 2:1 ir 1:0 įveikė San Marino jaunuosius futbolininkus, o dvikova su Suomijos rinktine baigėsi taikiai 2:2. Tačiau po sėkmingo starto jaunieji lietuviai sustojo. Penki iš eilės pralaimėjimai rungtynėse - Vilniuje su Suomijos jaunimu (0:1), nesėkminga išvyka į Didžiąją Britaniją, kur lietuviai nusileido Velso (0:2) ir Anglijos (0:5) rinktinėms, bei susitikimuose su Moldovos futbolininkais patirtas dvigubas smūgis (pralaimėta abu kartus po 0:3) - grąžino Lietuvos komandą į realybę. Per 8 rungtynes surinkusi 7 taškus mūsų šalies jaunimo rinktinė savo grupėje užima priešpaskutinę - 5 vietą. Lietuviai lenkia tik 4 taškus turinčius San Marino futbolininkus.
Galima sakyti, kad Lietuvos jaunimo rinktinės fronte nenutiko nieko naujo. Praėjusiame atrankos varžybų cikle Vitalijaus Stankevičiaus treniruojama komanda taip pat finišavo priešpaskutinė, aplenkdama Maltos rinktinę. Atrankos į 2011 m. Europos jaunimo čempionatą varžybose lietuviai grupėje ir vėl aplenkė tik vieną varžovę - Makedonijos rinktinę. Tiesa, dar anksčiau, kai prie Lietuvos jaunimo rinktinės vairo stovėjo dabartinis nacionalinės rinktinės strategas Igoris Pankratjevas, lietuviai sugebėjo pasirodyti dar blogiau. 2007-2008 m. vykusiose akistatose su Suomijos, Danijos, Škotijos ir Slovėnijos komandomis surinkusi vos 1 tašką (per 8 rungtynes) Lietuvos jaunimo rinktinė užėmė paskutinę vietą grupėje.
Žvelgiant per ankstesnių jaunimo rinktinių pasiekimų prizmę, dabartinės Lietuvos jaunimo rinktinės užimama vieta nestebina. Tačiau prisiminus po neblogos atrankos varžybų starto deklaruotus ambicingus tikslus, kai jaunieji Lietuvos futbolininkai taikėsi į aukščiausias grupės vietas ir kalbėjo apie kovą dėl kelialapio į finalinį Europos čempionato etapą, dabartinė komandos padėtis neišvengiamai kelia daug klausimų. Į juos „Sporto gyvenimui“ atsakė pats jaunimo rinktinės vyriausiasis treneris A.Narbekovas.
Rinktinių interesaiNuo 2013 m. gegužės jaunimo rinktinę treniruojantis 49 metų futbolo specialistas teigė, kad nesėkmingam žaidimui įtakos turėjo susikirtusios nacionalinės vyrų rinktinės, jaunių (iki 19 metų) ir jaunimo rinktinių rungtynių interesai. „Praėjusį rudenį taip sutapo, kad tuo pat metu žaidė ir Lietuvos vyrų rinktinė, į kurią buvo kviečiamas rezultatyviausias jaunimo rinktinės žaidėjas Lukas Spalvis bei Gratas Sirgėdas, ir jaunių rinktinė, kurioje rungtyniavo Simonas Stankevičius. Tad paskutiniu metu šie futbolininkai jaunimo rinktinėje nebežaidė. O jų mums tikrai labai trūko, ypač atakuojant varžovų vartus, - sakė A.Narbekovas. - Kita vertus, šių metų birželio pradžioje vykusios rungtynės su Moldova dar kartą parodė didžiausias mūsų bėdas. Nežaidėme blogai, bet kelios vaikiškos gynybos klaidos ir nesugebėjimas pasinaudoti turėtomis progomis lėmė skaudžią nesėkmę. Pagal panašų scenarijų vyko ir rungtynės su Suomija bei Velsu. Tik anglams neturėjome jokių šansų rimčiau pasipriešinti. Sakyčiau, šiame atrankos cikle tai buvo vienintelis toks visais aspektais pranašesnis varžovas.“
A.Narbekovo teigimu, rinktinės trenerių galimybes tinkamai pasirengti būsimoms rungtynėms riboja laiko stoka. „Iš tiesų labiausiai trūksta laiko. Per visą atrankos varžybų ciklą mes tik antrą kartą sykiu praleisime net 10 dienų. Dažniausiai būdavo, kad turime kelias dienas prieš rungtynes, o per tą laiką futbolininkai turi ir atsigauti po rungtynių savo klubuose. Tad viena treniruotė būdavo atkuriamoji, kita - priešvaržybinė, o trečia - rungtynės. O surinkti jaunimo į ilgesnę treniruočių stovyklą negalime, nes vyksta čempionatas, klubai būna nepatenkinti ir pan. Tai tikrai labai rimta mūsų futbolo problema“, - samprotavo A.Narbekovas.
Kova dėl garbės
Šiandien Kauno S.Dariaus ir S.Girėno stadione žaisiantys lietuviai turės dar vieną galimybę išmėginti jėgas su įvairiems Anglijos „Premier“ lygos klubams priklausančiais futbolininkais. Paskutinis Anglijos jaunimo rinktinės vizitas į Lietuvą šlovės jiems neatnešė. 2009 m. lapkritį Vilniuje vykusiose rungtynėse Arvydo Novikovo ir Deivydo Matulevičiaus vedama Lietuvos jaunimo rinktinė sugebėjo sustabdyti galingus varžovus. Rungtynės baigėsi be įvarčių 0:0. Kovą žada ir A.Narbekovas. Tiesa, pirmoji tarpusavio akistata paliko labai niūrius prisiminimus. „Pirmose rungtynėse anglai mus pranoko visais aspektais. Išėjome į aikštę sutrikę, tai parodė ir pačioje rungtynių pradžioje praleistas įvartis. Pirmą kartą mačiau, kad žaidėjai būtų tokie sutrikę. Iš tiesų, tai buvo labai baisios rungtynės“, - beveik prieš metus Ipsviče vykusio susitikimo įspūdžiais dalijosi A.Narbekovas.
Anglijos jaunimo rinktinė pirmoje atrankos varžybų grupėje neturi lygių priešininkų. Tai patvirtina ir šios komandos rezultatai. Buvusio „Manchester United“ žaidėjo Gareto Saufgeito (Gareth Southgate) vadovaujami jaunieji anglai per 8 sužaistas rungtynes iškovojo 7 pergales ir tik kartą sužaidė lygiosiomis (1:1 su Suomija). Šį kartą į Lietuvą jie atvyksta jau užsitikrinę kelialapį į Europos pirmenybes. Bet pasiduoti varžovams lietuviai neketina. „Turnyrinių tikslų jau nebeturime, tad kausimės tik dėl savo garbės. Žinau, kad mokame žaisti futbolą. Belieka tuos sugebėjimus pademonstruoti aikštėje, - teigė A.Narbekovas. - Be to, labai norime atsirevanšuoti Velso rinktinei. Pirmose rungtynėse per 20 min. sukūrėme tiek progų, kad neabejojau, jog laimėsime. Bet dvi nesąmoningos klaidos, kai pasidarėme du 11 metrų baudinius, lėmė pralaimėjimą. Tad bent jau Velsui privalome grąžinti skolą.“
Kadrų problemos
Deja, šiose dvikovose Lietuvos jaunimo rinktinei ir vėl teks ieškoti naujų lyderių. Komandai negalės padėti rezultatyviausias jos žaidėjas 3 įvarčius šiame atrankos cikle pelnęs L.Spalvis. Traumos sukliudė ir G.Sirgėdui, Deimantui Petravičiui bei Donatui Kazlauskui, o S.Stankevičius su nacionaline vyrų rinktine ruošiasi atrankos į 2016 metų Europos čempionatą rungtynėms. Kita vertus, rinktinės gretose taip pat bus galima išvysti Italijoje rungtyniaujančius vartininką Tomą Švedkauską ir gynėją Aurimą Vilkaitį bei po traumos į rinktinę grįžusį Izraelyje žaidžiantį saugą Martyną Dapkų.
A.Narbekovas į jaunimo rinktinės treniruočių stovyklą pakvietė net 13 naujų futbolininkų. Anglijos ir Velso jaunųjų futbolininkų pajėgumą pirmą kartą galės išbandyti ir oficialiose rungtynėse debiutuojantis „Šiaulių“ klubo žaidėjas Justas Raziūnas, Klaipėdos „Atlantui“ atstovaujantis Rokas Krušnauskas, Kauno „Stumbro“ saugas Erikas Skripkinas, Panevėžio „Ekrano“ puolėjas Edvardas Tamulevičius.
Pasak A.Narbekovo, vienas iš jaunimo rinktinės tikslų - padėti jauniems futbolininkams tobulėti, atsiskleisti, kad jie vėliau galėtų žengti dar vienu laipteliu aukštyn ir pravertų nacionalinės rinktinės duris. „Per praėjusius metus tai pavyko L.Spalviui, jis ne tik buvo jaunimo rinktinės lyderis, bet ir sėkmingai žaidė savo klube. Labai apmaudu, kad sunki trauma pristabdė Luko karjerą. Dabar šansą gavo 18-metis S.Stankevičius, - sakė prieš kelerius metus nacionalinės rinktinės trenerių štabe dirbęs A.Narbekovas. - Manau, netolimoje ateityje į pagrindinę rinktinę žengs ir kiti užsienio klubuose žaidžiantys lietuviai: G.Sirgėdas, D.Petravičius, Vykintas Sliva, T.Švedkauskas... Talentingų, perspektyvių futbolininkų jaunimo rinktinėje netrūksta. Svarbiausia, kad jie rastų savo vietą geruose užsienio klubuose, turėtų reguliarios rungtynių praktikos ir nenustotų tobulėti. Tada būtų galima laukti ir gerų rinktinės rezultatų.“
Rungtynės su Anglija šiandien Kaune prasidės 19 val. Su Velsu lietuviai žais antradienį Alytuje.
1 grupė
1. Anglija 8 7 1 0 27:2 22
2. Moldova 9 5 1 3 12:3 16
3. Suomija 8 3 3 2 10:8 12
4. Velsas 8 3 1 4 9:10 10
5. Lietuva 8 2 1 5 5:17 7
6. San Marinas 9 1 1 7 2:25 4
(Vieta, komanda, rungtynės, pergalės, lygiosios, pralaimėjimai, įvarčiai, taškai)
Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“