Šiandien Kaune įvyks ypatingos futbolo rungtynės. Jų dalyviai nepasižymės greičiu ar staigiais spurtais, nes amžius jau ne tas. Kita vertus, jie į Kauną atsiveš milžinišką patirtį, prie jų pavardžių galima sudėlioti ilgą titulų sąrašą. Lietuvos futbolo legendų komanda žais su FIFA legendų rinktine, kuriai pažadėjo atstovauti 10 pasaulio čempionų. Net ir tie mačo dalyviai, kurie nelaimėjo pasaulio ar Europos pirmenybių, buvo ilgamečiai elitinių rinktinių nariai, nuskynė daug pergalių Čempionų lygoje.
Nuo to laiko, kai Lietuvos futbolo federacija pranešė apie planuojamas legendų rungtynes, dalyvių sąrašas buvo vis pildomas. Ant Dariaus ir Girėno stadiono vejos turėtų išbėgti prancūzai Davidas Trezegė (David Trezeguet), Juris Džorkajefas (Youri Djorkaeff), Emanuelis Peti (Emmanuel Petit), Kristianas Karembiu (Christian Karembeu) ir Vensanas Kandela (Vincent Candela), brazilai Dida, Žulijus Sezaras (Julio Cesar), Seržinjas (Serginho), Rokė Žunioras (Rogue Junior) ir Aldairas, portugalai Nunu Gomešas (Nuno Gomes) ir Rikardu Kvarežma (Ricardo Quaresma), ispanai Karlesas Pujolis (Carles Puyol) ir Mičelas Salgadas (Michel Salgado), italas Fabijus Kanavaras (Fabio Cannavaro), argentinietis Estebanas Kambiasas (Esteban Cambiasso), ekvadorietis Antonijus Valensija (Antonio Valencia) ir marokietis Husinas Charja (Houssine Kharja).
Žinoma, FIFA legendos jau nėra profesionalūs futbolininkai, kai kurie - seniai nėra. Pavyzdžiui, 55-erių J.Džorkajefas profesionaliai nežaidžia jau 17 metų. Tačiau tarp dalyvių yra ir 40-mečio dar neatšventusių „jaunuolių". A.Valensijai yra 38-eri, R.Kvarežmai - 39-eri. Pastarasis tik pernai baigė futbolininko karjerą. Kaune žiūrai išvys tikrai margą kompaniją, tačiau visus jos narius vienija šlovinga praeitis ir titulai.
Auksinė komanda
Penkis FIFA legendų sąraše atsidūrusius prancūzus vienija tai, kad visi jie atstovavo du didžiuosius turnyrus laimėjusiai komandai. 1998 m. pasaulio čempionato finale „mėlynieji" 3:0 sutriuškino brazilus, o 2000 m. Europos pirmenybių finale po pratęsimo 2:1 įveikė italus.
Kaune į aikštę išbėgsiančių prancūzų indėliai į auksinį dublį buvo skirtingi. Mažiausiai prie sėkmės prisidėjo krašto gynėjas V.Kandela, 1998 m. sužaidęs vos vienerias, o 2000 m. - dvejas rungtynes. 1998 m. iš šio penketo svarbiausius vaidmenis atliko saugai J.Džorkajefas ir E.Peti. J.Džorkajefas pasaulio čempionate pelnė 1 įvartį ir atliko 3 rezultatyvius perdavimus, 1 iš jų - finale. E.Peti sąskaitoje buvo 2 įvarčiai ir 1 rezultatyvus perdavimas. Finale jis įtvirtino prancūzų pergalę, įmušdamas įvartį per teisėjo pridėtą laiką.
Svarbiausiose rungtynėse starto sudėtyje žaidė J.Džorkajefas, E.Peti ir K.Karembiu. Jie startavo tiek pusfinalyje, tiek finale. D.Trezegė pusfinalyje pasirodė aikštėje po keitimo, finale liko ant atsarginių suolelio. Puolėjui tuo metu buvo vos 20 metų, jis pasižymėjo 1 įvarčiu grupės varžybose.
2000 m. Europos čempionate K.Karembiu, kaip ir V.Kandela, žaidė nedaug, 2 įvarčius įmušęs J.Džorkajefas ir E.Peti dažnai pasirodydavo starto sudėtyje, o D.Trezegė kildavo nuo suolelio. Visgi būtent jaunajam puolėjui buvo lemta atlikti svarbiausią čempionato veiksmą. Finale D.Trezegė 76 min. pakeitė J.Džorkajefą ir 103 min. įmušė auksinį įvartį.
Klubų varžybose daugiausiai iš minėtų prancūzų pasiekė K.Karembiu. 1998 ir 2000 m. jis su Madrido „Real" tapo Čempionų lygos laimėtoju.
„Milan" bendražygiai
Trys Kaune žaisiantys brazilai turi bendrą biografijos įrašą - klubą „Milan". Krašto gynėjas Seržinjas jam atstovavo 1999-2008 m., vartininkas Dida - 2000-2010 m., o vidurio gynėjas R.Žunioras - 2000-2004 m. Seržinjas ir Dida Čempionų lygą laimėjo po du kartus - 2003 ir 2007 m. R.Žunioras kartu su tėvynainiais taure džiaugėsi tik 2003 m.
Nors Dida Brazilijos rinktinėje sužaidė 91 rungtynes ir vienu metu buvo laikomas vienu geriausių pasaulio vartininkų, nacionalinėje komandoje jam tam tikra prasme nesisekė. Tiek 1998 m., tiek auksiniame brazilams 2002 m. pasaulio čempionate treneriai pasirinkdavo kitus vartininkus ir Dida nesužaidė nė vieno mačo. Pagrindiniu vartų sargu jis buvo 2006 m., bet tame čempionate brazilai krito ketvirtfinalyje.
2002 m. vienu iš aukso kalvių buvo R.Žunioras. Gynėjas pasaulio čempionate nuo švilpuko iki švilpuko sužaidė 6 iš 7 rinktinės rungtynių, tarp jų - ir visus atkrintamųjų varžybų mačus. Rečiausiai iš šio trejeto Brazilijos rinktinėje pasirodydavo Seržinjas, nes jo pozicijoje karaliavo Robertu Karlušas (Roberto Carlos). Visgi Seržinjas kartu su Dida 1999 m. tapo Pietų Amerikos čempionais.
Šią savaitę paskelbta, kad prie Didos Kaune prisijungs dar vienas vartininkas iš Brazilijos - 2010 m. Čempionų lygos laimėtojas Žulijus Sezaras (Julio Cesar). Jis irgi didelę karjeros dalį praleido Milane, bet kitame klube - „Inter". Atstovaujant Brazilijos rinktinei, didžiausias Ch.Sezaro pasiekimas yra laimėtas 2004 m. Pietų Amerikos čempionatas.
Vėliausiai, tik likus trims dienoms iki Kaune vyksiančio mačo, brazilų sąrašą papildė gynėjas Aldairas. 1994 m. jis su Brazilijos rinktine tapo pasaulio čempionu, 1998 m. - vicečempionu.
Karštakošiai portugalai
Abu Kaune pasirodysiantys portugalai buvo atakuojantys futbolininkai. N.Gomešas puolėjo įgūdžius rinktinėje pademonstravo 29 įvarčiais, vienas iš jų 2004 m. draugiškose rungtynėse buvo įmuštas į Lietuvos futbolininkų vartus. Portugalas daug kartų atstovavo savo šaliai didžiuosiuose turnyruose, 2000 m. Europos čempionate padėjo iškovoti bronzą, 2004 m. - sidabrą. Asmeniškai N.Gomešui sėkmingiausios buvo 2000 m. pirmenybės, kuriose jis pelnė 4 įvarčius.
Puikia technika ir triukais su kamuoliu pagarsėjęs R.Kvarežma mušė mažiau įvarčių nei N.Gomešas, bet surinko solidesnę trofėjų kolekciją. 2010 m. jis su Milano „Inter" laimėjo Čempionų lygą, 2016 m. su Portugalijos rinktine - Europos pirmenybes. Aštuntfinalyje R.Kvarežma žengė į aikštę po keitimo ir pratęsimo metu įmušė įvartį į kroatų vartus, išvedusį jo komandą į kitą etapą.
R.Kvarežma garsėjo ne tik kaip techniškas, bet ir kaip karštakošis, sunkiai treniruojamas futbolininkas. Perdėtos emocijos buvo nesvetimos ir N.Gomešui. Pastarasis 2000 m. Europos čempionato pusfinalyje pastūmė teisėją ir buvo diskvalifikuotas septyniems mėnesiams.
Ispanų tandemas
Du Kaune žaisiantys ispanai rungtyniavo gynybos grandyje. K.Pujolis - dažniausiai viduryje, M.Salgadas - krašte. K.Pujolis, be abejo, yra Ispanijos futbolo legenda. Jis visą profesionalo karjerą (1999-2014 m.) praleido „Barsoje", dešimt metų buvo kapitonu, 2006, 2009 ir 2011 laimėjo Čempionų lygą.
Rinktinėje gynėjas sužaidė lygiai 100 mačų, tapo 2008 m. Europos ir 2010 m. pasaulio čempionu. Abiejuose turnyruose ispanai praleido tik po du įvarčius, tad nenuostabu, kad 2008 m. K.Pujolis pateko į simbolinę čempionato rinktinę. 2010 m. pasaulio pirmenybėse jis galva įmušė vienintelį įvartį pusfinalio rungtynėse su Vokietija.
M.Salgadas didžiąją karjeros dalį praleido „Real" klube, su kuriuo 2000 ir 2002 m. triumfavo Čempionų lygoje. Gynėjas dalyvavo 2000 m. Europos ir 2006 m. pasaulio čempionatuose, o dar porą didžiųjų turnyrų praleido dėl traumų. Kai Ispanijos rinktinė tapo auksine, M.Salgadas jau buvo veteranas ir kvietimų nesulaukdavo.
Gynybos stulpas
Dar vienas Kaune žaisiantis pasaulio čempionas - F.Kanavaras. Apie jo atvykimą paskelbta tik trečiadienį, gynėjas pakeitė savo tėvynainį ir kolegą Marką Materacį (Marco Materazzi). Pastarasis laimėtame 2006 m. pasaulio čempionate išgarsėjo provokacija, po kurios iš aikštės buvo pašalintas prancūzų lyderis Zinedinas Zidanas (Zinedine Zinade). Gal ir gaila, kad Kaune neišvysime didžiojo provokatoriaus, bet, viską sudėjus, F.Kanavaras yra daug svarbesnė figūra.
Nors F.Kanavaras, atstovavęs tokiems klubams kaip „Inter", Turino „Juventus" ir Madrido „Real", nė karto nelaimėjo Čempionų lygos, 2006 m. pasaulio pirmenybėse jis buvo ir rinktinės kapitonas, ir svarbiausias gynybos ramstis. Po čempionato italas gavo geriausiam pasaulio futbolininkui skiriamą „Auksinio kamuolio" apdovanojimą ir iki pat dabar yra paskutinis gynėjas, laimėję šį trofėjų.
Didžiąją karjeros dalį „Manchester United" gretose praleidęs ir krašto gynėjo bei saugo pozicijose žaidęs E.Valensija geriausiais laikais buvo vadinamas greičiausiu pasaulio futbolininku. 2017 m. ekvadorietis su Mančesterio klubu laimėjo Europos lygą.
Argentinietis E.Kambiasas žaidė vidurio saugo pozicijoje. Jis laimėjo Čempionų lygą (2010 m. su „Inter"), o nacionalinėje rinktinėje turbūt įsimintiniausias saugui buvo 2006 m. pasaulio čempionatas. Jame saugas įmušė vieną įvartį, bet nepademonstravo šaltų nervų tada, kai rinktinei labiausiai reikėjo. Ketvirtfinalyje argentiniečiai po 11 metrų baudinių serijos nusileido vokiečiams, vieno iš baudinių nerealizavo būtent E.Kambiasas.
Turbūt mažiausiai pagarsėjęs šio sąrašo futbolininkas yra saugas H.Charja. Marokietis didžiąją karjeros dalį praleido Italijos klubuose, bet nėkart netapo šios šalies čempionu.
FIFA legendos Kaune žais su Lietuvos futbolo legendomis. Rungtynės Dariaus ir Girėno stadione prasidės šiandien 17.30 val.