2018 m. prasidėjęs pirmasis Tautų lygos turnyras praėjusį savaitgalį finišavo finalo ketverto varžybomis, vykusiomis Portugalijoje. Naujasis Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA) projektas netapo prisvilusiu blynu, bent jau kol kas nusivylusių balsų negirdėti. Silpnesnės rinktinės gavo progą sužaisti daugiau rungtynių, stipresnės - pakovoti dėl dar vieno titulo. Svarbus aspektas yra ir prizinis fondas. Didžiausią jo dalį atsiriekė Portugalijos rinktinė, turnyro finale 1:0 įveikusi Nyderlandų futbolininkus.
Milijonai - visiems
Daugumai rinktinių Tautų lygos varžybos baigėsi dar lapkritį. Bene svarbiausias koziris, kalbant apie turnyro naudą, buvo galimybė draugiškas rungtynes pakeisti oficialiomis. Šią galimybę gavo visos rinktinės. Pavyzdžiui, Lietuvos nacionalinė komanda C diviziono 4-oje grupėje sužaidė šešis mačus su Serbijos, Juodkalnijos ir Rumunijos ekipomis.
Tautų lyga savo svarba neprilygsta pasaulio ar Europos čempionatų atrankai, todėl treneriai galėjo laisviau eksperimentuoti. Žinoma, šia galimybe daugiau naudojosi stiprios rinktinės, o ne Lietuvos kalibro komandos. Kita vertus, Tautų lygos susitikimai sulaukia gerokai daugiau dėmesio nei draugiški mačai. „Į oficialias rungtynes yra visai kitoks požiūris, tiek iš pačių žaidėjų pusės, tiek iš nacionalinių asociacijų“, - pokalbyje su „Vakaro žiniomis“ sakė buvęs Lietuvos rinktinės žaidėjas Deivisas Šemberas, neabejojęs naujojo turnyro nauda. Be to, tokioms ekipoms kaip Lietuva dažnai sunku surasti varžovus draugiškiems mačams. Šia prasme Tautų lyga tapo labai naudinga naujove.
Primename, kad lietuviai rudenį visus šešis mačus pralaimėjo. Tačiau net pralaimintys Tautų lygos dalyviai gavo neblogą kompensaciją. Vien už dalyvavimą C diviziono varžybose kiekvienai nacionalinei asociacijai skirtas 1,125 mln. eurų prizas.
Aukštesniame lygyje ir pinigai buvo gerokai didesni. Kiekviena A divizione besivaržiusi šalis gavo 2,25 mln. eurų. Už pirmąją vietą grupės varžybose pridėta dar po 2,25 mln. Taip, pavyzdžiui, Portugalijos futbolo federacija dar rudenį susižėrė 4,5 mln. eurų. Laimėję finalo ketverto turnyrą, portugalai sąskaitą papildė dar 6 mln. Bendra suma - 10,5 mln. Olandams atiteko 9 mln., anglams - 8 mln., o šveicarams - 7 mln. Anglai mažajame finale po 11 metrų baudinių serijos įveikė šveicarus.
Nacionalinė šventė
Portugalijos rinktinė naują titulą pridėjo prie 2016 m. iškovotos Europos čempionato taurės. Jos pergalę finale nulėmė 60 min. Gonsalo Guedešo (Goncalo Guedes) įmuštas įvartis. Žinoma, naujasis trofėjus neprilygsta Europos čempionato auksui, bet tai vis tiek buvo šventė visai tautai. Beje, finalas Porto stadione vyko birželio 9-ąją, o birželio 10-ąją Portugalija minėjo nacionalinę dieną. Prezidentas Marselas Rebelas de Souza (Marcelo Rebelo de Sousa) pajuokavo, kad nacionalinė šventė prasidėjo anksčiau nei planuota.
Lemiamos rungtynės nebuvo labai gražios, bet portugalams tai nerūpėjo. „Jei nori laimėti, turi žaisti gerai. Mes laimėjome, reiškia, žaidėme gerai, o kokiu stiliumi laimėjome - nesvarbu. Komandoje jau nėra daugelio žaidėjų, laimėjusių 2016 m. Europos čempionatą, tačiau procesas tęsiasi. Tai rodo, kiek daug talentų turime mūsų šalyje“, - teigė čempionų treneris Fernandas Santosas (Fernando Santos).
Tai, kad Portugalijoje netrūksta talentų, akcentavo ir rinktinės lyderis Krištianas Ronaldas (Cristiano Ronaldo). 34-erių veteranas tapo rezultatyviausiu finalo ketverto žaidėju, nes pusfinalyje atseikėjo šveicarams tris įvarčius. Naudingiausiu turnyro futbolininku pripažintas 24-erių saugas Bernardas Silva (Bernardo Silva), geriausiu finalo mačo žaidėju - 22-ejų gynėjas Rubenas Diašas (Ruben Dias). Pastarasis pernai pasaulio čempionate nesužaidė nė vienerių rungtynių, bet Tautų lyga suteikė progą pauostyti parako rinktinių varžybose.
Proga atsitiesti
Tautų lygos nauda neabejojo ir olandų treneris Ronaldas Kūmanas (Ronald Koeman). „Tai puikus turnyras. Matėte, kaip portugalai džiaugėsi pergale ir kaip mes norėjome laimėti. Grupių varžybos buvo labai įtemptos. Idėja organizuoti šį turnyrą buvo puiki ir mes nekantriai laukiame kito Tautų lygos sezono“, - sakė R.Kūmanas.
Žaidėjai jam pritarė. „Tautų lygoje nuėjome fantastišką kelią ir įveikėme galingas komandas. Vertinant tai, kur mes buvome netolimoje praeityje, mūsų pasirodymas yra labai geras. „Oranžinius“ vėl palaiko visi Nyderlandai“, - džiūgavo gynėjas Dalis Blindas (Daley Blind). „Parodėme, kad visi turi į mus žiūrėti rimtai“, - teigė saugas Frenkis de Jongas (Frenkie de Jong).
Būtų keista, jei olandai, nors ir pralaimėję finalą, į šį turnyrą žiūrėtų skeptiškai. Jiems Tautų lyga suteikė galimybę atsitiesti po labai nesėkmingo laikotarpio. „Oranžiniai“ nesugebėjo patekti nei į 2016 m. Europos, nei į 2018 m. pasaulio čempionatą.
2020 m. kovą sulauksime šio Tautų lygos sezono pratęsimo. Kai pasibaigs Europos čempionato atrankos varžybos, liks keturi laisvi kelialapiai. Jų savininkai kovą paaiškės atkrintamosiose varžybose, į kurias komandos pateks pagal Tautų lygos rezultatus. O visos kitos Europos rinktinės į Tautų lygą sugrįš 2020 m. rudenį. Sugrįš ir lietuviai, bet mūsų komanda žais ne C, o labiau jai pritinkančiame D divizione.