Šie metai Vilniaus „Žalgiriui" yra tikrai ypatingi. 75 metų jubiliejų švenčiantis sostinės klubas antrus metus iš eilės ir 14-ąjį kartą istorijoje iškovojo Lietuvos futbolo federacijos taurę. Taip pat Vladimiro Čeburino auklėtiniai trečią kartą iš eilės ir dešimtą sykį klubo istorijoje tapo šalies čempionais. Negana to, „Žalgiris" perrašė istoriją, kai užsitikrino vietą UEFA Konferencijų lygos grupių etape. Atrodytų, jog medžiagos ir temų kokiam dokumentiniam kūriniui yra pakankamai, tik imk ir kurk. Ir iš tiesų jis buvo sukurtas. Tik dar prieš visus šiuos laimėjimus.
Kosminė pradžia
Režisierius Rimvydas Čekavičius vasarą pristatė sporto dokumentikos serialą „Tikslo link", kuriame pasakojama apie „Žalgirio" 2021 m. sezoną. Dienos šviesą kūrinys išvydo po pusantrų metų trukusių darbų.
„Kai pradėjome, net patys neįsivaizdavome, kaip viskas bus. Juk visą laiką būni su komanda, tarsi gyveni su ja, bet nežinai, kaip jai pasiseks, kokie bus žaidėjai. Taigi tiesiog viską fiksavome. Dabar, kai pasižiūriu, ką mes padarėme, tai yra kosmosas. Realiai viską darė keturi žmonės - Ervinas Mitkus, Emilis Šimkus, Julius Bliūdžius ir aš", - pasakojo kūrėjas.
Žiūrovai gali pamatyti rungtynių bei treniruočių vaizdus, užsukti į rūbinę bei pasiklausyti komandos narių kalbų susirinkimuose. Į aštuonias po 45 min. trunkančias serijas sudėta nepagrąžinta žaliai balta realybė. Įdomu tai, jog iš viso buvo prifilmuota apie 500 valandų. Pasak režisieriaus, iškart buvo apsibrėžtas serijų kiekis, nes kitu atveju jų galėjo būti begalybė. „Juk kiekvienas žaidėjas turi savo istorijas, taip pat yra ir daug mačų. Todėl įstatėme save į rėmus. Beje, pradžioje žaidėjai mus vadino klubo vadovės Vilmos Venslovaitienės agentais, bet paskui visi suprato, jog esame čia, kad jiems padėtume", - pridūrė R.Čekavičius.
Režisierius pripažino, jog po pirmųjų serialo peržiūrų sulaukė tik teigiamų atsiliepimų: „Buvusio žalgiriečio Egidijaus Vaitkūno teigimu, tiems, kas yra futbole, serialas patiks, o tiems, kas yra šalia futbolo, bus oho. Juk dauguma galvoja, kad futbolininkai tiesiog išėjo į aikštelę paspardyti kamuolį ir viskas. Užkulisinių dalykų jie nemato. Aišku, tikiu, jog apie serialą bus įvairių nuomonių, bet rezultatu esame patenkinti."
Žaidėjams bei treneriams rungtynių ir treniruočių metu buvo prisegti mikrofonai, kurie leido įamžinti jų gyvus pokalbius. Nenuostabu, jog vyrų futbole netrūksta keiksmažodžių. Pastaruosius, bent dalį jų, galima išgirsti ir seriale. Tačiau, pasak R.Čekavičiaus, serialas buvo kuriamas futbolo žmonėms, todėl čia daugiau ir yra futbolo, o ne žaidėjų kasdienybės, laisvalaikio.
„Keiksmai yra natūralus dalykas. Juk futbolininkai kasdien būna kartu, vienas kitam atsibosta. Aišku, archyvuose nugulė nemažai medžiagos su riebesniais žodeliais. Serialą galima pamatyti internete, „YouTube" kanale. Buvo kalbėta ir su televizijomis, bet jos vis dar kreivai žiūri į futbolą. Taip pat juk tokiu atveju būtų reikėję atsisakyti ir tam tikro žavesio suteikiančių keiksmažodžių. Jie juk parodo tikrus dalykus", - atviravo kūrėjas.
Tinkamas laikas
Sulaukęs klausimo, ar neapmaudu, jog serialą vainikuoja 2021 m. Lietuvos futbolo A lygos auksinis finišas, juk šių metų liepą žalgiriečiai įsirašė į istorijos metraščius, kai pateko į Konferencijų lygą, R.Čekavičius nusišypsojęs atsakė, kad šio klausimo pastaruoju metu sulaukia ypač dažnai.
„Viskam yra savas laikas. Kai buvo kuriamas „Tikslo link" serialas, komanda dar tik lipdėsi. Atėjo naujas vyriausiasis treneris, prisijungė nauji žaidėjai. Tuo metu kūrėsi komandos branduolys. Žinoma, jei kurtume serialą dabar, galbūt viskas būtų buvę kitaip. Tačiau tai nereiškia, kad būtų buvę geriau. Juk galbūt dabar taip dažnai mūsų niekas neįleistų, pavyzdžiui, į rūbines", - svarstė režisierius.
Bet kuriuo atveju, R.Čekavičius tiki, kad su savo komandos nariais jis irgi prisidėjo prie Lietuvos čempionų pakilimo ar sukurtos emocijos. Režisieriaus teigimu, jie buvo tarsi tarpininkai tarp žaidėjų ir trenerio. „Juk visą laiką buvome arti. Tad, manau, jog ir mes buvome tam tikra pagalba", - sakė R.Čekavičius.
Į klausimą, kodėl pasirinktas būtent toks serialo pavadinimas, kūrėjas atsakė, jog tai tarsi tęstinis kūrinių „Tikslo link" ciklas. Mat, viskas prasidėjo nuo 2020 m. rudens, kai pasirodė tokio pat pavadinimo sporto dokumentikos serialas apie Kauno rajono „Hegelmann Litauen" futbolo klubą.
Šioje juostoje pasakojama apie mėgėjų komandą iš Pirmos lygos, kuri nužygiuoja iki aukščiausios Lietuvos futbolo A lygos. O dabar pavadinimo estafetė perduota latviams. R.Čekavičius darbuojasi su Latvijos čempione Rygos RFS komanda. Režisierius paaiškino, jog, pavyzdžiui, kauniečių tikslas buvo A lyga, vilniečių - Europos turnyro grupių etapas. O dabar atsigręžta ir į RFS tikslus: „Man, kaip kūrėjui, tai yra laiptelis į viršų."
Duoklė filosofui
Tiesa, pastaruoju metu dienos šviesą išvydo ne tik serialas apie „Žalgirį", bet ir kitas su futbolu susijęs kūrinys. Spalio viduryje, LFF taurės turnyro finalo išvakarėse Kaune vyko filmo, skirto legendiniam Lietuvos treneriui, premjera - „Futbolo filosofas. Benjamino Zelkevičiaus kelias". Šį filmą vėlgi režisavo R.Čekavičius.
„Norėjosi atskleisti savybes, leidusias jam tapti tokiu sėkmingu treneriu. Pabrėžti ne tai, ką jis laimėjo, ar ko nelaimėjo, o būtent tas savybes. Čia galima paminėti tvarką, pareigingumą, atsakomybę, naujovių nebijojimą, - kalbėjo režisierius. - Šis žmogus tikrai nėra vienpusiškas. Jis domisi menu, jam patinka klasikinė itališka muzika, spalvos, galerijos, paveikslai, architektūra."
R.Čekavičiaus teigimu, futbole mes neturime kitų tokių asmenybių kaip B.Zelkevičius. Tai yra išskirtinis ir neįtikėtinai daug futbole padaręs žmogus. Būtų tikrai labai sunku surasti tokį antrą žmogų: „Tos jo savybės lėmė sėkmingą žaidimą aikštelėje ir tam tikrą tvarką už aikštelės ribų. Futbolininkai iš jo mokėsi, jis jiems buvo pavyzdys. Žaidėjai tobulėjo ir aikštelėje, bet taip pat jie tobulėjo ir kaip asmenybės. Nes jis juos išmokė tvarkos, atsakomybės, pareigingumo."
Režisierius dar pridūrė, jog jeigu, pavyzdžiui, 2021 m. geriausiu Lietuvos metų futbolo treneriu pripažintas Valdas Dambrauskas yra puikus kūrėjas aikštelėje, tai B.Zelkevičius kūrė futbolo filosofiją tiek aikštelėje, tiek už jos ribų.
Sustabdė pandemija
„Bandau išsirinkti stiprias temas. Noriu žmonėms palikti šias istorijas. Ir, žinoma, noriu, kad jos būtų gilios. Visi žmonės yra skirtingi. Taigi kažkas svajoja apie milijoną ir taip įvardija savo misiją, o mano misija yra palikti šias dokumentikas. Noriu visuomenei įamžinti tuos žmones", - pridūrė režisierius.
Žinoma, futbolas nėra vienintelė R.Čekavičiaus kuriamos dokumentikos tema. Režisierius net startavo nuo krepšinio. 2014 m. gruodžio 19 d. legendiniam krepšininkui Arvydui Saboniui sukako 50 metų. Artėjant jubiliejui R.Čekavičius sukūrė filmą „Arvydas Sabonis. 11". Dabar kūrėjas dar darbuojamasi ir ties „Paulius Jankūnas. 13" filmu.
„Noriu temų, kurios yra šiek tiek gilesnės, nenoriu kepti populiarių serialų televizijoms. Kokybė ateina per darbą. Kuo daugiau kūrybos procese padarai įdirbio, tuo geriau gali suprasti herojų. Juk „Tikslo link" su „Žalgiriu" sėkmė irgi buvo ta, kad supratome, kaip veikia klubo mechanizmas", - atviravo režisierius.
Beje, kūrėjo radare yra dar viena krepšinio asmenybė. Tai - Deividas Blatas (David Blatt). Įdomu tai, jog R.Čekavičius gavo iš trenerio Kęstučio Kemzūros D.Blato telefono numerį ir jau buvo sutaręs dėl filmo. Sutartys jau buvo pasirašytos, bet atėjo pandemija ir viskas sustojo. Tuomet kūrėjas pradėjo kitus darbus. Nors R.Čekavičius vis dar tikisi, kad viskas bus tvarkoje ir dar turės galimybę sukurti apie šį specialistą filmą. Aišku, režisierius turi ir dar keletą temų. Tačiau jų kol kas neatskleidė.