respublika.lt

Futbolo atmaina užkariauja pasaulį

(2)
Publikuota: 2023 liepos 14 18:19:38, Arūnas Abromaitis, „VŽ“ žurnalistas
×
nuotr. 1 nuotr.
Luko Arlausko (kairėje) auklėtinis Kęstutis Balčiūnas atstovavo Lietuvai Europos žaidynėse, į kurių programą tekbolas buvo įtrauktas pirmą kartą. Kipro Štreimikio/LTOK nuotr.

Vykstant trečiosioms Europos žaidynėms, dalis sporto gerbėjų galbūt nustebę pakėlė antakį, tarp tradicinių šakų programoje išvydę tekbolą. Jei su šiuo sportu dar nesusipažinote, nenuostabu, nes jis atsirado visai neseniai. Kita vertus, futbolo judesiais paremtas ir stalo teniso bei tinklinio elementais papildytas tekbolas jau nėra egzotika, nes jis populiarėja labai sparčiai. Tekbolo entuziastų yra ir Lietuvoje. Vienas iš jų, Lietuvos tekbolo federacijos (LFTEQ) viceprezidentas Lukas Arlauskas, tiki, kad nauja sporto šaka 2028 m. pateks į olimpinių žaidynių programą.

 

Tekbolas (teqball) atsirado Vengrijoje 2012 m., jį sukūrė buvęs profesionalus futbolininkas Gaboras Boršanjis (Gabor Borsanyi), šiuolaikinių technologijų specialistas Viktoras Husaras (Viktor Huszar) ir verslininkas Giorgis Gatjanas (Gyorgy Gattyan).

Žaidėjai gali liesti kamuolį bet kuria kūno dalimi, išskyrus rankas, smūgiuoja kojomis ir galva, taigi atlieka futbolo judesius, bet jie yra išsidėstę abipus specialaus stalo. Pastarasis primena stalo teniso stalą, tačiau galai yra nulenkti žemyn. Tikslas yra permesti kamuolį į varžovo pusę, kad kamuolys paliestų stalą, o varžovas jo neatmuštų. Per vieną veiksmą kamuolį galima liesti ne daugiau nei tris kartus, tai primena tinklinį. Žaidžiama vienas prieš vieną arba du prieš du. Dvejetų žaidime būtina atlikti bent vieną perdavimą komandos draugui prieš permušant kamuolį į varžovų pusę. Mačas vyksta iki dviejų laimėtų setų, viename sete reikia laimėti 12 taškų.

Dinamiškas žaidimas išpopuliarėjo labai greitai. 2017 m. įkurta Tarptautinė tekbolo federacija (FITEQ), kuriai vadovauja G.Boršanjis. Tais pačiais metais įvyko pirmas pasaulio čempionatas. 2020 m. FITEQ vienijo tik 50 valstybių federacijas, šiemet - jau 130.

Lietuvos tekbolo federacija įkurta 2021 m. Pasirodymai tarptautinėje arenoje kol kas yra kuklūs. Praėjusį lapkritį pasaulio čempionate Vokietijoje Kęstutis Balčiūnas pralaimėjo abu vienetų varžybų mačus. Dvejetų varžybose K.Balčiūnas dalyvavo kartu su savo treneriu L.Arlausku, jose taip pat patirtos dvi nesėkmės.

Garsiau tekbolo pavadinimas nuskambėjo Lenkijoje vykstant Europos žaidynėms. Jose dalyvavo K.Balčiūnas, kuris pirmame mače įveikė Šiaurės Makedonijos sportininką, o antrame pralaimėjo pasaulio vicečempionui lenkui Adrianui Dušakui (Adrian Duszak) ir tuo savo pasirodymą baigė. Beje, Europos žaidynėse Lietuvai turėjo atstovauti ne K.Balčiūnas, o specialų atrankos turnyrą laimėjęs Mantas Makutunovičius. Visgi pastarasis neatitiko FITEQ iškeltų reikalavimų, jam pritrūko vieno papildomo pasirodymo tarptautinėje arenoje. Visi tekbolo propaguotojai Lietuvoje yra buvę futbolininkai.

- Teigiama, kad tekbolas yra sparčiausiai populiarėjanti sporto šaka pasaulyje. Kokie argumentai gali pagrįsti šį teiginį?, - paklausėme tekbolo pradininko Lietuvoje Luko ARLAUSKO.

- Turbūt peržiūros socialiniuose tinkluose, kurias galima vadinti rekordinėmis. Bijau pameluoti, todėl nepasakysiu tikslių skaičių, bet tekbolas pagal peržiūras patenka į TOP 5 tarp visų sporto šakų, nors kai kurios sporto šakos turi šimtametę ar dar ilgesnę istoriją. O tekbolui dabar - tik kiek daugiau nei 10 metų. Be to, nežinau ar yra kitų sporto šakų, kurios taip greitai išsiplėtė per visą pasaulį. Tarptautinės federacijos narių skaičius didėja labai greitai.

- Kodėl tekbolas populiarėja taip greitai, kuo ši sporto šaka tokia partaukli?

- Pabandžius pirmą kartą, nesinori sustoti. Taip buvo ir man, tą patį girdžiu iš kitų žmonių, išbandžiusių tekbolą. Įdomi sporto šaka - efektinga, greita, joje daug judesio, emocijų, žaidimas patrauklus žiūrovo akiai. Žmonės turbūt ieško naujovių, tekbolas įtraukia ir po to jie mėgaujasi tiek žaisdami, tiek žiūrėdami.

- Jus vadina tekbolo pradininku Lietuvoje. Kada ir kaip viskas prasidėjo?

- Viskas prasidėjo prieš nepilnus dvejus metus. Mano kolega ir draugas, Lietuvos tekbolo federacijos prezidentas Arnoldas Mauragas šiuo metu gyvena Vokietijoje, o dirba Liuksemburge. Važiuodamas į darbą jis pastebėjo tekbolą, sužinojo, kad Lietuvoje tokio sporto nėra, ir buvo įsteigta federacija, pradėjome veiklą.

- Kiek brangu užsiimti tekbolu ir kiek sudėtinga pradėti? Tekbolui skirto stalo juk nenusipirksi kiekvienoje parduotuvėje.

- Manau, tekbolo infrastruktūra yra pakankamai pigi. Sudėtinga įsirengti, sakykime, padelio kortą ar krepšinio salę, o čia reikia tik gero pagrindo po kojomis ir tekbolo stalo. Nemanau, kad tai yra labai didelė investicija. Stalų prekyboje yra, kaina prasideda nuo maždaug 1600 eurų ir gali siekti 3500 eurų. Kaina priklauso nuo stalo tipo, jų yra keturi. Vieni stalai yra labiau skirti lauko sąlygoms. Nors jie visi gali būti naudojami lauke, bet skiriasi kokybė, be to, kai kurie stalai gali būti tvirtinami tik ant pagrindo, o kitus galima drąsiai nešti į lauką ir žaisti ten.

- Ar aukštą žaidimo lygį tekbole gali pasiekti tik buvę futbolininkai?

- Manau, ne tik jie. Šiuo metu vedame treniruotes Vilniuje, Martyno Mažvydo progimnazijos stadione. Šaltuoju metų laikų taip pat dirbame ten, tik salėje. Nepasakysiu, kad dalyvių yra labai daug, bet prisijungia vis daugiau ir daugiau žmonių. Yra pavyzdžių, kad, atėję į treniruotes, žmonės tikrai greitai įsivažiuoja. Kai rengėme turnyrą Vilniuje, du jaunuoliai atėjo tiesiog sudalyvauti, nors nebuvo žaidę. Jiems buvo įdomu, jie užsirašė į turnyrą. Aišku, pirmame turnyre jiems sekėsi ne taip gerai, kaip galbūt tikėjosi, tačiau vaikinai nenuleido rankų, toliau lanko treniruotes ir matosi stiprus progresas. Nors jie nebuvo futbolininkai, gal tik metus kitus lankė šią sporto šaką. Po kelių savaičių progresas jau matėsi. Aišku, profesionaliems futbolininkams yra lengviau, jie 15-20 metų draugauja su kamuoliu ir lengviau įsilieja į tekbolą, bet ir kiti žmonės, jei nori treniruotis ir nenuleidžia rankų, rezultatus pamato labai greitai.

- Įsivaizduokime, kad tekbolu rimtai užsiima vienas techniškiausių pasaulio futbolininkų Neimaras (Neymar). Jis galėtų tapti pasaulio čempionu ir kiek laiko prireiktų įsisavinti tekbolo subtilybes?

- Manau, tokieks žaidėjams kaip Neimaras laiko prireiktų tikrai nedaug. Kita vertus, be specialaus pasiruošimo jis neturėtų nė mažiausio šanso nugalėti stipriausius tekbolo žaidėjus. Tačiau po trumpo pasiruošimo turbūt pavyktų. Jei kalbame apie aukščiausio lygio futbolininkus, jie greitai pasiektų aukštą lygį.

- Kiek tekbole svarbūs fiziniai duomenys?

- Jie tikrai svarbūs, nors iš šono gali atrodyti, kad tai - tik smagus laiko praleidimas. Kai pažaidi valandą ar pusantros, tikrai jauti nuovargį, nes dirba visas kūnas. Fiziniai duomenys reikalingi, nors gal dar svarbiau, kad gerai dirbtų galva. Net stipriausi žaidėjai pasiduoda emocijoms, su jomis nesusitvarko ir pralaimi varžybas. Šis sportas reikalauja labai didelio susikaupimo, vidinės ramybės.

- Kiek žmonių Lietuvoje užsiima tekbolu?

- Vilniuje į treniruotes susirenka 8-10 žmonių, bet sunku pasakyti, kiek pastovių žaidėjų yra visoje Lietuvoje. Kai organizuojame turnyrus, sulaukiame iki 30 dalyvių.

- Žaidžia tik vyrai, ar tarp dalyvių atsiranda ir moterų?

- Šiuo metu žaidžia tik vyrai. Dėl moterų šiek tiek liūdna, kad jos taip nedrąsiai žengia prie tekbolo stalo, nes šis sportas moterims yra labai tinkamas, kitose šalyse moterys labai stipriai įsijungia. Mes labai laukiame žaidėjų moterų, stengiamės prisikviesti. Juo labiau kad yra ir mišrių dvejetų kategorija.

- Nebandėte sudominti tekbolu garsių Lietuvos futbolininkų, nacionalinės rinktinės narių?

- Kalbant apie tuos, kurie dar žaidžia profesionaliai, mano asmeninė patirtis rodo, kad Lietuvoje vyksta kova dėl kiekvienos galvos. Futbolo klubai saugo savo žaidėjus. Kartais jaučiasi, kad kažkas norėtų ateiti ir pabandyti, tačiau jie turi profesionalias sutartis, klubai neleidžia, gal bijo traumų, nors traumų tikimybė tekbole yra labai nedidelė. Juk tekbolas - nekontaktinė sporto šaka.

- Kokio lygio turi būti žaidėjas, kad iš tekbolo užsidirbtų pragyvenimui?

- Gero lygio žaidėjas (juokiasi). Tekbolo turai vyksta ne šalies, o pasaulio mastu. Per mėnesį įvyksta maždaug pusantro turnyro, kartais - du per mėnesį, kartais - vienas. Į turus renkasi žaidėjai iš viso pasaulio, juose yra piniginiai prizai. Talentingas žmogus, įdėjęs daug darbo, po metų jau galėtų uždirbinėti pinigus. Be to, tarptautiniai turai suteiktų galimybę apkeliauti daug pasaulio šalių. Nemažai iš tekbolo gyvenančių žaidėjų yra Vengrijoje, Lenkijoje, JAV, Brazilijoje. Tinkamas savybes turintis žmogus galėtų gan greitai pasiekti tą lygį. Mes patys, padirbėję dvejus metus, jaučiame, kad kylame. Ketiname nesustoti, kol pasieksime aukščiausias pozicijas.

- Jūsų federacijos tinklalapyje rašoma, kad tekbolo tikslas - 2028 m. olimpinės žaidynės. Tikite, kad jūsų sporto šaka taip greitai pateks į olimpinę programą?

- Žinoma, tikime. Manau, neseniai vykusios Europos žaidynės nemažai prisidės prie to, kad norai virstų realybe. Mes tikime, nes matome greitai progresuojančią sporto šaką. Tekbolas vertas olimpinių žaidynių. Tikime tuo, ką darome.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jums atrodo reikalinga sukti laikrodį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kuris JAV prezidentas būtų geresnis variantas Lietuvai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+1 +7 C

+3 +11 C

+7 +12 C

+7 +13 C

+9 +12 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s