Pandemija nulėmė, kad pavasarį nematėme futbolo Europos turnyrų mūšių, tačiau nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Tai, ko nematėme pavasarį, išvysime rugpjūtį. Šiandien bus atnaujintos Europos lygos varžybos, o penktadienį - Čempionų lygos. Futbolo bus daug, iki rugpjūčio 23 d. aukšto lygio rungtynės vyks beveik kiekvieną dieną.
Įprastoje situacijoje rugpjūtis tikrai nėra mėnuo, lepinantis aukščiausio lygio futbolu. Kadangi situacija neįprasta, Europos futbolo asociacijų sąjungai (UEFA) teko priimti neįprastus sprendimus. Per birželį ir liepą baigėsi svarbiausi nacionaliniai čempionatai, o rugpjūtis paliktas kovoms tarptautinėje arenoje.
Visų pirma, reikės užbaigti reikalus abiejų turnyrų aštuntfinaliuose, kurių nepavyko užbaigti kovą. Europos lygoje pirmąsias aštuntfinalio rungtynes spėjo sužaisti šešios iš aštuonių porų. Atsakomosios rungtynės įvyks šiandien ir rytoj. Kai kuriose iš jų verta laukti atkaklios kovos, kai kurios bus tik formalumas. Pavyzdžiui, „Manchester United“ (Anglija) pirmoje akistatoje išvykoje Linco klubą LASK (Austrija) sutriuškino net 5:0.
Dvi poros kovą aštuntfinalio susitikimų net nepradėjo. Jose nugalėtojai paaiškės po vienerių rungtynių neutraliose aikštėse. Šiandien Gelzenkirchene susitiks Milano „Inter“ (Italija) ir „Getafe“ (Ispanija), rytoj Duisburge „Sevilla“ (Ispanija) žais su „Roma“ (Italija). Nuo ketvirtfinalio visos rungtynės vyks keturiuose Vokietijos miestuose - Duisburge, Kelne, Gelzenkirchene ir Diuseldorfe. Europos lygos nugalėtojai rugpjūčio 21 d. bus išaiškinti Kelne.
Čempionų lygoje liko keturios poros, spėjusios sužaisti tik vienerias aštuntfinalio rungtynes. Kaip ir Europos lygoje, atsakomieji šio etapo susitikimai vyks ten, kur buvo numatyti kovą. Penktadienį Madrido „Real“ (Ispanija) išvykoje bandys atsirevanšuoti „Manchester City“ (Anglija) futbolininkams už pralaimėjimą 1:2. Revanšo sieks ir Turino „Juventus“ (Italija), 0:1 nusileidęs Liono ekipai „Olympique“ (Prancūzija). Turino klubui bus lengviau nei „Real“, jis žais namie.
Šeštadienį formalumus atliks Miuncheno „Bayern“ (Vokietija), svečiuose 3:0 sutriuškinęs Londono „Chelsea“ (Anglija). Daug didesnę intrigą žada „Barcelona“ (Ispanija) akistata su „Napoli“ (Italija). Pirmasis šių komandų susitikimas Neapolyje baigėsi 1:1.
Tai, kad atsakomosios aštuntfinalio rungtynės vyks ne neutraliose aikštėse, kėlė šiokį tokį nerimą, nes pandemija išlieka svarbiu faktoriumi. Buvo abejonių, ar „Real“ galės žaisti Mančesteryje dėl Didžiojoje Britanijoje atvykėliams taikomo dviejų savaičių karantino. Visgi aukšto lygio varžyboms padaryta išimtis. „Napoli“ dėl prastos padėties Katalonijos regione nenorėjo vykti į Barseloną, tačiau UEFA atsisakė perkelti rungtynes į neutralią aikštę.
Dvi Čempionų lygos ketvirtfinalio poros jau aiškios - „Paris Saint-Germain“ (Prancūzija) susitiks su Bergamo „Atalanta“ (Italija), o Madrido „Atletico“ (Ispanija) žais su „Leipzig“ (Vokietija). Nuo ketvirtfinalio visos rungtynės, įskaitant finalą rugpjūčio 23 d., vyks Lisabonoje. Komandas priims du Portugalijos sostinės stadionai.
Tiek ketvirtfinalyje, tiek pusfinalyje bus žaidžiamos vienerios rungtynės, vietoj įprastų dviejų. Tai padidina netikėtumų galimybę, kaip ir faktas, kad komandų pasiruošimas buvo skirtingas. Vokietijos čempionatas baigėsi birželio 27 d., Ispanijos - liepos 19 d., Anglijos - liepos 26 d., o Italijos - tik praėjusį savaitgalį. Prancūzijos čempionatas po karantino apskritai nebuvo atnaujintas. Kai kurios komandos, pavyzdžiui, Miuncheno „Bayern“, praktikos stoką bandė kompensuoti draugiškomis rungtynėmis.
Komandų sudėtis, kaip ir visada, pakoregavo traumos ir kortelių perteklius. Atsakomosiose aštuntfinalio rungtynėse „Real“ versis be suspenduoto kapitono Serchijaus Ramoso (Sergio Ramos). UEFA tinklalapio duomenimis, „Barcelona“ gretose truks keturių žaidėjų, o „Chelsea“ - net septynių.
Neįprastas yra kitas sudėtis koregavęs faktorius. Sezonas užsitęsė ir kai kurie futbolininkai jau spėjo pakeisti klubus. Jie baigiamosiose kovose negalės atstovauti nei senosioms, nei naujosioms komandoms. „Paris Saint-Germain“ dėl perėjimų ir pasibaigusių sutarčių neteko Edinsono Kavanio (Edinson Cavani), Tomo Menjė (Thomas Meunier) bei Tangujaus Nianzu (Tanguy Nianzou). Paryžiaus klubo gerbėjams turbūt labiau kelia nerimą tai, kad Prancūzijos taurės finale traumą patyrė Kilianas Mbapė (Kylian Mbappe). Iš pradžių skelbta, jog jis nežais ketvitfinalyje, bet neseniai pasirodė kitokia informacija - puolėjas esą sveiksta greičiau, nei tikėtasi, ir gali spėti sugrįžti į rikiuotę.
„Leipzig“ neturės į „Chelsea“ persikrausčiusio puolėjo Timo Vernerio (Timo Werner), o „Barcelona“ - į „Juventus“ perėjusio saugo Arturo (Arthur). Pastarasis Katalonijoje sukėlė didelį nepasitenkinimą, nes išvyko namo į Braziliją ir nenori grįžti Čempionų lygos pabaigtuvėms, nors teoriškai turėtų tai padaryti.
„Arturas parodė nepagarbą komandos draugams. Jis negerbia ir mūsų klubo. Mes juk kausimės dėl pergalės Čempionų lygoje, o jis prieš tokį svarbų turnyrą nutarė neatvykti. Tam negali būti jokių pasiteisinimų. Buvome susitarę, kad Arturas žais mūsų komandoje visuose turnyruose iki sezono pabaigos. Jis pademonstravo disciplinos stoką. Užvesta byla, bus baudos“, - rūstavo „Barcelona“ prezidentas Chosepas Bartomeu (Josep Bartomeu).
Primename, kad Čempionų lygos sostas yra laisvas, nes titulą gynęs „Liverpool“ (Anglija) jau spėjo iškristi, kaip, beje, ir vicečempionas Londono „Tottenham Hotspur“ (Anglija). Galima tik spėlioti, kas užims sostą, bet nesunku prognozuoti, kas taps rezultatyviausiu turnyro žaidėju. Tik stebuklas sutrukdytų išlikti lyderiu „Bayern“ puolėjui Robertui Levandovskiui (Robert Lewandowski), kurio sąskaitoje - 11 įvarčių.
10 įvarčių įmušė Erlingas Holandas (Erling Haaland) iš Dortmundo „Borussia“, tačiau ši ekipa yra iškritusi, o kiti R.Levandovskio persekiotojai yra pasižymėję ne daugiau nei po 6 kartus. Įdomu, kad pastaruosius 11 sezonų geriausiu Čempionų lygos snaiperiu visada tapdavo Krištianas Ronaldas (Cristiano Ronaldo) arba Lionelis Mesis (Lionel Messi). Šiemet tradicija greičiausiai bus sulaužyta, nes šie futbolo korifėjai yra įmušę tik po 2 įvarčius.
Viruso baimė, neutralios aikštės ir mažesnis rungtynių skaičius ketvirtfinalyje bei pusfinalyje lyg ir kelia grėsmę, kad Čempionų lyga šiemet bus ne tokia įspūdinga. Kita vertus, pasigirsta nuomonių, kad jos pabaigtuvės bus įspūdingos kaip niekada. „Gazzetta dello Sport“ rugpjūčio kovas netgi palygino su pasaulio čempionatu. Jei pridėsime ir Europos lygą, rungtynės vyks beveik kasdien, kaip ir planetos pirmenybėse. Be to, vidutinis futbolininkų meistriškumas geriausiuose Europos klubuose yra tikrai aukštesnis nei daugelyje pasaulio čempionato rinktinių. Šis rugpjūtis futbole tikrai bus toks, kokio dar nesame matę.
Datos
Rugpjūčio 5-6 d. Europos lygos aštuntfinalis
Rugpjūčio 7-8 d. Čempionų lygos aštuntfinalis
Rugpjūčio 10-11 d. Europos lygos ketvirtfinalis
Rugpjūčio 12-15 d. Čempionų lygos ketvirtfinalis
Rugpjūčio 16-17 d. Europos lygos pusfinalis
Rugpjūčio 18-19 d. Čempionų lygos pusfinalis
Rugpjūčio 21 d. Europos lygos finalas
Rugpjūčio 23 d. Čempionų lygos finalas