respublika.lt

Artimi, bet retai matomi varžovai (0)

2020 spalio mėn. 10 d. 18:04:50
Arūnas ABROMAITIS

Lietuvos rinktinės futbolininkai sekmadienį Vilniuje maču su Baltarusijos nacionaline komanda atidarys antrąjį Tautų lygos varžybų „langą". Nors baltarusiai yra mūsų kaimynai, susitikti su jų rinktine oficialiose rungtynėse lietuviams iki šiol neteko. Net ir kontroliniuose mačuose keliai nesusikirto jau seniai - nuo 2012-ųjų. Dauguma Baltarusijos rinktinės narių žaidžia savo šalies klubuose, nacionalinė komanda negali pasigirti dideliais pasiekimais, tačiau ji gavo realų šansą patekti į kitais metais vyksiantį Europos čempionatą. Ketvirtadienį baltarusiai žaidė rungtynes, kurias patys vadina daug svarbesnėmis už susitikimą su lietuviais.

×
nuotr. 1 nuotr.
Baltarusiams mače su lietuviais nepadės rinktinės veteranas ir vienas lyderių - Borisovo klubo BATE saugas Stanislavas Drahunas (kairėje). EPA-Eltos nuotr.


Kaimynų „krikštatėviai"

Lietuvos ir Baltarusijos rinktinės varžosi C diviziono 4-oje grupėje. Jų susidūrimas Vilniuje įvyks rytoj 19 val. Spalio 14 d., taip pat 19 val. ir taip pat Vilniuje, lietuviai susitiks su Albanijos futbolininkais. Baltarusių varžove trečiadienį bus Kazachstano komanda. Visos šios rungtynės - antrasis iš trijų Tautų lygos varžyboms skirtų „langų". Pirmasis buvo rugsėjį ir po jo visos keturios grupės ekipos turi po 3 taškus.

Lietuvos rinktinė visam laikui įrašyta į Baltarusijos futbolo istoriją, nes po SSRS subyrėjimo baltarusiai pirmąsias rungtynes sužaidė būtent su mūsiškiais. Tai įvyko 1992 m. liepą Vilniuje, draugiškas mačas baigėsi 1:1. Keista, bet per beveik tris dešimtmečius kaimyninių valstybių rinktinės taip ir nesusidūrė oficialiose rungtynėse. Rytoj bus pirmas kartas.

Anksčiau daug kartų susidurta kontroliniuose mačuose. Keturis iš jų laimėjo baltarusiai, keturi baigėsi lygiosiomis, o lietuviai buvo stipresni tik kartą - 2005 m., kai įveikė kaimynus 1:0. Nuo 2012 m. mūsiškiai su baltarusiais nesusitiko net ir draugiškose rungtynėse. Paskutinė akistata baigėsi tokiu pačiu rezultatu, kaip ir pirmoji - 1:1.

Įkandamas riešutas

Vyresnės kartos Lietuvos sirgaliams Baltarusijos futbolas asocijuojasi su Minsko „Dinamo" pasiekimais. Jie buvo didesni nei Vilniaus „Žalgirio" - 1982 m. „Dinamo" netgi tapo SSRS čempionu. Klubo treneriu tuo metu buvo garsus futbolo specialistas Eduardas Malofejevas, jame žaidė SSRS rinktinės nariai Sergejus Borovskis, Sergejus Aleinikovas, Andrejus Zygmantovičius. Žaidė ir lietuvis Liudas Rumbutis.

Po SSRS subyrėjimo Baltarusijoje taip pat užaugo ne vienas garsus futbolininkas. Aliaksandras Hlebas atstovavo Londono „Arsenal" ir „Barcelona", Vitalijus Kutuzovas - „Milan", Lisabonos „Sporting", Genujos „Sampdoria", „Parma", Siargejus Gurenka - „Roma", „Zaragoza", „Parma" klubams. Aliaksandras Chackevičius ir Valentinas Bialkevičius su Kijevo „Dinamo" 1999 m. pasiekė Čempionų lygos pusfinalį.

Visgi Baltarusijos rinktinei, nepaisant garsių pavardžių, sekėsi ne ką geriau nei mūsiškei - ji taip pat nėkart nepateko į pasaulio ar Europos čempionatus. Arčiausiai tikslo kaimynai atsidūrė 2002 m. pasaulio čempionato atrankoje. E.Malofejevo treniruota komanda grupėje liko trečia po Lenkijos ir Ukrainos, jai trūko poros taškelių, kad pakiltų į antrąją poziciją ir patektų į atkrintamąsias varžybas. Viltis iškovoti tuos pora taškelių sužlugdė Velso ekipa, paskutinėse atrankos rungtynėse įveikusi baltarusius 1:0.

Paskutiniuose atrankos cikluose Baltarusijos futbolininkai buvo toli nuo lyderių. 2018 m. pasaulio čempionato atrankoje jie pasiekė tik 1 pergalę per 10 rungtynių ir grupėje liko paskutiniai - šešti. Net Liuksemburgo rinktinė atsidūrė anksčiau. 2020 m. Europos čempionato atrankoje sekėsi ne ką geriau - baltarusiai užėmė kevirtąją vietą tarp penkių komandų, aplenkę tik estus.

Paprašytas apibūdinti Baltarusijos nacionalinę komandą, Lietuvos rinktinės treneris Valdas Urbonas nedaugžodžiavo: „Dauguma jų futbolininkų žaidžia Baltarusijos lygoje, kurioje nebuvo pertraukos net per karantiną. Aišku, tie žaidėjai turi meistriškumo, bet manau, kad tai mums yra įkandamas riešutėlis."

Svarbiau už Tautų lygą

Tarptautinės futbolo federacijos reitinge Baltarusija užima
87-ąją, o Lietuva - 131-ąją vietą. Skirtumas nemažas, tačiau pozicijos reitinge ne visada atspindi komandos pajėgumą. Pirmajame Tautų lygos „lange" lietuviai namie 0:2 pralaimėjo Kazachstanui ir išvykoje 1:0 įveikė grupės favoritę Albaniją. Baltarusiai savo aikšteje 0:2 nusileido albanams ir svečiuose 2:1 įveikė kazachus.

Istorija - panaši, paskutiniai rezultatai - irgi panašūs. Visa tai lyg ir rodo, kad V.Urbonas buvo teisus, pavadindamas baltarusius įkandamu riešutėliu. Abi komandos yra toli nuo elito, tačiau kaimynai, net ir prie jo nepriartėję, gavo istorinį šansą prasibrauti į Europos čempionatą.

Tą šansą baltarusiai gavo 2018 m. Tautų lygos varžybose, kai žaidė silpniausiame D divizione. Aplenkę Liuksemburgą, Moldovą ir San Mariną, kaimynai grupėje užėmė pirmąją vietą. O varžybų sistema tokia, kad net ir silpniausio diviziono grupės nugalėtojai pelnė kelialapį į atkrintamąsias varžybas, kuriose kovojama dėl kelialapio į Europos pirmenybes.

Jei ne pandemija, atkrintamosios varžybos jau seniai būtų įvykusios. Koronavirusui sumaišius kortas, jos nukeltos iki šio mėnesio. Užvakar baltarusiai atkrintamųjų varžybų pusfinalyje išvykoje susitiko su Sakartvelo futbolininkais.

Prieš kelionę į Sakartvelą Baltarusijos rinktinės treneris Michailas Marchelis sulaukė klausimo, ar susitikimai su Lietuva bei Kazachstanu nenublanksta prieš mačą Tbilisyje. Treneris neslėpė, kad rungtynių reikšmė išties skiriasi. „Ne taip dažnai žaidžiame tokius mačus. Tiesą sakant, tokių svarbių rungtynių Baltarusijos rinktinė apskritai nėra turėjusi. Suprantama, kad akcentuojame būtent šį mačą", - teigė M.Marchelis.

Istoriniu šansu baltarusiai nepasinaudojo. Jie praleido įvartį po 11 metrų baudinio, nusileido Sakartvelo futbolininkams 0:1 ir nepateko į Europos pirmenybes.

Namie arba Rusijoje

Išvykai į Sakartvelą ir Tautų lygos rungtynėms baltarusių treneris pakvietė 28 kandidatus. Dauguma jų, kaip ir minėjo V.Urbonas, žaidžia savo šalies klubuose - ilgamečiame Baltarusijos futbolo flagmane Borisovo BATE, Bresto „Dinamo", Minsko „Dinamo", Soligorsko „Šachtior". Beje, šiuo metu čempiono titulas priklauso ne BATE, o Bresto „Dinamo".

Dabartinėje rinktinėje nėra tokių žvaigždžių kaip A.Hlebas ar V.Kutuzovas. Keli legionieriai atstovauja ne Vakarų Europos, o Rusijos ir Kazachstano klubams. Patirtimi tarp jų išsiskiria 33-ejų Aliaksandras Martynovičius, nacionalinėje komandoje sužaidęs jau 73 rungtynes. Gynėjas nuo 2010 m. yra „Krasnodar" klubo narys, o šiuo metu - ir jo kapitonas. „Krasnodar" - viena stipriausių Rusijos komandų. Praėjusį sezoną ji iškovojo bronzos medalius, šį sezoną prasibrovė į Čempionų lygos grupių etapą.

Į elitinį Rusijos klubą pateko ir jaunasis Baltarusijos talentas - 22-ejų puolėjas Vitalijus Lisakovičius. Rugpjūtį jis pasirašė ketverių metų sutartį su Maskvos „Lokomotiv", o sekmadienį įmušė savo pirmąjį įvartį Rusijos čempionate.

Užsikrėtęs lyderis

2012 m. paskutiniame Lietuvos ir Baltarusijos rinktinių susitikime įvartį į mūsiškių vartus įmušė Stanislavas Drahunas. BATE saugas nacionalinėje komandoje yra sužaidęs 68 rungtynes ir pelnęs 11 įvarčių. Be abejo, S.Drahunas vėl keltų didelę grėsmę lietuvių vartams, jei apskritai žaistų. Visgi Vilniuje 32-ejų futbolininko neišvysime. M.Marchelis jį įtraukė į išplėstinį kandidatų sąrašą, tačiau į treniruočių stovyklą nepakvietė.

Labai norint, čia būtų galima ieškoti politinės potekstės. Mat S.Drahunas viešai išreiškė paramą krepšininkei Alenai Leučankai, sulaikytai Aliaksandro Lukašenkos represinio režimo. Tokie dalykai Baltarusijoje gali baigtis liūdnai. Pavyzdžiui, Minsko rankinio klubas „Vitiaz-Leon" atsisakė žaisti artimiausias rungtynes, kad atkreiptų dėmesį į A.Leučankos suėmimą. Klubas nedelsiant buvo pašalintas iš Baltarusijos čempionato, netrukus jis jau skelbė, jog neturi net kur treniruotis.

Tačiau S.Drahuno neiškvietimo priežastys turbūt nėra politinės. Arba bent jau yra kitų priežasčių, kuriomis galima pridengti politines. Paskutinėse Tautų lygos runtgynėse su kazachais saugas žaidė visas 90 min., bet rugsėjo viduryje jam diagnozuotas koronavirusias. Nuo to laiko
S.Drahunas neregistruotas nė vienam BATE mačui.

Koronavirusas tuo pačiu metu diagnozuotas ir kitam BATE saugui Igoriui Stasevičiui, kuris yra pašauktas į rinktinę. „Pakartotinis S.Drahuno testas taip pat buvo teigiamas. Stanislavas mums buvo labai reikalingas, tačiau turėjome įsiklausyti į medikų nuomonę. Sveikatos apsaugos specialistai sako, kad jis gali būti infekcijos nešiotojas. Nutarėme apsidrausti ir į stovyklą S.Drahuno nepakvietėme. Patikėkite, tai buvo labai sunkus sprendimas, nes Stanislavui rinktinėje tenka lyderio vaidmuo", - pasirinkimą paaiškino M.Marchelis.

Lietuvos rinktinei generaline repeticija prieš mačą su baltarusiais tapo draugiškos rungtynės Taline. Ten mūsiškiai trečiadienį susitiko su Estijos nacionaline komanda. Repeticija pavyko - V.Urbono auklėtiniai laimėjo 3:1.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KORONAVIRUSAS: sekmadienį dar vienam „Regitros“ Kauno filialo darbuotojui patvirtintas koronavirusas.
  • EISMO ĮVYKIAI: praėjusį savaitgalį, spalio 16-18 dienomis, Lietuvos keliuose, pirminiais duomenimis, įvyko 18 eismo įvykių, viename jų žuvo lengvąjį automobilį vairavęs 18 metų vaikinas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar keliaujate į užsienio valstybes pandemijos metu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar eisite balsuoti antrajame Seimo rinkimų ture?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 3 +7 C

+2 +7 C

 

+5 +7 C

 +9 +11 C

+9 +12 C

 

 +11 +14 C

1-6 m/s

0-4 m/s

 

1-6 m/s

       

Nuorodos