respublika.lt

A.Narbekovas: Islandai nebus lengvas grobis (0)

2016 liepos mėn. 01 d. 14:36:06
Arūnas ABROMAITIS, sportas@vakarozinios.lt

Europos futbolo čempionate pasibaigė aštuntfinalio etapas, po kurio namo iškeliavo titulo neapgynusi Ispanijos rinktinė, favoritų vardo nepateisinę anglai ir puikiai grupių varžybose pasirodę kroatai. Vakar vėlai vakare prasidėjo ketvirtfinalio mūšiai, kurie baigsis poryt. Šiuos čempionato etapus „Sporto gyvenimas“ aptarė su olimpiniu čempionu, vienu geriausių visų laikų Lietuvos futbolininkų Arminu NARBEKOVU.

×
nuotr. 1 nuotr.
KARIAI. Anglus namo išsiuntę Islandijos vikingai ketvirtfinalyje mes iššūkį čempionato šeimininkams prancūzams. EPA-Eltos nuotr.

 

- Ar kurį nors aštuntfinalio rezultatą verta vadinti sensacija?

- Sensacija būtų galima vadinti Islandijos patekimą į ketvirtfinalį. Antra vertus, tiesiog žiūrint rungtynes neatrodė, kad jie silpnesni už anglus. Jie parodė savo vikingų veidą ir laimėjo pelnytai. Vertinant progas įmušti įvartį, islandai jų turėjo turbūt ne mažiau nei anglai.

- Anglijoje užaugo nauja techniškų futbolininkų karta, jie atsisakė tradicinio britiško stiliaus, tačiau gerų rezultatų kaip nėra, taip nėra. Ko trūko šiai komandai?

- Manau, trūko aštrumo. Islandai jiems visai nedavė žaisti. Vos tik islandai prarasdavo kamuolį, jie spausdavo, anglų futbolininką atakuodavo 2-3 žaidėjai. Toks planas pavyko, išmušė anglus iš vėžių. Gal anglai po greito įvarčio galvojo, kad bus lengviau. Matėme, kuo tai baigėsi. Yra tokia statistika - kai įmuši įvartį, paskui per porą minučių dažnai gauni atgal. Tai pasitvirtino. Malonu, kai tokios mažos šalelės parodo, kad pinigai reiškia ne viską. Gražu žiūrėti, koks yra islandų atsidavimas, noras laimėti.

- Vykstant grupių varžyboms daugelio sirgalių širdis užkariavo kroatai, bet jie jau iškeliavo namo. Kroatų rungtynės su portugalais tikriausiai puikiai parodo, kad grupių etapas ir atkrintamosios varžybos yra visiškai skirtingi dalykai?


- Be abejo. Grupių etape svarbi ir matematika. Visi kažko ieško, skaičiuoja, žiūri, kad gal užteks lygiųjų. Atkrintamosiose varžybose skaičiavimų jau nėra. Arba praeini, arba ne. Jei neįdedi tiek pastangų, kaip varžovas, turi problemų. Tai parodė ir islandų rungtynės. O dėl Kroatijos ir Portugalijos rungtynių, svarbus dalykas yra progų išnaudojimas. Anksčiau ir portugalai tai patyrė savo kailiu. Jie turėjo daug momentų, bet neįmušė, ir visos jų rungtynės grupėje baigėsi lygiosiomis. Aštuntfinalyje jų rungtynės nebuvo gražios, abi rinktinės žaidė gynybinį futbolą. Kai jau viskas atrodė baigta, kai visi laukė baudinių serijos, įvyko tokia apmaudi klaida. Kaip sakoma - jei neįmuši tu, įmuš tau. Taip ir atsitiko. Buvo momentas prie portugalų vartų, po jo - žaidėjų atsikirtimas, aštrus perdavimas ir greita ataka. Ir viskas. Reikia žaisti tol, kol teisėjas sušvilpia.

- Aštuntfinalyje iškrito ir čempionai ispanai. Ar, stebint jų rungtynes su italais, susidarė įspūdis, kad ispanai verti daugiau, ar galima kalbėti apie sėkmės trūkumą?

- Gal ispanams truputį trukdė stiprus lietus. Gal sąlygos netiko jų trumpiems perdavimams, greitam judėjimui. Šįkart buvo netikslumų. Antrajame kėlinyje ispanai valdė kamuolį 75 proc. laiko. Matėsi, kad italai atidavė iniciatyvą, tačiau žinome, kokia yra italų gynyba. Jie labai gerai susitvarkė, padarė namų darbus, išnagrinėjo ispanų žaidimą ir padarė tai, ką reikėjo.

- Italai dažnai būdavo keikiami už pernelyg didelį dėmesį gynybai ir neišraiškingą žaidimą puolime. Tačiau šiemet italai tokių priekaištų turbūt nenusipelno?


- Jų žaidimas šiemet iš tiesų puikus. Jis gražus akiai, turėtų patikti žiūrovams. Rinktinė yra visapusiškai pasirengusi bet kokių problemų sprendimui, moka žaisti ir gynyboje, ir atakoje. Komandoje lyg ir nėra didelių žvaigždžių, bet pažiūrėkime į jos grandis. Pradedant nuo vartų - juose stovi Džanluidžis Bufonas (Gianluigi Buffon), vienas labiausiai patyrusių žaidėjų. Vartininko žaidimas gali suteikti komandai didelį pasitikėjimą. Matėme, kaip žaidė vengrų vartininkas Gaboras Kiralis. Tokie žmonės sustiprina komandą. Italai turi labai tvirtą gynybos liniją, kurios žaidėjai yra praėję ugnį ir vandenį. Yra ir greitų futbolininkų. Italijos rinktinės žaidimą galima tik pagirti.

- Aštuntfinalio etapo pabaigoje buvo du sutriuškinimai - pasismagino vokiečiai ir belgai. Ar šios komandos pagerino savo žaidimą, palyginti su grupių varžybomis, ar tiesiog varžovai buvo pernelyg silpni?

- Seniai žinoma, kad Vokietijos rinktinė yra turnyrinė komanda, ji vis prideda nuo rungtynių iki rungtynių. Tiek vokiečių rungtynėse su slovakais, tiek belgų rungtynėse su vengrais matėsi komandų lygių skirtumas. Prisidėjo ir tai, kad buvo pelnyti greiti įvarčiai. Kai slovakai žaidžia su pasaulio čempionais ir krenta greitas įvartis, tai sulaužo pasitikėjimą savimi.

- Nors įmušė daug įvarčių, vokiečiai ir belgai čempionate pasižymėjo ir progų švaistymu. Kituose etapuose varžovai kurti tiek progų tikriausiai neleis?

- Neleis. Bus įdomu pažiūrėti, kaip vokiečiai žais su italais. Vokiečiams šie varžovai labai neparankūs. Aš net neatsimenu, kada vokiečiai nugalėjo italus. Kai 2006 m. pasaulio čempionatas vyko Vokietijoje, jie namie pralaimėjo italams pusfinalyje. Lemiamu momentu italai yra neprognozuojami ir tikrai neparankūs vokiečiams. Įdomu būtų pažiūrėti, kada vokiečiai paskutinį kartą nugalėjo italus oficialiose rungtynėse.

- Niekada. Jiems pavykdavo laimėti tik draugiškas rungtynes. Didžiuosiuose turnyruose arba būna lygiosios, arba laimi italai.

- Taigi. O dabar lygiųjų nebus. Aišku, visos serijos kažkada baigiasi, tačiau pasąmonėje tie dalykai vis tiek yra.

- Pasigirsta vertinimų, kad dabar vyrauja kolektyvinis futbolas, o asmenybių reikšmė sumenko. Ar jūs šiame čempionate matote labai išsiskiriančių futbolininkų, kurie tikrai nusipelno būti vadinami komandų lyderiais?

- Dabar komandose yra ne vienas ir ne du svarbūs futbolininkai. Vienose rungtynėse gali pasižymėti vienas, kitose - kitas. Matėme, kaip dvejose rungtynėse iš eilės Prancūziją gelbėjo Dimitris Pajė (Dimitri Payet). O aštuntfinalyje tai darė jau Antuanas Grizmanas (Antoine Griezmann). Yra ir tokių lyderių kaip Krištianas Ronaldas (Cristiano Ronaldo), kurių neįmanoma uždengti visas 90 min. Jie vis tiek prisideda. Pavyzdžiui, portugalų rungtynėse su kroatais paskutinėje atakoje K.Ronaldas vis tiek pridėjo savo koją. Vokietija turi Tomasą Miulerį (Thomas Muller), Tonį Krosą (Toni Kroos), o dabar iššovė Julianas Draksleris (Julian Draxler). Malonu matyti, kai taip žaidžia jauni futbolininkai. J.Draksleriui yra 23-eji, jis dar jaunas vyrukas, bet tapo geriausiu rungtynių žaidėju. Visada laimi komanda, tačiau yra tokių stiprių žaidėjų, kurie gali vienu ar kitu momentu patys išspręsti problemas. Futbolininkai dabar turi suderinti įvairias funkcijas - ir gynyboje, ir puolime.

- Pasirodžius šiam straipsniui, vienas ketvirtfinalio mačas jau bus įvykęs, lenkai jau bus sužaidę su portugalais. Pakalbėkime apie kitas ketvirtfinalio poras. Kam atiduotumėte pranašumą Belgijos ir Velso mače?


- Sunku pasakyti. Matėme, kaip greitai belgai sugeba išeiti į atakas. Jei tik atsiranda laisvų plotų, 4-5 žaidėjai nurūksta kaip viesulas. Velsas neturi tiek daug žvaigždžių. Manau, ši komanda pradės nuo gynybos, sutankins gretas. Griauti visada lengviau nei statyti. Apsigynę jie bandys žaisti per Garetą Beilą (Gareth Bale), kuris gali apeiti ir 2-3 varžovus. Dar yra standartinės situacijos, kurios britų futbole visada svarbios. Aišku, favoritai yra belgai, bet... Anglai pralaimėjo islandams, kroatai irgi buvo truputį favoritai, bet jie rungtynes jau žiūrės namie.

- Apie Vokietijos ir Italijos susidūrimą jau pakalbėjome, lieka dar viena ketvirtfinalio pora. Ar mažytė Islandija bus lengvas grobis šeimininkams prancūzams?

- Tikrai ne. Jau airiai rungtynėse su prancūzais parodė, kad gali įkąsti, ir įkąsti labai stipriai. Pirmajame kėlinyje prancūzai tik kankinosi. O kas dabar gali išgąsdinti islandus? Niekas. Kalbu apie jų norą laimėti, pasitikėjimą savimi. Jie įrodė, kad nė vienam varžovui nebus lengva. Aišku, ir šioje poroje galima išskirti favoritus, tai yra prancūzai. Tačiau kai komanda turi tokį norą laimėti, kaip Islandija, į aikštę tarsi išeina 12 žaidėjų. Visi kovoja vienas už kitą, bėga, krenta. Tai yra puikus komandinio žaidimo pavyzdys. Galų gale, juk Islandija ne iš dangaus nukrito. Jie gerai žaidė, turėjo ne mažiau progų nei anglai. Visi kalba apie mažą gyventojų skaičių, bet svarbiausia yra žaidimas. Islandai laimėjo dėl savo žaidimo.


Aštuntfinalio statistika

Lenkija - Šveicarija 5:4
, po 11 metrų baudinių serijos. Pagrindinis laikas ir pratęsimas - 1:1 (1:0).

Įvarčiai: Jakub Blaszczykowski (39); Xherdan Shaqiri (82).

Velsas - Šiaurės Airija 1:0
(0:0). Įvartis - Gareth McAuley (75 - į savo vartus).

Portugalija - Kroatija 1:0
(0:0), po pratęsimo. Įvartis - Ricardo Quaresma (117).

Prancūzija - Airija 2:1
(0:1). Įvarčiai: Antoine Griezmann (58 ir 61); Robbie Brady (2 - iš 11 metrų). Raudona kortelė - Shane Duffy (Airija, 66).

Vokietija - Slovakija 3:0
(2:0). Įvarčiai: Jerome Boateng (8), Mario Gomez (43), Julian Draxler (63). Nerealizuotas 11 metrų baudinys - Mesut Ozil (Vokietija).

Belgija - Vengrija 4:0 (1:0). Įvarčiai: Toby Alderweireld (10), Michy Batshuayi (78), Eden Hazard (80), Yannick Carrasco (90+1).

Italija - Ispanija 2:0 (1:0). Įvarčiai: Giorgio Chiellini (33), Graziano Pelle (90+1).

Islandija - Anglija 2:1 (2:1). Įvarčiai: Ragnar Sigurdsson (6), Kolbeinn Sigthorsson (18); Wayne Rooney (4 - iš 11 metrų).

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar iškritęs sniegas sudarė nepatogumų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar šiuo metu gyvenate fiziškai aktyvų gyvenimą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1  0 C

 -7 -3 C

 

 -5 -7 C

+ 1 C

 -1  0 C

 

   -4  -2 C  

0-5 m/s

  0-3 m/s

 

0-2 m/s

       

Nuorodos