respublika.lt

Agresija slepia asmenybės silpnumą

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 23 22:16:44, Aistė LABINAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Moterų sporte tiesioginės fizinės agresijos yra mažiau, tačiau šitai nereiškia, kad jos išvis nėra. EPA-Eltos nuotr.

Nors tokie dalykai, kaip apsistumdymai ar muštynės, šalies moterų sporte matomi retai, nereiškia, kad jų išvis nėra. Pasak sporto psichologo Andriaus Stočkaus, moterys tikrai nėra tos, kurios sporte visada susitvardo. Kartais jų agresija gali būti netgi stipresnė nei vyrų, nes moterys „mėgsta" naudoti ir netiesioginę agresiją. „Agresija sporte yra dažnas reiškinys ir kartais net toleruojamas, skatinamas dėl žiūrimumo", - „Vakaro žinioms" sakė A.Stočkus.

 

 

„Užderėjo" kortelių

Nors Šiaulių „Gintros-Universiteto" futbolininkės 19-ąjį kartą klubo istorijoje tapo šalies čempionėmis, ne tai tapo pastarųjų dienų Lietuvos moterų futbolo „vinimi". Nukeltose A lygos 15-ojo turo rungtynėse, kai Gargždų „Banga" kiek netikėtai 2:1 pranoko Vilniaus MFA „Žalgirį"-MRU ir anksčiau laiko uždėjo šiaulietėms karūną, virė tikra kova. Mače Gargžduose netrūko įvairiaspalvių kortelių ir netgi į darbą paleistų rankų.

Apskritai šalies moterų futbole kortelės nėra dažnas reiškinys. Tačiau šiose rungtynėse buvo parodytos net dvi raudonos ir penkios geltonos kortelės. Pirmoji raudona kortelė dienos šviesą išvydo 59-ąją min. Po Vitalijos Žatkinos įvarčio „Banga" pirmavo, o Monika Judeikytė kiek paprovokavo žalgiriečių komandos kapitonę Laurą Ruzgutę. Pastaroji nesusivaldė ir trenkė varžovei į veidą. Už tai ji, žinoma, buvo pašalinta iš aikštės. Antroji raudona kortelė „pasirodė" jau per teisėjo pridėtą laiką. Ją užsidirbo MFA „Žalgirio"-MRU ekipos vyriausiasis treneris Karolis Jasaitis. Po dviprasmiško teisėjo sprendimo strategas jį išplūdo necenzūriniais žodžiais ir buvo pašalintas iš techninės zonos.

„Kalbant apie agresiją sporte, tarp moterų ji kiek kitokia nei tarp vyrų. Tačiau nepasakyčiau, jog jos yra mažiau, tiesiog moterys kiek kitaip ją rodo priešininkių atžvilgiu. Galbūt jų tiesiogiai besikumščiuojančių, rodančių tiesioginę fizinę agresiją ir sutiksime rečiau, tačiau tos agresijos joms irgi netrūksta, - kalbėjo A.Stočkus. - Žinoma, tai yra labai ydinga, bet kai kurios sporto šakos kartais netgi skatina varžybinę agresiją. Juk kai kur net leidžiama priešininkų komandoms pasimušti. Pavyzdžiui, ledo ritulyje visi į muštynes žiūri kaip į kokį reginį, džiaugiasi tuo, ploja."

Netoleruotinas elgesys

Sportas yra emocijos, jame dalyvauja krūva skirtingų asmenybių. Tad, vieni kažkokioje situacijoje gali susivaldyti, susitvardyti, kiti - ne.

„Moterys tikrai nėra tos, kurios sporte visada susitvardo, nereikia apsigauti. Kartais moterų naudojama agresija gal netgi stipresnė nei vyrų. Tai gali būti vadinamoji netiesioginė agresija. Nors, žinoma, dar yra sporto šakos kultūra ir tradicija. Kai kuriose sporto šakose agresijos protrūkių tendencija yra dažnesnė. Manau, futbolas yra tarp jų. Tikriausiai futbolininkai ir yra pagrindiniai peštukai", - teigė A.Stočkus.

„Uždarius" stadiono duris ir grįžus namo, pyktis nebūtinai lieka aikštelėje. Viskas priklauso nuo asmenybės. Pasak sporto psichologo, vyrai „padaužė" vienas kitam veidą, apsistumdė ir toliau žaidžia, viskas gerai. O tarp moterų neretai aikštelės reikalai persikelia už aikštelės ribų. Tai yra blogiausia, įsitikinęs A.Stočkus: „Pyktis laikomas, bandoma kenkti viena kitai ir pan. Pavyzdžiui, per toliau sekančius veiksmus, per bendravimą, socialinius tinklus moterys viena kitai gali palinkėti labai negerų dalykų, įžeisti, išsityčioti. Tokie faktai tikrai pastebimi."

Tačiau, priduria psichologas, nereikėtų galvoti, jog vyrų pasirinktas variantas geresnis nei moterų. Pasak jo, geriausias variantas yra vaikus nuo pirmų dienų mokyti, jog toks elgesys yra netoleruotinas. Žmogus taip parodo savo nesugebėjimą susitvardyti, asmenybės silpnumą.

„Iš principo, pavyzdžiui, tarp dvikovos sporto šakų atstovų retai kada pamatysi tiesioginę agresiją prieš ar po varžybų. Žinoma, dažnai ten „veikia" rinkodaros dalykai, šou elementai, kai vieni su kitais bando pasimušti. Tačiau dažniausiai ir treniruočių metu dauguma trenerių išaiškina vaikams, kad savitvardos praradimas yra blogis ir naudoti agresiją kitų atžvilgiu yra netoleruotina. O kai kuriose sporto šakose matome, kad žiūrima labai paprastai, niekas nėra už tai smerkiamas. Jei davei priešininkui per galvą, esi net komandos pažiba ar kietuolis. Tai didžiulė problema, nes agresija sporte yra dažnas reiškinys ir kartais net toleruojama, skatinama dėl žiūrimumo. Tačiau nereikia pamiršti, jog tarp žiūrovų yra ir vaikų, kurie labai paprastai gali nukopijuoti tuos agresijos protrūkius. Nes sportininkai yra kai kurių vaikų idealai, tad ir kieme jie gali taip elgtis, nes juk nieko čia baisaus", - pasakojo A.Stočkus.

Stereotipai negalioja

Nors dažnai stereotipiškai ir sakoma, jog moterys yra dailioji, švelnioji lytis, tad muštynės ir jos atrodo „neskanu", nedera. Tačiau, pasak psichologo, nereikėtų daryti jokių skirstymų. Lietuvių mentalitetas dar neišaugo iš to, jog atskirai lyginame vyrus ir moteris.

„Neva vyrams muštis yra gražu, o moterims - ne. Šioje vietoje į tai turėtume pradėti žiūrėti vienodai. Bet kuriuo atveju tai yra „neskanu" ir negražu. Juk iš principo, jei paimsime patį motyvą, kodėl žmonės ateina pasižiūrėti sportininkų kovų, tai ateina pasižiūrėti į charakterių, dviejų asmenų kovą prieš save. Kaip žmogus gali nugalėti save, pasiekti kažkokias žmogiškumo, fizines, psichologines ribas, o kartais jas net peržengti. Tai yra sporto grožis. Tačiau dažnai mes, galbūt dėl bilietų pardavimo, žinomumo, į pirmą vietą pastatome kraują, muštynes, intrigas. Nes tai yra daug lengviau „suvalgomas" dalykas, nereikia nei taisyklių suprasti, nei galvoti", - pridūrė psichologas.

Priežasčių, kas sporte iššaukia pyktį, agresiją gali būti labai daug ir įvairių. Jos gali būti susijusios su situacija, kilusia varžybų metu, bet gali būti susijusios ir su asmenybe. Pavyzdžiui, žmogus linkęs į agresiją.

„Tiesa, žinau ir tokių sportininkų, kurie kartais tyčia bando išvesti priešininkų lyderį iš kantrybės, kad jis pradėtų naudoti agresiją. Tokiu atveju pastarasis pradeda nebegalvoti apie taktiką, techninius elementus ir jį galima lengvai nugalėti. Tai irgi gali būti viena iš strategijų", - įsitikinęs A.Stočkus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s