respublika.lt

Olimpiados dalyviai: Gyvos legendos, piniguočiai ir paaugliai

2022 vasario 12 08:00:00
Arūnas Abromaitis, „Respublikos“ žurnalistas

Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse dalyvauja maždaug 2,9 tūkst. sportininkų, kurie labai skiriasi savo amžiumi ir įdirbiu. Savo vietas žaidynėse randa ir 49-erių vokietė, gyva greitojo čiuožimo legenda Klaudija Pechštain (Claudia Pechstein), ir 15-metė rusė Kamila Valijeva, jau spėjusi tapti olimpine čempione bei įsivelti į dopingo skandalą. Amerikietis Šonas Vaitas (Shaun White) išsiskiria ne tik įdirbiu, bet ir uždarbiu. Pajamomis jis daug kartų lenkia bet kurį kitą žiemos sportininką.

×
nuotr. 4 nuotr.
Irenė Viust iškovojo auksą penktose olimpinėse žaidynėse iš eilės. EPA-Eltos nuotr.

 

Medalių medžiotojai

Žaidynėse netrūksta sportininkų, kurie į Pekiną atvyko jau turėdami solidų olimpinių medalių kraitį. Tarp tituluotų dalyvių pati tituluočiausia yra čiuožėja iš Nyderlandų Irenė Viust (Ireen Wust). 35-erių sportininkė į Pekiną atvyko tam, kad sugiedotų gulbės giesmę, nes po šio sezono ji ketina baigti karjerą. Giesmė pavyko garsi - greitojo čiuožimo 1500 m nuotolyje I.Viust ne tik iškovojo auksą, bet ir pagerino olimpinį rekordą, įveikusi nuotolį per 1 min. 53,28 sek.

Tokiu būdu olandė įėjo į sporto istoriją. Ji pirmoji pelnė aukso medalius penkeriose olimpinėse žaidynėse iš eilės. Iki I.Viust to nesugebėjo padaryti nei vyrai, nei moterys, nei vasaros, nei žiemos žaidynėse. Pirmąjį savo auksą olandė iškovojo 2006 m. Turine. Iš viso jos sąskaitoje yra 12 olimpinių medalių - 6 aukso, 5 sidabro ir 1 bronzos.

10 medalių savo kolekcijoje turi italė Ariana Fontana (Arianna Fontana). Greitojo čiuožimo trumpuoju taku atstovė apdovanojimų sąskaitą atidarė taip pat 2006 m. Turine. Pekine 31-erių sportininkė jau pelnė auksą 500 m asmeninėse varžybose ir sidabrą mišrioje estafetėje. Iš viso italė yra surinkusi 2 aukso, 3 sidabro ir 5 bronzos medalius.

I.Viust ir, juo labiau, A.Fontana yra labai jaunos, palyginti su K.Pechštain. Pastaroji olimpinėse žaidynėse debiutavo dar 1992 m. Albervilyje, kai didelė dalis Pekino žaidynių dalyvių net nebuvo gimę. Čiuožėja iš Vokietijos 1992-2006 m. iškovojo 9 olimpinius medalius - 5 aukso, 2 sidabro, 2 bronzos. Po 2006-ųjų žaidynių ji buvo diskvalifikuota dėl dopingo vartojimo, praleido 2010 m. žaidynes, bet vėl jose dalyvavo 2014 m. ir 2018 m. Pekine K.Pechštain tapo Vokietijos delegacijos vėliavneše. Iki K.Pechštain nė viena moteris nebuvo dalyvavusi aštuoniose žiemos olimpinėse žaidynėse.

Po 9 medalius savo kolekcijose turi dar du Pekino žaidynių dalyviai - 35-erių čiuožėjas iš Nyderlandų Svenas Krameris ir 34-erių slidininkė iš Švedijos Šarlotė Kala (Charlotte Kalla). Olandas į Pekiną atvyko sukaupęs 4 aukso, 2 sidabro ir 3 bronzos apdovanojimus. Švedė per savo karjerą iškovojo 3 aukso ir 6 sidabro medalius. Pekino žaidynių pradžia Š.Kalai nieko gero nežadėjo, skiatlono rungtyje ji liko tik 19-a. S.Kramerio startas irgi nebuvo įspūdingas, jis 5000 m nuotolyje užėmė devintąją vietą.

Čia paminėjome daugiausiai medalių turinčius Pekino žaidynių dalyvius, o tituluočiausia visų laikų žiemos olimpiete išlieka ir dar ilgai išliks Norvegijos slidininkė Marit Bjorgen. Ji 2006-2018 m. pelnė 8 aukso, 4 sidabro ir 3 bronzos apdovanojimus. Slidininkės karjerą M.Bjorgen baigė po 2018 m. Pjongčango žaidynių.

Pinigų „maišai"

Žiemos sporto šakų atstovai tikrai nėra turčiai, palyginti su vasaros sportininkais, tačiau ir tarp jų yra vienas multimilijonierius - snieglentininkas Š.Vaitas. 35-erių amerikietis olimpinėse žaidynėse debiutavo 2006 m. ir iš Turino parsivežė aukso medalį. Olimpinis auksas jam atiteko ir 2010 m. bei 2018 m. Visgi dar geriau nei medalius Š.Vaitui sekasi šluoti pinigus.

Dėl ilgų rausvų plaukų snieglentininkas karjeros pradžioje pramintas Skraidančiu pomidoru. Ryškus įvaizdis ir pergalės buvo derinys, labai patikęs reklamos kūrėjams. 2007 m. Š.Vaitas pasirašė sutartį su „Red Bull", nešusią jam 1 mln. JAV dolerių (maždaug 880 tūkst. eurų) per metus. 2008 m. pasirašyta sutartis su snieglenčių įrangos gamintoja „Burton Snowboards", galiojusi 10 metų. Galų gale, Š.Vaitas su broliu įkūrė savą snieglenčių ir su jomis susijusių prekių liniją. Skaičiuojama, kad iš viso sportininkas yra užsidirbęs 60 mln. dolerių (maždaug 52,6 mln. eurų).

Antra turtingiausia žiemos sportininkė yra Džeimi Anderson (Jamie Anderson). Ji - taip pat amerikietė ir taip pat snieglentininkė. Pirmą reklamos sutartį Dž.Anderson pasirašė būdama
10-ies. Dabar sportininkei 31-eri, jos kolekcijoje yra 2014 m. olimpinių žaidynių auksas ir 2018 m. auksas bei sidabras. Manoma, jog Dž.Anderson turtas siekia 4 mln. dolerių (maždaug 3,51 mln. eurų), taigi Š.Vaitas ją lenkia net 15 kartų.

Toliau rikiuojasi 26-erių kalnų slidininkė iš JAV Mikaela Šifrin (Mikaela Shiffrin) ir 31-erių biatlonininkė iš Italijos Dorotėja Vyrer (Dorothea Wierer). Šios sportininkės yra susišlavusios po 3 mln. dolerių (maždaug 2,63 mln. eurų). M.Šifrin 2014 m. iškovojo olimpinį auksą, o 2018 m. - auksą ir sidabrą. Pekine amerikietei nesisekė tiesiog fatališkai, ji nefinišavo nei slalome, nei didžiajame slalome. D.Vyrer 2014 m. ir 2018 m. pelnė olimpinę bronzą, 2019 m. ir 2020 m. tapo pasaulio taurės laimėtoja. 2,9 mln. dolerių (maždaug 2,54 mln. eurų) vertinamas S.Kramerio turtas.

Jauniausia ir vyriausia

Lietuvos olimpinėje delegacijoje šįkart netrūksta labai jaunų sportininkių. Slidininkė Ieva Dainytė - 16-metė, kita slidininkė Eglė Savickaitė ir kalnų slidininkė Gabija Šinkūnaitė - 17-metės. Visgi į jauniausios olimpinių žaidynių dalyvės titulą mūsiškės nepretenduoja. Šis titulas priklauso 15-metei čekei Anežkai Indračkovai. „Man tai yra svajonės išsipildymas. Tikrai nemaniau, kad svajonę išpildysiu jau būdama 15-os", - sakė A.Indračkova. Šuolininkė nuo tramplino savo debiutinėse olimpinėse varžybose užėmė 30-ąją vietą. 16 metų jai sukaks liepos 30 d.

Ne ką vyresnė už čekę yra rusė Kamila Valijeva, kuriai 16 metų sukaks balandžio 26 d. Nepaisant paaugliško amžiaus, K.Valijeva jau spėjo tapti dailiojo čiuožimo žvaigžde ir olimpine čempione. Pekine ji su Rusijos komanda triumfavo komandų varžybose. Prie aukso K.Valijeva pridėjo istorinį pasiekimą - ji yra pirmoji moteris, atlikusi keturgubą šuolį olimpinėse žaidynėse. 15-metė laikoma ir moterų varžybų favorite, tačiau virš jos pakibo tamsus debesis. Paaiškėjo, kad K.Valijeva įtariama dopingo vartojimu, taigi dar neaišku, ar paauglė Pekiną paliks išaukštinta, ar pasmerkta.

Vyriausią Pekino žaidynių sportininkę jau minėjome - šis titulas priklauso K.Pechštain. 49-erių vokietė į žaidynes atvyko vadovaudamasi principu: svarbu dalyvauti, o ne laimėti. 3000 m nuotolyje ji liko paskutinė - 20-a, ir nuo lyderės atsiliko daugiau nei 20 sek., tačiau nuotaikos veteranei tai nesugadino. „Nebuvau greita, bet šypsojausi, nes pasiekiau tikslą - startuoti mano aštuntosiose olimpinėse žaidynėse. Prieš tai nešiau Vokietijos vėliavą atidarymo ceremonijoje ir tai buvo įspūdingiausias mano karjeros momentas. Nepaprastai savimi didžiuojuosi", - sakė K.Pechštain.

Vyriausias žaidynių sportininkas vyras yra 47-erių norvegas Torgeris Nergardas (Torger Nergaard). Jis dalyvauja akmenslydžio varžybose. Paklaustas, ar po žaidynių baigs karjerą, T.Nergardas atsakė to dar nenusprendęs. Ir išties, kam skubėti baigti karjerą, jei įkopus į penktąją dešimtį galima ne tik dalyvauti, bet ir iškovoti medalį? Tai įrodė 41-erių prancūzas Johanas Klaris (Johan Clarey), pelnęs sidabrą kalnų slidinėjimo greitojo nusileidimo rungtyje.

Laikraščių prenumerata internetu

  • ATAKOS: Kibernetinės atakos prieš Lietuvos institucijas ir verslą nuslopo, bet ekspertai pasirengę jų atsinaujinimui, sako Nacionalinio kibernetinio saugumo centro laikinasis vadovas Jonas Skardinskas.
  • TARNYBA: Nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą baigė 800 karių, jie papildė kariuomenės aktyvųjį rezervą.
  • PALMĖS: Verslininkas Antanas Bosas ir jo sutuoktinė Daina Bosas laimėjo bylą teisme dėl iš kito verslininko įsigytų bei neprigijusių palmių.
  • KREPŠINIS: Panevėžio „Lietkabelio“ komanda pradėjo rikiuoti gretas artėjančiam sezonui: LKL vicečempionai pratęsė sutartį dar dvejiems metams su kapitonu Vyteniu Lipkevičiumi.
  • PASIENIS: Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas tvirtina, kad, atsižvelgiant į lengvėjančią situaciją Lietuvos–Baltarusijos pasienyje, kai sumažėjęs migrantų, norinčių patekti į Lietuvą, srautas, yra mažinamas ir sienos apsaugos pajėgų skaičius.
  • FINANSAVIMAS: Krašto apsaugos ministerija penktadienį pranešė patrigubinusi šaulių finansavimą, lėšų skirta ginklams, ekipuotei, įrangai įsigyti.
  • ARCHITEKTŪRA: Lietuvoje nuo kitų metų bus teikiami Nacionaliniai architektūros apdovanojimai, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kokybiškiausią Lietuvos architektūrą.
  • DEKLARAVIMAS: Žemės ūkio ministerija primena, kad liepos 8 dieną baigiasi žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo terminas.
  • TRANZITAS: Europarlamentaras Petras Auštrevičius tikina gavęs atsakymą iš Europos Komisijos dėl Kaliningrado tranzito - galutinis sprendimas dėl šio klausimo nėra priimtas.
  • VIZITAS: Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda liepos 2–4 dienomis su darbo vizitu lankysis Filadelfijoje, JAV.
Daugiau

Dienos klausimas

Jeigu valstybė mokėtų kas mėnesį 1000 Eur už nieką, papildomai dirbtumėte?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +20 C

+13 +22 C

 

+15 +20 C

+22 +25 C

+23 +27 C

 

+19 +23 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-6 m/s