Pekino žiemos olimpinių žaidynių uždarymas įvyks rytoj, bet Lietuvos sportininkams jos baigėsi dar trečiadienį. Mūsų šalies delegacijoje buvo 13 atletų ir tai - rekordinis skaičius, tačiau kiekybės nepavyko paversti kokybe. Žinoma, būtų naivu lietuvius lyginti su žiemos sporto lyderiais, bet mūsiškių rezultatai nekelia optimizmo ir lyginant juos su 2018 m. Pjongčango žaidynių pasiekimais. Gaivesniu oro gūsiu po žemų vietų virtinės tapo 14-oji biatlonininkų komandos pozicija estafetėje.
Biatlonas
Vytautas Strolia - 21-oji vieta asmeninėse lenktynėse, 43-ioji vieta sprinte, 58-oji vieta persekiojime.
Tomas Kaukėnas - 70-oji vieta asmeninėse lenktynėse, 80-oji vieta sprinte.
Karolis Dombrovskis - 71-oji vieta asmeninėse lenktynėse, 73-ioji vieta sprinte.
Linas Banys - 79-oji vieta asmeninėse lenktynėse, 90-oji vieta sprinte.
Gabrielė Leščinskaitė - 61-oji vieta asmeninėse lenktynėse, 63-ioji vieta sprinte.
Vyrų komanda - 14-oji vieta estafetėje.
Šios sporto šakos lūkesčiai buvo aukščiausi, nes biatlono trasoje Lietuvai atstovavo penki sportininkai, o komandos lyderis Vytautas Strolia sausio viduryje pasaulio taurės varžybose užėmė ketvirtąją ir penktąją vietas. Olimpinėse žaidynėse, į kurias lyderiai atvyksta maksimaliai susikaupę, iki tokių rezultatų buvo toli.
Po asmeninių rungčių visi kaip vienas Lietuvos biatlonininkai buvo nusivylę. Nebuvo nė vieno, kuris pasakytų, kad pasirodė gerai arba bent neblogai. „Nieko gero. Ne dėl tokios vietos čia atvažiavau", - pareiškė V.Strolia po asmeninių 20 km lenktynių, kuriose užėmė 21-ąją vietą. Nors V.Strolia nebuvo patenkintas, vėliau paaiškėjo, kad tai buvo aukščiausia lietuvių pozicija asmeninėse rungtyse. Kiti vyrai nepakilo aukščiau 70-osios vietos, Gabrielė Leščinskaitė dukart liko septintajame dešimtuke.
Į persekiojimo lenktynes patenka 60 geriausių sprinto dalyvių. Prieš žaidynes Lietuvos biatlono federacijos prezidentas Arūnas Daugirdas sakė, kad būtų gerai, jei persekiojime dalyvautų du mūsų sportininkai. Dalyvavo tik V.Strolia, bet jis nepataikė net 10 iš 20 šūvių ir liko paskutinis tarp finišavusių biatlonininkų - 58-as. Komandos lyderiui teko konstatuoti, kad „susidraugauti" su Kinijos aukštikalnėmis nepavyko.
V.Strolia pasirodė geriau nei Pjongčange, kur jo aukščiausia vieta buvo 43-ia. Kita vertus, ambicijos buvo nemažos, o perrašyti Lietuvos biatlono istoriją su
21-ąja vieta nepavyko. Yra buvę ir geresnių startų. 1992 m. Gintaras Jasinskas užėmė 19-ąją vietą, 2006 m. Diana Rasimovičiūtė - 18-ąją. Rekordininku išlieka Tomas Kaukėnas, 2018 m. pasiekęs 13-ąją ir 17-ąją pozicijas.
Pozityvu yra tai, kad Lietuva pirmą kartą istorijoje nusiuntė į žaidynes visą vyrų biatlono komandą - keturis sportininkus. Būtent komandinės pastangos padėjo pagerinti nuotaiką po nesėkmių asmeninėse rungtyse. Užimdamas 14-ąją vietą, Lietuvos ketvertas pakartojo savo rekordą. Iki tol lietuviai triskart buvo 14-i pasaulio taurės etapų estafetėse.
„Be galo džiaugiuosi, jog šiuo rezultatu įrodėme, kad mes buvome verti čia atvažiuoti, atvykome ne turistauti. Nesvarbu, kad nepasisekė asmeninėse rungtyse, bet estafetėje mes parodėme charakterį, įrodėme, kad galime. Ši vieta mums labai svarbi. Kiekvienas mūsų gavo didelę pasitikėjimo ir vilties dozę", - sakė K.Dombrovskis. Pasitikėjimo ir vilties prireiks kitame olimpiniame cikle. Potencialiai į 2026 m. žaidynes Lietuva gali nusiųsti tą pačią vyrų komandą, kuri startavo Pekine. Vyriausias komandos narys - 31-erių T.Kaukėnas - užsiminė, kad galvojo apie pasitraukimą, bet po nesėkmių asmeninėse rungtyse ketina bandyti dar kartą.
Slidinėjimas
Modestas Vaičiulis - 49-oji vieta asmeniniame sprinte, 24-oji vieta komandų sprinte.
Tautvydas Strolia - 68-oji vieta asmeniniame sprinte, 83-ioji vieta 15 km lenktynėse, 24-oji vieta komandų sprinte.
Eglė Savickaitė - 82-oji vieta asmeniniame sprinte, 89-oji vieta 10 km lenktynėse, 23-26 vietos komandų sprinte.
Ieva Dainytė - 86-oji vieta asmeniniame sprinte, 91-oji vieta 10 km lenktynėse, 23-26 vietos komandų sprinte.
Iš keturių Lietuvos slidininkų tik Modestas Vaičiulis turėjo dalyvavimo olimpinėse žaidynėse patirties. Pekine jo pasiektus rezultatus galima palyginti su Pjongčango žaidynių rezultatais, tačiau palyginimas nedžiugina. Asmeniniame sprinte M.Vaičiulis 2018 m. buvo 44-as, šiemet - 49-as. Iki 30-osios vietos, suteikiančios teisę šliuožti ketvirtfinalyje, Modestui trūko 7 sek. „7 sekundės yra labai daug, - pripažino slidininkas. - Pjongčange iki 30-tuko man trūko 3 sekundžių."
2010 ir 2018 m. žaidynėse M.Vaičiulis komandų sprinte dalyvavo su Mantu Strolia. Šiemet Mantą pakeitė jo brolis Tautvydas Strolia. 2010 m. M.Vaičiulis su Strolių šeimos atstovu užėmė
18-ąją vietą, 2018 m. - 25-ąją, o šiemet - 24-ąją. Progreso nematyti, ypač žinant, kad Pekine lietuvių duetas aplenkė tik vieną varžovų komandą - Pietų Korėjos.
Pekino žaidynių 15 km lenktynėse T.Strolia liko 83-ias. Pjongčango žaidynėse jo brolis Mantas dviejose ilgų nuotolių rungtyse pasirodė geriau - užėmė 61-ąją ir 63-iąją vietas.
Iš Lietuvos merginų Pekine buvo sunku tikėtis bent kiek solidesnių rezultatų. Eglė Savickaitė yra 17-metė, Ieva Dainytė - 16-metė. Joms abiems olimpinės žaidynės buvo tik antros aukščiausio lygio suaugusiųjų varžybos - pernai abi lietuvaitės startavo pasaulio čempionate Vokietijoje. Pjongčange Lietuvai atstovavo viena slidininkė - Marija Kaznačenko, kuri 10 km lenktynėse užėmė 73-iąją vietą. E.Savickaitė toje pačioje rungtyje liko 89-a, I.Dainytė - 91-a (tarp 98 dalyvių), taigi ir šiuo atveju Pjongčange rezultatas buvo geresnis nei Pekine.
Asmeniniame sprinte Eglė aplenkė 8, Ieva - tik 4 varžoves. Po komandų sprinto jaunosios lietuvaitės protokole pasidalijo 23-26 vietas. Keturi duetai pusfinaliuose lyderių buvo aplenkti ratu ir turėjo pasitraukti iš trasos. Lietuvos komanda atsidūrė tarp šių nelaimėlių, o dar liūdniau, kad tame pačiame pusfinalyje brazilės ir graikės išsilaikė trasoje ilgiau nei mūsiškės. Taigi taip pat prastai kaip lietuvės pasirodė tik kitame pusfinalyje startavusios turkės.
Kalnų slidinėjimas
Andrejus Drukarovas - nefinišavo didžiajame slalome, nestartavo slalome.
Gabija Šinkūnaitė - nefinišavo slalome.
Galėjo būti labai gerai, o išėjo visiškas šnipštas - taip galima apibūdinti Lietuvos sportininkų pasirodymą kalnų slidinėjime. Tiesa, neapsiverčia liežuvis kaltinti Andrejų Drukarovą už šnipštą. Jis tiesiog turėjo daugiau ambicijų už daugumą kitų lietuvių, į Pekiną vyko ne tik dalyvauti, tad „nudegė", siekdamas aukšto rezultato.
Prieš žaidynes 22-ejų sportininkas kėlė sau tikslą patekti į 20-tuką didžiajame slalome. Jei būtų pavykę, Andrejus būtų užfiksavęs geriausią Lietuvos kalnų slidininkų rezultatą per dalyvavimo olimpinėse žaidynėse istoriją. Ir tai buvo realu, nes pirmajame nusileidime A.Drukarovas finišavo būtent 20-oje vietoje. Deja, jis griuvo per antrąjį važiavimą. „Čia atvažiavau kovoti dėl aukštų pozicijų, ne tik dalyvauti. Bandžiau kažką parodyti, bet toks yra sportas", - sakė kalnų slidininkas. Griūdamas jis patyrė traumą - įplyšo dešinio kelio išorinis šoninis raištis, todėl teko atsisakyti dalyvavimo slalomo rungtyje.
17-metė Gabija Šinkūnaitė startavo tik slalome ir nebaigė jau pirmojo nusileidimo. Taigi potencialiai lietuvių startų turėjo būti trys, realiai liko du ir tie patys - be fiksuotų rezultatų. Pjongčange mūsiškiams sekėsi kiek geriau. A.Drukarovas ten užėmė 41-ąją vietą slalome ir 59-ąją didžiajame slalome, G.Šinkūnaitės pirmtakė Ieva Januškevičiūtė slalome liko 43-ia, o didžiajame slalome - 54-a.
Dailusis čiuožimas
Deividas Kizala ir Paulina Ramanauskaitė - 23-ioji vieta šokiuose ant ledo.
Deividas Kizala ir Paulina Ramanauskaitė buvo vieni iš nedaugelio Lietuvos sportininkų, kurie po savo pasirodymo Pekine džiaugėsi. Jie už trumpąją programą gavo 58,35 taško, geriausią įvertinimą per savo trumpą (kol kas) bendrą karjerą. Paradoksalu, kad džiaugėsi duetas, užėmęs paskutinę vietą tarp visų dalyvių ir gerokai atsilikęs nuo visų varžovų. Priešpaskutinėje - 22-oje - vietoje atsidūrusi Japonijos pora mūsiškius aplenkė daugiau nei 7 taškais.
Džiūgavimas atrodo keistas, bet neverta čiuožėjų smerkti. Olimpinį kelialapį mūsų šaliai iškovojo Saulius Ambrulevičius ir Alison Ryd (Allison Reed), tačiau jie negalėjo startuoti Pekine, nes A.Ryd neturi Lietuvos pilietybės. Deividas ir Paulina perėmė kelialapį ir atsidūrė visiškai ne savo vietoje. Pasaulio reitinge jie yra tik 105-i, o, pavyzdžiui, priešpaskutinę vietą užėmusi Japonijos pora užima 39-ąją vietą.
Šansą pasitaisyti tiek čiuožėjai, tiek kiti Lietuvos žiemos sportininkai turės po ketverių metų - Milane ir Kortinoje (Italija) vyksiančiose olimpinėse žaidynėse.