respublika.lt

Prof. Jūratė Sučylaitė: Žmonės nebemoka kokybiškai skaityti

(47)
Publikuota: 2023 balandžio 22 19:05:51, Irena BABKAUSKIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Prof. Jūratė Sučylaitė. Redakcijos archyvo nuotr.

Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su psichiatre, rašytoja, Biblioterapijos asociacijos prezidente prof. Jūrate Sučylaite.

 

- Balandžio 23 dieną minima pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena. Kokią vietą mūsų visuomenėje šiandien užima knyga? Ar jos reikšmė, įsigalėjus internetui, menksta, nors pasiūla didžiulė ir nebereikia, kaip sovietmečiu, stovėti eilėje, kad gautum norimą knygą?

- Sunkoka pasakyti, kiek mes iš tikrųjų skaitome. Viena vertus, žmonės yra skaitantys, galų gale, ir iš bibliotekos knygos yra pasiimamos, o Knygų mugėje laisvai praeiti negali. Sprendžiant pagal tai, esame lyg ir skaitanti, knygą mylinti visuomenė.

Kita vertus, pasidarėme tokie nuolat bėgantys visur, skubėdami griebiame visokias idėjas, neapimdami visumos - neįsigiliname į skaitomą tekstą arba paskaitome kažką iš vieno puslapio, po to - iš kito. Šiandieniniame pasaulyje nuolat skubantis žmogus nebemoka kokybiškai skaityti, todėl jau sakoma, kad reikėtų lėtesnio skaitymo. Kai tu ne tik informaciją kažkokią seki, bet ir išjauti tai, ką skaitai.

Žinoma, skaityti galima įvairiai - meilės romanai gali būti tiesiog ryjami ir greitai perskaitomi, neieškant juose kažkokių didesnių egzistencinių problemų ir panašiai. Kita vertus, mes turime daug jaunimo, kuris ir dirba, ir mokosi. Tad tas besimokantis jaunas žmogus tiesiog fiziškai nebeturi laiko skaityti .

- Šiandieninėje lėkimo, informacijos pertekliaus epochoje, kai dauguma mūsų susiduriame su emocine įtampa, stresu, „perdegimo" sindromu, jūs, bene pirmoji Lietuvoje, pradėjote taikyti poetinės terapijos metodą - psichikos sutrikimų patiriantiems žmonėms siūlote paimti į rankas knygą. Gydymą knygomis taikote tik skaitantiems, ar įkalbate paimti knygą ir tą, kuris nemėgsta skaityti?

- Žinoma, nes jam galbūt labiausiai ir reikia tos terapijos. Nes skaitymas ne tik priverčia sukoncentruoti dėmesį, padeda užsimiršti, plečia akiratį, bet ir gydo - tinkamai parinkta ir įdėmiai perskaityta knyga padeda atsigauti. Prisimenu atvejį, kai jaunuolis po grupinio biblioterapijos seanso pasakė, kad gal ir pats galėtų nueiti į biblioteką ir pasiimti kažkokią knygą paskaityti.

Biblioterapijos krypčių yra daug. Visi žinome, kad, patekęs į vienokią ar kitokią gyvenimo krizę, žmogus pasimeta, jaučiasi bejėgis ir nesupranta visų savo bejėgiškumo priežasčių, todėl nededa reikiamų pastangų, kad gyvenimas keistųsi. Kiekvienam žmogui reikia gyventi padedančių žinių.

Žinoma, biblioterapija siejama ne tik su skaitymu, bet ir pokalbiu apie perskaitytą tekstą, teksto ir savų minčių supratimą. Aš atstovauju interaktyviajai biblioterapijai - poezijos terapijai. Vadovaujantis šia koncepcija, terapijai naudojama tik grožinė literatūra, dažniausiai poezija. Stengiamasi sužadinti žmogaus jausmus ir padėti juos atpažinti, įvardinti. Kalbamasi apie tai, kas rūpi esantiems terapijos grupėje, stengiamasi pamatyti gyvenimo visumą ir atrasti viltį.

Kita vertus, jei į visa tai žiūrime tiesiog kaip į gydymo metodą, vis tiek reikia žinoti žmogaus psichologines problemas, kokioje jis situacijoje yra, ir kur mes norime eiti.

Dabar apskritai žmonės dažnai neturi laiko sau, o dėl informacinių technologijų mes turime daug žinių, bet jos kažkokios padrikos, nesusietos į vieną sistemą. Tad pastaruoju metu daug tokios terapijos, kada dirbama praktiškai su sveikais žmonėmis - stengiamės pamėginti jiems padėti sustoti, atrasti akimirką.

Nes jeigu per nuolatinį skubėjimą mes nieko nebematome, jeigu mūsų pojūčiai nebeturi darbo, nebeaprėpia to, ką matome, ką girdime, užuodžiame, tai tuomet, žiūrėk, ir atsitinka tai, kai sakoma: štai, žiūrėk, čia man 20 metų, čia jau 40, o štai jau ir 60 suėjo. Juk iš tikrųjų tam, kad jaustum gyvenimo skonį, reikia tų akimirkų, tų pojūčių, reikia bendravimo.

- Kaip įvardintumėte dabartinę visuomenės emocinę būseną? Ar kada anksčiau matėme tiek pagiežos, patyčių, niekinimo kitaip manantiems ne tik portalų komentaruose, bet ir valdžios sluoksniuose?

- Taip yra todėl, kad dažnai mes patys per mažai jaučiame savo gyvenimo, savo darbo prasmę. Iš tikrųjų dabar ir darbai gi kitokie, ne taip, kaip anksčiau būdavo, kai žmogus pasistato namą ir gali pasakyti: va, savomis rankomis padariau. Galų gale, lysvę sukasė ir pasodino bulves. Jis mato savo darbo rezultatą. O šiandien kartais mes tuose kolektyviniuose darbuose nebejaučiame prasmės. Ir apskritai per tą nuolatinį bėgimą ir susvetimėjimą žmogus tiesiog nebemato to, kas jis yra.

Mes visada norime supaprastinti gyvenimą, nematyti daugybės priežasčių ir pasekmių. Pagaliau, visumos supratimas priklauso ir nuo išsilavinimo. Bet vėlgi, jei nežinai, kaip išgyventi iki kitos pašalpos, esi piktas. Jei džiaugsmą teikia tik materialinės vertybės ir jei dieną naktį dirbi ir matai tik didėjančias kainas, jei savo gyvenimą lygini su turtingiau gyvenančiu kaimynu, esi piktas.

Pikti ieško, kaip išprovokuoti konfliktą. Minioje išnyksta atsakomybės jausmas, pasirašinėjant pseudonimu interneto portale išnyksta atsakomybė. Tai tik dalis priežasčių, skatinančių pajausti savo galią ir šaunumą reiškiant pyktį, įžeidinėjant.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
41
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (47)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s