respublika.lt

Prof. Julius Kalibatas: Šį rudenį vėl išbalansuosim galvas

(132)
Publikuota: 2022 spalio 29 12:30:00, Irena BABKAUSKIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Prof. Julius Kalibatas. Stasio Žumbio nuotr.

Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės šeimos gydytojų asociacijos prezidentu Prof. Juliumi Kalibatu.

 

 

- Šį savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, suksime laiką viena valanda atgal ir grįšime prie žiemos laiko. Ką apie laiko kaitaliojimą pasakytų medikas?

- Pokalbiai su pacientais rodo, kad laikrodžio persukinėjimas žmonėms sukelia didžiulį diskomfortą ir stresą organizmui. Kiekvienas iš mūsų turime individualų biologinį laikrodį, dar vadinamą cirkadiniu ritmu. Jis reguliuoja mūsų dienos ritmą bei miego fazes.

Per ilgą laiką susidaro tam tikri stereotipai, kada keltis, kada miegoti, kada eiti valgyti ir panašiai. Organizmas prisitaiko taip gyventi, prisitaiko ir organizmo fermentinės, hormoninės ir kitos sistemos, todėl, kai valgome, išsiskiria fermentai, einame miegoti - padidėja melatonino poveikis. Persukus laiką net ir viena valanda, mes sujaukiame savo biologinio laikrodžio „mechanizmą".

Turime keltis mums neįprastą valandą, pabundame ne toje miego fazėje, kurioje esame įpratę keltis. Pasidaro sunku užmigti, nubusti, dažnai gali būti prabundama nakties metu. Dėl to gali pablogėti poilsio kokybė, trūkti energijos, kamuoti mieguistumas dienos metu. Kai kurie pacientai skundžiasi net atsiradusiomis virškinimo problemomis, galvos skausmu.

Visi pripažįsta, jog kur kas ramiau ir sveikiau gyvenome, kai nesukinėjome laikrodžių. Kalbos, kad tai duoda kažkokią ekonominę naudą, nieko vertos - praktiškai tas ekonominis efektas yra neapčiuopiamas. Net jei šiokia tokia nauda ir būtų, vadinasi, ji gaunama žmogaus sveikatos trikdymo sąskaita, bet žmonių sveikata turėtų būti svarbiau už viską.

- Jau prieš kelerius metus Europos Parlamentas nusprendė visoje Europos Sąjungoje laiko sukiojimo atsisakyti, tačiau pažadai neišpildyti, nes visoms ES valstybėms nepavyko dėl to sutarti. O dabar net diskusijos dėl sezoninio laiko keitimo atsisakymo yra sustabdytos, nes tai esą nėra prioritetinis klausimas šiuo metu. Ką manote apie prioritetus?

- Man atrodo, kad žmonių sveikata visada turi būti prioritetinis klausimas. Ir jei visi mato, kad vienas ar kitas sprendimas daro žalą žmonių sveikatai, tuos sprendimus reikia keisti. O kalbant apie laiko kaitaliojimą, manyčiau, kad šį klausimą reikia spręsti radikaliai ir greitai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
141
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (132)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pastaruoju metu savo aplinkoje dažnai girdite žmones kalbant kitomis kalbomis (ne lietuviškai)?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +19 C

+13 +18 C

+13 +18 C

+16 +20 C

+13 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-7 m/s

0-6 m/s