respublika.lt

Kultinio serialo banko plėšikai tapo padavėjais

2022 lapkričio 24 04:00:38
Parengė Irena BABKAUSKIENĖ

Pasaulyje populiarėjanti tendencija įrengti temines kavines, restoranus, atspindinčius vieną ar kitą popkultūros reiškinį, ypač ryškiai matyti, kai kalbame apie serialus. Nes būtent serialai ir filmai šiais laikais yra labiausiai paplitusi popkultūros rūšis. Nekalbant apie Europą bei JAV, ši mada pasiekė net tokį konservatyvų Pešavaro miestą Pakistane, kur duris atvėrusioje kavinėje „Bella Ciao" lankytojus pasitinka raudonais kombinezonais vilkintys ir veidą kaukėmis dengiantys banko plėšikai. Visai tokie pat, kaip kultiniame „Netflix" seriale „Money Heist" („Pinigų namai").

×
nuotr. 4 nuotr.
Kavinės „Bella Ciao“ darbuotojai vilki raudonais kombinezonais, veidus slepia po Salvadoto Dali stiliaus kauke ir atrodo visai taip pat kaip plėšikai „Netflix“ seriale „Pinigų namai“. EPA-Eltos nuotr.

 

Nors visame pasaulyje išpopuliarėjęs ispanų kriminalinis serialas baigtas rodyti praėjusiais metais, jo herojai, tapę popkultūros dalimi, tebegyvena iki šiol. Visai neseniai Pešavare atidarytos „Bella Ciao" kavinės savininkai įkvėpimo sėmėsi būtent iš šio kultinio serialo, kuriame veiksmas sukasi apie įspūdingą banko apiplėšimą ir plėšikų komandą su genialiuoju apiplėšimų sumanytoju, vadinamu Profesoriumi. Todėl kavinės svečius pasitinka padavėjai, veidus dengiantys legendinėmis Salvadoro Dali stiliaus kaukėmis, vilkintys rankų darbo raudonais kombinezonais ir rankose laikantys ginklus, žinoma, netikrus.

Pasak leidinio „American Journal", kavinės „Bella Ciao" savininkas Samiulahas Khatakas (Samiullah Khattak) ir jo artimieji yra „Netflix" serialo „Pinigų namai" gerbėjai, todėl jie kavinėje ne tik atkūrė banko plėšikų įvaizdį, bet ir buvo įkvėpti įvairius patiekalus pavadinti serialo personažų vardais, pavyzdžiui, „Profesoriaus mėsainis" ar „ Nairobio kepsnys".

„Dar net nesurengę oficialaus kavinės atidarymo vakarėlio, spalio 29 dieną kavinę atidarėme tik norėdami pažiūrėti, kaip mums seksis, tačiau klientų antplūdis ir atsiliepimai buvo neįtikėtini", - pasakojo kavinės savininkas. „Bella Ciao" tiesiog užvaldė socialinius tinklus, o žmonės iš visos šalies plūdo į kavinę. Nes, pasak „Bella Ciao" savininko, serialas vis dar labai populiarus visame Pakistane.

Socialiniuose tinkluose pasidalintuose vaizdo įrašuose matyti kavinės „Bella Ciao" viduje tvyranti aura, kuri lankytojams primena įtemptą aplinką televizijos seriale. Padavėjai-plėšikai užsakytus patiekalus atneša dideliuose portfeliuose, kuriuos serialo personažai naudojo pavogtiems pinigams paslėpti. Kavinės lankytojai čia gali nusifotografuoti su plėšiku-padavėju ir pozuoti taip, lyg būtų įkaitai, kuriems į galvą įremti ginklai.

Rodyti 5 serialo sezonai

Ispanų serialas, kurio originalusis pavadinimas ispaniškai buvo „La casa de papel" („Popierinis namas"), pasirodė 2017 metais Ispanijos televizijos kanale „Antena 3" ir pagal pirminę režisieriaus idėją turėjo būti trumpas televizinis projektas, sudarytas iš 15 serijų.

Tačiau dar 2017 metų pabaigoje serialą įsigijo „Netflix" ir originaliuosius epizodus šiek tiek pakeitė, suskirstė į 22 trumpesnius siužetus, kartu suteikiant ir naują pavadinimą - serialas pavadintas „Money Heist". Buvo parodyti 5 serialo sezonai. Milžiniško populiarumo visame pasaulyje sulaukęs serialas pelnė daugybę apdovanojimų, iš kurių ryškiausias - „Emmy" statulėlė už geriausią draminį serialą 46-ojoje tarptautinėje „Emmy" apdovanojimų ceremonijoje.

Garsioji italų antifašistinė daina „Bella ciao", kuri „Pinigų namuose" skambėjo daug kartų, tapo grojamiausiu 2018 m. vasaros hitu visoje Europoje, o pats serialas 2018 metais buvo pripažintas žiūrimiausiu ne anglų kalba kurtu serialu.

Tapo socialiniu reiškiniu

„Pinigų namai", kaip ir kiti kultiniai serialai, tapo socialiniu reiškiniu. Raudoni kombinezonai ir Salvadoro Dali kaukės, kuriuos seriale dėvėjo ir veidus dengė plėšikų gauja, buvo pradėti vilkėti Helovino ir kituose vakarėliuose, protestuose, net futbolo rungtynėse. Ir tai vyko įvairiuose pasaulio vietose - Paryžiuje, Brazilijoje, Saudo Arabijoje ir kitur.

Seriale „La casa de papel" vaidinę ispanų aktoriai buvo nežinomi už Ispanijos ribų, tačiau tik iki tol, kol serialas netapo „Money Heist" ir su „Netflix" išpopuliarėjo visame pasaulyje. Apie šį serialą susuktame dokumentiniame filme „Money Heist: The Phenomenon" („Pinigų namai": fenomenas") aktoriai pasakoja stebėję, kaip neįtikėtinu greičiu auga jų „Instagram" sekėjų skaičius.

Pavyzdžiui, aktorė Ursula Korbero (Ursula Corbero), seriale vaidinanti pasakotoją Tokiją, praėjusiais metais turėjo daugiau nei 20 milijonų „Instagram" sekėjų. Tai yra daugiau nei kartu paėmus Ispanijos įžymybių Penelopės Kruz (Penélope Cruz), Antonijaus Banderaso (Antonio Banderas) ir Rafaelio Nadalio (Rafael Nadal) sekėjus. Profesorių vaidinantis Alvaras Morte (Álvaro Morte) buvo trečias garsiausių Ispanijos pramogų kūrėjų sąraše, turintis 11 mln. sekėjų.

Įdomūs faktai apie „Pinigų namus"

* Serialo ypatumas tas, kad iš pradžių nebuvo pilno scenarijaus. „Pinigų namų" scenarijaus kūrimas ir filmavimas vyko vienu metu, tad aktoriams vos likdavo laiko iš anksto pasiruošti scenoms.

* „Pinigų namai" filmuoti 7 šalyse: Tailande, Danijoje, Panamoje, Portugalijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje ir, žinoma, Ispanijoje.

* Seriale rodoma Ispanijos karališkoji monetų kalykla nėra tikroji Ispanijos karališkoji monetų kalykla, nes „Pinigų namų" komandai nepavyko gauti leidimo čia filmuoti. Jiems nebuvo leista šaudyti net už Karališkosios monetų kalyklos ribų. Tačiau buvo gautas leidimas šaudyti prie Ispanijos nacionalinės tyrimų tarybos (CSIC) pastato, kuris buvo panašus į Karališkąją monetų kalyklą.

* Futbolo superžvaigždė Neimaras (Neymar) buvo taip sužavėtas serialu, kad kreipėsi į juostos prodiuserius ir paprašė leisti tapti serialo nariu. Tad trečiajame serialo sezone yra epizodas, kuriame pasirodo Brazilijos vienuolis, vardu Joao. Juo buvo Neimaras.

* Kodėl kombinezonai raudoni? Daugeliui žmonių tai yra pasipriešinimo, pykčio, maišto spalva. Raudonas kombinezonas buvo įkvėptas Prancūzijos revoliucijos, o frazė „Laisvė, lygybė, brolybė", kuri revoliucionierius motyvavo kovoti prieš socialinę ir ekonominę nelygybę, yra ta pati kova, kurią seriale Profesorius ir jo komanda kovoja su valdžia.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s