Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotoja Agne Širinskiene.
- Reaguodama į Seimo ketinimą priimti Civilinės sąjungos įstatymą, kuris vienos lyties asmenims, sudariusiems civilinę sąjungą, suteiktų šeimos teisinį statusą, piliečių grupė kreipėsi į Seimo narius su raginimu inicijuoti privalomąjį referendumą dėl šeimos sampratos keitimo. Ką manote apie šią iniciatyvą bei žmonių galimybes kažką pasiekti?
- Kadangi bet kokiam sprendimui priimti reikia balsų daugumos, o mes matome, kad valdančioji dauguma visiškai neklauso jokių kreipimųsi, nežiūri, kokios yra nuotaikos visuomenėje, aš net neabejoju, kad niekas Seime tam nepritars, niekas referendumo neinicijuos, nes tiesiog nėra tokios politinės valios. Priešingai - greičiausiai spalio 27 dieną turėsime į darbotvarkę įtrauktą Civilinės sąjungos įstatymo projektą, nes, kiek tenka girdėti, Laisvės partija šantažuoja koalicijos partnerius grasindama, jog nepritars valstybės biudžetui, jei pastarieji nepalaimins Civilinės sąjungos įstatymo projekto. Manyčiau, minėtas piliečių kreipimasis šitoje valdančioje daugumoje yra pasmerktas žlugti.
- Ar teisės ir teisėtvarkos komitete bent kalbėta apie šį žmonių reikalavimą parlamentarams savavališkai nespręsti konstitucinio lygmens klausimo, kas yra šeima, ir nekurti naujų šeimos kūrimo pagrindų, kurių Konstitucijoje nėra?
- Ne, jokių svarstymų ir jokios kalbos apie tai nebuvo. Matant, kokios yra nuotaikos Seime, manau, kad piliečiams geriau būtų pradėti rinkti parašus referendumui, tai yra, eiti įprastiniu keliu, kai, norint surengti referendumą, yra renkami parašai.
- Valdantieji puikiai žino, kad vienalytei šeimai pritaria tik labai mažytė visuomenės dalis, tad parlamentarų reakcija į piliečių kreipimąsi, daugelio teigimu, parodys Seimo padorumo lygį. Sutiktumėte su tokiu vertinimu?
- Sutikčiau, nes, dvejus metus matydama kaip valdantieji dirba, tikrai nesu tokia naivi, jog pagalvočiau, kad jie staiga kažkaip pakeistų savo darbo metodus. Jie tikrai nepakeis ir mes tą patį matysime iki kadencijos pabaigos, kokiu būdu ji bepasibaigtų, ar išankstiniais rinkimais, kaip siūlė Remigijus Žemaitaitis, ar rinkimais, kurie įprastiniu būdu organizuojami kas 4 metus.
Neteko girdėti, kad Seime kuri nors frakcija ar komitetas svarstytų šį kreipimąsi. Aišku, dabar tas Seimas yra toks, švelniai tariant, išsivaikščiojęs, nes netgi ne visi komitetai posėdžiauja, kas irgi stebina gerokai, žinant kiek yra valstybėje reikalų. Bet valdantieji, matyt, priėmė tokį sprendimą, kad jiems būtų ramiau gyventi be plenarinių posėdžių.
- Ar Civilinės sąjungos įstatymas jau įtrauktas į darbotvarkę?
- Ne, nėra įtrauktas. Bet jūs gi žinote, kad valdantieji mėgsta vakare, 21 val. ar panašiu laiku, įtraukti norimą prastumti klausimą, tad, manau, kad jis atsiras kažkada vėlai vakare ir mes ryte turėsime dovanėlių.