Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su Seimo nare Agne Širinskiene.
- Moksleiviai grįžo į klases. Sugrįžo ir Seimo nariai. Ko tikėtis?
- Praėjo vasara, bet nieko naujo po saule, tai yra, Seime. Rudens sesijoje nusimato eilinė apkalta nekenčiamam opozicijos nariui, eiliniai bandymai muštis į priekį su homoseksualų partneryste. Eilinis „nežinome, ką daryt" dėl ištikusių problemų, šį kartą - dėl mokytojų atlyginimų. Ir, kaip ką tik paaiškėjo, mirusi dar negimusi mokesčių reforma, o tiksliau - mokesčių didinimas, skambiai pavadintas „reformos" vardu.
Iš tos reformos liko išdraskyti gabalai, kuriems bus graibomi balsai, nes, kaip sakė premjerė Ingrida Šimonytė, įstatymai tarpusavyje „nesusiženiję", todėl gali eiti atskirai. Tie „gabalai" dar bus kedenami posėdžių salėje, tad galutinio dramblio, kuris bus iškedentas, pavidalo nežino niekas. Bet premjerės mąstyme šiomis dienomis akivaizdžiai vyko tektoninis lūžis. Primenu, kad vasaros pradžioje ta pati premjerė, kalbėdama apie mokesčių reformą, aiškino, jog „viskas arba nieko" ir apie jokias atskiras dalis, jokius „nesuženytus" projektus net mintis nekilo.
- Gal opozicija bus vieningesnė? Gal labiau ir veiksmingiau priešinsis tiems projektams, kuriems visuomenė nepritaria?
- Iš opozicijos tikėtis vienybės, kuomet artėja treji rinkimai, vyksiantys kitais metais, matyt, būtų naivu. Aš iš tiesų praėjusiais metais tikėjausi, kad Seimo opozicinės frakcijos bandys vienytis, bet, kaip jau visiems akivaizdu, nieko nesigavo.
Todėl kuo arčiau rinkimai, tuo bus didesnės peštynės dėl to paties rinkėjo, jau nekalbant apie tai, kad atsiranda naujos partijos - Celofanas kuria savąją, Šeimų maršas taip pat. Matyt, ir jie įsilies į visą tą politinių diskusijų sezoną. Nemanau, kad tai atneš vienybės. Tad, matyt, tie paskutiniai iki rinkimų metai bus tokie chaoso metai - vargu ar Seimas sugebės ką nors racionalaus ar protingo pasiekti.
- Vadinasi, tikimybė, jog bus prastumtas, pavyzdžiui, Partnerystės įstatymas, kuriam didžioji dalis visuomenės nepritaria, didėja.
- Visko gali būti. Dabar valdantieji žengia tam tikrus ganėtinai įdomius žingsnius. Tarkime, šiomis dienomis opozicinių frakcijų seniūnai sulaukė kvietimo pas Seimo pirmininkę. Kviečiami jie po vieną, nors paprastai tie susitikimai būdavo arba su visų frakcijų seniūnais, arba visą opoziciją drauge pakviesdavo. Dabar visi pakviesti po vieną.
Matyt, Seimo pirmininkė su kiekviena frakcija bandys vesti kažkokias derybas. Juk ir mokesčių reforma stringa, nes, kaip matėme, valdantieji mąsto ilgai diskutuoti ir galbūt šiemet nepriimti šios reformos. Kas reiškia, kad jeigu ir priiminės kažką, tai siūlantį mokesčių didinimą. Toks, matyt, bus bandymas gaudyti tuos pavienius balsus.
Kaip visa tai pavyks, priklausys nuo daugelio aplinkybių. Mes matėme, tarkime, kad savo laiku situacija buvo pasinaudota labai išradingai norint gauti pozityvų sprendimą dėl Partnerystės įstatymo - balsavimas dėl jo Seime vyko tada, kai dalis opozicijos atstovų buvo išvykę į pirmosios šalies ponios laidotuves.
- Gal vasarą turėjote daugiau laiko įsijungti televizorių? Ką pasakytumėte apie nacionalinį transliuotoją?
- LRT apskritai labai retai žiūriu. Nes renkuosi žiūrėti, kas man įdomu ir rūpi. O kalbant apie LRT, tikrai graudu, kad LRT taryba yra pakliuvusi į patinę situaciją, kuomet nesugeba išrinkti vadovo. Mano galva, jei to padaryti nepavyks dar kartą, pačiai Tarybai reikėtų galvoti apie atsistatydinimą, nes, kai metus laiko nesugebama išrinkti vadovo, kyla klausimas dėl pačios LRT tarybos veiksnumo ir gebėjimo susitarti.