Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su infektologu Prof. Alvydu Laiškoniu.
- Įprastai tokiu metu - rugpjūčio antroje pusėje ir rugsėjį - žmonės pradėdavo skiepytis nuo gripo. Bet šiandien apie šį susirgimą, kaip ir daugelį kitų, niekas nekalba - yra tik COVID-19. Kur dingo gripas?
- Išties, praeitą sezoną Lietuva gripo beveik neturėjo.
Yra toks reiškinys gamtoje, virusologijos dėsnis - vadinamoji virusinė interferencija. Jeigu vienu metu būna du virusai, tai nugali tas, kuris yra stipresnis, ir tas silpnesnis virusas negali pasireikšti. Gripo virusas buvo nuslopintas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.
Kitas dalykas, visos prieš koronavirusą kovoti skirtos priemonės tiko ir gripo profilaktikai: kaukės, rankų plovimas, atstumai, izoliacija. Tad gripo pernai ir neturėjome. Kaip šiemet bus, nežinia.
Man keista ir išties nesuprantu, kodėl apie gripą šiuo metu visiškai nekalbama, nors pavasarį buvo sakoma, kad šiam sezonui užsakyta daugiau gripo vakcinų, nei buvo praėjusiam. Sveikatos apsaugos ministerija turi paaiškinti, koks šiemet bus gripas, ką jie planuoja daryti, kokia bus vakcina. Aš seku tai, kas vyksta, bet jokios informacijos dar nėra. Nors tokiu metu, prieš rugsėjį, žmonės jau skiepydavosi nuo gripo. Dabar tiek daug sąmyšio dėl koronaviruso, kad nuo tos koronavirusinės informacijos net galva kaista. O gripas kažkur ir pasimetė.
- Tai gal teisūs tie, kurie sako, jog koronavirusas šiandien tapo politika, tam tikrų tikslų siekimu?
- Taip gal nesakyčiau. Koronavirusas yra pandemija, ji nepasibaigus. O gripas faktiškai yra sezoninis - rudens ir žiemos laikotarpiu.
- Kaip vertintumėte valdžios ketinimus, kai kuriuos jau įvykdytus, jog be Galimybių paso žmogus niekur negalės žengti?
- Man darosi baisu. Mes visiškai užmirštame žmogiškumą. Bet šiandien medicina ir ta koronavirusinė infekcija tapo jau ne medikų, o politinė problema. Juk dabar viskam vadovauja politikai. Kaip galima net mąstyti sergančiam žmogui nemokėti ligos išmokų, jei jis bus nepasiskiepijęs? Mano mokytojai, jei atsikeltų iš kapų, turbūt atgal griūtų, nes mus visada mokė medicinos etikos. Dabar ji nebeegzistuoja.
- Kaip, jūsų vertinimu, visą tą situaciją pateikia nacionalinis transliuotojas?
- Man baisiausia yra socialiniai tinklai, feisbukas. Žmonės gyvena feisbuke ir tiki tuo, ką ten skaito. O ten tokių nesąmonių pilna.