respublika.lt

Tiesiog geriausia: amžinoji rokenrolo dievaitė Tina Terner

Publikuota: 2023 gegužės 28 08:25:30, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Liūto karčius primenanti šukuosena ir tinklinės kojinės, aukštakulniai ir, ko gera, trumpiausias muzikos istorijoje odinis sijonėlis... Kai taip atrodanti Tina Terner (Tina Turner) dainuodavo „The Best" arba „Private Dancer", gerbėjai krisdavo jai po kojomis. Jos 2008 ir 2009 m. pasaulinėse atsisveikinimo gastrolėse, kai dainininkei buvo 70, apsilankė per milijoną žmonių. Tina Terner liko nepamirštama dievaitė net pasibaigus aktyviam gyvenimui: 2021 m. gruodį Berno universitetas Šveicarijos pilietei suteikė garbės daktaro laipsnį už „unikalią muzikinę ir meninę veiklą".

 

Jos gyvenime buvo daug traumuojančios patirties: žiaurus buvusio vyro A.Ternerio elgesys, motina, kuri ją paliko... Tik vėliau viskas susitvarkė. Per savo 80-ąjį gimtadienį 2019 m. vaizdo įraše kreipdamasi į gerbėjus T.Terner atrodė linksma: „Aš puikiai atrodau. Esu laiminga būdama 80-metė moteris".

Atlikėja roko muzikos istorijos olimpe užima vietą šalia tokių dievukų kaip Kitas Ričardsas (Keith Richards) ir Mikas Džageris (Mick Jagger). Jos balsas buvo unikalus, muzikinis žurnalas „Rolling Stoner" ją pavadino „vienu puikiausių visų laikų balsų". Tina Terner buvo pirmoji juodaodė bliuzo ir roko superžvaigždė. Tačiau, prieš pelnydama rokenrolo karalienės titulą, ji nuėjo ilgą ir sunkų kelią.

Iš užkampio į pasaulinę sceną

Ana Mei Bulok (Anna Mae Bullock) gimė 1939 m. Tenesio valstijoje. Jos seneliai tarnavo baptistų bažnyčioje, taigi pirmuosius muzikinius įgūdžius ji gavo bažnyčios chore. O fizinio darbo jos gyvenime taip pat netrūko, jai net teko šukuoti medvilnę, kas visiškai atitinka tradicinį bliuzo atlikėjo įvaizdį. Bet ne atlikėjos. 16-os Ana Mei Bulok persikėlė gyventi pas motiną į Sent Luisą.

Tuo metu jos tėvai jau buvo seniai išsiskyrę ir gyveno atskirai nuo vaikų. Mirus Anos močiutei, motinai teko prisiimti atsakomybę už dukteris. Tačiau Anai tada jau buvo daug įdomiau naktiniuose klubuose, o ne namuose. Viename jų ji susipažino su muzikantu Aiku Terneriu (Ike Turner), grupės „Kings of Rhythm" lyderiu. 18-os ji jau buvo pagrindinė jo šou vokalistė, o po 5 metų, 1962-iais tapo jo žmona.

Pirmuosius 20 karjeros metų Tina Terner buvo visiškai priklausoma nuo vyro - fiziškai, materialiai ir kūrybiškai. O Aikas Terneris buvo tikras despotas. Jis ją mušdavo kuo papuolė, o paskui prievartaudavo miegamajame, kuris nuo tada jai sapnuodavosi naktiniuose košmaruose.

Dėl vyro pamišėliško elgesio didžia dalimi buvo kalta jo nepatenkinta tuštybė: Aikas Terneris sukūrė dainą „Rocket 88", kuri yra laikoma viena pirmųjų rokenrolo žanro dainų, tačiau tarp „rokenrolo tėvų" nepateko dėl visiškai formalios priežasties: ant singlo viršelio buvo užrašyta vokalo partiją įrašiusio jo grupės saksofonininko Džekio Brenstono (Jackie Brenston) pavardė. Nuoskauda daugybę metų graužė A.Ternerį.

O čia staiga paaiškėjo, kad jauna žmona perėmė visą jo auditorijos dėmesį. A.Terneris pareikalavo, kad ant visų plokštelių ir afišų būtų rašoma „Aikas ir Tina Terneriai". Įspėti Aną Mei, kad pakeitė jos vardą, jis nematė būtinybės, tiesiog supažindino su faktu. Aikas Terneris buvo toks žiaurus ir nenuspėjamas, kad kartą dainininkė net pabandė nusižudyti. Pabėgusi nuo A.Ternerio, iš jų bendro gyvenimo ji pasiėmė vienintelį dalyką - vardą Tina.

Jų bendro darbo laikotarpiu gimė puikiausi dešimtmečio ritmenbliuzo ir rokenrolo hitai. O geriausiai jiems sekėsi perdirbti garsiausių to meto grupių - „The Beatles", „The Rolling Stones" ir „Creedence Clearwater Revival" - šlagerius. Tada, 7-ą dešimtmetį, jie pradėjo pelnyti pirmąsias „Grammy" nominacijas.

Pirmąjį triumfą Aikas ir Tina patyrė 1972-iais, kai pagaliau pelnė apdovanojimą už „Creedence Clearwater Revival" dainos „Proud Mary" perdirbinį. O paskutinis bendras Aiko ir Tinos hitas buvo daina „Nutbush City Limits", vėliau tapusi viena iš jos vizitinių kortelių ir daugybę kartų perdirbinėta ir remiksuota.

Nepaisant viso savo pamišimo, pasireiškiančio piktnaudžiavimu narkotikais ir diagnoze „bipolinis sutrikimas", Aikas Terneris spėjo suteikti postūmį Tinos Terner solinei ir net kino karjerai. 8-ojo deš. viduryje A.Terneris vis dar puoselėjo didžius planus dėl jų dueto. Tačiau po dar vieno jo siautėjimo priepuolio Tina Terner tiesiog pabėgo nuo jo į kitoje gatvės pusėje esantį viešbutį.

Veiksmas vyko Dalase, jos piniginėje buvo 36 centai ir degalinės kreditinė kortelė. Aikui Terneriui teko atšaukti bendras gastroles, ir Tina Terner dar ilgai siuntė jam pinigus skoloms, mokesčiams sumokėti. Bet jos geriausi metai su pasauline soline karjera ir meile Ervinui Bachui dar tik laukė. Tinai buvo 39-eri.

Proveržis

Tinos Terner išleisti du soliniai albumai netapo proveržiu. Ir vis dėlto jaunas prodiuseris Rodžeris Deivisas (Roger Davis) patikėjo ja, pamatęs koncerte Las Vegase. Buvo matyti plika akimi: ji norėjo tapti tuo, kuo tarp vyrų tapo Mikas Džageris - garsiausiu stadionų roko atlikėju. Tinai reikėjo sutarties su garsia įrašų studija. Bet mažai kas suprato, kas ji bus be Aiko Ternerio. Ir tada R.Deivisui atėjo į galvą mintis apie interviu žurnalui „People", kuriame T.Terner papasakotų apie pažeminimus, kuriuos jai teko iškęsti santuokoje su Aiku.

Posūkis T.Terner karjeroje įvyko ne dėl dainos ar albumo, o po interviu ir papasakotos tiesos apie smurtą šeimoje. Viskas suėjo į vieną vietą: unikalus balsas, neįtikėtinas sceninis talentas, puikus repertuaras, ryšiai su visuomene ir vadyba. Po interviu „People" R.Deivisui paskambino Dž.Karteris iš firmos „Capitol" ir pasiūlė sutartį. Pirmasis T.Terner albumas išleistas „Capitol" buvo „Private Dancer" su „The Beatles", Elo Grino (Al Green), Marko Nopflerio (Mark Knopfler), Deivido Buvio (David Bowie) ir dueto „Chin & Chapman" dainomis.

Albumas įėjo į Top-5 visame pasaulyje, o T.Terner įtvirtino sėkmę nusifilmavusi „Pašėlęs Maksas -3". T.Terner solinės karjeros viršūne tapo albumas „Foreign Affair" (1989), kuris vos pasirodęs užėmė britų hitparado pirmąją vietą. Į šią viršūnę Tina Terner įkopė būdama 50-ies, ranka rankon su jaunu mylimuoju Ervinu Bachu (Erwin Bach).

Vestuvės sulaukus 73-ejų

Kai jie susipažino, Tinai buvo 46-eri, jam - 30. Ji - pasaulinė garsenybė, superžvaigždė, jis - EMI vadybininkas, atvykęs dainininkei įteikti studijos dovaną - naujutėlaitį mersedesą. Daug kas artistei priekaištavo, kad ji užkibo ant jauno vyro kabliuko - atseit, jam reikalingi tik jos pinigai ir šlovė. Bet Tina žinojo, kad širdis negali apgauti. Ne ją. Ne šį kartą! Dėl mylimo vyro Tina paliko gimtąją Ameriką ir apsigyveno Šveicarijoje.

1989 m., prieš žvaigždės 50-metį, Ervinas Bachas pakvietė Tiną Terner į restoraną ir pasiūlė jai savo ranką ir širdį. Nuo jos pirmųjų vedybų buvo praėję daugiau kaip ketvirtis amžiaus, bet tų metų siaubai buvo giliai įsirėžę jos atmintyje. Išsigandusi dainininkė paprašė savo draugo palūkėti. Ir jis laukė... Net 24 metus!

2013 m. liepos 4-ąją įvyko poros civilinė tuoktuvių ceremonija, o po 2 savaičių jie surengė šaunų vakarėlį ant Ciuricho ežero kranto. Jų medaus mėnuo truko neilgai, nes praėjus 3 savaitėms po vestuvių Tina Terner patyrė insultą. Po poros metų artistei buvo nustatytas žarnyno vėžys.

„Esu pasirengusi, kai atsivers durys"

10-ą deš. T.Terner grįžo į Senojo pasaulio hitparadus su daina iš bondianos „Golden Eye" ir albumu „Wildest Dreams". Laikui bėgant Tina Terner pradėjo bodėtis šou industrija. Naujajame tūkstantmetyje naujos muzikos ji praktiškai nebeatlikdavo, bet toliau gastroliavo, pasiekdama bilietų pardavimo rekordus. 2007 m. mirė Aikas Terneris. Tinos spaudos tarnyba paskelbė tokį pranešimą: „Tina žino, kad šiandien mirė Aikas. Ji 35 metus nepalaikė su juo jokių ryšių. Jokių tolesnių komentarų nebus".

Baigiantis 2000-iems Tina Terner surengė dideles atsisveikinimo gastroles, o paskui su Ervinu Bachu galutinai įsikūrė Šveicarijoje, kurios pilietybę įgijo 2013-iais. Pastaruosius 10 metų ji mažai su kuo bendravo, sirgo žarnyno vėžiu, vėliau prisidėjo inkstų nepakankamumas, ir Ervinas 2017 m. atidavė jai savo inkstą. 2018 m. Tina Terner neteko vyresniojo sūnaus Kreigo, o 2022 m. mirė 62 metų antrasis sūnus Ronaldas. 2018 m. Tina Terner nuvyko į Niujorką, į miuziklo „Tina" premjerą, bet iš tiesų tai buvo atsisveikinimas su Amerika.

Budizmą išpažįstanti atlikėja nebijojo mirties. „Esu pasirengusi, kai atsivers durys", - sakė ji interviu „Time" 2018 m. spalį.

Tina Terner ne šiaip įrašinėjo hitus ir koncertuodavo. Ji įgyvendino savo svajonę - gastroliuodavo stadionuose lygiai kaip „The Rolling Stones" ir Maiklas Džeksonas (Michael Jackson). Ji buvo vienodai puiki ir kaip roko, ir kaip popmuzikos, šokių muzikos ir dramatinių baladžių atlikėja. Tokio lygio atlikėjų masinėje kultūroje liko mažai, o greitai nebeliks visai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
21
F

Dienos klausimas

Ar pritariate pedagogų streikui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+9 +15 C

 

+6 +11 C

+12 +16 C

+11 +14 C

 

+11 +14 C

0-10 m/s

0-11 m/s

 

0-9 m/s