respublika.lt

Spalvingose dėlionėse nugulė Lietuvos miestų peizažai (0)

2019 gruodžio 09 09:29:48
Gabija Cvilikaitė

Kai interneto platybėse gausu įvairiausių produktų – nuo atviruko ar magnetuko iki kartais neaiškios paskirties pastatų, – dėmesį visada labiau patraukia unikalūs, niekur nematyti kūrybos perlai. Šį kartą pro akis tiesiog negalėjo prasprūsti spalvingų Lietuvos miestų dėlionių puslapis – „Lieta“ dėlionės“. Magėjo iš arčiau susipažinti ir su išskirtinio, dar visai neseniai dienos šviesą išvydusio projekto sumanytoja – 45-erių metų kūrėja Daiva Užuote.

×
nuotr. 2 nuotr.
Dėlionės – verslo dovana, edukacinė priemonė ir po pasaulį keliaujantis suvenyras. Asmeninio archyvo nuotr.

 

Idėja kilo siekiant pristatyti savo miestą

Yra sakoma, kad geriausios mintys galvoje kyla netikėtai. Ne išimtis ir Daivos istorija. Kaip pati teigia, idėją pasiūlė dukros. Abi merginos studijuoja užsienio universitetuose – Paryžiuje ir Londone. Jaunesnioji dukra kartą paprašė atsiųsti ką nors įdomaus apie Vilnių, kad prisistatymo vakare universitete būtų įdomu parodyti, papasakoti apie savo miestą klausytojams taip, kad niekas nesitikėtų ir visi būtų įtraukti į istoriją. „Reikėjo pristatyti savo miestą ir tiesiog nepavyko rasti dovanos, kuri būtų prasminga, įdomi, tačiau dar niekur nematyta, kitokia. Taip gimė Lietuvos miestų dėlionės – šeimos projektas ir verslas“, – apie netikėtą kūrybinės idėjos pradžią prisimena Daiva. 

Moteris neslepia, kad šeimos nariai ne iš karto patikėjo idėja: „Tėvai, pirmą kartą pamatę dėžutę, sureagavo santūriai, tačiau dabar labai didžiuojasi.“ Daiva taip pat džiaugiasi, kad labiausiai paskatino ir palaikė dukros – be jų supratingumo idėja, tikriausiai, taip ir būtų likusi skrajoti padebesiais.

Pavadinime įprasminta Lietuvos vardo istorija

Žodžiai kalboje neatsiranda iš niekur: kiekvienas apipintas tam tikru kontekstu ir kiekvienas jų tampa šalies kultūros bei istorijos dalimi. Tačiau retas paklaustas žino, kad štai žodyje „Lieta“ slypi būtent mūsų gimtinės vardo kilmė. „Lieta“ – tai senžodis, viena iš Lietuvos vardo kilmės versijų, kurią istorikas, rašytojas ir švietėjas Simonas Daukantas minėjo savo raštuose“, – paklausta, kodėl savo kūrinį pavadino „Lietos“ dėlionėmis, pasakojimą pradeda pašnekovė. – „Kadangi dėlionėse vyrauja Lietuvos miestų motyvai, norėjosi ne tik atskleisti jų grožį, įamžinti istorinį palikimą, tačiau taip pat priminti tautos piliečiams, kas buvo mūsų pradžia“, – prasmingos idėjos pavadinimo kilmę įvardija Daiva.

Meno kūrinys gimsta iš susižavėjimo Lietuvos miestais

Lietuvos miestai pasaulio žemėlapyje – mažyčiai žemės lopinėliai, tačiau turtingi spalvingos kultūros ir gilios istorijos. Kiekvienas medis, kiekviena upė, kiekvienas augalas Maironio eilėraščių knygose nugulė. Rodos, net saulė Lietuvoje kitaip šviečia, debesys kitokie danguje nardo. ne eilėraščiuose aprašyti, ne dainomis apdainuoti, o į dėliones sudėti miestų atvaizdus sugalvojo Daiva: „Visos dėlionių idėjos gimė iš susižavėjimo Lietuvos miestais.“ Pašnekovė, tarsi gyvenusi kiekviename iš mažų detalių sulipdytame mieste, lyg pažinusi visas menkiausias kerteles, lyriškai pradeda pasakojimą: „Man sostinė Vilnius – žemai skraidančių angelų miestas su ore sklandančiais balionais, raudonais senamiesčio stogais, siauromis gatvelėmis, nuostabiomis bažnyčiomis. Klaipėda – visada kvepėjo jūra ir stebino mažyčiais senamiesčio stebuklais.“ Gražios idėjos autorę pajūrio kurortas Neringa užburia nenusakomu laisvės jausmu ir ypatinga gamta. Trakai stebina vyraujančiu nuostabiu kontrastu: didinga pilimi ir namukų bei ežerų skaidrumu, susijungiančiu su dangumi. Laikinoji Lietuvos sostinė – Kaunas – žavi dvelkiančia charizma ir elegancija.

„Aš vilnietė, kitas – klaipėdietis, o gal kaunietis, bet kiekvienam savas miestas ypatingai brangus, išskirtinio grožio. Norėjau perteikti miesto emocijas, jo spalvas, tuos gražiausius architektūrinius, istorinius akcentus bei tas vietas, be kurių mes neįsivaizduotume savo miesto“, – taip gimstančios dėlionės idėja ištransliuoja D. Užuotė. Pašnekovė susimąsčiusi teigia, kad neretai žmonės, besisukdami uždarame rutinos rate, net nebemato savo miestų unikalumo, nes, paprasčiausiai, to nebepastebi.

Kruopščiai atlikusi darbus, auksarankė Daiva su didele meile viską, kas gražiausia mieste, sudeda į elegantišką dėžutę – kad jau nuo pirmos akimirkos, vos paėmus mažytį meno kūrinį, kliento akys spindėtų iš susižavėjimo. „Kaip kadaise Napoleonas norėjo ant delno nuvežti Šv. Onos bažnyčią, taip dabar kiekvienas iš mūsų gali savo miestą padovanoti: parodyti, pakviesti jame apsilankyti, papasakoti istoriją ir t. t.“, – išskirtinių suvenyrų prasmę paaiškina kūrėja.

„Idėjos sklando ore: tereikia jas „pagauti“

Paklausta, kaip pavyko realizuoti idėjas, Daiva drąsiai teigė: „Tikiu, kad idėjos sklando ore: tereikia jas „pagauti“. Tik tada, kai labai tiki, įsivaizduoji rezultatą, atrodo, ir reikiami žmonės, ir kontaktai patys atsiranda.“ Pašnekovė taip pat negaili gražių žodžių dėlionėms dienos šviesą padėjusiai išvysti jaunatviškumu ir genialiomis mintimis trykštančiai grafikos dizainerei Gretei Milkintei. Unikalių suvenyrų kūrėja taip pat pasakoja atradusi dėlionių gamybos verslą plėtojančią nepriekaištingos kokybės spaustuvę Europoje, kuri pagamino detales. Galiausiai visos – net 500 – dalių sukrito į apvalią kartoninę lietuvišką dėžutę. „Taip dėlionės virto patraukliu aplinkai, žmonėms, pojūčiams ir emocijoms suvenyru“, – nuo dėlionių idėjos iki jos įgyvendinimo kelio pasakojimą užbaigia moteris.

Pasiteiravome Daivos, su kokiais sunkumais teko susidurti išskirtinio verslo kūrybos etapuose, o ji tik pozityviai šyptelėjo: „Sunkumai, jei tokių buvo, liko užmarštyje: dabar mažais žingsneliais judu tik pirmyn.“

Dėlionės – verslo dovana, edukacinė priemonė ir po pasaulį keliaujantis suvenyras

Daiva pristato dėlionių šūkį, kuris atspindi idėjos prasmę ir tikslą: „Būk savo miesto ambasadorius – parodyk savo miestą pasauliui!“ Moteris teigia, kad tai ne tik Lietuvos miestus lankantiems turistams skirtas suvenyras: tai puiki verslo dovana – savojo miesto reprezentacija. Dėlionė taip pat gali tapti prasmingu ir unikaliu suvenyru vykstant svečiuotis į kitą šalį. Kūrėja toliau vardija dėlionių privalumus: „Šis suvenyras – novatoriška edukacinė priemonė, juk taip smagu su bendraklasiais dėlioti miestų atvaizdus, kartu juos pažinti, taip pat „surinkti“ vis naują miestą, ir galbūt net taip papuošti vieną iš klasės erdvių.“

Dėlionės taip pat padeda išsaugoti šeimos vertybes ir tradicijas: „Šeimos vakarai kartu surenkant dėlionę gali virsti pasakojimu apie šeimai ypatingas vietas: galbūt pirmasis mamos ir tėčio pasimatymas įvyko prie varpinės, o pirmagimio krikštas – Šv. Onos bažnyčioje, galbūt miesto panoramą visi kartu stebėjote iš Gedimino bokšto.“ Neabejotinai galima sutikti ir su autorės nuomone, kad tokia veikla visada suteikia teigiamų emocijų.

Daiva džiaugiasi, kad jos sukurtos dėlionės jau pripažintos ir už Lietuvos ribų – nukeliavo i Japoniją, JAV, Meksiką, Turkiją ir kelias kitas Europos šalis kaip suvenyrai ir reprezentacinės dovanos.

Ateities planuose – virtinė miestų, įamžintų dėlionėse

Paklausta apie ateities vizijas, Daiva atskleidžia: ateities užmojai – dideli. Tačiau tai viskas dėl gražios ir prasmingos idėjos: „Noriu tęsti kolekciją ir sukurti dar daugiau įvairiausių Lietuvos miestų dėlionių.“ Pokalbio pabaigoje pašnekovė dar kartą ragino prisiminti, kokį turtingą kultūros lobyną ir gamtos paveldą turime: „Lietuvoje tiek daug gražių miestų bei tokia gausybė unikalių vietų.“ 

www.lietadeliones.com

„Lieta“ dėlionės“ - būkime savo miestų ambasadoriais!

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KOVA: antradienį Graikijos ugniagesiai kovoja su dideliu miško gaisru šiauriniame Atėnų priemiestyje, jo dūmai juntami šalies sostinėje - ugnis šėlsta Dioniso municipaliteto miško masyve, netoli Galinio kaimelio, rajone tarp Stamatos ir Rodopolio gyvenviečių.
  • STIPRUS: pirmadienį Indonezijoje, prie Sulavesio salos pakrantės, įvyko 6,2 balo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba, tačiau perspėjimų dėl cunamio grėsmės nebuvo.
  • KOSMOSE: šeštadienio vakarą virš pietinės Norvegijos naktinį dangų nušvietė didelis meteoritas, sukėlęs bangą pranešimų net iš Švedijos apie pastebėtą dangaus kūną, pranešė vietos žiniasklaida.
  • SIAUTĖJA: miškų gaisras, kilęs už maždaug 100 km į vakarus nuo Barselonos, sunaikino 1 100 hektarų miško ir dirbamos žemės, sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Katalonijos miškų komisija.
  • GĄSDINO: Filipinus šeštadienį supurtė stiprus žemės drebėjimas, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS), tačiau jis įvyko giliai po žeme, todėl vietos pareigūnai teigė nesitikintys daug žalos.

  • SKĘSTA: potvyniams apėmus dalį Vidurio Kinijos teritorijos, penktadienį, pasitelkiant savadarbius tiltus, buvo evakuojami kaimų gyventojai - tai daroma dėl šalies rytinės pakrantės link artėjančio taifūno, kuris gali sukelti dar didesnius potvynius.
  • TRANSPORTAS: Europoje antrą šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padvigubėjo naujų elektra varomų transporto priemonių pardavimai, penktadienį nurodė Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).
  • ATIDARYMAS: Grikapalyje penktadienį buvo atidaryta didžiausia pagal pagamintos vienoje vietoje elektros kiekį nutolusi saulės elektrinė Lietuvoje, kurios galingumas yra 3,35 MW - platforma nuo jau egzistuojančių skiriasi tuo, kad „SoliTek“ modernių technologijų dėka vartotojams užtikrinama 35-40 proc. efektyvesnė elektros generacija ir dvigubai mažesnė kaina už elektros energiją.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar vietos gyventojai turi teisę priešintis nelegalų apgyvendinimui jų kaimynystėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+17 +24 C

+18 +22 C

 

+15 +21 C

+24 +31 C

+20 +27 C

 

+20 +24 C

0-4 m/s

0-6 m/s

 

0-9 m/s

       

Nuorodos