respublika.lt

Spalvingose dėlionėse nugulė Lietuvos miestų peizažai

2019 gruodžio 09 09:29:48
Gabija Cvilikaitė

Kai interneto platybėse gausu įvairiausių produktų – nuo atviruko ar magnetuko iki kartais neaiškios paskirties pastatų, – dėmesį visada labiau patraukia unikalūs, niekur nematyti kūrybos perlai. Šį kartą pro akis tiesiog negalėjo prasprūsti spalvingų Lietuvos miestų dėlionių puslapis – „Lieta“ dėlionės“. Magėjo iš arčiau susipažinti ir su išskirtinio, dar visai neseniai dienos šviesą išvydusio projekto sumanytoja – 45-erių metų kūrėja Daiva Užuote.

×
nuotr. 2 nuotr.
Dėlionės – verslo dovana, edukacinė priemonė ir po pasaulį keliaujantis suvenyras. Asmeninio archyvo nuotr.

 

Idėja kilo siekiant pristatyti savo miestą

Yra sakoma, kad geriausios mintys galvoje kyla netikėtai. Ne išimtis ir Daivos istorija. Kaip pati teigia, idėją pasiūlė dukros. Abi merginos studijuoja užsienio universitetuose – Paryžiuje ir Londone. Jaunesnioji dukra kartą paprašė atsiųsti ką nors įdomaus apie Vilnių, kad prisistatymo vakare universitete būtų įdomu parodyti, papasakoti apie savo miestą klausytojams taip, kad niekas nesitikėtų ir visi būtų įtraukti į istoriją. „Reikėjo pristatyti savo miestą ir tiesiog nepavyko rasti dovanos, kuri būtų prasminga, įdomi, tačiau dar niekur nematyta, kitokia. Taip gimė Lietuvos miestų dėlionės – šeimos projektas ir verslas“, – apie netikėtą kūrybinės idėjos pradžią prisimena Daiva. 

Moteris neslepia, kad šeimos nariai ne iš karto patikėjo idėja: „Tėvai, pirmą kartą pamatę dėžutę, sureagavo santūriai, tačiau dabar labai didžiuojasi.“ Daiva taip pat džiaugiasi, kad labiausiai paskatino ir palaikė dukros – be jų supratingumo idėja, tikriausiai, taip ir būtų likusi skrajoti padebesiais.

Pavadinime įprasminta Lietuvos vardo istorija

Žodžiai kalboje neatsiranda iš niekur: kiekvienas apipintas tam tikru kontekstu ir kiekvienas jų tampa šalies kultūros bei istorijos dalimi. Tačiau retas paklaustas žino, kad štai žodyje „Lieta“ slypi būtent mūsų gimtinės vardo kilmė. „Lieta“ – tai senžodis, viena iš Lietuvos vardo kilmės versijų, kurią istorikas, rašytojas ir švietėjas Simonas Daukantas minėjo savo raštuose“, – paklausta, kodėl savo kūrinį pavadino „Lietos“ dėlionėmis, pasakojimą pradeda pašnekovė. – „Kadangi dėlionėse vyrauja Lietuvos miestų motyvai, norėjosi ne tik atskleisti jų grožį, įamžinti istorinį palikimą, tačiau taip pat priminti tautos piliečiams, kas buvo mūsų pradžia“, – prasmingos idėjos pavadinimo kilmę įvardija Daiva.

Meno kūrinys gimsta iš susižavėjimo Lietuvos miestais

Lietuvos miestai pasaulio žemėlapyje – mažyčiai žemės lopinėliai, tačiau turtingi spalvingos kultūros ir gilios istorijos. Kiekvienas medis, kiekviena upė, kiekvienas augalas Maironio eilėraščių knygose nugulė. Rodos, net saulė Lietuvoje kitaip šviečia, debesys kitokie danguje nardo. ne eilėraščiuose aprašyti, ne dainomis apdainuoti, o į dėliones sudėti miestų atvaizdus sugalvojo Daiva: „Visos dėlionių idėjos gimė iš susižavėjimo Lietuvos miestais.“ Pašnekovė, tarsi gyvenusi kiekviename iš mažų detalių sulipdytame mieste, lyg pažinusi visas menkiausias kerteles, lyriškai pradeda pasakojimą: „Man sostinė Vilnius – žemai skraidančių angelų miestas su ore sklandančiais balionais, raudonais senamiesčio stogais, siauromis gatvelėmis, nuostabiomis bažnyčiomis. Klaipėda – visada kvepėjo jūra ir stebino mažyčiais senamiesčio stebuklais.“ Gražios idėjos autorę pajūrio kurortas Neringa užburia nenusakomu laisvės jausmu ir ypatinga gamta. Trakai stebina vyraujančiu nuostabiu kontrastu: didinga pilimi ir namukų bei ežerų skaidrumu, susijungiančiu su dangumi. Laikinoji Lietuvos sostinė – Kaunas – žavi dvelkiančia charizma ir elegancija.

„Aš vilnietė, kitas – klaipėdietis, o gal kaunietis, bet kiekvienam savas miestas ypatingai brangus, išskirtinio grožio. Norėjau perteikti miesto emocijas, jo spalvas, tuos gražiausius architektūrinius, istorinius akcentus bei tas vietas, be kurių mes neįsivaizduotume savo miesto“, – taip gimstančios dėlionės idėja ištransliuoja D. Užuotė. Pašnekovė susimąsčiusi teigia, kad neretai žmonės, besisukdami uždarame rutinos rate, net nebemato savo miestų unikalumo, nes, paprasčiausiai, to nebepastebi.

Kruopščiai atlikusi darbus, auksarankė Daiva su didele meile viską, kas gražiausia mieste, sudeda į elegantišką dėžutę – kad jau nuo pirmos akimirkos, vos paėmus mažytį meno kūrinį, kliento akys spindėtų iš susižavėjimo. „Kaip kadaise Napoleonas norėjo ant delno nuvežti Šv. Onos bažnyčią, taip dabar kiekvienas iš mūsų gali savo miestą padovanoti: parodyti, pakviesti jame apsilankyti, papasakoti istoriją ir t. t.“, – išskirtinių suvenyrų prasmę paaiškina kūrėja.

„Idėjos sklando ore: tereikia jas „pagauti“

Paklausta, kaip pavyko realizuoti idėjas, Daiva drąsiai teigė: „Tikiu, kad idėjos sklando ore: tereikia jas „pagauti“. Tik tada, kai labai tiki, įsivaizduoji rezultatą, atrodo, ir reikiami žmonės, ir kontaktai patys atsiranda.“ Pašnekovė taip pat negaili gražių žodžių dėlionėms dienos šviesą padėjusiai išvysti jaunatviškumu ir genialiomis mintimis trykštančiai grafikos dizainerei Gretei Milkintei. Unikalių suvenyrų kūrėja taip pat pasakoja atradusi dėlionių gamybos verslą plėtojančią nepriekaištingos kokybės spaustuvę Europoje, kuri pagamino detales. Galiausiai visos – net 500 – dalių sukrito į apvalią kartoninę lietuvišką dėžutę. „Taip dėlionės virto patraukliu aplinkai, žmonėms, pojūčiams ir emocijoms suvenyru“, – nuo dėlionių idėjos iki jos įgyvendinimo kelio pasakojimą užbaigia moteris.

Pasiteiravome Daivos, su kokiais sunkumais teko susidurti išskirtinio verslo kūrybos etapuose, o ji tik pozityviai šyptelėjo: „Sunkumai, jei tokių buvo, liko užmarštyje: dabar mažais žingsneliais judu tik pirmyn.“

Dėlionės – verslo dovana, edukacinė priemonė ir po pasaulį keliaujantis suvenyras

Daiva pristato dėlionių šūkį, kuris atspindi idėjos prasmę ir tikslą: „Būk savo miesto ambasadorius – parodyk savo miestą pasauliui!“ Moteris teigia, kad tai ne tik Lietuvos miestus lankantiems turistams skirtas suvenyras: tai puiki verslo dovana – savojo miesto reprezentacija. Dėlionė taip pat gali tapti prasmingu ir unikaliu suvenyru vykstant svečiuotis į kitą šalį. Kūrėja toliau vardija dėlionių privalumus: „Šis suvenyras – novatoriška edukacinė priemonė, juk taip smagu su bendraklasiais dėlioti miestų atvaizdus, kartu juos pažinti, taip pat „surinkti“ vis naują miestą, ir galbūt net taip papuošti vieną iš klasės erdvių.“

Dėlionės taip pat padeda išsaugoti šeimos vertybes ir tradicijas: „Šeimos vakarai kartu surenkant dėlionę gali virsti pasakojimu apie šeimai ypatingas vietas: galbūt pirmasis mamos ir tėčio pasimatymas įvyko prie varpinės, o pirmagimio krikštas – Šv. Onos bažnyčioje, galbūt miesto panoramą visi kartu stebėjote iš Gedimino bokšto.“ Neabejotinai galima sutikti ir su autorės nuomone, kad tokia veikla visada suteikia teigiamų emocijų.

Daiva džiaugiasi, kad jos sukurtos dėlionės jau pripažintos ir už Lietuvos ribų – nukeliavo i Japoniją, JAV, Meksiką, Turkiją ir kelias kitas Europos šalis kaip suvenyrai ir reprezentacinės dovanos.

Ateities planuose – virtinė miestų, įamžintų dėlionėse

Paklausta apie ateities vizijas, Daiva atskleidžia: ateities užmojai – dideli. Tačiau tai viskas dėl gražios ir prasmingos idėjos: „Noriu tęsti kolekciją ir sukurti dar daugiau įvairiausių Lietuvos miestų dėlionių.“ Pokalbio pabaigoje pašnekovė dar kartą ragino prisiminti, kokį turtingą kultūros lobyną ir gamtos paveldą turime: „Lietuvoje tiek daug gražių miestų bei tokia gausybė unikalių vietų.“ 

www.lietadeliones.com

„Lieta“ dėlionės“ - būkime savo miestų ambasadoriais!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • ATSAKOMYBĖ: Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis akcentuoja, kad asmeniui, kuris galimai nutekino informaciją buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui apie jo atžvilgiu vykdomą ikiteisminį tyrimą, turėtų būti pritaikyta politinė atsakomybė.
  • GAMYBA: Nepaisant rinkoje atpigusių gamtinių dujų, Jonavos azoto trąšų gamykla „Achema“, anksčiau planavusi atnaujinti amoniako gamybą vasario pradžioje, dėl vangaus trąšų pirkimo atideda šiuos planus.
  • RINKIMAI: Kovą vyksiančiuose merų ir savivaldybių tarybų narių rinkimuose dalyvauja 109 milijonieriai, per tūkstantis neturinčiųjų jokio turto, apie pusė tūkstančio teistų asmenų, o Ukmergėje kandidatuoja 94 metų vyras, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys.
  • KALĖJIMAS: Turto bankas ir buvusio Lukiškių kalėjimo komplekso operatorius „Aštuntas elementas“ penktadienį pasirašė atnaujintą nuomos sutarties projektą iki 2025 m. rugsėjo.
  • DUJOS: Pirmąjį šių metų mėnesį gamtinių dujų biržoje „GET Baltic“ formavosi 46 proc. mažesnė gamtinių dujų kaina nei pernai gruodį: Baltijos šalių ir Suomijos rinkose vidutinė dujų kaina sausį buvo 69,15 EUR/MWh, tuo metu gruodį ji siekė 126,96 EUR/MWh,
  • LIFOSA: Sankcionuojamai Kėdainių fosforo trąšų gamybos bendrovei „Lifosa“ dar kartą nepavyko panaikinti Finansų ministerijos sprendimo paskirti įmonės laikinąjį administratorių.
  • PROBLEMOS: Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje įsikūrusi Danijos kapitalo žuvų perdirbimo įmonė „Espersen Lietuva“ mažina pajėgumus ir atleidžia dalį darbuotojų, nes mažėja produkcijos paklausa, svyruoja žaliavų, transporto bei energijos kainos, sako gamyklą valdančios Danijos grupės „Espersen“ prezidentas Klausas B. Nielsenas.
  • PALŪKANOS: Europos centrinis bankas pranešė vėl padidinęs palūkanų normas, šįkart – dar 0,5 proc.
  • KANDIDATAS: Vyriausioji rinkimų komisija ketvirtadienį priėmė sprendimą iš Darbo partijos kandidatų į Druskininkų tarybą rinkiminio sąrašo nešalinti pirmu numeriu jame įrašyto Edvino Garackevičiaus, sausio mėnesį sulaikyto su dideliu kiekiu narkotinių medžiagų.
  • VIZITAS: Specialiųjų tyrimų tarnyboje lankėsi Europos vyriausioji prokurorė Laura Kodruca Kovesi ir Europos prokuroras Tomas Krušna.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar turėdami galimybę nutrauktumėte pensijų kaupimą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-4 -2 C

-6 -2 C

 

-13 +2 C

-4 -1 C

-5 +1 C

 

-1 +2 C

0-6 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s