Šiuolaikinis oficialus Romos popiežiaus pareigybės pavadinimas - Pontifex Romanus (Romos pontifikas) arba Pontifex Maximus (aukščiausiasis pontifikas). O kodėl jis yra vadinamas popiežiumi, o ne pontifiku? Šis pavadinimas atsirado pirmaisiais krikščionybės amžiais ir yra kilęs iš graikiško žodžio „pappas" (tėvas). Iš pradžių taip buvo vadinami visi vyskupai, o kai kada net vietos krikščionių bendruomenės vadovai.
Pirmuoju sostinės, Romos, krikščionių bendruomenės vadovu tapo apaštalas Petras ir ėjo šias pareigas nuo 43 iki 67 metų. Nerono laikais persekiojant krikščionis jis buvo nubaustas mirtimi (nukryžiuotas žemyn galva). Sprendžiant iš egzekucijos būdo, Romos pilietybės jis taip ir negavo, nes romėnai nukryžiuodami bausdavo tik vergus ir svetimšalius. Apaštalui Pauliui, kuris buvo Romos pilietis, buvo nukirsta galva.
Pirmieji 13 Romos popiežių yra kankiniai, visi jie buvo nubausti mirtimi. Sava mirtimi mirė tik 14-as popiežius Viktoras I. Jis taip pat pagarsėjo tuo, kad bažnyčioje įvedė pamaldas lotynų kalba vietoj graikų. Nuo tada lotynų tapo oficialia Katalikų bažnyčios kalba. Po jo daugelis popiežių taip pat mirė kankinių mirtimi, bet jau ne visi. Romos imperijos oficialios valdžios požiūris į tada pogrindinę krikščionių bažnyčią keitėsi, kai kada su krikščionimis būdavo kovojama nuožmiau, kai kada - į juos būdavo žvelgiama atlaidžiau. Pirmasis popiežius, kurį pripažino oficiali valstybės valdžia, t.y. imperatorius Konstantinas I, buvo 32-asis bažnyčios vadovas vardu Miltiadas. Būtent jam dalyvaujant buvo priimtas Milano ediktas, skelbiantis tikybos laisvę Romos imperijoje. Iš kitų Romos vyskupų galima paminėti 38-ąjį, šv.Siricijų, kuris pirmą kartą oficialiai gavo „popiežiaus" titulą. 56-asis Romos popiežius, Jonas II, sėsdamas į popiežiaus sostą pirmasis pasikeitė vardą. Jis buvo kilęs iš romėnų ir iš pradžių vadinosi Merkurijus. Vėliau keisti vardą popiežiams tapo tradicija. O 67-asis Romos popiežius, Bonifacas IV, gyvenęs VII a. pradžioje, pirmasis pasirinko vardą, pagerbdamas vieną iš ankstesnių popiežių, savo pirmtaką Bonifacą III. Dar vienas popiežius, vertas paminėti šioje trumpoje apžvalgoje, - 76-asis Romos katalikų bažnyčios galva Vitalijus. 660 m. jo dekretu į katalikų liturgijos ritualą buvo įtrauktas akompanavimas vargonais.
Nuo XX a. pradžios Šventajame Soste sėdėjo devyni Romos popiežiai, o dabartinis, Pranciškus, yra dešimtasis.