respublika.lt

Niekada nevėlu: pasaulinio garso rašytojai, debiutavę brandžiame amžiuje

(0)
Publikuota: 2019 spalio 20 07:00:01, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Janas Flemingas. „Wikipedia“ nuotr.

Ar mintyse niekada sau nepriekaištavote, kad jums jau, tarkime, per trisdešimt, o jūs iki šiol nieko įsimintino nenuveikėte, pavyzdžiui, neparašėte pirmosios knygos? Nusiraminkite ir pasiguoskite tuo, kad septyni žinomi ir pripažinti plunksnos meistrai pradėjo kurti romanus, kai jiems buvo gerokai daugiau negu per trisdešimt...

 


Bremas Stokeris

Pirmasis airių rašytojo Bremo Stokerio (Bram Stoker) romanas pasirodė 1890 m., kai jam buvo 43-eji, ir tai buvo... ne, ne „Drakula“, o „Gyvačių perėja“. Beje, 1875-aisiais, kai B.Stokeriui buvo 28-eri, jis išleido rinkinį „The Primrose Path“, bet dėl apimties - vos daugiau kaip 100 puslapių - daugelis B.Stokerio kūrybos tyrinėtojų jo nelaiko visaverčiu, rimtu romanu. Jo vardą išgarsinusį „Drakulą“ airis išleido sulaukęs 50-ies.

Umbertas Ekas


O ar šiame sąraše yra šiuolaikiškesnių rašytojų? Vis dėlto susikurti sėkmingo romanų autoriaus karjerą XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje ir viduryje buvo šiek tiek lengviau negu dabartiniais laikais, kai dėl potencialaus skaitytojo dėmesio kaunasi televizija, kinas, serialai, muzika ir panašiai. Sėkmingo vėlyvo starto XX a. pabaigoje (ir net XXI a. pradžioje) pavyzdžių taip pat esama. Italas rašytojas, Bolonijos universiteto profesorius Umbertas Ekas (Umberto Eco) savo pirmąjį romaną „Rožės vardas“ išleido 1980 m., kai jam buvo 48-eri. Nuo tada knyga yra išversta į dešimtis užsienio kalbų, išleista didžiuliais tiražais įvairiausiuose planetos kampeliuose ir neišnyksta iš įvairių reitingų kaip, tarkime, „100 geriausių visų laikų detektyvinių romanų“.

Harieta Der


Ko gera, ne tokia garsi kaip mūsų aptartieji džentelmenai, bet pretenduojanti į mūsų sąrašo rekordą amerikietė Harieta Der (Harriet Doer) savo debiutinį romaną išleido, kai jai buvo ...74-eri! „The Stones for Ibarra“ buvo išleistas 1985 metais, po to H.Der parašė dar vieną romaną, taip pat išleido porą apsakymų ir esė rinkinių.

Džonas R.R.Tolkinas


Anglų rašytojas ir poetas, vertėjas, lingvistas Džonas Ronaldas Ruelis Tolkinas (John Ronald Reuel Tolkien) į didžiąją literatūrą pateko su knyga „Hobitas, arba Ten ir atgal“, pirmą kartą išleista 1937 m. rugsėjį. Rašytojui tuo metu buvo 45 metai. Pirmąjį tiražą sudarė 1500 egzempliorių, todėl artėjant Kalėdoms prireikė atspausdinti dar du su trupučiu tūkstančių kopijų. O kitais - 1938 - metais knyga pasirodė ant Jungtinių Amerikos Valstijų knygynų prekystalių. Buvo išparduotas visas 5 tūkst. egzempliorių tiražas.

Janas Flemingas


Dar vienas romanų ciklu išgarsėjęs rašytojas - britas Janas Flemingas (Ian Fleming). Kalbame, aišku, apie seriją knygų apie slaptojo agento 007 nuotykius. Pirmasis J.Flemingo romanas apie Džeimsą Bondą „Kazino „Royale“ pasirodė 1953 metais ir sulaukė tokio pasisekimo, kad leidyklai prisiėjo praktiškai iškart išspausdinti dar tris tiražus. J.Flemingui buvo 45-eri.

Marselis Prustas


Pirmoji septynių romanų epopėjos „Prarasto laiko beieškant“ dalis „Svano pusėje“ Prancūzijoje buvo išleista 1913 metais, tai yra, kai Marseliui Prustui (Marcel Proust) buvo 42-eji. Tiesa, rašyti didelės apimties romaną M.Prustas pradėjo jau 1895 metais, ir daugelį šio taip ir neišleisto, dar daugiau, visam laikui jo numesto kūrinio, pavadinto „Žanas Santėjis“ (išleisto tik praėjus 30 metų po jo mirties), siužeto linijų M.Prustas vėliau pakartojo jį išgarsinusiame „ieškojimų“ cikle.

Gregoris Deividas Robertsas


Ir pagaliau šiuolaikiškiausias pavyzdys. Australo avantiūristo, nuotykių ieškotojo, o dabar jau ir rašytojo Gregorio Deivido Robertso (Gregory David Roberts) pirmasis romanas „Shantaram“ buvo išleistas 2003 m. Tuo metu jaunajam rašytojui buvo 51 metai. Nuo tada beveik 900 puslapių tomas pergalingai žygiuoja per planetą. Iki 2010-ųjų visame pasaulyje buvo parduota beveik milijonas bestselerio egzempliorių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gyventojai turėjo gauti pavojaus signalus dėl į Lietuvą įskridusios skraidyklės iš Baltarusijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +18 C

+12 +22 C

+14 +21 C

+22 +25 C

+18 +27 C

+20 +22 C

0-4 m/s

0-7 m/s

0-4 m/s