Ji vadinama įtakingiausia Amerikos moterimi, nors pirmuosius šešerius gyvenimo metus praleido ne prabangioje viloje, o kaimo glūdumoje. Jos televizijos šou žiūri milijonai žmonių, o kadaise ji nebuvo priimta skaityti televizijos naujienų. Asmeninį gyvenimą paversti šou gali kiekvienas. O Oprai Vinfri (Oprah Winfrey) puikiai pavyko tapti populiaria televizijos laidų vedėja, bet išlikti savimi.
Atvirumas ir paprastumas
O.Vinfri šou yra garsus visame pasaulyje. Kur jos paslaptis? Su bet kuriuo žmogumi - ar Jungtinių Valstijų prezidentu, ar paprasta namų šeimininke - ji kalbasi paprastai ir nuoširdžiai, nesislapstydama už skambių žodžių ir psichologinių manipuliacijų. Oprai visi yra lygūs, ji nedaro skirtumo tarp verslininkų ir politikų, politinių nusikaltėlių ir mokytojų. Svarbiausias jai - pats žmogus, o ne jo socialinis vaidmuo. Vadovaudamasi tokiu devizu gyvena ir pati. Jei Opra nesilaikytų „paprastumo ir atvirumo“ principo ir santykiuose su žmonėmis, ji nebūtų tapusi savo gyvenimo šeimininke. Nuoširdumas - vienas iš jos pagrindinių talentų.
Mėginimai pagudrauti, įprotis bendrauti ne su asmenybe, o su vaizduotėje susikurtu įvaizdžiu - visa tai galop gali sugriauti puikiausius santykius. Stenkitės būti atviri sau ir savo partneriui. Verta skirti dėmesį ne tik paviršutiniškam bendravimui, bet ir vidiniam kito žmogaus pasauliui.
Būti visokiai
„Iš tiesų santuoka - tai savęs aukojimas santykiams su kitu žmogumi. Kai būsiu pasirengusi tokiai būsenai, aš tai padarysiu“, - sakė O.Vinfri. Jos duodami interviu tiesumu ir nuoširdumu nesiskiria nuo tų, kurių autorė ji būna savo šou. Ji ilgai nesiryžo įteisinti santykių su savo gyvenimo draugu Stedmanu Grehemu (Stedman Graham), nes nebuvo įsitikinusi, kad galės tuo pačiu metu būti gera žmona ir profesionali televizijos laidų vedėja. Vis dėlto sutikusi ištekėti, ji su vyru dvidešimt metų gyveno, kaip sakoma, ranka rankon. Dabar apie O.Vinfri sklando įvairiausių gandų, tačiau jie yra tik gandai. Tiesa, Oprą sunku pavadinti pastovumo pavyzdžiu - jaunystėje ji turėjo daug trumpalaikių romanų. Pati televizijos žvaigždė mano, kad tai tikrai nėra blogai. „Pažintys - tai smagu, - aiškina ji. - Net jeigu jis - ne jūsų princas. Elkitės taip, kad jis kai kada jūsų pasigestų... Kai vyras visada žino, kur esate, ir visada esate pasiekiama - jis tai vertina kaip savaime suprantamą dalyką“.
Taigi, kiekvienam amžiui - savas aktyvumas, kiekvienam laikotarpiui - savi prioritetai. Neapribokite savo gyvenimo vienu vyriškiu, jūsų gyvenimas neturi suktis vien aplink jį. Taip pat nevaržykite savęs elgesio stereotipais. Jei norisi koketuoti - koketuokite, pamilote kitą - mylėkite iš širdies. Nebijokite pažindintis ir atsiverti naujiems žmonėms. Gal naujas pažįstamas ir nebus jūsų vienintelis, tikrasis, kurio paveikslas yra kiekvienos merginos širdyje, užtat galėsite įgyti gerą draugą ir naudingą pažįstamą.
Praeitis lieka praeityje
Vaikystėje Oprai teko kęsti brolių, dėdės ir jų draugų priekabiavimą. Kaip sako pati, ji yra „tobulas iš purvo pakilusios varguolės pavyzdys“. Mergaitei teko bėgti iš namų ir bastytis, ieškant pastogės ir maisto. Galop po visų klajonių nuo nepilnamečių kolonijos ją išgelbėjo tik ankstyvas nėštumas, tačiau kūdikio išsaugoti nepavyko. Nepaisant tokios skaudžios patirties, o iš dalies ir dėl jos O.Vinfri sugebėjo susitvarkyti ir savo gyvenimą, ir santykius su stipriąja lytimi. Beje, nemalonia patirtimi ji protingai pasinaudojo ir į savo gyvenimą neįsileidžia neaiškios reputacijos vyrų. „Venkite vyrų, kurie turi krūvą vaikų su įvairiomis moterimis. Jis jų nevedė, kai su jomis susilaukė vaikų, tai kodėl su jumis elgsis kitaip?“ - savęs ir žiūrovių klausia Opra.
Išvada: nereikia bijoti klysti, reikia bijoti dukart pakartoti tą pačią klaidą. Praeitis gali būti tiek vertingas pamatas naujiems santykiams kurti, tiek paprasčiausiai medžiaga kūrybai. Nepaverskite savo romantiškos patirties garsiuoju lagaminu be rankenos, kuris ir pačiai nelabai patinka, bet kurį gaila išmesti.
Mokėti apsiginti
„Nė vienas vyras nedrįs sudaužyti jūsų širdies“, - kartą pareiškė O.Vinfri. Ji ilgai gėdijosi savo išvaizdos ir svorio, nekalbant apie odos spalvą. Nemokėjo kurti rimtų santykių, tenkindamasi trumpalaikiais ryšiais ir romanais tik tam, kad, kaip sakė pati, numalšintų seksualinį alkį. „Vienatvės baimė - štai kas daugelį moterų verčia nenutraukti žeidžiančių santykių, - dalijasi patirtimi Opra. - Turite žinoti: jūs - geriausia, ką gali rasti bet kuris vyras, ir jei jis su jumis elgiasi blogai, pats daug praranda. Jei jis pirmas atkreipė į jus dėmesį, tiesiog žinokite, kad jis - ne vienintelis. Jie visi jus stebi, taigi turite iš ko rinktis. Pasirinkite teisingai. Moterys, saugokite savo širdį!“
Vienatvės baimė, biologinis laikrodis, draugų spaudimas - ar maža priežasčių, dėl kurių moterys užmezga santykius su vyrais, turinčius mažai ką bendro su meile. Tai kam likti su vyru, kuris „prastas, bet savas“?
Žodžio jėga
Kartą Opra per savo pokalbių šou užsiminė apie karvių pasiutligę, kuria užsikrečiama per jautieną. Suprantama, po to visų mėsos gaminių paklausa iškart sumažėjo, Amerikos verslininkai, dirbantys šioje srityje, patyrė didžiulių nuostolių. Viena jos probėgšmais mestelėta rekomendacija knygas paverčia bestseleriais, paprastus amerikiečius - garsiais, o dietiniai gėrimai, kuriuos vartodama Opra sugebėjo gerokai numesti svorio, iškart tampa deficitu, išperkamu žvaigždės gerbėjų. O.Vinfri savo pavyzdžiu parodė, kad žodžiai turi didelę galią žmonių protams ir širdims. Mažai tikėtina, kad mes su jumis atsidursime situacijoje, kai kiekvieną mūsų žodį ir gestą stebės milijonai žmonių visame pasaulyje, bet tai vis tiek ne priežastis nekreipti į tai dėmesio. Kam rūpintis visa žmonija, jei mūsų žodžius girdi mylimiausi, svarbiausi žmonės. Jų jausmai ir mūsų santykiai su jais gali nukentėti dėl neatsargiai ištarto žodžio.
Visada sakykite tai, ką galvojate, bet ir galvokite, ką sakote. Artimi žmonės todėl taip ir vadinami, kad be įprastų ironijos ir socialinių šarvų mes esame bejėgiai prieš juos, o jie prieš mus. Įvertinkite žodžio jėgą, mokykitės bendrauti.
Tikėti savimi
Mintys apie pasaulinį populiarumą ir milijoninius honorarus ateina į kiekvieną galvą, bet O.Vinfri, paprasta mergaitė iš juodaodžių geto, išaugusi be tėvo, sugebėjo įgyvendinti savo svajones. Kas galėjo nujausti, kad po poros dešimčių metų ji taps Amerikos žvaigžde ir dar milijardiere? Tokių laimėjimų kaina - neapsakomas darbštumas, intuicija ir tikėjimas savimi. Ji niekada neatsisakė savo individualumo ir nesiderino prie svetimų reikalavimų, nesivaikė greitos naudos nei siekdama karjeros, nei santykiuose su kitais žmonėmis.
„Nebandykite keistis dėl santykių, kuriems nelemta susiklostyti. Lėtumas - štai tikriausias kelias, - pasakojo O.Vinfri viename iš savo šou. - Gyvenkite ne dėl kito žmogaus, iš pradžių raskite, kas jums iš tiesų teikia laimės. Jei santykiai nutrūko, nes jis elgėsi netinkamai, jūs negalite „likti draugais“. Tikras draugas niekada blogai nesielgs su draugu“.
Taigi laimė - mūsų pačių rankose. O.Vinfri patirtis rodo, kad tik pasitikėjimas savimi, savo jėgomis, mokėjimas nepriklausyti nuo svetimos nuomonės gali sukurti pagrindą tvariems santykiams.
Faktai
◆ Sausio 29-ąją Oprai Vinfri (Oprah Winfrey), JAV televizijos žvaigždei, aktorei ir prodiuserei, buvusiai populiariausios JAV pokalbių laidos „The Oprah Winfrey Show“ vedėjai, sukako 60 metų.
◆ Opra Vinfri yra ryškiausias įsikūnijusios amerikietiškos svajonės pavyzdys. 1954 m. sausio 29 dieną Amerikos provincijoje gimusi nepilnametės motinos dukra augo skurde, bet sugebėjo iškilti į pačias Amerikos visuomenės viršūnes. Ji ne kartą buvo išrinkta viena įtakingiausių pasaulio moterų. Į žurnalo „Time“ sudarinėjamą 100 įtakingiausių asmenybių sąrašą ji buvo įtraukiama dažniau negu Vokietijos kanclerė Angela Merkel. O.Vinfri yra vienintelė Šiaurės Amerikoje juodaodė milijardierė. Jos pačios uždirbtas turtas vertinamas 2,9 mlrd. JAV dolerių - Opra Vinfri yra turtingiausia XX a. JAV pilietė afroamerikietė. Ji dosniai aukoja pinigus skurstantiesiems, muziejams ir jos įsteigtoms mokykloms Pietų Afrikoje.
◆ Populiariausią JAV pokalbių laidą „Oprah Winfrey Show“ vedusi O.Vinfri po 25 metų, 2011-ais, su laida atsisveikino, tuo nuliūdindama milijonus žiūrovų. Ketvirtį amžiaus gyvavusioje laidoje apsilankė apie 3000 svečių, o jos žiūrovų auditorija siekė 12 mln. O.Vinfri kalbino menininkus, verslininkus ir politikus, kurie atvirai išsakydavo jai savo rūpesčius, į laidą kviesdavosi įvairiausius likimo nuskriaustus žmones. Fenomenalų laidos populiarumą lėmė sensacingai atviri jos dalyvių prisipažinimai, neslopinamos emocijos ir laidos vedėjos gebėjimas išklausyti, užjausti ir vykusiai patarti.
◆ Opra Vinfri yra įkūrusi kiaurą parą transliuojantį kabelinės televizijos kanalą „Oprah Winfrey Network“ (OWN), taip pat jai priklauso kanalas „Oxygen“ ir žurnalas „O and O at Home“. Sulaukusi 60-ies Opra Vinfri nė negalvoja sustoti: savo televizijos eteryje ji nuo 2012 m. sausio 1 d. veda kitą pokalbių laidą simbolišku pavadinimu „Oprah’s Next Chapter“ (Naujasis Opros gyvenimo skyrius), filmuojasi, įgyvendina labdaros projektus.
◆ 2013 metų lapkritį prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) už nuopelnus žiniasklaidai O.Vinfri įteikė Prezidento laisvės medalį, kuris yra aukščiausias civiliams asmenims skiriamas apdovanojimas.
Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Julius/Brigita“