Brunėjaus sultono Hasanalo Bolkijos (Hassanal Bolkiah) turtas vertinamas 27,7 mlrd. dolerių. Absoliutus monarchas soste sėdi jau 53 metus. Valdovas su šeima gyvena rūmuose, kurių plotas beveik prilygsta Vatikano teritorijai, per šventes užsisako pasaulinių žvaigždžių pasirodymus ir leidžia laiką su mažametėmis sugulovėmis iš savo haremo. Paklusdami įstatymams, Brunėjaus gyventojai nedrįsta kritikuoti monarcho ir jo šeimos.
Dovanų - lėktuvas
2017 m. į svečius pas Brunėjaus sultoną atvyko D.Britanijos sosto paveldėtojas princas Čarlzas (Charles), ir jie patraukė žaisti polo. Netikėtai Azijos šalies valdovas pajuto diskomfortą - batai, kuriuos jis išsirinko žaidimui, pasirodė esantys labai nepatogūs. Tada šeimininkas, nors veiksmas vyko netoli rūmų, liepė kitą batų porą atgabenti sraigtasparniu.
Monarcho aplinka pasakoja, kad pas savo mėgstamą kirpėją jis skrenda privačiu lėktuvu, nors nepatikslina, kokioje būtent šalyje gyvena specialistas. Vien tik kirpimas monarchui atsieina 21 tūkst. dolerių. Jo badmintono treneris gauna 1,42 mln. dolerių per metus, tiek pat sultonas išleidžia akupunktūriniam ir paprastam masažui.
Brunėjaus lyderis mėgsta vestuves. Jis pats buvo vedęs 3 kartus ir kiekvienai ceremonijai išleido milijonus dolerių. Ne mažiau prabangiai monarchas švenčia savo vaikų vestuves, kartais šventė trunka visą savaitę. Iš viso monarchas turi 12 vaikų, penki iš jų jau susituokė. Kai tuokėsi sosto įpėdinis Al Muchtadis Bila Bolkija, jo 17-metė nuotaka avėjo batelius su kulniukais iš aukso ir briliantų. Per vienos iš sultono dukterų vestuves koncertavo Vitni Hjuston (Whitney Houston), o kitai jis padovanojo lėktuvą „Airbus A340" už 100 mln. dolerių.
Ne mažiau valdovas mėgsta minėti ir savo jubiliejus. Valdiniams ypač įsiminė iškilmės monarcho 50-mečio proga. Tada jis sostinėje įrengė pramogų parką ir stadioną, kuriame monarcho kvietimu koncertavo Maiklas Džeksonas (Michael Jackson). Už tai jam buvo sumokėta 17 mln. dolerių. Šventiniame pokylyje, kuriame dalyvavo 3 tūkstančiai svečių, buvo vaišinama rinktiniais patiekalais ir delikatesais, o šventei baigiantis kiekvienas svečias prisiminimui gavo gryno aukso medalį.
Absoliuti valdžia
Sosto įpėdiniu H.Bolkija tapo 15-os ir jau po penkerių metų pradėjo vadovauti valstybei. Jo tėvas savo valia nutarė atsisakyti sosto, todėl jaunajam princui teko nutraukti mokslus D.Britanijos Sandhersto karo akademijoje ir grįžti namo. Bet būsimasis valdovas jau spėjo įgyti gerą išsilavinimą - mokėsi Europoje ir Kvala Lumpūre. Iš pradžių piliečiai įsivaizdavo, kad į sostą sėdus naujam valdovui jie įgis daugiau laisvių, bet prieš 13 metų valstybės galva perrašė Konstituciją ir tapo neliečiamuoju. Dabar jokių sultono ir jo šeimos narių sprendimų tiek valstybės, tiek asmeninio gyvenimo klausimais kritikuoti negalima. Kitaip galima sėsti už grotų.
H.Bolkija į savo rankas suėmė visą valdžią ir vienu metu užima daugybę postų - jis yra valstybės lyderis, dirba ministru pirmininku, gynybos, finansų ministru, yra aukščiausiasis religinis lyderis, šalies ginkluotųjų pajėgų vadas ir net pagrindinio šalies universiteto rektorius.
1000 ir 1 nakties pasaka
Laisvu nuo darbo laiku 29-asis Brunėjaus sultonas mėgsta žaisti badmintoną arba skvošą bei skraidyti sraigtasparniu. Monarchas jų turi du, dar du „Boeing-747-400" ir šešis mažesnius lėktuvus. Jo „Boeing" įrengtos svetainės, miegamieji ir vonios kambariai su auksinėmis praustuvėmis.
Jo automobilių parką sudaro apie 9 tūkstančius „Mercedes", „Ferrari", „Bentley", „Koenigsegg", „Lamborghini", „Aston Martin", „Jaguar" ir BMW automobilių, kurių bendra vertė siekia 6,5 mlrd. dolerių. Prabangiausias jo kolekcijos automobilis yra puoštas auksu limuzinas „Silver Spur Limo", naudojamas per iškilmingas ceremonijas. Ypač sultonas mėgsta „Rolls-Royce".
XX a. paskutiniajame dešimtmetyje pusę bendrovės „Rolls-Royce" pajamų sudarė pinigai, gauti parduodant mašinas sultonui ir jo broliui. Beje, jomis važinėti nelabai yra kur - daugiau kaip pusė Brunėjaus kelių - neasfaltuoti, o ilgiausi neviršija kelių kilometrų.
Sultono šeima valdo prabangių viešbučių „The Dorchester Hotel" tinklą ir turi 150 namų 12 pasaulio šalių. Tačiau prašmatniausia iš keturių H.Bolkijos rezidencijų Brunėjuje - Nurul Iman (Tikėjimo ir šviesos rūmai). Šie rūmai pateko į Gineso rekordų knygą kaip didžiausi pasaulyje. Juose monarchas ir gyvena su savo didele šeima.
Apie šiuos rūmus pasaulis sužinojo prieš 16 metų, kai vyko sosto įpėdinio vestuvės. Didžiojoje pokylių salėje susirinko per 2000 žmonių, tačiau ji atrodė pustuštė. Šiaip joje telpa 5 tūkstančiai žmonių. Rūmai, kurių bendras plotas yra per 200 tūkst. kvadratinių metrų, kainavę daugiau kaip 1,3 mlrd. dolerių, yra už 3 km nuo sostinės, ant aukšto Brunėjaus upės kranto. Juos supa vešlūs tropikų sodai ir parkai. Rezidencijoje - 1788 kambariai, 257 vonios, 18 liftų, 44 laiptai, penki baseinai, arklidės 200 žirgų su kondicionieriais, mečetė, talpinanti pusantro tūkstančio tikinčiųjų bei požeminis garažas. Rūmų kupolai yra dengti 22 karatų auksu. Statybinės medžiagos buvo gabenamos iš 30 pasaulio šalių. Valdiniai visą šią didybę gali pamatyti 3 dienas per metus. Baigiantis ramadanui, sultonas su artimaisiais priima ir vaišina iki 60 tūkst. žmonių.
Vykdomas bet koks pageidavimas
Ne itin dievobaimingas Hasanalas Bolkija sultonate netikėtai pradėjo propaguoti islamo vertybes. Jis uždraudė krikščionims viešai švęsti religines šventes, ir tai sukėlė nuostabą visame pasaulyje, nes pats sultonas nuolatos pažeidinėja islamo reikalavimus. Prieš 10 metų žurnalas „Vanity Fair" sultoną ir jo jaunesnį brolį Džefrį (Jefri) pavadino „amžinais malonumų medžiotojais".
Apie tai, kaip gyvena ir linksminasi Brunėjaus sultonas ir jo brolis, pasaulis sužinojo iš 1992 metų „Mis JAV" Šenon Marketik (Shannon Marketic) pasakojimų. Pasak amerikietės, įdarbinimo agentūroje jai buvo pasiūlyta Brunėjuje dalyvauti oficialiuose renginiuose už 3 tūkstančių dolerių per dieną atlygį. Tačiau vietoj to ji buvo priversta nuo vakaro dešimtos iki trijų nakties šokti privačioje diskotekoje, buvo svaiginama narkotikais, su ja buvo elgiamasi kaip su prostitute. 1997 m. ji kreipėsi į teismą su 90 mln.dolerių ieškiniu broliams Hasanalui ir Džefriui, juos kaltindama seksualine vergove.
Apie kitas brolių gyvenimo smulkmenas pasakojo modelis Džiliana Loren (Jillian Lauren). Prieš 10 metų ji išleido knygą „Merginos: Mano gyvenimas hareme", kuri buvo išversta į 18 kalbų ir ekranizuota. Joje ji aprašė trejus gyvenimo Brunėjuje metus. Su pačiu sultonu ji praleido vos vieną naktį, o likusį laiką buvo princo Džefrio hareme. Į jį ji pateko būdama 18-os: vos atvykus į Brunėjų, iš jos buvo atimtas pasas. Be jos sultono sugulovės daugiausia buvo nepilnametės tailandietės ir filipinietės. Hareme merginos buvo visą parą sekamos, iš jų reikalaujama visiško paklusnumo, jos buvo verčiamos laikytis griežtos dietos. „Už savaitę hareme merginos gauna nuo 2000 dolerių. Paprastai jos yra samdomos kelioms savaitėms, bet kai kada sutartis pratęsiama iki kelerių metų. Sugulovės privalo vykdyti bet kokį brolių pageidavimą".
Naktys, pasak Dž.Loren, praeidavo „kažkokiame siautulyje"; brangus alkoholis liedavosi upėmis, merginos šokdavo ant stalų princui ir jo draugams rūmuose arba 46 m ilgio jachtoje pavadinimu „Tits". Kiekviena iš jų tikėdavosi, kad nakčiai princas pasirinks ją vieną arba kartu su kitomis merginomis - tai būdavo šansas tapti viena iš favoričių, kurios yra apipilamos pinigais ir brangenybėmis. Kai kada princas Džefris galėdavo užsisakyti merginą į biurą tiesiog vidury darbo dienos.
Pusė iždo - pramogoms
Džefris už jo meilę moterims ir švaistūniškumą buvo pramintas „pagrindiniu planetos pleibojumi". Kai paaiškėjo, kad per savo pramogas jaunesnis brolis ištuštino pusę valstybės iždo, sultonas jį atleido iš finansų ministro ir Brunėjaus investicinio fondo valdytojo pareigų. Jaunylis taip pat privalėjo grąžinti turtą, įgytą per 10 linksmo gyvenimo metų. Įvairiais vertinimais jis per dieną vidutiniškai išleisdavo nuo 5000 iki 700 tūkst. dolerių.
Kad sugrąžintų pinigus į iždą, Džefris parduoti aukcione išstatė savo asmeninius daiktus ir turtą. Šį renginį žurnalistai pavadino amžiaus išpardavimu. Tarp aukcionui pateiktų daiktų buvo 200 paauksuotų Viktorijos epochos stiliaus žibintų stulpų, šimtai itališkų sietynų, tūkstančiai paauksuotų Liudviko XIV epochos stiliaus baldų. Auksu puošti buvo net tualeto kambario reikmenys, įskaitant šiukšlių dėžes ir šepečius unitazams valyti. Vien tik kilimėlis prie lovos, puoštas brangiaisiais akmenimis ir išsiuvinėtas aukso siūlais, aukcione buvo parduotas už 12 mln. dolerių.
Po aukciono jaunesnysis sultono brolis grąžino tik mažą skolų dalį, ir monarchui teko kreiptis į teismą. Byla buvo nagrinėjama Londone, procesas truko apie 10 metų - tai vienas ilgiausių ir brangiausių teismo procesų istorijoje. Galų gale teismas įpareigojo Džefrį grąžinti Hasanalui įvairiuose miestuose likusias vilas ir meno kūrinius.
Anksčiau dėl aukštų naftos kainų kiekvieną sekundę Brunėjaus sultono turtas padidėdavo 104 doleriais, jis buvo turtingiausias žmogus Žemėje. Tačiau dabar energijos resursų kaina sumažėjo perpus. Tiesa, pats sultonas to kol kas smarkiai nepajuto - jo sąskaitose guli dar 27,7 mlrd. dolerių.