respublika.lt

Liežuvis - kaip skustuvo ašmenys

(0)
Publikuota: 2020 spalio 31 18:21:21, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Bernardas Šo. Wikipedia.org nuotr.

Prieš 70 metų, 1950 m. lapkričio 2 d., mirė vienas garsiausių pasaulio dramaturgų Džordžas Bernardas Šo (George Bernard Shaw). B.Šo - vienintelis pasaulyje žmogus, pelnęs net du svarbiausius apdovanojimus - literatūros Nobelio premiją ir „Oskarą". Jis garsėjo ne tik literatūriniu talentu, bet ir stulbinamu sąmojingumu. Jo privengė net garsiausi aštrialiežuviai, bet kokią nejaukią situaciją jis galėdavo paversti juokais, nors toli gražu ne visada jo humorą buvo galima pavadinti geraširdišku.

 


Daugelis tų istorijų seniai tapo anekdotais ir šiandien yra gana sunku nustatyti, ar jos tikrai vyko. Viena iš tokių situacijų: įpykusi dama rašytojui rėžė: „Jeigu jūs būtumėte mano vyras, aš jums pakiščiau nuodų!" O dramaturgas negalvodamas atsakė: „Madam, jei jūs būtumėte mano žmona, aš pats išgerčiau nuodų."

Bernardo Šo netrikdė nei pašnekovų turtai, nei visuomeninė padėtis. Nepagailėjo jis ir turtingo pono, pernelyg vertinančio pinigus. Kai finansininkas iš Amerikos paklausė, apie ką rašytojas dabar galvoja, ir pažadėjo duoti jam dolerį, jei šis prisipažins, B.Šo kukliai atsakė: „Tai, apie ką galvoju, nėra verta šių pinigų." Finansininkas neatstojo: „O apie ką gi?" Teko prisipažinti: „Apie jus."

B.Šo nepasitikėjo Holivudo režisieriais ir ne kartą atsisakė leisti ekranizuoti savo pjeses. Vienam itin įkyriam režisieriui jis sutikimą davė, bet iškėlė sąlygas: filmo pavadinimas turi būti ne toks, kaip pjesės, siužetas turi gerokai skirtis nuo literatūrinio šaltinio, o titruose negalima minėti B.Šo. Įdomu, ar režisierius sugebėjo įvertinti dramaturgo sąmojį?

B.Šo kūriniuose tiesiog nuostabiai dera filosofiniai pastebėjimai ir humoras. Jo taiklūs posakiai seniai tapo plačiai cituojamais aforizmais. Pateikiame keletą auksinių B.Šo minčių:

- Pasaulis susideda iš dykinėtojų, kurie nori turėti pinigų nedirbdami, ir priekvailių, kurie yra pasirengę dirbti neužsidirbdami.

- Šokis - vertikali horizontalaus troškimo išraiška.

- Idealus sutuoktinis - vyras, manantis, kad turi idealią žmoną.

- Didžiausia nuodėmė artimui - ne neapykanta, o abejingumas; tai tikrai nežmoniškumo viršūnė.

- Pasistenkite gauti tai, ką mėgstate, kitaip teks pamėgti tai, ką gavote.

- Kas moka, tas dirba, kas nemoka - moko kitus.

- Vienintelė istorijos pamoka yra ta, kad žmonės iš istorijos niekaip nepasimoko.

- Reputacija - tai kaukė, kurią žmogui tenka nešioti lygiai taip pat kaip kelnes arba švarką.

- Dabar, kai išmokome skraidyti ore kaip paukščiai, plaukioti po vandeniu kaip žuvys, trūksta tik vieno: išmokti gyventi Žemėje kaip žmonėms.

40 metų trukęs meilės prisipažinimas

Moterų aštrialiežuvis rašytojas išvis negailėdavo. Kartą jis pareiškė, kad būti įsimylėjusiam - tai labai pervertinti tai, kuo viena moteris skiriasi nuo kitos. Ir vis dėlto moterims nebuvo abejingas.

Dramaturgas žinomos aktorės kerams pasidavė būdamas jau senyvo amžiaus. Be to, ir jis, ir Stela Patrik Kembel buvo įsipareigoję kitiems žmonėms. Jų epistoliarinis romanas tęsėsi net 40 metų, bet tikrajame gyvenime jie nė savaitės nepajėgė pragyventi kartu.

Įsipareigojimai

Būdamas 42-ejų, B.Šo vedė Šarlotę Pein Taunsend (Charlotte Payne Townshend), tačiau karštų jausmų šioje santuokoje nebuvo. Juos jungė greičiau bendri interesai ir abipusė pagarba. B.Šo pasiliko sau teisę turėti artimų santykių už santuokos ribų, o jo žmona, labai pažangių pažiūrų moteris, niekada jokio nepasitenkinimo nereiškė, toks vyro elgesys jos neskaudino.

Kitaip kaip dramaturgas, Beatrisė Stela Tener (Beatrice Stella Tanner) tekėjo iš meilės, tiesa, į vyrus sau išsirinko lengvabūdišką jaunuolį. Net dviejų vaikų gimimas nepaskatino Patriko Kembelo (Patrick Campbell) surimtėti ir stengtis išmaitinti šeimą. Jie susituokė, kai būsimai aktorei buvo 17, o jos išrinktajam - 21 metai. P.Kembelas manė, kad sėkmė jo laukia tolimose šalyse, tad palikęs žmoną su vaikais, išvyko į Anglijos pietines kolonijas. Stela vyrą mylėjo, buvo pasirengusi jo laukti ir net siuntinėjo jam pinigų, nors nusivarydavo nuo kojų stengdamasi išmaitinti vaikus.

Kartą Stela sutiko mėgėjiškame spektaklyje pakeisti susirgusią aktorę, ir netikėtai jai patiko spindėti scenoje. Ji buvo išvaizdi, turėjo puikų balsą ir aiškių aktorės gabumų. Po dalyvavimo keliuose mėgėjiškuose spektakliuose Stela buvo pakviesta į Liverpulio teatrą, pasirašė pirmąją sutartį ir tapo profesionalia aktore. Ir vis dar laukė savo Patriko.

Pradžia

Praėjus vos dvejiems metams po darbo profesionaliame teatre pradžios Stela Patrik Kembel jau buvo viena madingiausių ir garsiausių Anglijos aktorių. Jos vaidybos maniera žiūrovus traukė, tiesa, ji žibėjo tik šiuolaikinėse pjesėse, klasikiniuose kūriniuose ji atrodė pernelyg ekstravagantiška.

B.Šo, stebėjęs aktorės karjerą, ne kartą savo straipsniuose gyrė nepaprastą Stelos Patrik Kembel talentą, jos ryškų individualumą, net tada, kai kiti kritikai apie „misis Pat", taip ji buvo vadinama Londone, vaidybą atsiliepdavo ne itin palankiai. Iš esmės B.Šo ją laikė genialia aktore.

Tarp žinomo dramaturgo ir kritiko recenzijų eilučių buvo juntamas neapsimestinis susidomėjimas ne tik misis Pat kūryba, o ja pačia. Jis ir anksčiau kartais užmegzdavo romanus su aktorėmis, tačiau Stela Bernardo širdyje užėmė ypatingą vietą. O ji vis dar buvo ištikima savo lengvabūdžiui Patrikui. Jis grįžo 1894 m. ir ramiai sau gyveno savo talentingos ir tuo laiku jau garsios žmonos sąskaita. 1900 m. aktorės vyras žuvo. Stela ir Bernardas Šo pajuto gana stiprią abipusę trauką.

„Jo sielos perlas"

Stela sumaniai kurstė jo aistrą, o jis ironiškai rašė apie savo susižavėjimą aktore, bet kovoti su juo nė nebandė. Jos charakteris buvo visiškai nepakenčiamas, ji turėjo aiškią nuomonę apie viską ir vaidindavo tik taip, kaip norėjo. Bet ir gyventi be jos B.Šo jau nebegalėjo.

Pikčiurna Pat tapo jo narkotiku. Jis kentėjo, kai ji išvyko į Ameriką ir išbuvo ten nuo 1902 iki 1912 m. Parsivilioti ją į Angliją jis sugebėjo tik galimybe suvaidinti jo „Pigmalione". Vėliau B.Šo prisipažino: jis įsimylėjęs jau 35 metus.

Ji vėl išvažiuodavo, sunkiai sveiko po avarijos, o jis vis taip pat stengėsi jai padėti ir rašė laiškus, kupinus meilės ir švelnumo „jo sielos perlui". Stela aikštijosi per repeticijas, keldavo skandalus ir slėpdavosi, kad vienatvėje galėtų pajausti ir apmąstyti vaidmenis. Jis įsižeisdavo, kaltindavo ją beširdiškumu, o vėliau visai sugniužo, sužinojęs apie jos slaptas vedybas.

Antruoju misis Pat vyru tapo vyras, charakteriu ir elgesiu kaip du vandens lašai panašus į jos pirmąjį lengvabūdį sutuoktinį. Ši santuoka ilgai netruko, o aktorės ir dramaturgo ryšys vis tęsėsi. Žinoma, jis vėl ir vėl atleisdavo savo vėjavaikei mylimajai. Jie jau seniai buvo tapę draugais, B.Šo įprato rašyti laiškus Stelai ir juose pasakoti apie viską pasaulyje. Ji ištikimai jam atsakydavo ir jautėsi dėkinga vien už tai, kad jis jos niekada nepamiršdavo. Vėliau Stela parašė knygą, į kurią sudėjo ir susirašinėjimo su B.Šo ištraukas. Gavusi honorarą, ji išvyko į kelionę po pasaulį.

Aktorė daug metų gyveno Amerikoje, kai kada filmuodamasi ir retkarčiais vaidindama scenoje. 1939 m. Stela Patrik Kembel persikėlė į Prancūziją ir antrojo vyro pavarde apsigyveno pigiame pensionate. 1940 m. balandį ji mirė. Visi iškart prisiminė talentingą aktorę, spauda jai vėl giedojo ditirambus, o B.Šo parašė straipsnį atminti tai, kurią mylėjo 40 metų.

Po Stelos mirties skrybėlių dėžutėje po lova buvo rasti laiškai... Būtent jie paskui ir tapo Džeromo Kilčio (Jerome Kilty) pjesės „Mielasis apgavikas" pagrindu. Šioje pjesėje yra tik du veikėjai, B.Šo ir S.Patrik Kembel. Jie vėl ir vėl taria žodžius, kurie kadaise tapo jų 40 metų trukusiu meilės prisipažinimu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s