respublika.lt

Lietuviai mokosi mylėti Lietuvą (0)

2010 gegužės 09 17:30:31
Rimvydas STANKEVIČIUS

“Kosmopolitinio mąstymo epocha baigėsi - lietuviai nubudo, prisiminė esą lietuviai, prisiminė turį Tėvynę ir nedrąsiai ima mokytis ją mylėti”, - sako menininkų šeima - dainininkė Aistė SMILGEVIČIŪTĖ ir kompozitorius Rokas RADZEVIČIUS, šiuo metu įrašinėjantys patriotinių, rezistencinių dainų albumą “Broliai”, kurio dainas koncertuose jau dabar atmintinai dainuoja ir žilagalviai senoliai, ir mėlynakės geltonkasės, ir netgi baugiai atrodantys skustagalviai.

×

Blizgesiu pasisotinome

Aistė: Nemanau, kad mūsų būseną, trukusią veik dvi dešimtis metų, galima vadinti tikruoju kosmopolitizmu - greičiau tai provincialumas, vertęs mus dairytis už jūrų, į spindinčius Vakarus, visiškai nesuvokiant ir nevertinant to, ką turime patys. Svetima riekė mums atrodė labai gardi, o į visa tai, ką turime autentiško, unikalaus, savo, mojome ranka. Savos vertės pajautimo trūkumą juntame ir dabar, tačiau bent jau suvokėme, kad anas spindesys nėra tikras, ėmėme svarstyti, ar tik ši kryptis neveda į tuštybės mugę.

Tikiuosi, kad žmonės užsiganėdinę patraukliomis formomis, atsigręžė į tas vertybes, kurias visuomet žinojo esant svarbiausias - į unikalią kiekvienai tautai duotą požeminę upę, kurioje kiekvienas, net ne visada sąmoningai, semiamės ir kūrybinės energijos, ir pasaulėjautos dalykų...

Rokas: Sutapo daugybė faktorių - ir krizė, patupdžiusi žmones atgal ant žemės, pažabojusi jų tuštybės sužadintą godulį, ir sukakties datos - dvidešimtmetis, tūkstantmetis, paraginę prisiminti savo praeitį, savo identitetą, permąstyti vertybes, kuriomis išties nori kliautis...

Man tai susiję ir su asmenine branda. Būdamas aštuoniolikos aš ir pats tokių dainų nedainavau. Kažkaip gyveni žmogus, gyveni ir pamažu supranti, kas išties yra svarbu, į ką dera kabintis. Kai augini savus vaikus, imi atsakingiau mąstyti - ima rūpėti aplinka, kuri suformuos jų asmenybes, norisi surinkti jiems ne tik materialųjį kraitį, bet ir visą dvasinį turtą, ateinantį iš tautos istorinių, kultūrinių klodų, norisi parodyti jiems, kas yra tautos dvasia, ir paaiškinti, kad tai ir yra mūsų stiprybė.

Mąstyti ir gyventi atsakingiau, patriotiškiau yra išsiilgusi visa Lietuva, tačiau dalis žmonių kol kas sėdi akis išplėtę ir laukia, kol kažkas ateis ir padarys tvarką. Norisi pasakyti jiems, kad jei ateis kažkas, tai tam kažkam nuo to ir bus geriau, bet ne mums. Taip juk jau daugybę kartų yra buvę. O kad mums būtų geriau - reikia veikti visiems, kiekvienam, suvokiant, kad gerovę kurti reikia valstybėje, o ne kaunantis po vieną kiekvienam už save. 

Aistė: Kita vertus nemažai labai gražių dalykų ir idėjų kyla būtent iš žmonių iniciatyvos, ir labai džiugu, kad nepaisant visų valdžios ir paprasto piliečio disonansų, žmonės nenustoja mylėt savo krašto ir elgiasi pilietiškai...

Nuvainikuoti didvyriai

Rokas: Sovietų priespaudoje penkiasdešimtį metų mums buvo bandoma išmušti iš galvų tautinę sąmonę, buvo naikinamas tautos orumas, slepiama, iškraipoma šalies istorija, suniekinami, nuvainikuojami tautos didvyriai, šviesuoliai - tautos dvasios simboliai, kuriais galėtume didžiuotis, kurie mus vienytų, stiprintų...

Keista, bet miško brolių tema po šiai dienai mūsų tautai yra iki galo neužgijusi žaizda - daugelis nenori šia tema apskritai diskutuoti, nenori nieko prisiminti, kiti, suklaidinti dezinformacijos, gūžčioja pečiais: “Gal banditai? O gal patriotai?” Sovietų imperija žlugo, bet to skaudaus ir komplikuoto mūsų istorijos tarpsnio kovotojai tebėra sumenkinti ir suniekinti.

Aistė: Arba pernelyg romantizuoti ir taip toli nustumti į praeitį tarsi būtų Maironio žilos romantinės Lietuvos herojai. O iš tiesų juk įvykiai dar turi gyvus liudininkus, ir iš čia galima semtis gyvų patriotizmo pavyzdžių... Nenorime sutikti su tokia painia tautos atminties situacija. Tad savo kūryba stengiamės nupūsti dulkes nuo tų tautos simbolių, o albumu “Broliai” tiesiogiai priminti šalies didvyrius - miško brolius, paguldžiusius už Tėvynę galvą. Norime pasakyti, kad tauta, kurianti šiandienę valstybę, yra atsakinga ir jiems, be finansinių ir be sąžinės kompromisų mylėjusiems savo šalį.

Rokas: Anas mūsų šalies istorijos laikotarpis man labai primena dabartinį - smetoninės Lietuvos žmonės taip pat sąžiningai mokėjo mokesčius, tarnavo savo šaliai, dirbo jai, tikėjo ja, o anuometinė vyriausybė be šūvio pasidavė - žmonėms be jos pagalbos teko eiti į miškus ir ginti šalies laisvę su šautuvu rankoje.

Dabar ir vėl - atrodo, kad valdantysis sluoksnis gyvena sau, o šalis sau...

Patriotizmas vienija

Na, o žmonės mūsų muzikoje, matyt, įžvelgia viltį, nes jau po pirmųjų koncertų, kuriuose atlikome partizanų ir pačių kurtas dainas patriotine tematika, sulaukėme neįtikėtino visuomenės dėmesio - skambina mums, klausia, kuo gali padėti, pamiršta visas verslų konkurencijas, politinius nesutarimus ir vienijasi.

Išties viduje kažkas sukruta, atgyja, apsivalo, matant, kaip koncerte skambant mūsų dainoms salėje suplevėsuoja trispalvė, koks žilagalvis dėdulė nubraukia ašarą, o stuomeningas jaunuolis skusta galva atmintinai dainuoja laisvės kovotojų rašytus žodžius...

Netikėtai paaiškėjo, kad ir mūsų grupės “Skylė” bosistas Gediminas Žilys yra Lietuvos partizano, būrio vado, žuvusio už Lietuvos laisvę, Žaibo anūkas. Jis įteikė man saugoti savo senelio uniformos antsiuvą su jo kraujo lašu. Tą antsiuvą nešuosi į kiekvieną savo koncertą, simboliškai pakviesdamas jį, taip pat ir visus už Lietuvą besikovusius partizanus dainuoti, išsakyti savo mintis drauge.

Aistė: Vėlės yra drauge su mumis visais... Albumas “Broliai” - mūsų muzikinis paminklas jiems. Indėnai turėdavo paprotį susitaikyti su mirusiųjų sielomis. Mes tam tikra prasme darome tą patį, atiduodami pagarbą, kuri pelnytai jiems priklauso, tačiau kurios jie po šiai dienai taip ir negavo.

Mūsų dainų herojais yra tapę ne abstraktūs, o konkretūs, tikri Lietuvos partizanai - partizanė Klajūnė, Aštuoni Karžygiai (turimi omeny aštuoni vadai, įkūrę Laisvės kovų sąjūdį), dainuojame dainas pagal autentiškus miške rašytus laisvės kovotojų tekstus...

Už atmintį ir ateitį

Rokas: Tačiau mūsų tikslas - ne tik priminti skaudžią, bet taurią ir didingą šalies praeitį, ne tik pagerbti buvusius kovotojus - mes tikimės pabudinti po kovotoją kiekviename mūsų, pabudinti tautos sąžinę, atsakomybės už savo žemės praeities atmintį ir augančių kartų ateitį.

Anais laikais buvo aiškiau - išdavystę reiškė kolaboravimas su priešu. O kaipgi dabar? Akivaizdaus kolaboravimo tarsi ir nėra - vykdomos mažytės kasdieninės išdavystės, kurios tarsi ir nėra mirtinos nuodėmės, bet juk į vieną sudėjus tuos smulkius nusižengimus šaliai, tuos nedidelius nesąžiningus žingsnelius, visas tas mažytes išdavystes gaunama viena didelė, griaunanti šalies pamatus. Todėl norėtume, kad kiekvienas, prieš padarydamas vieną ar kitą kompromisą su savo sąžine, tiesiog prisimintų tuos, kurie už savo šalį atidavė gyvybę. Ir mintyse pažvelgtų jiems į akis.

Aistė: Lietuva nuo amžių amžinųjų gyvena tarp meškos ir lokio, todėl išlikti tegalima susiėmus už rankų ir susitelkus į tai, ką turime savo - išskirtinio, tikro. O kas gi kitas visa tai išsaugos, jeigu ne mes? Ir savo kūryboje, ir savo širdyse, ir savo vaikuose.

Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita"

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +6 C

+5 +9 C

 

+2 +9 C

+11 +17 C

+4 +15 C

 

+5 +7 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos