respublika.lt

Catherine Deneuve - 80: ar dar ko nors nežinome apie garsią prancūzų aktorę

(1)
Publikuota: 2023 spalio 23 07:50:39, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Kadras iš filmo „Dienos gražuolė“ (1967 m.)

Spalio 22-ąją pasaulio kino žvaigždei, vienai garsiausių Prancūzijos kino aktorių Katrinai Denev (Catherine Deneuve) sukanka 80 metų. Dėl šaltos kaip ledas gražuolės įvaizdžio ir uždaro būdo ji pelnė prancūzų kino „Sniego Karalienės", „ledo gabalėlio viskio stiklinėje" ir net „rūgščios citrinos" pravardes! Aktorė išties nenoriai dalijasi informacija apie save ir daugybei gerbėjų lieka mįslė.

 

Katrina Fabijana Dorleak (Catherine Fabienne Dorléac) gimė 1943 m. Paryžiuje aktorių šeimoje. Trys šeimos dukterys žengė tėvų pėdomis ir jau vaikystėje išėjo į teatro sceną - tiesa, Katrina ne, nes ją kamavo scenos baimė. Ji 14 metų debiutavo kine, filme „Gimnazistės", o titruose vadinosi Katrina Dorleak. Bet kai jos vyresnė sesuo Fransuaza tapo žinoma aktore, režisierius Rožė Vadimas jai patarė pasirinkti slapyvardį. Katrina pasirinko motinos mergautinę pavardę Denev. Profesionalaus aktorės išsilavinimo ji neįgijo - baigusi Paryžiaus licėjų atėjo į kiną kaip savamokslė aktorė.

Ne gražus paveikslėlis

Pasaulinę šlovę aktorė pelnė suvaidinusi miuzikle „Šerbūro skėčiai", triumfavusiame Kanų festivalyje. Dėl šio vaidmens jai teko numesti 10 kg svorio ir šviesiau persidažyti plaukus. Kitaip kaip nemažai kolegių, savo garsiausią vaidmenį suvaidinusių jaunystėje ir likusių „vieno vaidmens" aktorėmis, Katrina Denev visą gyvenimą laikė labai aukštai iškeltą kartelę. Kino hitai, kuriuose ji vaidino, pasirodydavo vienas po kito: „Pasibjaurėjimas", „Merginos iš Rošforo, „Dienos gražuolė", ‚Indokinija", „Rytai Vakarai" „Šokanti tamsoje", ‚Pavojingi ryšiai", „Aštuonios moterys" ir kt.

Vyresnioji Katrinos sesuo Fransuaza Dorleak Prancūzijoje išgarsėjo anksčiau už ją, bet jai buvo lemta suvaidinti apie 20 vaidmenų ir išeiti populiarumo viršūnėje. Drauge jos vaidino 3 filmuose. Kai paskutinis iš jų - „Merginos iš Rošforo" - pasirodė ekranuose, šeimoje nutiko tragedija: Fransuaza žuvo automobilio avarijoje. Jai buvo vos 25-eri. Po jos žūties Katrina Denev visa galva paniro į darbą, kuris jai padėjo įveikti depresiją.

Ir tėvynėje, ir visame pasaulyje Katrina Denev visada buvo neįtikėtinai populiari. 1985 m. ji Prancūzijos miestų merų komiteto sprendimu tapo Marianos - Prancūzijos nacionalinio simbolio - prototipu. Katrina Denev sutiko pozuoti Marianos biustui, nes laikė tai savo pilietine pareiga.

Ji labai dažnai buvo vadinama moters grožio etalonu ir sekso simboliu, bet toks apibūdinimas aktorei labai nepatiko: „Seksas - tai pernelyg lėkšta ir vienareikšmiška! Aš ne plakatas iš žurnalo vyrams! Erotika - štai daug labiau pagal reikšmę tinkamas žodis". Jai labai nesinorėjo būti vertinamai tik kaip gražus paveikslėlis, juk ekrane ji sukūrė visą plejadą gilių ir įvairiaplanių vaidmenų.

Amerikiečių spauda ją vadino gražiausia pasaulio moterimi, o jai tai nebuvo aksioma: „Savęs nelaikau labai gražia moterimi. Save laikau moterimi, kuri gerai atrodo. Bet toli gražu ne visada".

Gyvenimo kredo - netekėti

Katrinos gyvenime buvo daug romanų, bet ji niekada neskubėjo tekėti. Jos nepaprastas grožis vedė iš proto daugybę vyrų. Aktorė anksti nusivylė šeimyniniu gyvenimu, bet niekada nebuvo viena.

Jos pirmoji meilė buvo režisierius Rožė Vadimas Plemianikovas, kuris atsisakė savo rusiškos pavardės ir liko Rožė Vadimas (Roger Vadim). Susitikimas su kino režisieriumi visiškai pakeitė K.Denev gyvenimą, Rožė Vadimas buvo labai charizmatiškas ir mokėjo patikti moterims. Jis garsėjo romanais su garsiausiomis ir gražiausiomis aktorėmis, o jo pirmąja žmona tapo Brižita Bardo (Brigitte Bardot).

Jie susipažino filmavimo aikštelėje, jai tuo metu buvo 17-ka, jam - 32-eji. Jis jai tapo ne tik mokytoju, mokiusiu ją aktoriaus meistriškumo paslapčių ir atvėrusiu kelią į didžiojo kino pasaulį, bet ir sūnaus Kristiano tėvu. Katrina dėl visko tardavosi su Rožė, jai jis buvo neginčytinas autoritetas: padėdavo jai išsirinkti drabužius, šukuoseną, makiažą, jam patarus Katrina iš brunetės virto blondine. Jis įdiegė jai kitokios spalvų gamos, tiesių sijonų ir natūralių medžiagų pomėgį. Po truputį jauna mergina šalia Rožė Vadimo virto paslaptinga ir gražia moterimi.

Bet kai jis jai pagaliau pasipiršo, aktorė jau buvo nusivylusi jų santykiais ir atsisakė tekėti. Netrukus Katrina, sudaužiusi Rožė širdį, jį paliko. Po „Šerbūro skėčių" aktorė ne tik tapo žvaigžde, bet ir įgijo daugybę gerbėjų.

Oficialiai ji buvo ištekėjusi tik kartą: praėjus 2 metams po išsiskyrimo su Rožė Vadimu aktorė ištekėjo už mados fotografo Deivido Beilio (David Bailey). Vestuvės buvo neįprasto stiliaus: nuotaka vilkėjo juodą suknelę, o jaunikis - šviesų megztinį. Deividas supažindino žmoną su savo garsiais draugais - režisieriais Fransua Triufo (Francois Truffaut), Klodu Keliušu (Claude Lelouch), Luisu Bunjueliu (Luis Bunuel), Romanu Polanskiu. Visi stengėsi pakviesti Katriną filmuotis savo filmuose. Tačiau kuo greičiau ir sėkmingiau klostėsi aktorės karjera, tuo labiau šlijo jos asmeninis gyvenimas. Sutuoktiniai retai leisdavo laiką kartu, jų interesai nesutapo ir netrukus pora išsiskyrė. Vėliau Katrina Denev sakė, kad vertingiausia šioje santuokoje buvo galimybė gerai išmokti anglų kalbą.

Po skyrybų Katrina buvo užmezgusi romaną su F.Triufo, bet santykiai nutrūko po 2 metų. Apie tai, kad romantiški ryšiai Katrina Denev sieja su Romanu Polanskiu, sklido įvairių gandų. Bet kino režisieriaus vaidmenį aktorės likime sunku pervertinti. Pagrindinis vaidmuo jo kurtame trileryje „Pasibjaurėjimas" sulaukė didžiulės sėkmės, o aktorė pademonstravo nesanti vien žavi blondinė ir po šio filmo iš įvairių režisierių pradėjo gauti įvairaus plano vaidmenų pasiūlymų.

Kuriant kino filmą „Tai atsitinka tik kitiems" Katrina susipažino su garsiuoju Marčelu Mastrojaniu (Marcello Mastroianni), tuo metu vedusiu italų aktorę Florą Karabelą. (Flora Carabella). Filmavimo aikštelėje tarp abiejų įžymybių įsiplieskė meilės jausmai. Jie susitikinėdavo slapčia, bet to nebuvo įmanoma nepastebėti. Filmui pasirodžius ekranuose pora toliau palaikė romantinius santykius, kurie truko keletą metų, susitikinėjo Romoje, Paryžiuje, Nicoje.

Porai gimė dukra Kjara. Regis, viskas tarp jų buvo gerai, bet Katrina atsisakė tekėti už M.Mastrojanio, nors jis dėl jos išsiskyrė su žmona, o kiek vėliau apstulbino mylimąjį pareiškusi, kad jiems reikia skirtis. Pasak aktorės, santuoka nužudo meilę, o geriausias būdas išsaugoti vyro meilę - neištekėti už jo.

Tikri ir netikri jausmai

Prie Katrinos Denev mylimųjų buvo priskiriamas ir garsusis gražuolis Alenas Delonas (Alain Delon). Jų romanas užsimezgė filmo „Policininkas" filmavimo aikštelėje. A.Delonas aktyviai rėžė sparną apie Katriną, jų santykiai buvo aptarinėjami spaudoje, leidiniai porai skirdavo pirmuosius puslapius. Tačiau po mėnesio kilo skandalas. Pasirodė, kad visas Aleno Delono įkarštis buvo paprasta viešųjų ryšių akcija filmui pareklamuoti. Be to, aktorius už tai gavo atlygį iš kino studijos. Bet Katrina Denev nepasimetė ir surengė spaudos konferenciją, per kurią pareiškė, kad aktorius nemoka bučiuotis ir kad ji nesuprantanti, kaip toks vyras gali patikti merginoms. Ši istorija Katriną tik užgrūdino, o A.Delonas buvo visuotinai pasmerktas.

Apie savo jausmus ir nusivylimus Katrina galėjo papasakoti tik draugui Žerarui Depardjė (Gerard Depardieu), su kuriuo kartu filmavosi „Ginklo pasirinkimas" ir „Paskutinis metro traukinys". Jie dažnai susėsdavo kavinėje ir kalbėdavosi apie gyvenimą. Praktiškai visi manė, kad tarp jų yra romanas. Juk buvo sunku patikėti, kad K.Denev ir Ž.Depardjė santykiai - tik draugiški ir platoniški. Bet pati aktorė būtent tada suprato, kad draugystė yra meilės pamatas. „Žinoma, niekas nepatikės, bet tada supratau, kad tikra draugystė ir yra meilė. Mus sieja tvirta vyriška draugystė. O daugiau jūs nesužinosite", - sakė K.Denev žurnalistams.

Pasak aktorės, vienintelis žmogus, kuriam ji buvo ištikima visą gyvenimą ir su kuriuo ją siejo vienintelis „neskausmingas romanas" - tai dizaineris Ivas Sen Loranas (Yves Saint Laurent). Jis ją vadino savo mūza, o ji nepripažino kitų dizainerių. Jis ją rengė ir privačiai, ir praktiškai visuose filmuose ji vilki jo kurtas sukneles ir kostiumus. Būtent I.Sen Loranas ją pavertė savo meto stiliaus dievaite. Jis visą gyvenimą buvo jos bičiulis- o ji 40 metų buvo ištikima jo kūrybos gerbėja.

Aktorė iki šiol filmuojasi, neslepia savo amžiaus ir nemato reikalo griebtis plastikos chirurgų pagalbos. Makiažą ji visada darosi pati, o į klausimus, kas jai padeda ir brandžiame amžiuje taip puikiai atrodyti, atsako: „Vanduo, miegas ir meilė". Interviu Katrina ne kartą yra sakiusi, kad nebijo senatvės. Ji yra įsitikinusi: bet kokiame amžiuje galima būti gražiai. Katrina Denev nori gyventi ilgai, tačiau mano, kad dėl žalingų įpročių (ji rūko ir geria daug kavos) negyvens taip ilgai kaip jos mama - Renė Denev Simono (Renee Deneuve Simonot) mirė sulaukusi 109 metų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
38
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar keliaujate traukiniais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate kriminogeninę situaciją Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-9 -1 C

-8 -3 C

-7 0 C

-7 +1 C

-6 -2 C

-5 +1 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s