respublika.lt

Karališkas gyvenimas iš arčiau

(0)
Publikuota: 2021 birželio 11 17:49:17, Milda Kunskaitė
×
nuotr. 10 nuotr.
Tikrasis Elžbietos II gimtadienis - balandžio 21-ąją, tačiau jis įprastai švenčiamas antrąjį birželio šeštadienį. EPA- Eltos nuotr.

Šiemet Didžiosios Britanijos karalienei Elžbietai II sukako 95 metai. Jos tikrasis gimtadienis - balandžio 21-ąją, bet šiemet jį aptemdė monarchės mylimo vyro princo Filipo mirtis. Oficialiai šalies žmonės karalienės gimtadienį paprastai mini antrąjį birželio šeštadienį.

 


Nors karalienės asmeninis turtas yra vertinamas 530 mln. dolerių, Elžbieta II - toli gražu ne turtingiausias žmogus savo karalystėje, tačiau monarchės gyvenimo būdo pavydėtų bet kuris milijardierius. Pasakojame apie aristokratiškus D.Britanijos karalienės įpročius.

Kulinariniai pomėgiai

Vienas mėgstamiausių D.Britanijos karalienės Elžbietos II patiekalų - krevetės puodeliuose su skrudinta duona. Tačiau labiau už viską monarchė mėgsta saldumynus. „Viską, kas valgiaraštyje yra su šokoladu, Jos Didenybė visada priima palankiai", - savo prisiminimų knygoje rašė buvęs rūmų vyriausiasis virėjas Darenas Magreidis (Darren McGrady). Mėgstami Elžbietos patiekalai ilgai buvo didelė paslaptis jos valdiniams, bet D.Magreidis praskleidė paslapties uždangą. Per 15 tarnybos metų jis gerai susipažino su monarchės ir jos šeimos narių kulinariniais pomėgiais. Taip visas pasaulis sužinojo, kad valstybės galva sėdasi prie stalo 4 kartus per dieną - pusryčių, pietų, popiečio arbatos ir vakarienės. Elžbieta beveik visada apsiriboja nedidelėmis porcijomis. Karalienės pusryčiai mažai kuo skiriasi nuo jos valdinių pusryčių: ji valgo virtą kiaušinį, skrebutį su uogiene, kukurūzų dribsnių su pienu ir džiovintais vaisiais, geria arbatą su pienu. Pietums Jos Didenybė labiausiai mėgsta ant grotelių keptą žuvį su aguročių ir špinatų garnyru arba vištieną su salotomis. Apie 17 valandą patiekiama arbata su sumuštiniais, sausainiais ir pyragaičiais. Kaip pasakojo karalienės virėjas, valstybės galva mėgsta medaus ir imbierinius biskvitus, vaisinį arba šokoladinį biskvitinį tortą. Sumuštinius daugiausia renkasi su agurkais, rūkyta lašiša, kiaušiniais ir majonezu arba su kumpiu ir garstyčiomis. Prie arbatos paprastai patiekiami „pensai" - apvalūs sumuštinukai iš duonos minkštimo su aviečių uogiene. Elžbieta II pamėgo juos jaunystėje, Antrojo pasaulinio karo metais. Arbatos ceremonija - nepakeičiamas kasdieninis Jos Didenybės ritualas. Pasak D.Magreidžio, kartą jis buvo paprašytas padengti stalą 5 ryto Australijos laiku, nes Londono laiku tuo metu buvo penkios valandos popiet.

Karališkojoje virtuvėje triūsia 20 virėjų. Dukart per savaitę Elžbietai virtuvės šefas įteikia valgiaraštį, kad galėtų iš jo išsirinkti patiekalus, kuriuos pageidautų matyti ant stalo.

Išgerti karalienė taip pat gali. Iš visų alkoholinių gėrimų ji pirmenybę teikia džinui, šampanui ir saldžiam aromatizuotam aperityvui „Dubonnet".

Elžbieta negali pakęsti svogūnų ir česnakų, o jos velionis vyras princas Filipas kaip tik mėgo karį su labai daug česnako ir kitokių prieskonių. Karališkoji pora mielai valgydavo ir neįmantrų patiekalą „fish & chips" - keptą žuvį su skrudintomis bulvytėmis. Vienintelis tabu - greitasis maistas, jo karališkoji šeima niekada neužsisako. Nepageidauja ir retų rūšių mėsos ir jūros gėrybių.

Dar vienas įprotis, būdingas karalienei ir kitiems anglų aristokratijos atstovams - šilta vonia prieš vakarienę. Vakarienei Jos Didenybė mėgsta patiekalus iš žuvies arba laukinių paukščių iš savo valdų mėsos.

Dievina savo karikatūras ir žvejybą

Apskritai apie karalienės gyvenimą žinoma nelabai daug. Tai nėra keista, juk monarchė niekada neduoda interviu. Galima ant pirštų suskaičiuoti atvejus, kai žurnalistams buvo leidžiama būti šalia valstybės vadovės, kad galėtų girdėti, ką ji kalba.

Kiekvieną rytą, išskyrus Kalėdas, karalienė pradeda nuo dokumentų skaitymo - tai specialiųjų tarnybų ir žvalgybos suvestinės, vyriausybės posėdžių medžiaga ir parlamento dokumentai. Jos asmeninis sekretorius prieš devynias parengia raudoną portfelį su dokumentais. Pusryčiauti karalienė mėgsta viena. Tuo metu ji peržiūri spaudą - straipsniai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, jau būna pažymėti jos sekretoriaus. Ypač atidžiai Vindzorai stebi savo nuotraukas, publikuojamas spaudoje. Karalienė ir jos šeimos nariai turi atrodyti nepriekaištingai. Jei ne, Bakingamo rūmų spaudos tarnyba apie karalienės nepasitenkinimą praneša vieno ar kito leidinio vadovybei. Bet valstybės vadovė dievina skečus ir savo karikatūras.

Peržiūrėjusi raudono portfelio turinį Elžbieta II rašo laiškus. Ramiomis dienomis monarchė skiria daugiau dėmesio savo šunims - mylimiems korgiams. Ji kartais pati ruošia jiems ėdalą, triušieną ir vištieną maišydama su specialiais priedais, pati veda pasivaikščioti. Bet dažniausiai šias pareigas, žinoma, atlieka rūmų darbuotojai. Elžbieta II ir jos artimieji mėgsta žvejoti. Anksčiau karalienė gana daug laiko leisdavo gamtoje su spiningu rankose. Ji prie to priprato vaikystėje, kai gyveno Škotijoje, jos mama taip pat buvo aistringa žvejotoja.

Važinėja neprisisegusi ir be teisių

Karalienė Elžbieta - vienintelis žmogus D.Britanijoje, kuris vairuoja neturėdamas vairuotojo pažymėjimo. Vairuoti Elžbieta išmoko Antrojo pasaulinio karo metais, tarnaudama Moterų pagalbiniame teritoriniame korpuse. Per valdymo metus valstybės galvos automobilių parke buvo įvairių prabangių automobilių, tarp jų rolsroisų (1955 m. „Phantom IV") ir 2001 m. „Daimler Super V-8", pagamintas pagal užsakymą. Pastaraisiais metais monarchė vairuoja „Range Rover" arba „Jaguar", ir dar niekada neprisisega saugos diržu. Ji automobiliu naudojasi karališkosiose valdose Škotijoje arba grįždama į pilį po sekmadienio Mišių Visų Šventųjų bažnyčioje Vindzoro parke. Žinoma, negali būti nė kalbos, kad karalienė pati važiuotų į kokį nors oficialų renginį: Elžbieta mojuodama turi sveikinti valdinius ir turistus.

Be vairavimo, britų monarchė labai mėgsta jodinėti. Karalienė yra puiki raitelė, tiesa, griežtai atsisako dėtis žokėjaus šalmą ir galvą pridengia tik šilkine skarele. Vindzorus ypač domina Karališkosios žirgų lenktynės, kasmet vykstančios Askote. Čia susirenka vietos aristokratijos grietinėlė ir pagrindiniai karališkosios šeimos atstovai. Daugelis bukmekerių organizuoja su lenktynėmis nesusijusį totalizatorių - visiems norintiems siūlo atspėti, kokios spalvos šįkart bus karalienės kostiumas ir skrybėlaitė.

Jos Didenybė mėgsta elegantiškas skrybėles ir pirštines, jos rankinukas yra paprastai derinamas su avalyne. Bet pastebimiausia karalienės stiliaus ypatybė - ryškių spalvų kostiumėliai: sodrios rožinės, salotinės, kanarėlės geltonumo, rugiagėlių spalvos. Karalienė ryškiai rengiasi tam, kad kiekvienas galėtų pasakyti matęs ją viename ar kitame renginyje. Elžbieta II net guodėsi, kad niekada negalės apsirengti smėlio spalvos kostiumo, nes tada jos niekas nepažins. Karalienė mėgsta statyti už žirgus ir dažnai laimi. Britų žirgų lenktynių asociacija paskaičiavo, kad 2018 m. Elžbieta iš savo ristūnų pergalių lenktynėse uždirbo 583 tūkst. dolerių.

Asmeninis ir Karūnos turtas

Žurnalas „Forbes" Elžbietos turtą įvertino puse milijardo dolerių. Jai priklauso meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai, žemė ir nekilnojamasis turtas - Sandringemo dvaras Norfolke ir Balmoralo pilis Aberdinšyre. Be to, monarchė turi žemės ir žirgų ūkių visoje šalyje bei nekilnojamojo turto Londone. Elžbietai II priklauso didelė juvelyrinių dirbinių kolekcija. Kiek monarchė turi tiarų - nepranešama, žinoma tik tiek, kad jos visos kainuoja milijonus.

Dar vienas karalienės pasididžiavimas - šeimos pašto ženklų kolekcija, kurią Vindzorai renka nuo XIX a. pradžios. Joje yra kiekvieno kada nors D.Britanijoje išleisto pašto ženklo egzempliorius. Trūksta tik „Britų Gvianos" - šis unikalus pašto ženklas 2014 m. buvo parduotas „Sotheby‘s aukcione už 9,48 mln. dolerių.

Be asmeninės karalienės Elžbietos nuosavybės, yra dar ir Karališkoji kolekcija, kurią sudaro meno kūriniai ir brangenybės - daugiau kaip milijonas egzempliorių, kurių vertė yra daugiau kaip 13 milijardų dolerių. Visa tai nėra laikoma pačios karalienės turtu, nes yra saugoma jos įpėdiniams ir šaliai.

Karūnos nuosavybė (Crown Estate) - nesuskaičiuojama daugybė žemių ir nekilnojamojo turto objektų visoje D.Britanijoje. Tai nėra nei visiškai valstybinis, nei privatus turtas, jį valdo nepriklausoma Taryba. Jeigu Elžbieta valdytų Karūnos nuosavybę, su 25 milijardų dolerių turtu ji būtų trečia pagal turimą turtą moteris pasaulyje. Tačiau „Crown Estate" skiria pinigus karališkajai šeimai išlaikyti, o visa, ko ji neišleidžia, būtinai turi grįžti.

Karališkam gyvenimui monarchė ir jos šeima per metus išleidžia apie 400 mln. dolerių. Šie pinigai yra skiriami rezidencijoms išlaikyti, darbuotojų algoms, karališkosios šeimos narių kelionėms, taip pat informacinei paramai - valstybės vadovė turi paskyras socialiniuose tinkluose. O lėšos saugumui ir karališkosioms ceremonijoms gaunamos iš kitų šaltinių.

Elžbieta ceremonijoms skiria daug dėmesio, nes rimtai žiūri į konstitucinio monarcho vaidmenį. Kiekvieną antradienį britų premjeras atvyksta į Bakingamo rūmus asmeniškai susitikti su karaliene. Karalienė stengiasi demonstruoti vienybę su tauta. Po karo ji gyveno pabrėžtinai kukliai, net rinko korteles, kad galėtų nusipirkti audinio vestuvinei suknelei.

Kai XX a. paskutiniame dešimtmetyje buvo pradėta kalbėti apie tai, kad monarchija
D.Britanijai pernelyg brangiai atsieina, Ežbieta savanoriškai pradėjo mokėti pajamų bei paveldėjimo ir pelno mokesčius, atsisakė specialių oro reisų vizitams į užsienį ir vieno iš dviejų asmeninių sraigtasparnių ir pardavė karališkąją jachtą „Britannia". Be to, karališkoji šeima aktyviai ėmėsi labdaringos veiklos. Šiuo metu karalienė globoja per 600 įvairių fondų ir visuomeninių organizacijų. Nepaisant to, šalyje netrūksta skeptikų, tvirtinančių, jog Elžbietos II ir jos šeimos išlaikymas yra pernelyg sunki našta D.Britanijos mokesčių mokėtojams. Bet paskaičiavus, kiek monarchijos išlaikymas atsieina kiekvienam britui, išeis apie 1,62 dol. per metus. O pajamos, kurias iždas kasmet gauna iš turistų, atvykstančių pažiūrėti, kaip gyvena Vindzorai, siekia per 700 mln. dolerių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gyventojai turėjo gauti pavojaus signalus dėl į Lietuvą įskridusios skraidyklės iš Baltarusijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +18 C

+12 +22 C

+14 +21 C

+22 +25 C

+18 +27 C

+20 +22 C

0-4 m/s

0-7 m/s

0-4 m/s