respublika.lt

Kaip gyvena sovietinių lyderių palikuonys?nuotraukos (17)

2019 spalio mėn. 27 d. 17:30:20
Milda KUNSKAITĖ

Sovietinė epocha nueina vis tolyn į praeitį. O liko ne tik išblukę paradiniai vadų portretai ir eilutės apie juos vadovėliuose, bet ir jų palikuonys - vaikai, anūkai, proanūkiai....

×
nuotr. 6 nuotr.
Sergejus Chruščiovas. EPA-Eltos nuotr.

 

Dalis sovietinių lyderių vaikų arba išvyko į Vakarus, arba baigė gyvenimą liūdnomis aplinkybėmis. Pavyzdžiui, J.Stalino sūnus Vasilijus, kaip teigiama, mirė apsinuodijęs alkoholiu. L.Brežnevo dukra Galina taip pat sirgo alkoholizmu ir mirė psichiatrijos ligoninėje. Gėrė ir J.Andropovo sūnus Vladimiras, jis sėdėjo kalėjime už vagystę ir mirė vos 35-erių. Taigi, komunistiniai vadai, kurie šalį vedė „į šviesų rytojų“, ne visada sugebėdavo tinkamai auklėti net savo vaikus. O štai N.Chruščiovo sūnus Sergejus, Lenino premijos laureatas, apdovanotas Socialistinio Darbo Didvyrio žvaigžde, nuo 1991 m. gyvena Amerikoje, yra JAV pilietis. Gimtaisiais namais Amerika tapo ir N.Chruščiovo proanūkei Ninai.

Josifas Džiugašvilis (Stalinas)

J.Stalino palikuonių yra nemažai: vyresnysis sūnus Jakovas turėjo tris vaikus, Vasilijus - keturis, Svetlana - tris. Dauguma J.Stalino vaikaičių ir provaikaičių vengia spaudos ir saugo savo asmeninį gyvenimą. Kai kurių vado anūkų šiandien jau nėra tarp gyvųjų.

2016 m. kovo viduryje pasaulio žiniasklaidą apskriejo naujiena: „Stalino anūkė nusifotografavo šokiruojančioje fotosesijoje!“ Nuotraukose socialiniuose tinkluose buvo įamžinta ekstravagantiška dama su ryškiu makiažu, suplyšusiomis pėdkelnėmis, trumpais šortais, ginkluota žaisliniu automatu. Kad taip galėtų atrodyti sovietų vado anūkė, pribloškė daugelį. Moteris, kurios nuotraukos įaudrino publiką, vadinasi Kris Evans, ir ji išties yra J.Stalino anūkė. Ji gimė 1973 m. J.Stalino dukters Svetlanos Alilujevos ir amerikiečio Viljamo Piterso šeimoje. S.Alilujeva, 1966 m. viešėdama Indijoje, nuėjo į Amerikos ambasadą ir paprašė politinio prieglobsčio. 1970 m. ji ištekėjo už amerikiečio ir pasikeitė pavardę į Laną Piters. Mirė 2011 m. JAV, kur palaidota - nežinia. Ponia K.Evans gyvena Oregono valstijoje, turi antikvarinių prekių parduotuvę, nemoka rusiškai ir nemėgsta kalbėti apie senelį. Tiesa, užaugusi Kris ir su motina bendraudavo mažai.

Vyresnysis Vasilijaus Džiugašvilio sūnus Aleksandras Burdonskis yra bene garsiausias iš antrosios vado palikuonių kartos. 74 metų Centrinio akademinio Rusijos armijos teatro režisierius yra Rusijos liaudies artistas. Viename interviu apie senelį jis sakė taip: „Būti Stalino anūku - sunkus kryžius. Niekada už jokius pinigus nesutiksiu vaidinti Stalino kine, kad ir kokios milžiniškos sumos man būtų siūlomos.“

Trijų J.Stalino palikuonių kartų atstovės gyvena Kamčiatkoje. Mažoje Kliučy gyvenvietėje gyvena Kris Evans sesuo Jekaterina Ždanova, vyresnė už ją 23 metais. Seserys niekada nėra bendravusios ir vienintelis joms bendras dalykas - nenoras su kuo nors aptarinėti nei senelio Josifo, nei mamos Svetlanos. Jekaterina yra ne tik J.Stalino, bet ir jo artimo bendražygio A.Ždanovo anūkė. Kai S.Alilujeva pabėgo į JAV, Jekaterinai dar nebuvo ir 17-os. Ją palikusiai motinai ji neatleido ir jos motina nelaiko. J.Ždanova visą gyvenimą dirbo Kamčiatkos vulkanologijos ir seismologijos institute. Jos dukra Ana ištekėjo už kariškio, jiems gimė dukra ir sūnus - J.Stalino ir A.Ždanovo proproanūkė ir proproanūkis.

Viačeslavas Molotovas

SSRS liaudies komisarų tarybos pirmininko ir užsienio reikalų ministro Viačeslavo Molotovo anūkas Viačeslavas Nikonovas giminystės ryšių neslepia, bet savo veikloje niekada jais nesinaudojo. 63 metų V.Nikonovas - vienas žinomiausių Rusijos politologų, istorijos daktaras, Maskvos valstybinio universiteto fakulteto dekanas. V.Nikonovas yra Valstybės Dūmos deputatas, deleguotas partijos „Vieningoji Rusija“ ir eina parlamento Švietimo komiteto pirmininko pareigas.Tarp šimtų istoriko V.Nikonovo darbų yra skirtų ir V.Molotovo biografijai.

Anastasas Mikojanas

Grupės „Cvety“ įkūrėjas ir lyderis Stasas Naminas yra žinomas kaip vienas pirmųjų šalies muzikos prodiuserių. S.Naminas sukūrė ir prodiusavo sėkmingiausią muzikos grupę, orientuotą į Vakarų klausytoją - „Gorky Park“. S.Naminas - toks sėkmingas ir nepriklausomas žmogus, kad jo giminės prisimenami ne taip ir dažnai. O S.Namino senelis - Anastasas Mikojanas, daug metų ėjęs SSRS prekybos liaudies komisaro pareigas (kurio karjera liaudies kūryboje buvo apibūdinama kaip „nuo Iljičiaus iki Iljičiaus be infarkto ir paralyžiaus“). S.Namino tėvas Aleksejus Mikojanas buvo karo lakūnas, užsitarnavo aviacijos generolo leitenanto laipsnį. Pats S.Naminas (jo tikroji pavardė tokia pati kaip senelio - Anastasas Mikojanas) baigė karinę Suvorovo mokyklą, bet pasirinko kūrybinę karjerą. Pastaraisias metais 67-erių A.Mikojanas užsiima tapyba, fotografija ir režisūra.

Nikita Chruščiovas

Nikita Sergejevičius turėjo tris žmonas ir penkis vaikus, arba net šešis, jei skaitysime įdukrintą anūkę Juliją. Iki 2019 metų iš gyvų N.Chruščiovo vaikų liko vienas Sergejus.

Antrasis N.Chruščiovo sūnus Sergejus, raketų ir kosminių sistemų konstruktorius, technikos mokslų daktaras, 1991 m. buvo pakviestas į JAV skaityti paskaitų „šaltojo karo“ istorijos tema. Jam buvo pasiūlytos tokios puikios sąlygos, kad Sergejus Nikitičius iš inžinieriaus konstruktoriaus persikvalifikavo į politologus ir liko gyventi JAV. Šiandien 84-erių S.Chruščiovas ir toliau pasisako tiek Amerikos, tiek Rusijos spaudoje, komentuodamas aktualius įvykius.

Amerikoje gyvena ir N.Chruščiovo proanūkė Nina Chruščiova, Julijos Chruščiovos, sovietų lyderio anūkės ir įdukros (N.Chruščiovas įsidukrino 3 metukų anūkę, likusią be tėvų) dukra. N.Chruščiova baigė Maskvos universiteto filologijos fakultetą ir išvyko į JAV, kur tęsė studijas Prinstono universitete. Likusi gyventi Amerikoje, sovietų lyderio proanūkė dėsto tarptautinius santykius „New School“ universitete Niujorke, daug rašo ir pasisako apie padėtį Rusijoje. 2014 m. kovą interviu CNN N.Chruščiova griežtai pasmerkė Krymo prijungimą prie Rusijos.

Leonidas Brežnevas

2018 m. liepos 10-ąją Sevastopolyje staiga mirė 57 metų Andrejus Brežnevas - SSKP CK generalinio sekretoriaus Leonido Brežnevo anūkas. A.Brežnevas nuo XXI a. pradžios buvo bene žymiausia Brežnevų klano figūra. Jo tėvas, Jurijus Brežnevas, ėjęs SSRS užsienio prekybos ministro pirmojo pavaduotojo pareigas, į valdžią atėjus M.Gorbačiovui, buvo išleistas į pensiją. Tarp kitko, „pensininkui“ tuo metu buvo vos 53 metai. Andrejus baigė Maskvos tarptautinių santykių institutą ir sovietinės epochos pabaigoje dirbo SSRS prekybos ministerijoje. Amžių sandūroje A.Brežnevas nutarė išmėginti jėgas politikoje, naudodamasis visuomenėje pradėjusia ryškėti nostalgija jo senelio laikams. Tam padėjo ir išvaizda - Andrejus išties buvo panašus į jauną Leonidą Iljičių. Jis ne kartą dalyvavo įvairių lygių rinkimuose, bet taip niekur ir nebuvo išrinktas. Paskutinysis bandymas buvo dalyvavimas rinkimuose į VII šaukimo Valstybės Dūmą kaip partijos „Rodina“ kandidatas. Bet deputatu A.Brežnevui tapti nepavyko. A.Brežnevas turi du sūnus: Leonidas dirba vertėju karinėje žinyboje, Dmitrijus - kompiuterinių programų pardavimų srityje.

L.Brežnevo anūkas, mėginęs susikurti politinę karjerą naudodamasis senelio pavarde, - greičiau išimtis. Dauguma sovietinės epochos veikėjų palikuonių apskritai vengia viešumo arba turi kitą pavardę.

Jurijus Andropovas

Apie vieno paslaptingiausių sovietų lyderių, Jurijaus Andropovo palikuonis yra žinoma nedaug. Anūkė Tatjana, baigusi choreografijos mokyklą, dirbo Didžiajame teatre, paskui su šeima išvyko į JAV. 2009 m. ji grįžo, tačiau 2010 m. mirė nuo onkologinės ligos, būdama 42 metų. Anūkas Konstantinas taip pat ilgai gyveno JAV, įgijo dizainerio architekto specialybę, paskui grįžo į Rusiją. 2011 m. Konstantino Andropovo vardas atsidūrė kriminalinės kronikos skiltyse. Jį kažkas užpuolė gatvėje ir sumušė, jis pateko į ligoninę. Žurnalistus labiausiai domino tai, kad bylą buvo pavesta tirti VRM darbuotojui pavarde Brežnevas. Tiesa, su buvusiu generaliniu sekretoriumi jis niekaip nebuvo susijęs.

Michailas Gorbačiovas

Pirmojo ir paskutiniojo SSRS prezidento vienturtė dukra Irina Virganskaja dažnai važinėja po pasaulį, nuolatos lankosi JAV, kur yra M.Gorbačiovo fondo biuras, o Irina - jo viceprezidentė. M.Gorbačiovo anūkės, kitaip kaip ankstesnių sovietų lyderių palikuonys, plačiajai visuomenei yra gana gerai žinomos. Didžiąją laiko dalį užsienyje, Vokietijoje, leidžia ir M.Gorbačiovo vyresnioji anūkė Ksenija. Vaikystėje prezidento anūkė mokėsi Maskvos akademinėje choreografijos mokykloje, tačiau balerina netapo - sutrukdė sveikata. Baigusi kalbų licėjų, Ksenija įstojo į Tarptautinių santykių instituto žurnalistikos fakultetą. 2003 m. gavusi diplomą, Ksenija ištekėjo, bet po poros metų santuoka subyrėjo. 2009 m. ji ištekėjo antrą kartą ir susilaukė dukters, kurią pavadino Aleksandra. 2013 m. Ksenija Pyrčenkova tapo žurnalo „L‘Officiel Rusija“ vyr. redaktore ir interviu leidiniui „Die Welt“ sukritikavo padėtį Rusijoje: „Daugelis užsieniečių man pasakoja, kaip gera yra Maskvoje. Sako, kad čia puikūs naktiniai klubai ir restoranai, kad čia galima nusipirkti tokių nuostabių daiktų, net jei jie kainuoja dešimt kartų brangiau. Jie nepastebi problemų...“ Pastaruoju metu 38-erių Ksenija gyvena gana uždarai ir pasirodo daugiausia M.Gorbačiovo fondų renginiuose. 2010 m. ištekėjo ir Anastasija, Tarptautinių santykių instituto žurnalistikos fakulteto absolventė. Žurnalistų teigimu, abiejų M.Gorbačiovo anūkių vestuvės buvo ištaigingos ir atsiėjo apvalią sumelę. Pastaruoju metu Ksenijos ir Anastasijos vardai dingo iš įžymybių kronikos puslapių. Kalbama, kad dabar jos daugiausia laiko skiria šeimos rūpesčiams ir gyvena gana uždarai.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (17)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • FUTBOLAS: „Kauno Žalgirio“ futbolo komanda rugpjūčio 10 dieną sužinos savo varžovus UEFA Europos lygos pirmajame kvalifikaciniame etape; jais taps Estijos, Norvegijos arba Vengrijos komanda.
  • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: Irano Kermanšaho provinciją sekmadienį supurtė 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikėtų ilginti atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar buvote grybauti, uogauti?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+16 +18 C

+17 +19 C

 

+16 +17 C

 +28 +30 C

+28+30 C

 

+22 +24 C

0-2 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1817 PLN - 4.4081
RUB - 86.9753 CHF - 1.0804
GBP - 0.9037 NOK - 10.6433

Nuorodos